Kamienne naczynia we wnętrzu: naturalne tekstury w życiu codziennym (23 zdjęcia)

Czasy porcelanowych usług za szkłem bocznym babci już dawno minęły. Nie uniemożliwia to jednak pozostawiania ceramiki istotnego elementu wystroju wnętrz, należy jedynie zadbać o to, aby nie wyglądała staroświecko lub bez smaku. Odpowiednim "chipem" będą kamienne naczynia - nie można ich znaleźć w każdym domu, więc uwaga gości na taki szczegół wnętrza jest gwarantowana!

Jakie materiały są używane w nowoczesnych modelach?

W zależności od tego parametru naczynia wykonane z kamienia mogą być różne:

  • naczynia z kamiennym pokryciem do termicznej obróbki żywności. To naprawdę przygotowuje jedzenie. Formalnie są to garnki i patelnie z wyjątkową warstwą nieprzywierającą. Zastawa stołowa z powłoką kamienną rzadko staje się centrum kompozycji, ale często jest chlubą hostessy, dzięki czemu może zyskać szczególne miejsce w projektowaniu kuchni. W każdym innym pokoju taka rzecz byłaby niewłaściwa;
  • modele z łupków lub innych skał. Takie produkty są podkreślone minimalnie. Mogą być masywne, ale z reguły nie są dodatkowo dekorowane. W takich wariantach projektanci starają się podkreślić piękno i naturalność materiału, dlatego przetwarzanie potraw z kamienia z łupków jest często celowo surowe. Te produkty nie zawsze mają zastosowanie w praktyce, ale stają się chwytliwym akcentem we wnętrzu. Mogą stylistycznie wspierać inne elementy: marmurowy blat, parapet, materiał podłogowy;
  • naczynia wykonane z kamieni półszlachetnych lub półszlachetnych. To nawet nie naczynia, to dzieło sztuki! Jest zawsze wyjątkowa, gra w kolor, a także forma, która podkreśla cechy materiału. Nie powierzycie dziecku takiego dania, będziecie je podziwiać, przenikając się energią kamienia. Może stać się centrum kompozycji, a nawet nadać ton całemu wnętrzu. Nawet jeśli nie jest to królowa waz - wielka waza Kolyvana z Ermitażu - i coś mniej monumentalnego, takie rzeczy wciąż będą głośno określać status jego właścicieli.
Filiżanka z kamienia
Kosz z owocami z kamienia

Szczególne właściwości wyrobów kamiennych

Kamienne naczynia są niezwykłe i łatwe w utrzymaniu. Szczególne podejście do produktów z kamienia naturalnego opracowanych w czasach starożytnych, kiedy każdemu z nich przypisano niektóre właściwości lecznicze.
Tak więc onyks jest uważany za kamień lidera, lidera, prawdziwego człowieka. Uspokaja układ nerwowy, łagodzi bezsenność, niweluje choroby właściciela. Jade pomaga w chorobie nerek i łagodzi ból zęba. Również woda, podawana w misce z jadeitu, rzekomo pomaga w schorzeniach naczyń krwionośnych i układu nerwowego. Według wierzeń wschodnich jest to nie tylko kamień wszystkich chorób, ale także czakra serca i czakra splotu słonecznego.

Kamionka z glazurą
Bar z cukierkami z kamienia

Łupek - kamień jest prostszy, więc powszechnie uważa się, że ma ogólne właściwości tonizujące. Zwiększa efektywność właściciela, łagodzi stres.

Bursztyn od czasów Hipokratesa był uważany za pomocny w astmie, napadach, bólach głowy.

Krótko mówiąc, każdy z nich ma pozytywny wpływ, właściwości, które chronią jego właściciela i przechowują go w domu w postaci wystroju lub zużycia na ciele uznano za nie tylko piękny, ale także przydatny.

Kremenki z kamienia

Rodzaje wyrobów kamiennych we wnętrzu

Oczywiście, naczynia z kamienia są nieodpowiednie, ale niektóre gatunki bardzo skutecznie podkreślają cechy materiału, jego fakturę i masywność.

Tace, serwujące dania, podstawki

Ich użycie jest racjonalne w jadalni lub salonie. Na stole jadalnym potrawy z ciemnego łupka wyglądają spektakularnie. Tradycja takiej serwatki pochodzi z Japonii, więc szczególnie interesujące będzie połączenie masywnego dania z zgrubnie obrobionymi krawędziami, teksturowanymi okruchami i zwykłymi czarnymi lub białymi talerzami. Nawiasem mówiąc, taka decyzja podkreśli również piękno serwowanych potraw.

Tace lub podstawki są idealne do salonu. Jeśli taca jest wykonana z naturalnego kamienia o specjalnej fakturze, może być niezależnym elementem dekoracyjnym, ale częściej są one używane w połączeniu z czymś. Mogą służyć jako podpory do kadzideł, do kompozycji bonsai, na razie popularne kryształowe kule lub kule wykonane z naturalnego kamienia. Jeśli chcesz umieścić girlandę z solą lub kompozycję kilku lamp solnych w pokoju, idealnie nadaje się do tego kamienna taca.

Naczynia z jadeitu
Naczynia stołowe wykonane z kamienia
Wyroby kamienne w nieobrobionej obróbce

Talerze, kubki, szklanki

Jest to indywidualny kamionka na specjalne okazje. Do jego produkcji najbardziej popularne:

  • onyks lub inne rodzaje agatów;
  • bursztyn;
  • nefryt;
  • cewka (serpentyna).

Aby przyciągnąć uwagę we wnętrzu, do umieszczenia takich przyborów należy użyć witryny. Odpowiednio zorganizowane oświetlenie kamiennych naczyń zmieni go w prawdziwy klejnot. Dodatkowo będzie widoczna tekstura i gra kolorystyczna - wszystko to jest tak cenne dla kamienia naturalnego. Onyksowe kieliszki lub pale dodadzą solidności do blatu barowego.

1
Miseczki Onyx
Piala wykonana z kamienia
Naczynia pod kamieniem

Naczynia wykonane z litego kamienia nie pasują do każdego wnętrza. Jeśli chcesz podnieść kamienne naczynia do bogato zdobionego, kobiecego, przytulnego pokoju, najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie kamienia i metalu. Odkuwanie dzieł sztuki nie tylko wygładza wizualną ciężkość. Ta kombinacja będzie postrzegana jako biżuteria, ponieważ stała się znana dzięki pierścieniom z drogocennymi kamieniami.

Kamienna taca
Zastawa stołowa z kamienia
Kieliszki do wina z onyksu

Owoce, solniczki, świeczniki

Elementy ogólnego układania mogą być również wykonane z kamienia naturalnego. Najczęściej są one małymi dodatkami do projektu pokoju, ponieważ takie rzeczy są zbyt utylitarne. Ale świece na kominku w świecznikach z naturalnego kamienia doskonale pasują do stylu pomieszczenia. W końcu świece i kominki przyszły do ​​nas z czasów, gdy nie było centralnego ogrzewania i żarówek, a komfort zapewniał żywy ogień.

Kamienne naczynia do szafki

Kamień naturalny - symbol stabilności, stabilności, tak często stosowany w projektowaniu szafki.

Kubek z szarego kamienia
Patelnia z powłoką kamienną

Należy rozumieć, że szafka jest miejscem pracy, dlatego naczynia w niej mają znaczenie pomocnicze, nie powinno być na niej akcentu, ale w nowoczesnym biurze zestaw biurka może być wykonany z kamienia naturalnego. Mogą również występować pewne elementy: przyciski do papieru, wizytówki na stół, harmonizatory, więc jeśli planujesz podawać drinki lub przekąski podczas spotkania lub negocjacji, kamionka powinna być tak dobrana, aby nie kontrastowała z materiałem z zestawu na piśmie.

Dania z łupków
Wazy do kamienia

Wazy

Wazon już przestał być prostym elementem ustawienia stołu. Teraz jest niezależnym i pełnowartościowym elementem wnętrza. Jest tak samowystarczalny, że może stać się ozdobą mieszkania, nawet jeśli nie ma bukietu ani kompozycji kwiatowej.

W tym przypadku materiał wazonu wysuwa się na pierwszy plan. A jeśli wybór waz dla kobiecego wnętrza jest niezmiennie bogaty, to kamienny wazon będzie prawdziwym wybawieniem dla wnętrza mężczyzny. Takie wazony są dość brutalne, pozbawione lekkomyślności i najprawdopodobniej kojarzą się z starożytnymi greckimi amforami lub naczyniami do wina. Jednocześnie, w wykonaniu ciemnego monochromatycznego kamienia, nie będą one niezgodne nawet ze stylem nowoczesności lub hi-tech. Jeśli wnętrze zapewnia lampę stołową, szczególnie interesujące będzie wyglądanie jak wazon i lampa wykonana w tym samym stylu.

Talerz z kamienia

Pielęgnacja kamiennych naczyń

Naczynia z onyksu można myć miękką gąbką za pomocą detergentów, które nie zawierają kwasów. Dziś rynek jest częściej reprezentowany nie przez klasyczny onyks (chalcedon pasiasty), ale przez tak zwany "marmurowy onyks", składający się z kalcytu i aragonitu. Można odróżnić jeden od drugiego, sprawdzając odporność na zadrapania i kwas, ale z ostrożną ostrożnością, aby zidentyfikować tę różnicę nie jest wymagane.

Wystarczy umyć takie naczynia w odpowiednim czasie, nie zostawiając ich na rano, zwłaszcza jeśli na dnie szklanek wciąż są napoje o wysokiej kwasowości. Jeśli masz zamiar pić herbatę lub kawę z kubka onyksu, strzeż się temperatury powyżej 50 stopni.

Wazon z bursztynu

Naczynia z bursztynu wymagają szczególnej troski. Jest myte tylko czystą wodą, ponieważ roztwory mydlane lub agresywne chemicznie są śmiertelne dla tego kamienia. Po umyciu wytrzyj naczynia miękką ściereczką. Maksymalna temperatura gorących napojów w filiżance bursztynu wynosi 80 stopni, ale jeśli naczynia są grubościenne, lepiej nie wlewać do nich gorących napojów.

Naczynia z łupka są łatwe do czyszczenia. Zwykłe detergenty mogą być używane w zmywarce. Powinieneś jednak przeczytać instrukcje na opakowaniu.

Niektóre designerskie linie naczyń z łupka są pokryte specjalną kompozycją od spodu, dzięki czemu kamień naturalny nie rysuje blatu. Łupek jest zdolny do wchłaniania wody, więc gdy jest używany jako danie, a nie element dekoracyjny, z częstym myciem, łupek może być podatny na korozję i zaczyna się kruszyć. W przypadku naczyń wewnętrznych, które rzadko są myte, takie problemy nie są charakterystyczne.

Kamienie do whisky

Każdy kamień jest mocnym materiałem, ale przy wytwarzaniu większości rodzajów potraw jego ścianki są raczej cienkie, więc ich upuszczenie jest niebezpieczne, chociaż wytrzymałość jest bardzo wysoka. Nawet jeśli coś takiego nie pęka, istnieje ryzyko, że na powierzchni powstają pęknięcia lub wióry. Podczas mycia drogich potraw, nawet zaleca się położyć ręcznik na dnie zlewu, aby się ubezpieczyć na wypadek, gdyby mokry przedmiot nagle wysunął się z rąk.

Bursztynowy kubek

Kamienna zastawa stołowa jest dziś świetnym sposobem na nadanie wnętrzu indywidualności. Jest równie dobra w salonie, jak iw kuchni. We wnętrzu kuchni można wykonać z kamienia zestaw przypraw, zestaw stojaków na cieplejsze, nie tylko talerz
e i miski. Jednak nawet zwykły marmurowy moździerz z tłuczkiem może stać się cechą wnętrza. Teraz takie zaprawy stały się rzadkością, więc ich piękno i masywność mogą stać się akcentem nawet dla dość prostej kuchni.

Zastawa stołowa z zielonego kamienia

Kamień naturalny może stać się przedmiotem wyjątkowej opowieści. Na przykład teraz istnieją Wisky Stones, specjalne kamienie do osiągnięcia pożądanej temperatury napoju. W przeciwieństwie do lodu, nie topią się i nie rozcieńczają dobrej whisky. Jeśli goście zobaczą wzgórze takich kamieni, ich próby odgadnięcia celu tajemniczego artefaktu nadają temu detalowi szczególny urok.

Prawidłowo dobrane kamienne naczynia doskonale pasują do wnętrz, w których znajduje się kominek. Na kominku jest to szczególnie odpowiednie i będzie doskonale widoczne, przyciągając uwagę każdego gościa.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

55 − 50 =