Jak pozbyć się muszek w doniczkach

Jak pozbyć się muszek w doniczkach

Rośliny są naszymi przyjaciółmi, wszelkiego rodzaju pasożyty, takie jak komary, są ich wrogami, a wrogowie naszych przyjaciół są naszymi wrogami. Ale jak pozbyć się muszek w doniczkach w domu, jeśli nie wiesz, kim są i skąd pochodzą?

Co to są mole lub wróg musi znać osobiście

Zanim zaczniemy walkę, musimy poznać cechy i potencjał wroga. Nasza flora domowa może cierpieć z powodu trzech najpowszechniejszych typów owadów.

1. Jeśli muchy, które wyglądają jak małe komary krążą nad rośliną, masz do czynienia z syaridami. W ludziach są również nazywane komarami glebowymi lub grzybowymi.

Jak pozbyć się muszek w doniczkach

Szkodliwe właściwości csiaridów polegają na możliwości odkładania larw i, być może, drażnienia gospodarzy przez ich inwazję. Ale ich "młode" przynoszą namacalną szkodę dla flory: więdnie, więdnie i wygląda bolesnie.

Od zwykłych dżdżownic larwy komarów glebowych wyróżniają się czarną kropką i przezroczystym ciałem. Żywią się korzeniami kwiatów, a wydalony śluz zagęszcza glebę, co przynosi wiele kłopotów naszym zielonym zwierzętom.

2. Drugi typ latających szkodników - mączliki, to aleroidy.

Wyglądają jak nazwa - jest to biały motyl o mączkowatym kolorze o wielkości około 1,5 mm.

Jak pozbyć się muszek w doniczkach

Podobnie jak larwy, osobnik dorosły odżywia się sokiem roślinnym, co znacząco uszkadza zieleń. Mieszka głównie na tylnej stronie arkusza, pozostawiając lepką powłokę - spadź.

3. Skakanie i pełzanie po powierzchni gleby to białawe robaki z antenami, podobne do gąsienic podcięcia. Do tej samej klasy należą columboly i kajaki.

Jak pozbyć się muszek w doniczkach

W małych ilościach tacy "właściciele" są zawsze obecni w podłożu do zalewania i nie szkodzić. Wygodne dla nich środowisko - zalana ziemia z resztkami roślinnych.

Z nadmiernego podlewania kaczuszki na nogach szybko się rozmnażają i stają się niebezpieczne dla rośliny. Jedzą korzenie, liście i cienkie łodygi, a uszkodzony kwiat staje się podatny na inne choroby.

Wymagania wstępne zagrożenia militarnego

Najczęstsze źródło występowania muszek - zanieczyszczona mieszanina gleby. W sprzyjającym środowisku podmokłym mnożą się szybko i deklarują doniczkę jako terytorium okupowane.

Sseridy może latać przez otwór wentylacyjny z ciepłej, wilgotnej piwnicy. Ci nieproszeni goście szybko orientują się w środowisku i zarażają nowo zarażone substraty kwiatowe larwami.

Zdarza się, że skrzydlate szkodniki przyciągają nie zauważone przez właścicieli zgniłe warzywa lub owoce. Po znalezieniu takiej delikatności komary glebowe zostaną przeniesione do objętości z pysznymi korzeniami.

Mączliki rozprzestrzeniają się w ciepłym, mokrym czasie, uwielbiają szklarnie i gęsto obsadzone rośliny. Po wybraniu jednego kwiatu bardzo szybko zaludniają się i stoją w pobliżu.

Zapobieganie lub Jak chronić swoje granice

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę - rzekome źródła występowania szkodniki w doniczkach.

Aby uniknąć zaznajomienia się z położną, musisz przyjąć regułę pieczona ziemia przed posadzeniem w nim rośliny. Alternatywą jest przedłużające się zamrażanie wcześniej zakupionej ziemi, na przykład w zimie na balkonie.

Jednak dla mączliki ta metoda nie pomaga - larwy są odporne na przeziębienia. Ale częste wietrzenie i unikanie wysokiej wilgotności - wystarczający środek zapobiegawczy.

Nowo nabyte rośliny powinny również zostać poddane kwarantannie, ponieważ mogą być już zarażone larwami.

Nie jest zbyteczne zapobieganie traktowaniu mieszaniny gleby insektycydem.

Jeśli źródłem penetracji komarów glebowych jest piwnica, walka z nimi może być niejednoznaczna. Zamiast pokonanych zawsze istniały nowe i nowe oddziały szkodników.

Śledź integralność kratek na otworach wentylacyjnych i rozmiar ich komórek. Jeśli przez nich komar będzie mógł znów cię przeniknąć, twoja wojna grozi zamieniem na sto latka.

Następujący wymóg bezpieczeństwa - monitorować suszenie mieszaniny gleby pomiędzy podlewaniem na głębokość od jednego do pół do dwóch centymetrów. Mech nie znosi suchości, więc górny drenaż żwiru lub porowatej gliny pomoże rozwiązać problem.

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na sytuację ekologiczną w domu. Zniszczone z powodu niewłaściwego przechowywania warzywa i nieoczyszczone odpady żywnościowe będą służyć zaproszeniu socjalistów do odwiedzenia.

Przestrzegaj zasady terminowego usuwania martwych i zgniłych liści z doniczki.

Nie używać jako nawozu napar z herbaty, kawa, buliony warzywne i inne ekologiczne.

Wiadomo, że na wojnie wszystkie środki są dobre, a im więcej arsenału, tym więcej szans na wygraną. Jeśli działania zapobiegawcze nie przyniosły rezultatów, będziesz musiał dowiedzieć się, jak pozbyć się muszek w doniczkach w domu.

Blokada jako metoda fizycznej destrukcji

Działania militarne należy traktować systematycznie, przy zachowaniu czujności zarówno "młodych", jak i dorosłych. Takie działania obejmują tworzenie niewygodnego środowiska dla nieproszonych gości.

Zacznij walczyć z owadami, które przejęły terytorium twoich terenów zielonych, wraz z wysychaniem mieszaniny gleby. Poluzuj glebę, aby szybko odparować wilgoć i spuść nadmiar wody z miski.

Na etapie, w którym larwy zamieszkiwały tylko górną warstwę substratu, wystarczy jedna z tych miar. Nie znosząc braku żywej wilgoci, sami zginą.

Jednak ważne jest, aby nie przesadzić i nie omdleć, a także swoich zielonych zwierząt domowych, ponieważ woda jest niezbędna do życia wszystkich żywych organizmów.
Dalsze podlewanie powinno być dokładnie kontrolowane i wytwarzane po wyschnięciu wierzchniej warstwy ziemi.

Jeśli problem jest znacznie głębszy, przechodzimy do aktywnej jego eliminacji.

Ewakuacja

Po zainfekowaniu cała gleba została odnaleziona, możesz tylko zapisać kwiat przeszczepione w dezynfekowanym terenie.

Delikatnie oczyszczając grudki z korzeni, należy je przepłukać bieżącą wodą, a następnie - słabym roztworem nadmanganianu potasu.

Pozwoli to uratować zarówno bardzo małe larwy, jak i grzyby, często pojawiające się na osłabionej roślinie.

I znowu, nie zapomnimy zadbać o bezpieczeństwo nowej ziemi, usuwając z niej wszystko, co może przyciągnąć pasożyty i kalcynować w piekarniku przez godzinę.

Pasek przeszkód

Sprawmy, aby gleba w doniczce była lepiej osuszona i straciła atrakcyjność dla nieproszonych gości.

Dodaj do tego bez smaku składniki pasożytów: torf, igły sosnowe, kora, węgiel drzewny, liczi.

Ale w gorączce bitwy musisz pamiętać, że twój zielony zwierzak ma również pewne potrzeby. Skład gleby powinien być przede wszystkim zorientowany na nie.

Aby to zrobić, przeczytaj zalecenia dotyczące składu gleby dla konkretnej rośliny (na przykład w Wikipedii).

Obrona powietrzna

Chociaż latające osoby dorosłe z Simuliidae nie psują życia kwiatami, musisz także z nimi walczyć.

W tym ważnym przypadku możesz wybrać jedną z następujących metod.

 • Włóż tablet Raptor lub Raid w fumigatorze. Są niebezpieczne dla grzybowych komarów i mączlików, tak jak dla wszystkich owadów latających;
 • "Komora gazowa", zaaranżowana za pomocą środków owadobójczych w aerozolu i paczki, która całkowicie pokrywa całą sadzonkę. Odpowiedni nawet dla wszystkich "Dichlophos", ale najlepiej używać specjalistycznego sprayu «Bona Forte».
 • Klej Pułapki pływające, znajduje się obok zainfekowanej zieleni.
 • Świeżym pomysłem jest złapanie owadów za pomocą odkurzacza. Nie zapomnij o traktowaniu środka owadobójczego workiem lub pojemnikiem na kurz.

Dodatkowym, ale koniecznym środkiem jest traktowanie toksycznym aerozolu i lokalizacja zielonej wyspy.

Parapety, ramy okienne, stojaki, część sąsiedniej ściany - nic nie powinno zejść z twojej uwagi.

Jeśli zwierzęta lub dzieci często przychodzą do "zielonego kącika", to przy użyciu specjalnych środków musisz działać z najwyższą ostrożnością!

Atak chemiczny

Zdarza się, że humanitarne metody walki nie przynoszą rezultatów. Nadszedł czas na ciężkie artyleryjskie środki owadobójcze.

W zniszczeniu larw komarów glebowych lek okazał się dobrze ugruntowany Regent. Proszek rozcieńcza się w wodzie w celu irygacji zgodnie z instrukcjami.

Ogólnoustrojowe przygotowanie szerokiego spektrum działania, bezpieczne dla ludzi i zwierząt Aktara Jest skuteczny przeciwko wszystkim kwiatowym muszkom.

Aby substancja toksyczna mogła wpłynąć na dorosłe osobniki Mączlika, konieczne jest rozcieńczenie go 3 razy bardziej stężonego niż wskazane na opakowaniu. Roztwór należy wylać na podłoże i spryskać pod liśćmi.

Podobnie, "Confidor"- po półtorej godziny po opryskaniu i podlewaniu roztworu owady giną. Zwykle wystarczy jedna aplikacja.

Kolejny sprawdzony lek - Bazudin. Posypują one ziemię u nasady, co prowadzi do śmierci larw i pełzania dorosłych w ciągu kilku godzin.

Środki ludowe

Jeśli rozmieszczenie owadów nie osiągnęło jeszcze imponującej skali, można to zrobić za pomocą ludowych metod zwalczania szkodników kwiatowych.

Przeciwko pasożytom ziemskim można zastosować następujące zasady:

 1. 1. Dodaj trzy litry wody do wody połową tabletki citramone lub askofenu. Skuteczne będzie nawadnianie z lekko różowym roztworem nadmanganianu potasu lub mydła do prania.
 2. 2. Posyp ziemię u podstawy kwiatu posiekanym węglem drzewnym, skórki owoców cytrusowych lub czosnkowymi goździkami pokrojonymi wzdłuż zębów.
 3. 3. Włóż kilka par siarki do ziemi.
 4. 4. Umieść naczynie z rośliną w wodzie, aby całkowicie pokryło glebę. Larwy wynurzą się i można je złapać pokrzywą o drobnej siatce, a ziemię należy dokładnie wysuszyć.

Przeciw mączlikom mają zastosowanie inne metody:

 1. 1. Napar z krwawnika. Trzy łyżki liści do nalegania w 1 litrze. wrzącą wodę przez dwa dni. Posypać liście z tyłu w trzech zestawach z przerwą w tygodniu.
 2. 2. Napar z tytoniu. Około 100 gramów tytoniu nalega na 1 litr gorącej wody przez pięć dni. Zużyte rośliny opryskane infuzją w odstępie 3 dni.
 3. 3. Napar z mniszka lekarskiego. 80 g. Kłącza i liście mniszka wypełniają 1 litr. wodę i nalegać na trzy lub cztery dni. Przefiltrowana infuzja rozpyla miejsce dystrybucji larw 2 razy w tygodniu.

W walce z mączką prosta metoda jest skuteczna wycieranie wodą z mydłem zainfekowane części sadzonki. To prawda, że ​​ta metoda jest trudna do zastosowania w przypadku rozprzestrzeniania się szkodników na dużą skalę.

Łyżkę smoły lub domowego mydła rozpuszcza się w litrze wody. Mycie przeprowadza się do zaniku objawów zakażenia larwami.

Starsze pokolenie nadal zaleca sadzenie wśród roślin kochających zwierzęta zielonej cebuli. Nie tylko dodaje witamin do codziennej diety rodziny, ale także odstrasza jego zapach owadów.

Posiadanie tak szerokiego arsenału metod zwalczania komarów kwiatów, nie denerwuje ich wyglądem. Rozpocznij działanie po pojawieniu się pierwszych objawów infekcji - a twoja flora zadowoli jej rozkwitający widok.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

38 + = 45