Dekoracyjne podświetlenie fasady: plusy i minusy (24 zdjęcia)

Oświetlenie dekoracyjne fasady budynku jest dość popularnym zjawiskiem w dziedzinie projektowania oświetlenia. Oświetlenie zewnętrzne obiektu architektury służy podkreśleniu wyjątkowości samego budynku, a także jego piękna. Oświetlenie architektoniczne pozwala wyróżnić budynek na tle ogólnym spośród innych budynków, co również podkreśla status właścicieli domu. Oświetlenie elewacyjne charakteryzuje się nie tylko estetyką, ale także całkowicie komfortowymi warunkami do wypoczynku.

Podświetlenie fasady
Podświetlenie fasady
Podświetlenie fasady

Główne rodzaje oświetlenia dla struktur architektonicznych

Czasami projektanci organizują nocne oświetlenie do budowy, używając kilku rodzajów oświetlenia.

Typ światła powodziowego

Iluminacja typu powodziowego daje możliwość zademonstrowania koncepcji architektonicznej twórców, a także podkreślenia stylu budynku w najbardziej efektywny sposób. Oświetlenie tego typu służy zwykle do rozprowadzania światła po wnętrzach betonowych lub kamiennych klasycznych budynków i zabytków.

Przyrządy do oświetlania umieszczone są na powierzchni dachów budynków lub instalowane na ziemi (oprawy oświetleniowe).

Podświetlenie fasady
Podświetlenie fasady

Jednak ten rodzaj oświetlenia zwykle działa tylko razem z kierunkowym oświetleniem, które ma na celu podkreślenie najciekawszych szczegółów samej struktury. Iluminacje kierunkowe są tworzone za pomocą małych urządzeń, które wykazują niski poziom mocy podczas pracy. Zazwyczaj takie instalacje znajdują się na specjalnych wspornikach, oświetlających cały obwód konstrukcji.

Podświetlenie fasady

Podświetlenie fasady

Podświetlenie

Podświetlenie elewacji tego typu domu służy do wskazania najbardziej wyrazistych części architektonicznych budynku: kolumn, małych tabletek i płaskorzeźby.

Podświetlenie fasady

Podświetlenie fasady

Oświetlenie fasady wiejskiego domu o ukrytej strukturze

Projekt oświetlenia przedstawia 3 podstawowe rodzaje lokalnego oświetlenia, a także ukryte.

 • Podświetlenie sylwetki domu wiejskiego tworzy jasne i bardzo zapadające w pamięć kontury przy braku detali z nieistniejących elementów niewyraźnych.
 • Oświetlenie konturu zapewnia budynkowi lekki blask. Aby stworzyć coś takiego, musisz wyposażyć przód obwodu w taśmę LED lub pasek neonowy.
 • Specjalne oświetlenie z dynamiką kolorów. Jest to połączony model iluminacji, pozwalający na zmianę poziomu siły, z jaką powstaje blask, paleta barw i światłocień.
Podświetlenie fasady
Podświetlenie fasady

Instrukcje dotyczące organizacji oświetlenia elewacji

Po wyświetleniu iluminacji elewacji domu prywatnego właściciel zajmuje się obydwoma zadaniami jednocześnie: budynek uzyskuje dekoracyjne naloty i zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i komfort poruszania się po terenie w godzinach wieczornych.

Podświetlenie fasady

Niezależnie od tego, jaki widok ma twoja działka z zewnątrz, poprawne oświetlenie może nadać elewacji jasność i tajemniczość. Budynek będzie wyglądał nowocześnie, a jednocześnie będzie miał architektoniczne akcenty średniowiecza.

Podświetlenie fasady

Aby uzyskać odpowiedni efekt, eksperci w dziedzinie projektowania iluminacji oferują 2 opcje:

 1. Zanim zrobisz piękne podświetlenie, musisz prawidłowo umieścić reflektor na stronie. Systemy oświetleniowe rzucają światło na powierzchnię budynku z kilku stron.
 2. Instrumenty na drewnianej lub kamiennej fasadzie można umieścić punktowo. Takie podejście pozwoli nam wyróżnić główne zalety elementów architektonicznych w udany sposób.
Podświetlenie fasady

Ważne będzie, aby wziąć pod uwagę fakt, że nie każda iluminacja używana do specjalnego wyszukiwania budynków miejskich może być odpowiednia do oświetlania prywatnego domu. Na przykład nie można zaklinować iluminacji próbki wypełnienia, ponieważ iluminacje reflektorów są zaprojektowane przede wszystkim na bardzo wysokim poziomie, który nie różni się w przypadku budynków prywatnych. Między innymi ten rodzaj oświetlenia powinien być skierowany do ram okiennych, dlatego właściciele często odczuwają dyskomfort.

1
Podświetlenie fasady

Przed oświetleniem zaleca się stosowanie lamp "downlight" w celu zmiany kąta padania światła. Pomimo tego, że te urządzenia nie zajmują dużo miejsca, mogą pokazać efekt świetlny, który jest identyczny z małym reflektorem.

Lampy kierunkowe wyposażone w lampy halogenowe umożliwiają tworzenie bardzo specyficznych efektów poprzez regulację promienia i kierunku światła głównego. Podświetlenie LED, używając minimalnej ilości energii, może stworzyć wypełnienie światłem w jednolitym i bardzo mocnym kluczu.

Możliwe jest również oświetlenie za pomocą stroboskopu, wielokolorowych iluminacji i słupków, ponieważ te elementy świetlne doskonale łączą się z lampami na elewację.

Podświetlenie fasady

Pomyślnie, ozdobne latarnie, a także wsporniki uciąg można wykorzystać do oświetlenia obszaru, który znajduje się tuż przed budynkiem.

Podświetlenie fasady

Aby oświetlić niewidoczny obszar budynku i ganek zaleca się stosowanie lamp o rozproszonym oświetleniu. Takie projekty dzięki specjalnym powierzchniom odbijającym zapewniają równomierne oświetlenie.

Podświetlenie fasady

Ważne jest, aby zauważyć, że urządzenia do oświetlania terytorium, zamontowane na wspornikach, w ciągu dnia mogą wprowadzić nieprzyjemną wizualną cechę do zewnętrznej konstrukcji fasady domu.

Podświetlenie fasady

Podczas projektowania systemu oświetlenia architektonicznego konieczne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich zasad zużycia energii. Podświetlenie powinno być nie tylko ekonomiczne, ale także praktyczne w działaniu. W tym celu system podzielony jest na dwie główne strefy: oświetlenie głównych i bocznych wejść lub dodatkowego oświetlenia wraz z instalacją oddzielnych urządzeń oświetleniowych.

Podświetlenie fasady

Wybór odpowiedniego sprzętu

Wybór głównego wyposażenia urządzeń oświetlających powinien opierać się na wielkości terytorium, a także na specyfice budynku. Oto główne czynniki do wyboru:

 • przynależność używanego sprzętu;
 • główny typ instalacji oświetleniowej;
 • rodzaj zapięcia;
 • system mocowania.
Podświetlenie fasady

Ponieważ podstawowym zadaniem oświetlenia sprzętu elektronicznego jest podkreślenie artystycznej estetyki domu i stworzenie pewnego poziomu bezpieczeństwa na terenie, konieczne jest zapoznanie się z właściwościami technicznymi urządzeń.

Podświetlenie fasady

Urządzenie superpróbki technicznej musi spełniać określone normy bezpieczeństwa. Ich całkowita liczba jest przypisywana bezpieczeństwu elektrycznemu, odporności na kurz i wodę, tworzeniu ochrony przed uderzeniem mechanicznym, przydatności do określonych warunków klimatycznych.

Podświetlenie fasady

Podstawowe momenty związane z aranżacją oświetlenia architektonicznego:

 • System oświetleniowy działa dzięki zastosowaniu instalacji oświetleniowych wyposażonych w sprzęt ochronny typu IP65;
 • Najlepiej wybrać urządzenia oświetleniowe, które mają aluminiowe obudowy;
 • oświetlenie diodowe powinno być zasilane przez transformator.
Podświetlenie fasady
1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

68 − = 62