Jak wybrać odkurzacz: profesjonaliści doradzają

"Jak wybrać odkurzacz do domu?" - to jest pytanie, które nęka każdą osobę. Nie tak dawno temu, kiedy tylko kilka modeli było dostępnych dla wszystkich, nikt nie myślał o różnych cechach. Obecność odkurzacza w naszym domu była już postrzegana przez nasze babcie jako szczęście.

Odkurzacz do domu

Dzisiaj, kiedy wchodzisz do sklepu ze sprzętem, twoje oczy po prostu uciekają od obfitości modeli. A jeśli niektóre z nich są dość podobne do zwykłego odkurzacza, to część przypomina statek kosmiczny w miniaturze. Cennik dla różnych modeli również zmienia się w czasie. Ale czy jest to dobry przykład, którego cena zbliża się do końca w porównaniu ze swoim tańszym "kolegą". I który odkurzacz powinienem wybrać?

Ogólne kryteria wyboru techniki domowej

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest to, jak często i ile musisz wyczyścić. Jeśli mieszkasz w jednopokojowym mieszkaniu bez dzieci i puszystych psów, to nie potrzebujesz uciążliwego modelu z dużą ilością przynęt. I całkiem inna, gdy rodzina ma małe dziecko lub alergię.

Zastanawiając się nad tym, jaki odkurzacz wybrać dla domu, warto zastanowić się nad tymi chwilami. Jeśli w mieszkaniu jest laminat i płytki, nie jest potrzebny super mocny odkurzacz. Dzięki czyszczeniu takich powierzchni, każde urządzenie, nawet najbardziej budżetowe, doskonale sobie z tym poradzi. Jeśli w pokoju jest dywan z długą drzemką, wzdłuż której dziecko skrada się, wciągając do ust wszystko, co pojawia się w jego polu widzenia, i długowłosy kot ukrywający się w szafie, wybór staje się nieco bardziej skomplikowany. Ważne jest również określenie, czy musisz wybrać odkurzacz do czyszczenia na sucho, czy potrzebujesz odkurzacza.

Warto zastanowić się, gdzie będzie przechowywany odkurzacz, ponieważ wiele modeli zajmuje dużo miejsca. Jeśli czyszczenie jest wymagane każdego dnia, a następnie wyciągnięcie ciężkiego urządzenia, aby lekko wyczyścić, a następnie wyczyścić go na miejscu - niedopuszczalny luksus.

I, oczywiście, cena. Sklep ma modele, których cena jest porównywalna do dobrego komputera. Dlatego przy zakupie warto dokładnie wyobrazić sobie, czego dokładnie potrzebujesz i ile pieniędzy chcesz wydać na to przejęcie.

Odkurzacz z pojemnikiem na kurz

Moc jako główne kryterium wyboru

W większości modeli ich moc jest zapisana, a wielu konsumentów kieruje się tym kryterium jako najważniejszym. Jednak ta moc to zużycie energii elektrycznej. Oznacza to, ile odkurzacz będzie zjadał energię elektryczną, za którą trzeba zapłacić.

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać odkurzacz do mieszkania bez torby, trzeba wziąć pod uwagę dwie pojemności. A głównym wskaźnikiem będzie użyteczna moc, czyli ta, z którą powietrze jest zasysane i na którym będzie zależeć, jak skuteczne będzie czyszczenie. Ten wskaźnik jest podany w opisie produktu i to na nim trzeba zwrócić największą uwagę.

Tak więc, jeśli przypuszcza się czyszczenie gładkich podłóg, to wystarczająca moc użyteczna wynosi 250 W. Jest to minimalna moc, a cena takiego odkurzacza z reguły nie jest duża. Jeśli w domu jest dywan z małym stosem, to warto zastanowić się nad modelami o mocy około 350 watów. Na dłuższej drzemce potrzebujesz mocniejszej maszyny, ale zbyt mocne może zepsuć powłokę. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby z ufnością wybrać odkurzacz do zasilania.

Odkurzacz do dywanów

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór modelu z regulatorem mocy. Umożliwi to wybór trybu w zależności od warunków czyszczenia.

System filtracji

Nawet dziecko wie, jak obsługiwać odkurzacz. Urządzenie zasysa powietrze wraz z kurzem i brudem, które osadzają się w koszu na śmieci, a powietrze, przechodzące przez system filtrów, wychodzi. W zależności od modelu system filtracyjny może zatrzymywać pewne cząstki kurzu.

1

Decydując się na wybór dobrego odkurzacza i wybór między modelami z wymiennymi lub stałymi filtrami, warto wybrać na korzyść tego pierwszego. Jeśli filtr zostanie zabrudzony, moc ssania zostanie utracona, a cząsteczki kurzu również uciekną na zewnątrz. A jeśli wymienny filtr może zostać zmieniony, to należy go wyczyścić. Na pierwszy rzut oka jest to bardziej ekonomiczne, ale istnieje ryzyko uszkodzenia silnika urządzenia, a następnie koszty będą się niekiedy zwiększać.

Jeśli w domu jest alergia, warto rozważyć model z najlepszymi filtrami, które zatrzymują wszystkie cząsteczki. Do chwili obecnej najlepszym sposobem radzenia sobie z tym są filtry HEPA. Tak więc filtry klasy S mogą pomieścić ponad 90% cząstek z 0,5-1 μm. Jest to ważne w okresie pogarszającej się alergii na pyłki, ponieważ stale wchodzi do domu i jest trudne do czyszczenia.

Odkurzacz Electrolux

Czym są odkurzacze?

Niewiele osób wie, jak wybrać odpowiedni odkurzacz. Najpierw musisz postarać się uporządkować te urządzenia domowe. Ta klasyfikacja jest bardzo warunkowa, ale pomoże w podjęciu decyzji o wyborze.
Najprostszy podział konsumencki metodą zbierania kurzu będzie wyglądał następująco:

 • Odkurzacz z workiem na kurz;
 • odkurzacz z pojemnikiem;
 • odkurzacz z filtrem wodnym.

Odkurzacz z workiem na kurz

Ci, którzy znaleźli stary odkurzacz Typhoon używany przez nasze babcie, pamiętają, że powinien być stale sprzątany. Nowoczesne modele z torbą niedaleko swojego przodka. Tak jak poprzednio, wszystkie śmieci są wciągane do specjalnej torby.

Mały odkurzacz do mebli

Torby są dwojakiego rodzaju: wielokrotnego użytku i jednorazowego użytku. Pierwsze z reguły wykonane są z tkaniny, a po ich oczyszczeniu należy wyjąć śmieci. Worki na bibułki są ekonomiczne, ale kłopotliwe, ponieważ torebka nie tylko musi być czyszczona, ale także myta.

Drugi jest bardziej wygodny, ale ponieważ są one jednorazowe, są wyrzucane po użyciu. Ich cena nie jest duża, ale torby są wykonane dla konkretnych modeli. Często zdarza się, że nie mogą być w sklepie.

Odkurzacz z workiem na kurz

Odkurzacz z pojemnikiem

Jeśli wszystko jest proste w zwykłym modelu, to jak wybrać odkurzacz bez worka do zbierania kurzu, nie każdy wie. Modele te różnią się od "kolegów" zasadą work-work. Specjaliści nazywają je cyklonami. Nie ma zwykłej torby, ale jest specjalny pojemnik, który jest łatwy do czyszczenia. A ponieważ
jest to produkt wielokrotnego użytku, nie ma kosztów zakupu powiązanych produktów.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać odkurzacz bez torby, musisz znać zasadę jego działania. Kurz i gruz, dostający się do rury, są wciągane do specjalnego zbiornika i tam nie tylko przechodzą przez filtr, ale wirują spiralnie, co umożliwia oddzielenie gruzu od powietrza. Podczas obracania pył gromadzi się w stos i opada na dno zbiornika, a powietrze przepływa swobodnie przez filtry. Pozwala to nie tylko zwiększyć moc urządzenia, ale także lepiej chronić silnik. W końcu filtry zużywają znacznie mniej zanieczyszczeń, co przedłuża ich żywotność.

Wśród wad tego modelu można nazwać:

 • cena jest nieco wyższa niż zwykłego odkurzacza;
 • większa waga i rozmiar.

Ale jakość czyszczenia za pomocą tej techniki będzie wyższa, gdy wszystkie inne cechy będą równe w porównaniu z koleżanką z torby.

Mały odkurzacz

Odkurzacz z filtrem wodnym

Dlaczego wszyscy tak lubią czyszczenie na mokro? Odpowiedź jest prosta, ponieważ mokry pył nie może ponownie odlecieć. Ta zasada jest stosowana w odkurzaczach z filtrami wody. Znajdując się w zbiorniku, kurz zderza się z wodą, a po zmoczeniu opada na dno. Znając zasadę pracy łatwo odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać odkurzacz z akwafiltrem. Powinien być wystarczająco mocny i wyposażony w dodatkowe filtry.

Istnieją również wady tego systemu. Oczywiście, ta cena, ponieważ to urządzenie jest droższe, ponieważ jest trudniejsze technicznie. Drugą wadą jest konieczność mycia zbiorników po czyszczeniu. Jeśli w prostym pojemniku wystarczy wytrzepać go w koszu na śmieci, wówczas w tym przypadku konieczne będzie przepłukanie i osuszenie całego systemu.

Odkurzacz przemysłowy

Oczywiście każda z tych kategorii ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze odkurzacza.

Również osobno należy przydzielić:

 • odkurzacze do prania;
 • odkurzacze-roboty;
 • odkurzacze-elektroinstalacje.
Robot odkurzający

Pranie odkurzaczy

Ich różnica polega na tym, że są w stanie wykonać czyszczenie na mokro, co oznacza, że ​​oszczędzają czas. W takich modelach są dwa pojemniki: jeden na wodę z detergentem, a drugi na odpady. Nie musisz martwić się mokrymi szmatami i wiadrami, ponieważ sam odkurzacz spryskuje wodę i zbiera ją. Właściciel będzie musiał sam tylko wyczyścić pojemniki. Istnieje kilka niuansów, które należy wziąć pod uwagę.

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać odkurzacz do domu, należy wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia. Jeśli jest to mały dwuczęściowy, to wystarczy zbiornik na 2 litry. Ale jeśli chcesz umyć duże mieszkanie za jednym razem, warto podjąć poważną decyzję.

Lub kup mały i stosunkowo lekki odkurzacz, ale podczas czyszczenia będziesz musiał kilkakrotnie zmienić wodę. Aby to zrobić, musisz zdemontować maszynę i wylać wodę, co wymaga trochę czasu i wysiłku. Jeśli nie jesteś gotowy na to, powinieneś rozważyć model z dużą objętością zbiornika. Takie urządzenie będzie cięższe, większe i mniej manewrowe.

Ale nie bez jego wad:

 • Nie należy stosować na dywanach i niektórych rodzajach laminatu. Niektórzy producenci twierdzą, że odkurzacz może być używany do czyszczenia dywanów w różnych warunkach. Jednym z nich będzie usunięcie dywanu po umyciu w celu późniejszego wysuszenia. Jeśli spodziewasz się umyć dywan i pozostawić go na podłodze, przygotuj się na to, że wyschnie on bardzo długo i istnieje ryzyko pleśni.
 • Po oczyszczeniu należy umyć i wysuszyć dwa pojemniki. Jeśli nie zostanie to zrobione, pojawi się stęchły zapach, którego bardzo trudno się pozbyć.
 • Do czyszczenia podłogi używane jest specjalne narzędzie, które kosztuje więcej niż zwykle.
 • Cena odkurzacza jest wyższa niż jego "ziemskich kolegów".
Odkurzacz do prania

Odkurzacz robota - mały, ale pracowity

Robot odkurzający jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem dla gospodyń domowych, które nie lubią się wydostać, ale jednocześnie chcą, aby dom był czysty. Niewielki, taki twardy robot będzie pełzał po mieszkaniu przez około godzinę, próbując zebrać brud w swoim pojemniku. Jego zaletą jest to, że działa bez udziału osoby. Wiele modeli jest wyposażonych w wirtualną ścianę, która ogranicza strefę czyszczenia i nie pozwala pracownikowi dotrzeć tam, gdzie nie należy. Wiele z nich jest wyposażonych w specjalne czujniki, które pozwalają ominąć przeszkody i zręcznie manewrować w rogach.

Gdy poziom ładowania jest obniżony do minimum, sam robot jest wysyłany do bazy w celu naładowania. Istnieją również modele, które można zaprogramować do czyszczenia w określonych momentach. W takim przypadku sam odkurzacz odłączy się od ładowania i zacznie działać. Na pierwszy rzut oka idealne urządzenie domowe. Ale ma także wady:

 • Mały pojemnik na kurz, który szybko się zapełnia i wymaga czyszczenia. Dlatego konieczne jest znalezienie robota, który będzie błyskał światłem i odmawia pracy, dopóki nie zostanie oczyszczony.
 • Niezbyt mocna bateria, która ogranicza czas użytkowania.
 • Pomimo tego, że robot widzi przeszkody, często wpada w pomieszanie tego, co leży na podłodze. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy zebrać wszystkie druty, zabawki, skarpetki, kapcie itp. Z podłogi. W przeciwnym razie robot po rozpoczęciu trofeum na pędzlach zacznie narzekać ponownie.

Zastanów się, że jedyna metoda czyszczenia w dużym mieszkaniu jest niemożliwa. To bardziej jak dodatek do istniejącego odkurzacza, który wykonuje całą brudną robotę, a dzieciak tylko mu pomaga.

Odkurzacz z turboszczotką

Odkurzacz elektroakumulacyjny

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać odkurzacz ręczny do domu, warto sobie wyobrazić, jak to urządzenie wygląda i jakie ma funkcje. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że odkurzacz jest dużą obudową, z której rozciąga się wąż z pędzelkiem. Ale są modele pionowe, które reprezentują duży mop. Na dole jest pędzel, a obok niego śmieciarz.

Takie urządzenia są bardzo lekkie i kompaktowe, co pozwala na ich stosowanie w małych mieszkaniach. Rączka jest teleskopowa, co umożliwia jej zainstalowanie tak, aby czyszczenie było jak najbardziej komfortowe i nie musiało się zginać.

Taki odkurzacz może działać zarówno z sieci, jak iz baterii. Ten ostatni jest wygodniejszy, ponieważ przewody nie rozciągają się wokół mieszkania, ale ładunek trwa około 30-40 minut. Do czyszczenia niewielki
ego obszaru wystarczy, że w przestronnym mieszkaniu elektryk będzie asystentem, a nie podstawowym środkiem. Jeśli masz zwykły odkurzacz, zrobi to miotła elektryczna, gdy trzeba szybko usunąć brud. Na przykład spadła doniczka, dziecko wpadło do mieszkania w brudnych butach, niektóre drobiazgi rozpadły się. Jeśli masz taką miotłę, możesz szybko uporządkować rzeczy, nie wyciągając z pojemników masywnego odkurzacza.

Odkurzacz z filtrem wodnym

Kiedy w domu są zwierzęta

Właściciele zwierząt wiedzą, jak trudno jest usunąć wełnę z dywanów. Puszyste zwierzątko może zamienić dom w piekło, gdy upadłe włosy przyklejają się do rzeczy i są noszone w domu. Biorąc pod uwagę, że zwierzęta miejskie od dawna ignorowały zasady linienia dwa razy w roku, a molting jest prawie stały, wełna jest w stanie oszaleć. Ale najbardziej obraźliwe jest to, że nawet dobry odkurzacz nie zawsze radzi sobie z tą plagą. Tutaj potrzebujesz czegoś innego - specjalnej szczotki turbo do czyszczenia.

Zasada działania polega na tym, że obracająca się szczotka zbiera z podłogi włosy, włosy, nici i tym podobne i skręca je na sobie. Specjalne szczeciny nie pozwalają na ucieczkę od śmieci, a niektóre wpadają do kosza na śmieci, a niektóre pozostają na szczotki. Jego konstrukcja pozwala na usunięcie obracającej się części i wyczyszczenie jej

Jeśli przyjdziesz do sklepu, będziesz miał jasne pojęcie o tym, jak działa odkurzacz i jakie parametry potrzebujesz, wtedy wybór będzie prosty. Nawet w przybliżeniu za jedną cenę istnieją modele, które różnią się bardzo pod względem swoich cech.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

6 + 3 =