Jakie są rodzaje noży do kuchni

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Jeśli nie chcesz gotować obiadu, kolacji, a nawet więcej, więc uroczysty bankiet zamieni się w prawdziwą torturę, powinieneś zadbać o zakup dobrego inwentarza w kuchni. Zastawa stołowa, urządzenia i akcesoria do kuchni mogą znacznie ułatwić życie jej właściciela, uczynić go znacznie wygodniejszym.

Jednym z głównych elementów pracy w kuchni jest nóż kuchenny. Wydawałoby się, że może być łatwiej? Ale nie każda gospodyni wie, jak wybrać odpowiednie noże kuchenne, czym są i dlaczego używać tego czy innego rodzaju.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy wybór głównych rodzajów noży kuchennych i ich spotkań ze zdjęciami i krótką charakterystyką. Spróbujmy dowiedzieć się, które z nich są naprawdę potrzebne w kuchni, a które przydadzą się tylko sporadycznie i po prostu zajmą zbędne miejsce.

Główne typy noży kuchennych

Pomimo całej różnorodności, główna trojka kucharza jest uważana za trzy noże, bez których proces gotowania jest niezwykle trudny i pracochłonny. Rozważmy każdy nóż bardziej szczegółowo.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Kucharz. Uniwersalne narzędzie, które może zastąpić większość innych noży - może oprócz noża do chleba. Jednak wielu kucharzy zarządza tylko dla nich - kwestią technologii. Duży, ciężki nóż, pomimo swojej wielkości, jest łatwy w użyciu. Rozdrabnianie warzyw, krojenie mięsa, czyszczenie owoców ... Wszystko to jest łatwe w wykonaniu noża szefa kuchni.

Szerokie ostrze o długości od osiemnastu do dwudziestu pięciu centymetrów powinno być doskonale naostrzone i wystarczająco mocne. Wytrzymałość jest niezbędna do pracy z mrożonkami.

Biorąc pod uwagę, że jakość tego noża zawsze była najwyższymi wymaganiami, przygotowaliśmy dla Ciebie top-7 najlepszych noży kuchennych.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Kolejny ważny element "wielkiej trójki" - nóż do chleba z ząbkowanym ostrzem. Długość takiego noża wynosi około dwudziestu jeden centymetrów. Jego charakterystyczną cechą jest brzeszczot podobny do brzeszczotu piły, przetwarzany metodą srebrzystego ostrzenia. W szczególny sposób ząbkowane ostrze łatwo kroi miąższ, ale go nie kruszy.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Ostatnie obowiązkowe narzędzie jest małe nóż do mycia warzyw, z ostrzem około siedmiu do ośmiu centymetrów. Małe rozmiary ułatwiają trzymanie go w dłoni i dokładne czyszczenie ziemniaków, cukinii i innych warzyw lub owoców - coś, co trudno poradzić sobie z większymi nożami.

Popularne typy noży

Oczywiście to nie wszystkie rodzaje noży do użytku w kuchni. Jeśli pójdziesz do specjalnego sklepu kucharskiego, różnorodność noży zadziwi Cię. Sugerujemy bardziej szczegółowe badanie tych z nich, które mogą stać się udanym dodatkiem do trojki szefa kuchni.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Być może na pierwszym miejscu powinna być ta lista uniwersalny nóż, który jest praktycznie w każdym domu. Ostrze klasycznej formy zwykle osiąga piętnaście centymetrów. Ten nóż nadaje się do mięsa i warzyw. Łatwo z nim pracować i nie wymaga specjalnych umiejętności.
Jednak z miękkim lub przeciwnie, zbyt twardym produktem, taki nóż nie może sobie poradzić.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Niewiele osób wie, że obieraczka do ziemniaków dostępna w prawie każdym domu jest właściwie rodzajem noża. Obieraczka do warzyw, jeśli używasz oficjalnej terminologii, dzięki dwóm odwróconym do siebie ostrzu, bardzo wygodnemu do czyszczenia warzyw i owoców ze skóry. Pływające ostrza zapewniają dodatkową ergonomię - ręka z takiego noża ulega zmęczeniu o wiele mniej niż wtedy, gdy próbujesz obrać ziemniaki lub jabłka zwykłym nożem.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Kolejny przydatny nóż - siekierka kuchenna. Szerokie kwadratowe ostrze o długości do osiemnastu centymetrów jest niezbędne do krojenia mięsa. Ze względu na swoją wysoką wytrzymałość ułatwia krojenie dużych kawałków mięsa, w tym mrożonych.

Ciekawe i jego osobliwość: jeśli większość noży musi być przycięta wzdłuż produktu, taki topór powinien być obniżony dogłębnie.

Ważne: jeśli zdecydujesz się na zakup topora kuchennego, zwróć uwagę na uchwyt! Powinien być wygodny i nie może się ześlizgnąć w rękę - w przeciwnym razie możesz doznać obrażeń.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Dla nieprofesjonalnego gotowania w domu nie jest zbyteczne, aby kupić małe nóż do kanapek o lekko zaokrąglonym kształcie ostrza. Kto z nas nie lubi robić kanapek na śniadanie lub na wieczorną herbatę?

Specyficzny kształt takiego noża pozwoli na łatwe rozprowadzanie na chlebie masła i innych miękkich produktów: past, topionego sera, miękkiego twarogu lub musu, dżemu ...

Szerokie ostrze o długości ośmiu centymetrów znacznie ułatwi przygotowanie kanapek.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Przydatne w kuchni i schab nóż z wąskim i długim ostrzem o długości dwudziestu centymetrów. Kształt noża i podniesiona rączka pomagają łatwo naprawić rybę, oddzielając filety od kości, przecinając mięso na cienkie plasterki. Ale bądź ostrożny: ten nóż nie nadaje się do stałych pokarmów, więc unikaj cięcia mrożonego mięsa lub ryb.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Japoński nóż nożowy niezbyt popularny z nami. O dziwo, ten poręczny szeroki nóż nie jest zbyt sławny. Ale Amerykanie od dawna to doceniają - wielu profesjonalnych szefów kuchni przechodzi z noży kucharskich na santoku. I prawie w każdym domu można znaleźć taki model.

Dzięki obniżonemu punktowi nóż jest ergonomiczny niż jego kucharz-analog. Jest to wygodne do cięcia mięsa lub rozdrabniania. Punkt pozwala na cięcie filigranowe nawet najbardziej kapryśnych produktów, w tym chleba.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Kolejny mało popularny nóż jest przydatny dla wielu miłośników sera. Nazywa się - ser. Użyj go lepiej do miękkich odmian - z solidnym uchwytem i uniwersalnym lub nożem szefa kuchni. Rowki lub dziury na ostrzu noża pozwalają ci pokroić miękki ser, unikając jego deformacji i sklejania. Przyjemna premia - na końcu takiego noża często znajduje się mały widelec, do dokładnego noszenia sera na talerzu.

Niezwykłe noże

Jeśli naprawdę lubisz gotować, nie bojąc się eksperymentów i niestandardowych dań, powinieneś zainteresować się następującymi rodzajami noży. Nie są tak często używane w domowej kuchni, ale mogą znacznie ułatwić życie entuzjastom gotowania.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Dla fanów faszerowanych warzyw, bez wątpienia, użyteczne nóż do cięcia wnęki. Owalny kształt ostrza wygląda niecodziennie, ale powinieneś wziąć go w rękę, zrozumiesz całą wygodę. Zaostrzona krawędź pozwala szybko usunąć miąższ z cukinii, bakłażana i innych warzyw. Jeśli chcesz, możesz przygotować się do farszu, nawet kawałków mięsa - ale do tego wygodniej będzie nieco je zamrozić.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Kolejny interesujący model - nóż do ogórków. Jednak dzięki jego pomocy można szybko pokroić w cienkie, zgrabne plasterki jakiekolwiek twarde warzywa lub owoce. Siedem równoległych ostrzy zapewnia czystość i dokładność linii, dlatego Twoja płyta z pokrojonymi w plasterki owocami lub warzywami będzie wyglądać idealnie.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Interesujące w użytkowaniu i tzw nożem.Półokrągłe ostrze jest zwieńczone dwoma młotami. Praca z nim jest oferowana obiema rękami. Taki nóż nadaje się do gotowania posiekanych steków, szybkiego rozdrabniania dużej ilości mięsa lub warzyw i tak dalej.

Nóż jest często używany w profesjonalnej kuchni, ale amatorzy się go boją. I na próżno. Tak, praca z cięciem wymaga pewnych umiejętności - ale po kilku godzinach treningu zauważysz, o ile łatwiej jest pracować z pociętymi produktami.

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Popularność kuchni japońskiej nie mogła nie wpłynąć na rynek urządzeń kuchennych w Rosji. Jeśli lubisz sushi bary, dlaczego nie spróbować gotować ich menu w domu? Kuchnia nóż sashimi dzięki elastycznemu długiemu ostrzu (około dwudziestu centymetrów) pozwoli pokroić łososia i dowolną inną rybę cienkimi, prawie przezroczystymi plastrami. Twoje sushi będzie wyglądać idealnie!

Jakie są rodzaje noży do kuchni

Odwiecznym konkurentem sushi jest pizza. Fani gorących płaskich ciast z serem znają próby krojenia na gorąco tylko z produktu piekarnika. Ser rozciąga się nieestetycznie, czasami pada z nadzieniem ... Aby uniknąć takich kłopotów, zdobądź okrągły nóż do pizzy. Obracające się ostrze z małymi zębami pozwala szybko pociąć pizzę na zgrabne, estetyczne plasterki.

Oczywiście nie udało nam się opisać wszystkich rodzajów noży - eksperci liczą nawet dwieście osób. Mamy jednak nadzieję, że wybór pomoże ci wybrać niezbędne minimum, które znacznie ułatwi proces gotowania i sprawi, że praca w kuchni będzie szybka i przyjemna.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

54 − = 53