Fantastyczna Topiary: niuanse kompozycji i reguły tworzenia (25 zdjęć)

Topiary stały się kierunkiem projektowania krajobrazu w starożytnym Rzymie, ponieważ to Rzymianie znali dobrze zadbane ogrody. Obszary dekoracyjne (topi) zostały utworzone z małych drzew, które miały ścinane korony o geometrycznych kształtach lub w postaci dowolnych figur. Specjalnego cięcia koron drzew dokonał specjalista, topiary.

Topiary wykonane z koralików
Topiary z koralików

Dziś topiary kwiatów we wnętrzu domu to wykwintna kompozycja w formie drzewa o zgrabnej geometrycznej koronie.

Topiary w filiżance

Topiary kwiatowe

Rodzaje topiary

Tworzenie dekoracyjnego drzewa to twórczy proces. Pierwotny topiary jest owocem nagłego oświecenia. Najczęściej pojawiają się pomysły na połączenie znanych i nowych materiałów (topiary ze słodyczami, topiary pieniężne).

Dekoracyjny topiary
Topiary wykonane z papieru falistego

Topiary we wnętrzu może wspierać styl pomieszczenia lub być nietypowym elementem wystroju. Można uznać za warunkowy podział kompozycji dekoracyjnych na tematy:

  • Pory roku: noworoczny topiariusz szyszek zdobi świąteczny stół, a topiary świeżych kwiatów odświeżą jadalnię latem, a elegancki topnik z sizalu rozjaśni jesienną melancholię;
  • kompozycje wakacyjne: topiary z organzy będą delikatnym prezentem na 8 marca, a topiary słodyczy na pewno ucieszą słodycze. Topiary pieniądza spodoba się nie tylko przedstawicielom biznesu;
  • Topiary szyszek będzie doskonałym prezentem w święta Nowego Roku, ślubna topiary ozdobi świąteczny stół i mieszkanie nowożeńców;
  • Topiary ze sztucznych kwiatów będą wyglądać organicznie w każdym wnętrzu. Na przykład możesz stworzyć topiary "Sakura", która podkreśli komfort sypialni. Topiary z organzy przesycają delikatnością Prowansji, a topiary z tkaniny doskonale zdobią kuchnię w wiejskim stylu;
  • drzewa o naturalnym wystroju zawsze zachwycą naturalnością: topiary muszli będą przypominać o cudownych wakacjach na morzu.
Topiary we wnętrzu

Zalecenia dotyczące doboru materiałów i rozmiarów drzew

Piękne topiary nie są kopiami drzew. Ręcznie robiony produkt jest owocem wyobraźni szwaczki. A topiary słodyczy lub monetarnego topiary jest potwierdzeniem. Nie ma ścisłych wymagań dotyczących użycia materiałów.

Topiary kwiatów

Topiary zrobione z kawy

Rodzaje koron

Podstawa topiary jest często okrągła. W zależności od nastroju i przeznaczenia można wybrać inne kształty: stożkowy, w kształcie serca lub figury. Gotowe korony są sprzedawane w sklepach z wyrobami rękodzielniczymi. Jeśli warunki na to pozwalają, łatwiej jest zrobić to samemu:

  • najodpowiedniejszy materiał na koronę - styropian z opakowania dla technologii. Zalety: lekkość, prostota dekoracji;
  • Ciekawym rozwiązaniem jest pianka montażowa. Jest wyciśnięty do ciasnej plastikowej torby. Dopuszcza się ich zastyganie i nadanie pożądanego kształtu. Głównym plusem tej metody jest łatwe wykonanie dużej korony.

Warstwa dekoracyjna wykonana jest zarówno z materiałów naturalnych, jak i sztucznych.

Wybierając wykończenia, wnętrze, cel pomieszczenia są brane pod uwagę: topiary słodyczy i topiary owocowej podkreślą nastrój kuchni-jadalni, a topiary taśm podtrzymają spokojną atmosferę sypialni. Morze topiarium wygląda elegancko w łazience i na biurku.

Dekoracja korony decyduje o technologii mocowania elementów: topiary z koralików i topiary z satynowych wstążek lub z części papierowych można zamocować za pomocą szpilek. Topiary stożków, muszli, foyamiranu lub koralików zamocowanych za pomocą pistoletu do klejenia. Słodka topiary jest łatwa do wykonania za pomocą wykałaczek.

Topiary słodyczy
Topiary taśm

Naturalne i sztuczne materiały do ​​pnia

Naturalnie, jeśli drzewo, nawet dekoracyjne, ma pień drzewa. Do tych celów użyj patyków, gałązek. Nikt jednak nie anulował kreacji, więc silny drut to świetny pomysł na bagażnik. Wystrój można wybrać dowolny: kręte sizalem, eleganckie obramowanie lub wstążki, malowanie farbą akrylową. Dodatkowym plusem drutu jest możliwość nadania bagażnikowi niestandardowej formy.

Topiary w stylu marynarki wojennej
Noworoczny Topiary

Nocne opcje

Pod podstawą używane są pojemniki z dowolnych materiałów (plastik, szkło, drewno, metal), rozmiary i kształty. Doskonałe opcje - kubki, garnki. Opcje wystroju są nieograniczone: koraliki, koraliki, muszle, krawędzi
e, wstążki, zabawki.

1

W zależności od wielkości produktu umieszcza się go na podłodze, na stole lub na półce z książkami. Drzewo o dowolnym rozmiarze powinno wyglądać zbalansowane.

Topiary orzechów
Sztuczny topiary w stylu Prowansji

Jak poprawnie wybrać parametry elementów

Optymalne proporcje topiary - gdy wysokość każdego elementu (garnki, pnia i korona) stanowi jedną trzecią całkowitej wysokości. Pożądane jest, aby korona była nieco szersza niż doniczka.

Dopuszczalne jest, jeśli pień nieco przekracza jedną trzecią całkowitej wysokości drzewa. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy topiary sizalu mają wydłużoną korę stożkową, a tułów jest krótki. Dla harmonijnego wyglądu grubość tułowia ma znaczenie, cienki nie może wytrzymać ciężaru korony, a gruby nadaje produktowi szorstki wygląd.

Sztuczny topiary z ptakiem

Jeśli tak się stało, że proporcje zostały naruszone, można wprowadzić proste poprawki do rzemiosła w prostych technikach:

  • kwiatowy topiary z małą koronką można dodatkowo skodyfikować, a dużą - aby zainstalować kompozycję w ogromnej donicy;
  • Ozdobna kokardka u dołu bagażnika sprawi, że długi pień będzie wizualnie krótszy;
  • Korona na kilku poziomach odwróci uwagę od krótkiego pnia.
Topiary muszli

Topiary kawy własnymi rękami: etapy produkcji

Aby stworzyć kompozycję, potrzebujesz podstawy, tkaniny, pistoletu z płynnym klejem, ziaren kawy, ciekłego kleju.

Przygotowujemy podstawę dla korony: opaska z tkaniny ostrożnie owija balon. Na wierzchu nici są nawijane losowo, naprawiamy tkaninę. Te wstępne prace pomogą ułożyć ziarno równomiernie i gęsto. Nożyczki w koronie ostrożnie wywiercić otwór (głębokość 2-3 cm) na bagażnik.

Topiary w postaci róż
Topiary serwetek

W miejscu kuli umieścić klej i dokładnie wlać kawę. Nasiona są dociskane i rozmieszczane tak, aby uzyskać pojedynczą warstwę dekoracyjną. To trwa kilka minut, aby wysuszyć fusy z kawy.

Wykonywana jest również cała powierzchnia podstawy.

Pień drzewa jest pomalowany brązową farbą akrylową (jeśli drut - owinięty w sizal).

Topiary szyszek
Topiary z sizalu

Po wyschnięciu koronę umieszcza się na pniu (szczyt pnia pokryty jest klejem z gorącego pistoletu).

Powierzchnia alabastru w donicy jest natłuszczona klejem PVA i pokryta ziarnami kawy. Korona pokryta jest farbą akrylową o brązowym odcieniu, a warstwa ziaren kawy staje się nasycona kolorem.

Wstęga jest formowana z nylonowej wstążki i przyklejona do podstawy korony.

Topiary z tkaniny
Topiary z filcu

Jak stworzyć drzewo kwiatowe?

Aby stworzyć topiary z papieru falistego, potrzebujesz własnych rąk: podstawy, papierowe kwiaty o różnych odcieniach, zielony papier falisty, pistolet z płynnym klejem, satynową tasiemkę, koraliki.

Tułów jest starannie owinięty w satynową tasiemkę. Odpowiedni otwór jest wykonany u podstawy. Krawędź bagażnika pokryta jest klejem i włożona w kulkę.

Kwiaty utknęły w gorącym pistolecie. Należy rozpocząć od miejsca zamocowania beczki. Topiary ślubne mogą być zdobione kwiatami z organzy, satynowymi wstążkami.

Szczeliny między kwiatami pokryte są liśćmi z zielonego papieru falistego.

Topiary z dzianinowymi sercami

Specjalna subtelność korony da perłowe koraliki, chaotycznie wklejane w pobliżu liści. Topiary ślubne magicznie zdobią białe perły.

Podstawowy garnek jest wypełniony płynnym alabastrem. Włóż drzewo i napraw je rękami, aż mieszanina się ochłodzi. Powierzchnia alabastru ozdobiona jest sizalem.

Dzięki tej samej technologii możesz zrobić topiary z serwetek własnymi rękami.

Zielony topiary

Uważa się, że topiary przyciąga do domu dobrobyt, powodzenia. Niektórzy ludzie traktują to z pewną dozą sceptycyzmu, ale nie można zaprzeczyć, że piękne rzemiosło jest doskonałą alternatywą dla kwiatów w pomieszczeniach. Dodatkowo, jeśli zrobisz topiary własnymi rękami - będzie to okazja do pokazania talentów i rozwoju niezwykłych materiałów i technologii.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

− 5 = 1