Czym jest filtr cyklonowy w odkurzaczu?

Czym jest filtr cyklonowy w odkurzaczu?

Utrzymywanie porządku w domu lub mieszkaniu jest ważnym aspektem życia każdej osoby. Bardzo niewielu ludzi chce wrócić do brudnych, nieporządnych pokoi.

Czym jest filtr cyklonowy w odkurzaczu?

Postęp techniczny nie stoi w miejscu: czyszczenie nowoczesnymi gadżetami jest znacznie łatwiejsze niż dziesięć lat temu.

Na przykład, praktycznie nikt nie używa odkurzaczy z workami na śmieci.

Ale nowoczesne modele, takie jak odkurzacze z filtrami cyklonowymi są popularne, a ich plusy i minusy są aktywnie omawiane na odpowiednich forach.

Urządzenie filtru cyklonowego

Filtry te są znacznie wygodniejsze niż wiele znanych worków na kurz: są one bardziej higieniczne, nie pozwalają na małe śmieci, często pojemne i łatwe do czyszczenia.

Ale nie wszyscy wiedzą, jak są zorganizowani. Zasada działania odkurzacza z filtrem cyklonowym jest następująca:

 1. 1. Tak więc, po włączeniu odkurzacza, silny strumień powietrza zaczyna zasysać śmieci.
 2. 2. Przed wejściem do kosza, powietrze przechodzi przez pierwszy filtr - zwykłą drobną siatkę z tworzywa sztucznego.
 3. 3. Najmniejsze cząstki są zatrzymywane przez drugą barierę - filtr HEPA, który jest płytą z waty.
 4. 4. Ponadto, 90% śmieci, z wyjątkiem drobnego pyłu, dostaje się do kolektora pyłu o kształcie ściętego stożka.
 5. 5. Ten kształt w kolektorze nie jest ukrytym motywem: tworzy efekt wiru, przez który śmieci wirują i osadzają się na jego dnie pod działaniem siły odśrodkowej.
 6. 6. W rezultacie z odkurzacza wydobywa się powietrze, które w 97% oczyszczone jest z kurzu.

Krótko mówiąc, filtr cyklonowy to dwa filtry + wymienny odpylacz.

Wszystko, nic skomplikowanego. Zamiast torby ukrytej w odkurzaczu mamy stożkowy pojemnik na kurz z dwoma prostymi filtrami.

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy mieć filtr cyklonowy w odkurzaczu.

Ale czy warto kupić odkurzacz z CF? Zobaczmy.

Zalety i wady

Czym jest filtr cyklonowy w odkurzaczu?

Zdecydowana większość producentów (Bosch, Philips, LG, Samsung, Dyson) od dawna produkuje takie odkurzacze.

Powstała ogromna baza danych klientów, z której udało nam się zidentyfikować plusy i minusy posiadania filtra cyklonowego.

Zacznijmy od profesjonalistów:

 1. 1. Przede wszystkim będziesz bardzo łatwo pozbyć się gruzu i pyłu: Odłączyłem worek na kurz i wylałem zawartość do kosza na śmieci. 5 sekund w przypadku.
 2. 2. Ponadto należy je odnotować bardziej trwała praca. W przeciwieństwie do analogowych odkurzaczy z odpylaczami, modele z filtrem cyklonowym pracują znacznie dłużej bez potrzeby ciągłego opróżniania zbiornika. Łatwo to wyjaśnić.
 3. 3. W starych odkurzaczach torba na kurz, młotkowanie zaczyna wpływać na siłę ssania - zaczyna się zmniejszać, a technika jest przegrzewana. W odkurzaczach z filtrem cyklonowym ten problem jest wykluczony: śmieci natychmiast trafiają do oddzielnego wyjmowanego przedziału (odpylacza), dzięki czemu nie zakłócają przepływu powietrza. Brak fluktuacji mocy ssania jest czynnikiem pozytywnym, co ma pozytywny wpływ na żywotność odkurzacza.
 4. 4. Ponadto dbałość o same filtry jest dość prosta i higieniczna. Nie musisz potrząsać workiem przez długi czas, a następnie spróbuj zebrać pył, który się rozproszył. Można je łatwo odłączyć i umyć.
 5. 5. Oszczędności. Ponieważ nie ma toreb, nie zużywają się i nie trzeba ich kupować. To proste.

Czym jest filtr cyklonowy w odkurzaczu?

Jeśli porównamy odkurzacz z filtrem cyklonowym i filtrem wodnym, te pierwsze mają mniejsze wymiary i masę.

Nawet takie dziecko będzie w stanie wyposażyć taki agregat bez wysiłku (zwłaszcza modele bezprzewodowe, na przykład Dyson).

Niestety tak jest kilka drobnych niuansów, które niektórzy kupujący uważają za minusy:

 • Kosztuje więcej.
 • Pomimo tego, że taki odkurzacz jest bardziej higieniczny niż model z torbą, trochę kurzu (3%) wciąż dostaje się do powietrza. Dlatego też alergie powinny myśleć o innych opcjach - na przykład odkurzacz z filtrem wodnym. W takim przypadku nie musisz wyrzucać zbiornika - po prostu wylej brudną wodę.
 • Kolejną wadę można uznać za wąską funkcjonalność. Ten odkurzacz nadaje się tylko do czyszczenia na sucho. Bez wątpienia robi to bardzo jakościowo, ale z nowoczesnych modeli wielu chciałoby więcej - na przykład czyszczenie na mokro.
 • Kolejną wadą jest wyłącznie kosmetyk. Podczas pracy, szczątki pozostawiają małe rysy na zbiorniku, które uszkadzają wygląd odpylacza. Ale ta wada nie jest bardzo znacząca - raczej niuans, o którym trzeba pamiętać.

Wskazówki dotyczące wyboru

Jak już wspomniano, wielu producentów wyposaża swoje modele w ten filtr. Dlatego trudno jest natychmiast zorientować się i dokonać właściwego wyboru. Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje pomogą.

Czym jest filtr cyklonowy w odkurzaczu?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc odkurzacza - bezpośrednio wpływa to na zdolność zasysania kurzu i zanieczyszczeń. Najlepsza liczba to 300-350 watów.

Wystarczy do czyszczenia pomieszczeń mieszkalnych. Model o wyższym indeksie może uszkodzić dywan, a mniej wydajny nie poradzi sobie z czyszczeniem.

Zwróć uwagę na zużycie energii elektrycznej. Gdy wartość wtyczki wynosi od 1500 do 3000 watów, lepiej wybrać średnią. Dzięki temu obniżysz koszt energii elektrycznej, a odkurzacz będzie działał niezawodnie i stabilnie.

Wybierz model z rurą teleskopową - dzięki temu wygodniej będzie posprzątać pod kanapą iw innych trudno dostępnych miejscach. Jest to również wygodne, gdy bezpośrednio na uchwycie znajduje się regulator mocy.

Ponadto, znaczna wartość ma wygodę odkurzacza - zobacz, czy drut jest wystarczająco długi, wygodnie jest trzymać rurkę w dłoni. Jeśli musisz przenieść się z gniazdka do gniazdka i wyposażyć urządzenie w niedogodność - zapomnij o wygodnym czyszczeniu.

Ogromne znaczenie ma reputacja producenta: nie kupuj chińskiego nieznanego odkurzacza, starając się zaoszczędzić pieniądze. Najprawdopodobniej ta jednostka zawiedzie w pierwszym miesiącu. Lepiej jest zwracać uwagę na modele sprawdzonych producentów.

Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje pomogą Ci wybrać niezawodną jednostkę. Aby ułatwić proces selekcji, przygotowaliśmy ocenę najlepszych modeli odkurzaczy z filtrem cyklonowym.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

37 − 29 =