Ventilační mřížky: možné typy a jejich výhody

Nedostatek příliv čerstvého vzduchu v domě může vést ke zhoršení zdravotního stavu obyvatel, stejně jako v nevětraném prostoru po dlouhou dobu dochází ke kumulaci oxidu uhličitého a celá řada toxinů produkovaných jako čisticí prostředky pro domácnost a mnoho povrchových materiálů.

Pokud jde o potřebu větrání pro koupelnu, situace je ještě vážnější. V stacionárnímu vlhkého vzduchu velmi dobře množí řadu bakterií, mikrobů a plísní, hromadí na stěnách, dveří a nábytku, kazí jejich vzhled a znehodnocovat a ohrožení lidského zdraví.

Dekorační ventilační mřížky

Dřevěná větrací mřížka

Je také nutné instalovat větrací mříže a v takových prostorách, jako jsou vany a sauny. Extrémně důležité větrání pro kuchyně, sklepení, podkroví. Dnes najdete řadu druhů ventilačních mřížek, které se výrazně liší:

 • Podle jmenování. K dispozici jsou ventilační mřížky vnější, vnitřní, dveře atd.
 • Podle návrhu. Větrná mřížka může být kulatá, čtvercová, obdélníková, s mřížkou pro nastavení průtoku vzduchu nebo ventilem, který zabraňuje vstupu vzduchu do výfukového systému větrání. Existují mřížky nad hlavou a zapuštěné, s přírubou a bez, a dokonce se speciálními vestavěnými mřížkami navrženými tak, aby se zabránilo hmyzu dostat se ven z místnosti.
 • Podle materiálu výroby. Prodejní a fasádní ventilační mříže a ventilační mřížky pro dveře a propojené s mřížovými konstrukcemi vzduchových kanálů, dřevěné i plastové. K dispozici jsou ventilační mřížky vyrobené z kovu (například hliníková a galvanizovaná ocelová mříž jsou velmi oblíbená).
 • Podle barvy a vzhledu. Mezi mnoha druhy předmětů, které jsou v tomto článku uvedeny, najdete grily a bílé, hnědé a jiné odstíny a vzorované dekorativní větrací grily.

Také rozměry větracích mřížek, jejich šířka a výška mohou být různé.

Ventilační mřížka ve dveřích

Fasádní větrací mřížka

Venkovní ventilační mřížky

Nejoblíbenější jsou následující možnosti:

 • Přední větrací mřížka se západkou nebo žaluzie. Poskytuje větrání půdního prostoru s možností snížit příliv vzduchu v zimě. Často jsou tyto rošty pokryty zvenčí PVC kryty, které jsou také regulátory rychlosti vzduchu v oblasti pod střechou, ačkoli velmi jednoduchého typu.
 • Fasádní kovové ventilační mřížky nebo PVC. Dodává se v různých konfiguracích a barvách. Tam jsou obdélníkové a kulaté, bílé a hnědé. Takovýto nástěnný mříž je vyroben v širokém rozmezí, aby byla zajištěna kompatibilita těchto výrobků s fasádou jakéhokoliv domu, včetně např. Obložené obklady z PVC nebo běžné dřevěné obložení. Často na fasádách je také větraná nastavitelná mřížka a víko, které se zavírá. Současně jsou externí kovové fasádní mřížky (zejména hliníkové ventilační mřížky) velmi náročné než podobné výrobky z PVC.
 • Základní / odvětrávaná vnější mřížka. Přírodní větrání nadace je zajištěno, když je zařízení postaveno s čističkami vzduchu, které lze vytvořit i po dokončení konstrukce. Odpady se nazývají speciální otvory, které zajišťují proudění vzduchu do základů, aby se zabránilo vnikání nečistot a malých zvířat včetně hlodavců do domu, jsou instalovány větrací mříže pro sokl. Mohou být také uzavřené kovové nebo PVC kryty bílé nebo hnědé nebo jiné barvy a mřížky nastavitelné v žaluzii.

Větrací mřížka kulatá

1

Ventilační mřížky z kovu

Ventilační mřížka se zpětným ventilem

Pokud místnosti (například kuchyně) je namontován kryt, není pevně uzavřen, když je odpojena kovový nebo plastový kryt, vnější prostor zvnějšku proudit do této doby, vzduch nebo velmi chladné (v zimním období), nebo velmi teplé (v horkých letních dnech) nebo různé zápachy.

Aby se zabránilo takovým nepříjemným účinkům, doporučuje se instalovat ventilační mřížky vybavené speciální zpětnou klapkou, která je kulatá nebo obdélníková deska s otvory a laloky, které je zakrývají. Pod tlakem nuceného ventilačního proudění vzduchu se okvětní lístky odchylují a umožňují pohyb vzduchu pouze jedním směrem. Jakmile se ventilátor zastaví, okvětní lístky se vrátí do své původní polohy a přístup vnějších vzdušných hmot do vnitřku větrané místnosti je zablokován.

V současné době se v kancelářích a v obytných oblastech stále častěji objevují větrací systémy s grily se zpětnými ventily. Jejich schopnost automatického zavírání, když se zastaví ventilátor odsávání nebo ventilace napájení, vytváří nejen pohodlnější podmínky pro život nebo práci lidí, ale také šetří energii spotřebovanou klimatizačními jednotkami a topnými tělesy.

Ventilační mřížka se zpětným ventilem

Ventilační mřížka pro vytápění

Strop ventilačního grilu

Jak nainstalovat ventilační mřížku?

Instalace těchto produktů je obvykle jednoduchá a může být provedena nezávisle. Chcete-li však odpovědět na otázku, jak správně nainstalovat větrací mříž, potřebujete přesně vědět, co to je a proč je určeno? Protože při montáži různých typů mřížek existují některé funkce. Zvažme některé varianty.

 • Instalace větracího grilu do vzduchového kanálu, například v kuchyni, na WC nebo v koupelně. V tomto případě může být rámeček připevněn ke stěně nebo hmoždinkám nebo k lepícímu lepidlu nebo lepidlu, jako jsou "kapalné nehty". Je také možné připevnit rošt (například vnější kovový) pomocí distančních pružinových dílů (je-li součástí). V druhém případě je možné demontovat a umýt nainstalovanou větrací mřížku.
 • Montáž ventilační mřížky s integrovaným zpětným ventilem. Připevněte je nejlépe přiblížit, jako by chtěl nastavit gril venku, jeho laloky, které pokrývají cestu venkovní vzduch v zimě může zmrazit na zem a přestáv
  á plnit svou funkci. Existují podobné výrobky, které umožňují instalaci uvnitř větracího kanálu, ale je zde problém s přístupem k takovému roštu.
 • Pokud v místnosti (například v koupelně) není cirkulace vzduchu dostatečně intenzivní, ventilační mříž může být instalována přímo na dveřích místnosti. Současně musí být rozměry mřížky vypočteny podle konstrukčních norem, které závisí jak na velikosti místnosti, tak na její účelu. V každém případě bude nutné vytvořit otvor ve dveřích požadované velikosti a upevnit rošt buď pomocí šroubů nebo pomocí lepidla.

Nastavitelné ventilační mřížky

Ventilační rošt vyřezávaný

Venkovní mřížka vnější

Nejpopulárnější modely větracích mříží

Jedná se především o:

 • Kovové dveřní mříže řady MVM, které jsou vyráběny v různých barevných provedeních, včetně: béžové, hnědé, bílé, šedé, černé a modré.
 • Ventilační mřížky PB, skládající se ve skutečnosti z roštu samotného a samostatného montážního rámu. Současně vzhledem k tomu, že pro jejich upevnění jsou použity speciální pružinové svorky, lze tyto ventilační mřížky snadno vyjmout z otvoru, vyčistit a umyt.
 • Žaluzie mají jednorázové stěnové mřížky AMP, které lze použít jak v systému pro přívod a odsávání.
 • Stěnové mříže jsou dvouřádkový typ ADR, které poskytují přesnější kontrolu toku vzduchu díky jejich přítomnosti, vedle vertikálních i horizontálních řad žaluzií.

Volba umístění rozdělovače vzduchu, stejně jako jeho typ, určuje povahu pohybu vzduchových trysek v místnosti. V obytných budovách a civilních objektech je většinou zajištěno větrání, které zajišťuje proudění vzduchu skrz stropní a stěnové ventilační mřížky. Zlepšení mikroklimatu v domácnosti nebo v kanceláři může také přispět k dostupnosti takových výrobků, žaluzie, západky a zpětné ventily.

Vestavěná mřížka vestavěná

Ventilační mřížky, žaluzie

Ventilační grill pro zlato

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

7 + 1 =