Khokhloma: dania z “słowiańską duszą” (20 zdjęć)

Kultura rosyjska jest piękna pod każdym względem. Artystyczna twórczość zawsze uosabiała bogactwo duszy każdego Słowiańskiego, a stylistyka i oryginalne techniki niektórych trendów są nadal aktualne. Dla koneserów tradycyjnych rosyjskich motywów i wszystkich, którzy szukają oryginalnych pomysłów dla rzemiosła domowego, Khokhloma malarstwo jest źródłem inspiracji i asystent narzędzie, jak konwertować niczego dość dzieło sztuki.

Czajniczek z malowaniem Khokhloma

Opis

Khokhloma nazwał rosyjskie rzemiosło ludowe, które powstało w połowie XVII wieku w Niżnym Nowogrodzie. Dziś jest próbką bogatego ornamentu, który wygląda organicznie i stylowo w różnych interpretacjach.

Godziny z malowaniem Khokhloma
Herbata z Khokhloma

Starożytna tradycja mówi, że kiedyś w lasach pod Niżnym Nowogrodem na brzegu rzeki mieszkała jedna osoba. Nikt nie wiedział, kim jest ani gdzie, ale wszyscy wiedzieli, jakie cudowne obrazy mógł zrobić, aby proste przybory lub przedmioty domowe wydawały się wykonane ze szczerego złota.

Król, dowiedziawszy się o takim rzemieślniku, wysłał posłańców, aby znaleźli mistrza i przyprowadzili go do służby w pałacu. Wyszukiwanie trwało długo, ale nikt nie znalazł tej osoby. Jednak mistrz miał uczniów, którzy kontynuowali swoją pracę. Tak więc w każdym domu Nowogrodzian były nemeros ze skarbami z ozdobnymi rysunkami, popularne nawet dzisiaj.

Deska do krojenia z malowaniem Khokhloma
Wiadro z malowaniem Khokhloma

Które przedmioty można ozdobić obrazem

Zgodnie ze starożytnymi zwyczajami malują rzeczy użytku domowego, naczynia, niektóre elementy domu. Ozdoba jest dekorowana jako świąteczny wystrój i codzienna opcja. Najczęściej malarstwo występuje na takich atrybutach:

 • Łyżki;
 • Zagnieżdżone lalki;
 • Tace;
 • Duże i małe płyty;
 • Serwery;
 • Skrzynki;
 • Skrzynie wszystkich rozmiarów;
 • Małe beczki;
 • Garnki;
 • Pudełko;
 • Akcesoria do spinningu;
 • Uchwyty;
 • Obsługuj noże i sztućce;
 • Wazy;
 • Deski do krojenia;
 • Półki w kuchni.

Aborygeni rosyjskie tradycyjne motywy są nadal aktualne.

Na szczycie popularności można znaleźć zupełnie niekonwencjonalne rzeczy z listą "Khokhloma". W rzeczywistości każda powierzchnia może stać się podstawą odważnych eksperymentów projektowych w stylu etnicznym: od tekstyliów domowych i sprzętu AGD do aerografów na samochodach lub sztuki ciała i wzorów tatuaży.

Malowanie kwiatów Khokhloma na naczyniach
Miska z obrazem Khokhloma

Rodzaje malarstwa

Dzisiejsze dania dla Khokhloma - najpopularniejsza opcja wykorzystania rosyjskich motywów we wnętrzu. Interesujące produkty można kupić w sklepie lub zrobić samodzielnie. Istnieją dwa główne typy murali w stylu Khokhloma:

 • Koń;
 • Tło.

Malowanie koni odbywa się za pomocą ruchów plastycznych na powierzchni, która wcześniej była proluzhivayut. Mistrz początkowo stosuje rysunek czarnej lub szkarłatnej farby na tle przyszłego produktu. Istnieją trzy rodzaje ornamentów.

Taca z malowaniem Khokhloma

Dania z malowaniem Khokhloma
Rysunek Khokhloma na naczyniach

"Ostrza trawy"

Przedstawiają turzycę, whitetail, łąkę, za pomocą loków i różne pod względem intensywności i charakteru stosowania rozmazu. Ogólne tło uzupełniają małe jagody, spikelets i srebrzyste przelewy, które wzbogaciły tło.

"Pod listowiem" lub "pod jagodą"

Mistrzowie pracują w dużych rozmazach tłuszczu, przez które przedstawiają owalne liście i jagody. Najczęściej rysują rumianek, winogrona, truskawki, porzeczki i porzeczki, dzwonki, żurawiny i agrest.

1

Piernik

Jest to figura geometryczna, składająca się z diamentu lub kwadratu oraz centralnego elementu w postaci słońca. Ten rodzaj malarstwa jest najbardziej warunkowy i prosty.

Istnieją wzory, w których używany jest tylko jeden typ wzoru. Najbogatsze i najbardziej wyszukane ozdoby zawierają od razu wszystkie rodzaje rysunków.

Malowanie Khokhloma na naczyniach

Motywy tła

Tło Khokhloma - połączenie czarnego lub czerwonego tła ze złotym wzorem. W przypadku tego rodzaju pisma charakterystyczne są następujące techniki artystyczne:

 • "W tle." Początkowo mistrz tworzy rysunek (ryba, zwierzę, roślina, kompozycja geometryczna), a następnie wypełnia tło odpowiednim kolorem;
 • «Kudrin». Jest to oryginalna technika, która pozwala uzyskać pomalowane rzeczy z dużą ilością kręconych wzorów. Za pomocą loków powstają wszelkie motywy i skomplikowane kompozycje (od prostych "traw" po złożone obrazy zwierząt lub ptaków).

Złoty Khokhloma wygląda najbardziej imponująco, gdy złote ozdoby łączą się tylko z czernią i czerwienią. Malowanie tła nie jest uzupełniane innymi tonami.

Malowanie Khokhloma na cukiernicy

Ogólne pojęcia technologii

Początkowo mistrzowie wykonywali surowe przedmioty z drewna. W zwykłych ludziach okupacja ta nazywała się "pokonać wiadra". Nadwyżkę drewna usunięto za pomocą dłuta, nadając przedmiotowi pożądany kształt. Produkty zostały zagruntowane wapniem (gliną). Po zagruntowaniu półwyroby powinny wyschnąć przez co najmniej 6 godzin. Następnie obiekty zostały pokryte olejem lnianym. Zazwyczaj mistrzowie nie ograniczali się i przetwarzali przyszłe przedmioty wystroju i życia kilkoma kulkami suszącego oleju.

Kolejnym etapem jest intensywne cynowanie. Powierzchnia kęsa została aktywnie potraktowana sproszkowanym aluminium. Teraz produkt jest gotowy do natychmiastowego malowania.

Samowar z malowaniem Khokhloma

Do pracy używano farb olejnych. Podstawowe kolory: czerwony i czarny. Aby uczynić ornament bardziej dynamicznym, a sama kompozycja jest żywsza, czasem używane są dodatkowe odcienie: brązowy, jasnozielony, żółty, mleczny.

Gdy rysunek był gotowy, produkt pokryto grubą warstwą lakieru. Następnie przez 4 godziny utwardzano w piecu (temperatura osiągała 160 stopni i więcej).

Pudełko z malowaniem Khokhloma

Jak zrobić sobie rosyjski obraz?

Malowane naczynia będą emanować szczególnym urokiem. Aby uczynić ekskluzywny produkt, będzie on mógł zacząć od początku. Zanim jednak zaczniesz dekorować wybrane przedmioty, lepiej ćwiczyć na zwykłym papierze lub papierze.

Na pierwsze lekcje lepiej uzbroić się w prosty pędzel i dowolne kolory. Na papierze można próbować przedstawić tradycyjne motywy kwiatowe, płynnie przechodząc do bardziej złożonej animalistyki.

Talerz z malowaniem Khokhloma

Pierwsze próby

Kiedy technika jest nieco doskonalona, ​​możesz przejść do części praktycznej. Na początek konieczne jest pobranie prostych produktów o równej powierzchni. Najwygodniejsze w pracy są następujące tematy:

 • Tace;
 • Półki;
 • Krzesła;
 • Tkaniny;
 • Panel laptopa lub telefonu;
 • Deska do krojenia kuchni.

Być może najlepszą opcją do rozpoczęcia jest płyta kuchenna. Jeśli pierwsze doświadczenie zakończy się sukcesem, będzie skutecznym dodatkiem do wnętrza kuchni. Ważne jest również, aby pamiętać, że drewniane naczynia są wygodniejsze w użyciu. Ale w przypadku tworzyw sztucznych, jedwabiu i innych specyficznych tekstur należy wybrać nie tylko specjalne farby, ale także wstępnie przetworzyć samą powierzchnię, która zostanie pomalowana.

Wazon z malowaniem Khokhloma

O materiałach

Lepiej jest porzucać niepotrzebnie szorstkie tekstury i sklejkę z nieobrobionego drewna. Na płótnie powinno być żadnych ubytków, zadziorów i innych defektów, aby nie dostać niechlujstwa Khokhloma naczynia do dekoracji również dolzhka początkowo być wysokiej jakości i wygodne do drukowania.

Najprostszym sposobem jest uzyskanie gotowego zestawu produktów w sklepie. Zwykle składa się z przygotowanej podstawy i zestawu barwników, a także zestawu pędzli do rysowania.

Malowanie Khokhloma w kolorze zielonym

Wybór zdjęcia

Główna zasada dla początkujących: zacząć od prostych rysunków, stopniowo komplikując ornament. Najprostsze "trawy" i "liście" można następnie uzupełnić jagodami, kiści winogron, gałęzi wierzby.
W następnym etapie, gdy dłoń jest już wypchana, możesz spróbować zilustrować za pomocą loków rajskiego ptaka lub koguta. Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się, co umieścić na naczyniach, znaleźć w Internecie kilka rysunków na przykład. Kolorowe obrazy inspirują i pozwalają na własne oczy zobaczyć ciekawe kombinacje kolorów i zasadę pracy z elementami.

Złoty Khokhloma na naczyniach

Dekorując naczynia lub produkty, możesz z pożytkiem i cieszyć się wolnym czasem. Gotowe towary są używane jako dekoracje w domu lub prezentowane jako oryginalny prezent dla krewnych i przyjaciół.

Malowanie Khokhloma w złocie
1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

62 + = 71