Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

Jeśli nie jest dobrze wyostrzyć nóż, to w końcu stanie się jeszcze bardziej tępy! Dlatego zanim zaczniesz sam, przeczytaj nasz artykuł.

Powiemy Ci, jak prawidłowo wyostrzyć noże, bez uciekania się do drogich urządzeń.

1. Edytować lub wyostrzać?
2. Mityczne rodzaje ostrzenia
3. Jakie noże nie mogą być wyostrzone przez ciebie
4. Następnie wyostrzyć: jakie są opcje?
5. Kąty ostrzenia i sposoby mocowania ostrza
6. Instrukcja krok po kroku na ostrzenie noża na pasku
7. Ostrzyć nóż w ekstremalnych warunkach

Reguła czy ostrzenie?

Czasami nie potrzebujesz wyostrzania, wystarczy trochę zaktualizować krawędź, usuwając nierówności i lekko szlifując, co powoduje, że nóż jest ostry.

To się nazywa edytuj.

Zrób to przy pomocy musów, drobnoziarnistych nazhdachek lub staroświeckich, na skórzanym pasku.

Kąt nie jest odsłonięty, ale ten, który jest już obsługiwany.

Ale jeśli chcesz zmienić lub przywrócić geometrię kąta ostrza, to już się wyostrza.

A jeśli nie staniesz pod właściwym kątem, nie będzie można go przeciąć.

Kilka słów o ostrzeniu laserem i stali do samoostrzenia

Niektórzy boją się ostrzyć noże w domu, ponieważ wierzą, że teraz warsztaty oferują prawie nanotechnologię, w wyniku czego ostrze pozostanie dłużej ostre. Chodzi o ostrzenie laserowe, jak rozumiesz.

A więc: to mit i marketing.

Absolutnie nic nie jest laserem przez laser, Belka wskazuje po prostu prawidłowy kąt (jak również na poziomie lasera, aby określić płaszczyznę). Wyostrzony zwykły kamień, dlatego nic specjalnego w tej procedurze i nie.

Samoostrząca się stal - także z kategorii fikcji.

Wszystko jest głupie, ale im lepszy stop, tym dłużej służy nóż. Dlatego nie ma sensu wyrzucać pieniędzy na takie noże, lepiej kupić dobrą temperówkę na zwykłe noże.

Jakie noże nie mogą być wyostrzone przez ciebie?

Zacznijmy od najważniejszego: jakich noży nie można wyostrzyć?

Jeśli robisz to po raz pierwszy, nie możesz wyostrzyć swoich ulubionych i wygodnych noży.

Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

Zły kąt ostrzenia jest w stanie całkowicie zniszczyć ostrze, dlatego lepiej jest eksperymentować na czymś łatwiejszym, a następnie spokojnie je wyrzucić i nie denerwować.

Pokaż więcej Nie wyostrzaj własnych ceramicznych noży za pomocą konwencjonalnych prętów. Ceramika zajmuje tylko diament, a jeśli nie masz takiego paska, lepiej oddać nóż profesjonalistom.

Ale jeśli nie ma, to można spróbować, aby wyostrzyć swoje własne, jak technologia ceramiczna ostrzałka nie różni się od ostrzenia noży stalowych.

Noże ze stali damasceńskiej i bulat - wręcz przeciwnie, nie zaleca się ostrzenia na kostce rombowej, ponieważ ostrze może się kruszyć.

Lepiej dać go mistrzowi, ponieważ dla osób o słabych nerwach nie ma problemu z wyciśnięciem zwykłej sztaby takiej stali: długiego procesu.

Ponadto Nie wyostrzaj noży w domu z falistą krawędzią. Co więcej, nie ma sensu przenosić ich do warsztatu, ponieważ nie można po prostu zwrócić piły do ​​pierwotnych właściwości.

Łatwiej jest kupić nowy lub dopasować go do zwykłego.

Niż wyostrzyć? Rozważ opcje

Aby wyostrzyć noże, istnieje wiele narzędzi, od elektrycznych po zwykłe, które są bardzo niedrogie.

Cięcia elektryczne

Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

W elektrochinach dwa duże minusy: niedroga cena (w granicach 10 000 rubli) i właściwość usuwania stali podczas ostrzenia, co prowadzi do szybkiego zużycia noża.

Ale proces jest szybki, w pełni zautomatyzowany i nie ma potrzeby ręcznego utrzymywania stopnia nachylenia podczas wyostrzania.

Sposób ostrzenia noża na ostrzarce jest z reguły zapisany w instrukcji dołączonej do urządzenia.

Musat

Musat to dobra rzecz, ale ostrzyć zły tępy nóż, ponieważ jest przeznaczony głównie do edycji. Efekt tego ostrzenia wynosi kilka dni od siły.

Jak wyostrzyć nóż za pomocą musatu, pokazano schematycznie tutaj:

Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

Nóż rolkowy

To nie jest zły wybór dla kobiet. Zaledwie kilka ruchów na rolkach i nożu tnie dobrze (ale nie na długo). Są tanie i mogą sobie pozwolić na każdą.

Papier ścierny

Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

Mistrzowie ostrzenia są sceptycznie nastawieni do używania nazhdachek do tych celów. Ale praktyka tych, którzy ją stosują - przekonuje nas, że jest to całkowicie dopuszczalna opcja.

Nie można powiedzieć, że jest to najbardziej wygodne, ale jeśli pod ręką nie ma nic, a naostrzenie noża pilnie - możliwe jest użycie papieru ściernego. Co więcej, artykuł po wszystkim, a nie dla mistrzów, ale dla fanów.

Taśmy papieru ściernego powinny być mocowane na dowolnej podstawie drewnianej (w formie pręta) za pomocą taśmy klejącej. Z jednej strony - frakcja gruboziarnista, z drugiej - drobnoziarnista.

Bar ceramiczny

Za tę cenę tutaj i nie mów, bo są bardzo tanie. Najważniejsze jest, aby wybrać go poprawnie, a następnie, aby był wygodny do ostrzenia.

Bruskov potrzebuje dwóch. Jeden o grubszej powierzchni (ziarno 320), do szlifowania głównego i korekcji krawędzi, a drugi do szlifowania powierzchni (ziarno 1000).

Długość kamienia powinien być mniej więcej taki sam, jak najdłuższy nóż w domu.

Szerokość - im szerszy, tym łatwiej z nim pracować. I jak wyostrzyć noże za pomocą paska, który można przeczytać poniżej, w osobnym bloku.

Diamentowy pasek

Brylanty nie kosztują pięciu kopiejek, ale rezultatu nie można porównać do zwykłego kamienia. Pracuj z nim wygodniej, a nawet on jest bardziej wytrzymały.

Składa się z plastikowej lub aluminiowej podstawy, na której są przymocowane dwie metalowe płytki z pyłem ziaren diamentowych.

Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

Takie pręty nie łączą się jak ceramika i nawet po wielokrotnym ostrzeniu pozostają płaskie, prostokątne z ostrymi kątami.

Oprócz wszystkich tych plusów, są więcej korzyści:

 • Nie boją się ciosu i nie złamią się, jeśli przypadkowo upuszczą
 • Diamentowa belka nie jest zatkana cząstkami stali. Po zmieleniu należy go lekko spłukać pod wodą i wytrzeć
 • Proces szlifowania na diamentowych prętach jest bardzo szybki, a to oznacza, że ​​kamień będzie ci służyć bardzo długo, ponieważ prawie nie toną
 • Nie musisz kupować dwóch sztabek, ponieważ są one wykonane tak, że jedna strona jest szorstka, a druga jest zmielona

Wadą diamentowych sztabek jest jedna - cena. Tańsze niż 800 rubli, a jeśli nie, to jest to oczywiście podróbka, która stanie się bezużyteczna po pięciu zaostrzeniu.

Japońskie kamienie wodne

Kamień wodny to także bar. Ale nie musisz używać go na sucho, ale z wodą.

W procesie tarcia powstaje zawiesina, która jednocześnie poleruje powierzchnię za pomocą ostrzenia.

Kosztują nie tanie, ale zużywają się wystarczająco szybko. Tak więc, w przypadku prostych noży kuchennych nie jest to najlepszy wybór.

Ostrzenie za pomocą ściernicy na wiertarce lub maszynie

Nie rób tego, jeśli najpierw wyostrzysz nóż.

Dość i kilka sekund, aby spowodować nieodwracalną szkodę. Szczególnie w tym przypadku, jest on również podgrzewane i konieczne jest, aby ochłodzić procesu, i jeśli tak się nie dzieje, krawędź może kruszyć.

Jak prawidłowo wyostrzyć noże na maszynie jest tematem oddzielnego i obszernego artykułu, dlatego nie będziemy się na tym skupiać.

Pamiętaj też, aby sprawdzić ten film wideo, nawet na ten temat.

Ponieważ w tym przypadku lepiej zobaczyć raz, niż usłyszeć sto razy!

O kątach ostrzenia i sposobach mocowania ostrza

Ale niezależnie od tego, jaki kamień wybierzesz, technologia ostrzenia jest jedna. I to jest główna rzecz, której należy się nauczyć.

Aby rozpocząć, ćwicz na najprostszym ceramicznym pasku, a kiedy zobaczysz, co dostajesz - kup coś droższego.

Najważniejszą rzeczą w procesie ostrzenia jest przywrócenie pierwotnego kąta krawędzi. Do kuchni, noży domowych, zwykle jest to standard: od 25 do 45 stopni.

Im mniejszy stopień, tym cieńsza krawędź tnąca wychodzi. Tak, nóż będzie ostry, ale będzie również tępy, będzie znacznie szybszy, a także straci kształt krawędzi, dotykając tylko czegoś sztywnego.

Tak więc, jeśli chcesz tak mało, jak to tylko możliwe, używać ostrzenia, nie rób kąta 25 stopni.

Zbyt ostry nóż to w życiu codziennym raczej traumatyczna rzecz.

Dobrze wycije nie tylko warzywa z mięsem, ale także ręczniki kuchenne z rękami w momencie, gdy je wytrzyj.

Oto tabela zalecanych kątów:

Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

A następnie zwróć uwagę na to, że róg stołu jest kompletny, czyli suma dwóch boków krawędzi. A jeśli chcesz wyostrzyć nóż o 30 stopni, musisz usunąć 15 ostrzy z każdej strony ostrza.

Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

Odpowiednio, jeśli potrzebujesz kąta 45 stopni, to po każdej stronie strzelamy do 22,5 stopnia.

Zachowaj ten kąt podczas całego procesu szlifowania, starając się nie odbiegać od ustawionej wartości, ponieważ ostateczny wynik zależy od tego.

Teraz pytanie brzmi: jak naprawić i obliczyć wzrokowo ten kąt?

Możesz to zrobić w ten sposób, jak pokazano na rysunku:

Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

Po włożeniu papieru, będziesz wiedział mniej więcej o tym, jakie nachylenie musisz trzymać nóż.

Teraz przejdźmy do samego procesu wyostrzania.

Instrukcja krok po kroku na ostrzenie noża na pasku

 1. 1. Pierwsza rzecz połóż pasek na stole, aby wygodnie było wyostrzyć. Możesz umieścić pod nim ręcznik kuchenny, aby zapobiec poślizgnięciu.

  Trzymaj drążek w rękach nie jest konieczny, ponieważ w tym przypadku nie można kontrolować kątów.

 2. 2. Zwilż wodą. Jest to konieczne dla lepszego poślizgu stali na kamieniu i dalszego łatwego czyszczenia pręta z cząstek metalu.
 3. 3. Połóż nóż na poprzeczkę i zacznij robić od siebie ruchy, tak jakby ostrzyć ołówek. Jak dokładnie to wygląda, najlepiej jest spojrzeć na wideo, które umieściliśmy w ostatnim bloku.

Nie możesz mocno naciskać na kamień, to wcale nie przyspieszy procesu, ale może być wielka deformacja krawędzi. Poświęć 50 razy na pasek z jednej strony, próbując cały czas wytrzymać kąt.

Jak tylko zauważysz, że na krawędzi tnącej jest lekka chropowatość, tak zwany zadzior, obróć nóż i wyostrz drugą stronę.

Tak wygląda zadzior:

Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

Ważne! Jeśli zadziory nie tworzą się, kontynuuj ostrzenie. Tylko ta nierówność pokaże, że stal jest wystarczająco zużyta i nie ma sensu dalszego ostrzenia.

Po zakończeniu drugiej strony, zadzior może przejść do niego.

W takim przypadku obróć nóż drugą stroną i wyostrz ją. I rób to, aż całkowicie się odpada.

I dopiero potem Możesz przejść do krawędzi szlifowania na małym kamieniu. Nie trzeba przesuwać noża 50 razy, wystarczy razy 20.

A jeśli chcesz, aby nóż był mniej tępy rzadziej, możesz doprowadzić krawędź do lustrzanego połysku zwykłym skórzanym paskiem, który jest natłuszczony pastą GOI.

W takim przypadku ruchy nie powinny być skierowane w dół, ale odwrotnie. Oznacza to, że ty też "planujesz" pas, tylko w innym kierunku.

Opisaliśmy to najbardziej elementarny sposób, który nie wymaga żadnych specjalnych wydatków i adaptacji. I jest jeszcze jeden, bardzo wygodny, ale do tego trzeba zbudować małą maszynę.

Oto takie, jak na zdjęciu:

Jak wyostrzyć nóż w domu: sposoby i porady

Jak widać, nie ma potrzeby trzymania ostrza w procesie, kontrolując stopień. Pochylony i ustalony pasek robi wszystko dla ciebie, a głównym zadaniem jest utrzymywanie noża dokładnie w 90 stopniach.

A to, zgodzicie się, jest o wiele prostsze niż utrzymanie poziomu 22,5 stopnia (szczerze mówiąc, dla początkującego jest to prawie niemożliwe, chociaż teoretycznie wszystko brzmi prosto).

Przecież odchylenie o kilka mikronów już prowadzi do tego, że jakość ostrzenia nie będzie najlepsza.

Jak wyostrzyć nóż w ekstremalnych warunkach?

I zdarza się, że pod ręką właściwie nic nie jest odpowiednie, a ostrzenie noża wymaga pilnej potrzeby.

W takim przypadku będziesz korzystać z takich metod:

 • Ostrzenie noża pod kątem betonowego stopnia w wejściu (wystarczy go wcześniej dobrze umyć)
 • Ostrzenie noża na zwykłym kamieniu z ulicy, która wygląda mniej więcej płasko
 • Ostrzenie noża o ostre krawędzie płyty ceramicznej lub zwykłej filiżanki

Mamy nadzieję, że teraz zrozumiesz, jak możesz wyostrzyć dowolny nóż w domu, nie uszkadzając ostrza ani siebie.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

83 − 76 =