Szpachlówka na drewnie: kontrolujemy powierzchnię

Produkty i konstrukcje drewniane, materiały zewnętrzne i obudowy, a także jastrychy cementowo-kartonowe wymagają obróbki powierzchni. Uszczelniania słupek jest konieczne w celu nadania gładkości, górna warstwa wyrównawcza i ukryć wady i chropowatości drewnianych ramach. Obróbka powierzchni przed malowaniem - to proces składający się z wielu niuansów, z przygotowaniem materiału, kończąc wybór mety uszczelniające, więc zanim zdecydujesz wypełniacz, ważne jest, aby uczyć się maksymalną ilość informacji, aby ocenić zalety i wady rodzajów, metod i etapów pracy.

Akrylowy kit na drewnie

Biały kit na drewnie

Putty: pojęcia i typy

Putty to mieszanka budowlana, której głównym celem jest wyrównywanie i wygładzanie górnych warstw do malowania. Gotowy produkt drewniany przed uruchomieniem wymaga wszelkiego rodzaju obróbki ze względu na porowatą strukturę materiału. W tym samym czasie pod wpływem działania mechanicznego, po upływie pewnego okresu pracy, na powierzchni szczeliny i otwory, które są również potrzebuje leczenia, w tym wodoodpornym kit. W zależności od powierzchni i metod nanoszenia masy szpachlowej dzieli się na kilka typów.

Na rozpuszczalnikach

Takie masy szpachlowe zawierają w swoim składzie toksyczne i mocne składniki, więc dziś ta metoda leczenia praktycznie nigdy nie jest używana. Jednak dzięki niemu wynaleziono inne bezpieczniejsze i nowoczesne rodzaje szpachli.

Na bazie wody

Główny składnik kompozycji jest całkowicie ekologiczny, bezwonny i może być stosowany do prac wewnętrznych. Kit jest bardzo prosty, ale długo wysycha. Dzięki swoim uniwersalnym właściwościom, zabieg ten nadaje się do usuwania wad powierzchni drewnianych, a nawet spoinowania fug. Wodoodporna powłoka jest odporna na wahania temperatury.

Kolorowa szpachlówka na drewnie

Kit na drewnie

Oparty na oleju

Szpachla na drewnie do robót zewnętrznych wykonywana jest na bazie oleju. Ta kompozycja nie pęka i nie zapada się pod wpływem czynników klimatycznych. Nadaje się do uszczelniania zewnętrznych pęknięć i pęknięć. Zaletą takiego szpachlowania jest to, że można nie używać farby do końcowego efektu. Aby zachować naturalny wygląd drzewa, pomocne będą wariacje odcieni oleju: dąb, jesion, a także biały i bezbarwny.

Skład akrylowy

Szpachla akrylowa na drewnie znalazła szerokie zastosowanie w budownictwie i naprawach. To wykończenie jest bardzo popularne w pomieszczeniach mokrych, dzięki obecności podkładów.

1

Tynk żaroodporny stosowany jest w łazienkach i łazienkach. Takie szerokie zastosowania są możliwe dzięki zdolności obrabianej powierzchni do odpychania wilgoci i do wytrzymywania dużego obciążenia. Jest to również najlepsza opcja do powlekania polimerem podłóg drewnianych, w tym parkietów.

Skład lateksowy

Kit lateksowy nie jest mniej znany niż powyższe typy. Składnikiem wiążącym w kompozycji jest lateks o wystarczającej plastyczności i zdolności do równomiernego wnikania w warstwy powierzchniowe drzewa. Ponadto kit lateksowy jest wodoszczelną mieszanką, która doskonale nadaje się do obróbki i uszczelniania szwów w prawie wszystkich pomieszczeniach, nawet o wysokiej wilgotności. Kit lateksowy jest klasyfikowany jako drogi, ale koszt takiego materiału jest rekompensowany przez wynik wysokiej jakości.

Szpachlówka na drewnie dębowym

Szpachlówka epoksydowa na drewnie

Wybór kitu: podstawowe zasady

Przed zakupem materiałów do obróbki warto znać ważne punkty, które pozwolą nie tylko wybrać jakość wypełniacza, ale także zaoszczędzić pieniądze i czas pracy:

 • Ekologiczna kompatybilność. Skład mieszaniny powinien być nieszkodliwy, nie rozprzestrzeniać toksycznych efektów i ostrych zapachów. Przed nałożeniem lepiej jest przetestować kit na niewielkim obszarze, szczególnie do obróbki wewnętrznych powierzchni.
 • Wysoka przyczepność. Właściwością materiału jest połączenie z powierzchnią. Im lepsze połączenie z kitem, tym gładsza będzie wyglądana warstwa. Ta właściwość najlepiej nadaje się do szpachlówek epoksydowych i lateksowych.
 • Plastyczność. Promuje łatwe rozprowadzanie kompozycji po drewnie za pomocą szpatułki, bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności w celu wyrównywania.
 • Tekstura. Sucha mieszanka powinna składać się z małych ziaren. Rozwiązanie z niego będzie bardziej jednorodne, a przetworzona powierzchnia będzie bardziej gładka.

Kit olej na drewno

Kit na drewnie do okien

Zastosowanie szpachli we wnętrzu: przygotowanie narzędzia, podstawowe kroki

Przed przystąpieniem do nakładania należy przygotować materiał, a także dysponować odpowiednim zestawem narzędzi do nakładania i wykonywania dodatkowych manipulacji.

 • Łopatka;
 • Putty;
 • Zestaw pędzli;
 • Farba;
 • Mleczko.

Z dodatkowych materiałów zaleca się papier ścierny do wstępnego wyrównania i wygładzania materiału drewnianego.

Przed nałożeniem szpachli należy dokładnie zbadać powierzchnię pod kątem obecności pęknięć, nierówności i szwów. Jeśli takie części znajdują się na powierzchniach roboczych, konieczne jest wypełnienie ich wypełniaczem, a następnie wyrównanie warstwy papierem ściernym, a następnie całkowite przetworzenie materiału. Głębokie wgłębienia, połączenia na drewnianej podłodze i parkiecie pokryte są kilkoma warstwami mieszaniny o grubości 3-4 mm. Jeśli chcesz ułożyć nowy, a nie drugorzędny produkt, najpierw usuń kolorowy lakier specjalnymi rozpuszczalnikami.

Nierówna powierzchnia drewna może mieć węzły i inne duże haczyki, które należy usunąć za pomocą miernika i wypełnić głębokość cięcia kitem. Aby lepiej połączyć wierzchnią warstwę i szpachlówkę, na powierzchnię nakładany jest podkład z identycznymi podstawowymi składnikami, na przykład olejem lub akrylem.

Kit na drewno do robót wewnętrznych nakłada warstwa wykończeniowa na powierzchnię roboczą dopiero po wszystkich czynnościach przygotowawczych.

 1. Rozcieńczyć i wymieszać preparat do uzyskania gładkości;
 2. Wstępne przetwarzanie szwu, połączeń, pęknięć;
 3. Całkowite wyschnięcie powierzchni po każdej nałożonej warstwie;
 4. Powtórzyć procedurę kitu,
  aż osiągnie warstwę o grubości 1,5 cm.

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności drewno jest zagruntowane i pomalowane. Aby zachować naturalność materiału, w końcowym etapie nie należy używać farby, ale wybrać lateks lub wypełniacz polimerowy. Skład tych mieszanek pozwala uzyskać paletę kolorów w różnych odcieniach, wystarczy przeczytać etykietę wskazującą najczęściej na kolor drewna, np. Dąb

Szpachelka do drewna do parkietu

Szpachelka do drewna do podłóg

Szpachelka do drewna do podłóg

Pokrycia podłogowe spełniają wiele funkcji, od estetyki po wytrzymałość, dlatego powierzchnia wymaga ciągłej aktualizacji, w tym malowania.

Zalety stosowania pasty do podłóg oczywiste: to sprawia, że ​​powierzchnia wodoodporny, chroni przed dostępem wilgoci i pleśni, eliminuje wady zewnętrzne potrzebne do zamknięcia szczeliny.

Zaleca się nakładanie szpachli w temperaturze pokojowej nie wyższej niż 25 ° С i wilgotności około 50%. Jeśli w parkiecie występują szczeliny, są one uszczelnione wodoodpornymi wypełniaczami, na przykład na bazie oleju lub składników polimerowych.

Szpachelki do drewna do szwów

Tynkowanie drewna do izolacji termicznejPropropylen do izolacji termicznej

Kit na drewnie własnymi rękami

Domowa szpachlówka jest odmianą mieszanki, którą można przygotować w domu. Proces ten jest dość pracochłonny, ale jeśli nie boisz się kompozycji wieloskładnikowej, realistyczne jest wykonanie szpachli na drewnie własnymi rękami. Materiały:

 • Terpentyński olej;
 • Olej lniany;
 • Zmielony pumeks;
 • Kazeina;
 • Żelatyna;
 • Amoniak;
 • Bura.

Oleje miesza się z pumeksem i doprowadza do wrzenia w łaźni wodnej, następnie dodaje pozostałe składniki i miesza masę domowej roboty do uzyskania gładkości. Pytanie, jak zrobić shpaklevku, dla doświadczonego stolarza jest jednym z najłatwiejszych, ale dla początkującego nie ma nic trudnego. Stosowanie tego domowego wyrobu powinno być natychmiastowe, ponieważ jego okres przydatności do spożycia jest krótki, a kompozycja szybko schnie.

Taka szpachlówka będzie dobrą podstawą do malowania małych powierzchni wnętrza, do uszczelniania niewielkich uszkodzeń powierzchni, a także do obróbki wyrobu drewnianego. Najlepsze opcje dla parkietu i podłóg - kompozycje akrylowe i polimerowe.

Szpachla do drewna do prac wewnętrznych

Miejsce, w którym przetwarzanie powlekania, musi być dokładnie kontrolowane w celu uzyskania jednorodności warstwy zastosowano, brak kolorowe paski i białe wtrącenia. Skład domowe shpaklovok, a także sklep i mogą się różnić w zależności od podłoża (PVA kleju, lakierów, itp ..), ale paleta kolorów nie jest tak różnorodny: gotowy masa jest najczęściej białe lub neutralny kolor.

Główną zaletą domowej roboty szpachlówki - ceny, więc przy pracach domowych, doświadczeni mistrzowie stosują wykonane przez siebie kompozycje.

Putty jest ważnym i koniecznym procesem przetwarzania, bez którego nie ma ani jednego domu ani produkcji fabrycznej. I główne komponenty pozwalają znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach: spoinowania i leczenie pięter - zadania lateks okiennych i drzwiowych przetwarzanie kit części - szpachlówka epoksydowa do drewna, powlekania elementów zewnętrznych - olejek na bazie.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

20 − = 17