Kuchenka “Szwed” we wnętrzu: cechy konstrukcyjne (23 zdjęć)

Wszyscy właściciele obszarów podmiejskich i daczy w budowie i aranżacji domu myślą o ogrzewaniu i utrzymywaniu w nim ciepła. Obecnie istnieje duży wybór pieców i pieców do daczy. Istnieją również opcje pieców z kotłem do ogrzewania wody i ogrzewania drewnem. Nowoczesne modele urządzeń grzewczych mogą podnieść komfort domu, a nawet stać się ozdobą wnętrza pomieszczenia.

Szwedzki piekarnik
Piekarnik"шведка" с баварской кладкой

Pomimo popularności kominków, wiele osób chce zbudować piec w domu. I nie jest to zaskakujące, jako piec ceglany:

 • Jest ekonomicznym źródłem ciepła;
 • Naturalne materiały konstrukcyjne zapewniają bezpieczeństwo ekologiczne;
 • Stworzy przytulność w domu i wyrafinowanie we wnętrzu.

Piec do podgrzewania i gotowania "Swede" na dziś to popularny, wygodny i bezpieczny pokój generatora ciepła.

Piekarnik"шведка" в доме

Piec kaflowy"шведка"

Tło historyczne

Podobny rodzaj pieca przyszedł do nas ze Szwecji - kraju o raczej surowym klimacie i bez dużych rezerw paliwowych. Poza tym większość szwedzkich domów jest na tyle niewielka, że ​​budowa dużych i dużych konstrukcji pieców nie jest możliwa. Ponadto Szwecja słynie z pokładów gliny szamotowej, która jest wykorzystywana do produkcji takich konstrukcji.
Nic więc dziwnego, że właśnie w tym kraju pojawiły się pierwsze modele takiego pieca, kiedy potrzebne było ogrzewanie małych domów i gotowanie.

Piekarnik"шведка" в стиле кантри

Wyposażenie piekarnika wraz z płytą grzewczą i zwartość całej konstrukcji zapewniało szybkie ogrzanie lokalu oraz przygotowanie posiłków dla całej rodziny, przy oszczędnym oszczędzaniu paliwa.

Piekarnik"шведка" из кирпича

Zalety szwedzkiego piekarnika

Wśród głównych cech pieca "Szwedów" wyróżniają się następujące.

Połączona struktura

Może być stosowany nie tylko jako przestrzeń grzewcza, ale również do gotowania. Konstrukcja pieca umożliwia wyposażenie go w dodatkowe funkcje, na przykład w celu wyposażenia miejsca pod piekarnikiem lub przechowywania gotowanego jedzenia. Ponadto piec można urozmaicić miejscem do odpoczynku: leżakiem lub innymi dodatkowymi strukturami. Dzięki temu wszechstronność pieca typu "szwedzkiego" zapewnia możliwość montażu innego rodzaju konstrukcji z dodatkiem dodatkowych funkcji według życzenia.

Piekarnik"шведка" с мангалом

Kompaktowy rozmiar

Zwartość wymiarów nie pochłania zbyt wiele miejsca, ale harmonijnie uzupełnia każde wnętrze, będąc ciekawym akcentem w wystroju pomieszczenia. W razie potrzeby piec można ozdobić materiałami dekoracyjnymi.

Wysoki poziom wydajności

Szwedzki piekarnik jest ekonomiczną opcją pod względem zużycia paliwa. Jako paliwo można stosować drewno, torf i inne paliwa stałe.

Prosty mur

Sam piec "Swede" można zainstalować sam, bez pomocy specjalisty. Możesz zapoznać się z projektem, krok po kroku i zamówić w Internecie. Bardzo ważne jest zrozumienie rysunków, które wskazują numer porządkowy obliczeń każdego wiersza konstrukcji i wykonanie wszystkich instrukcji. Oczywiście taki piec można kupić w gotowej wersji, ale niezależna wersja pomoże uratować budżet.

1
Piekarnik"шведка" из стали

Piekarnik"шведка" с плиткой под кирпич

Materiały

Należy pamiętać, że ważnym momentem w produkcji szwedzkiego piekarnika jest materiał wysokiej jakości. Aby zapewnić długotrwałe użytkowanie piekarnika, potrzebne są materiały wysokiej jakości.
Aby zainstalować piekarnik, potrzebujesz następujących materiałów:

 • Cegły ogniotrwałe. Ten rodzaj cegły zawiera 80% ogniotrwałej gliny, dzięki czemu może wytrzymać obciążenie o bardzo wysokiej temperaturze. Konstrukcja wykonana ze zwykłej cegły, gdy osiągnie bardzo wysoką temperaturę, nie wytrzyma, nie rozpadnie się i nie zapadnie.
 • Clay. Do układania cegieł niezbędne jest jakościowe rozwiązanie glinkowe, które zapewni niezawodność i trwałość całej konstrukcji. Aby właściwie dobrać glinę i samodzielnie przygotować z niej rozwiązanie, wskazane jest skonsultowanie się w tej sprawie z pracownikami pieca.
 • Części metalowe: okiennice, zasuwy, drzwi. Z reguły są wykonane z żeliwa. Za pomocą dekoracyjnych podobnych części piekarnika można nadać określony styl. Podczas układania należy pamiętać, że cegła i metal mają różne struktury pod względem rozszerzalności cieplnej.
 • Materiały wykończeniowe. Są wybierane według uznania i gustu, biorąc pod uwagę możliwości finansowe i styl lokalu. Z reguły stosuje się tynk, wapno lub dachówkę. Jest to końcowy etap wykończeniowy w tworzeniu pieca, który nadał całej konstrukcji wykończony wygląd.
Wbudowany piekarnik"шведка"
Piekarnik"шведка" с варочной панелью

Kamieniarstwo

Piec ceglany "Swede" jest instalowany zgodnie z
projektem, pewnym schematem, zamówieniem. Każda część projektu ma swoje własne funkcje i przeznaczenie.

"Szweda" należy położyć na wcześniej przygotowanym fundamencie. W przypadku fundamentu gruz i cegła łamana są podstawą, którą należy wylać warstwami betonu. Należy pamiętać, że jego rozmiar powinien być większy niż wymiary samego pieca. Ostatnia warstwa fundamentu jest wodoszczelna, po czym układa się cegłę.

Podczas układania konieczne jest monitorowanie gładkości konstrukcji. Zwróć także uwagę na szwy piekarnika, aby nie zawierały żadnych pustych przestrzeni lub nadmiaru roztworów. Ważne jest, aby szwy nie były zbyt grube, dozwolone od 0,3 do 0,5 cm, aby kontrolować gładkość szwów, pomogą w zastosowaniu poziomu budynku.

Holenderski piekarnik
Holenderski piekarnik

Przed przystąpieniem do rozkładania piekarnika należy wykonać następujące czynności:

 • Namocz cegiełki w wodzie na jeden dzień, aby pory materiału wypełnione były wodą, tak aby nie wchłaniała ona następnie wody z roztworu glinki.
 • Przygotuj glinkę z gliny, piasku i wody. Proporcje składników dobiera się pod względem jakości i właściwości glinki, aby uzyskać roztwór o jednolitej plastyczności i strukturze.

Układanie przyszłego pieca odbywa się zgodnie ze specjalnym schematem. Istnieją standardowe projekty i układy, bez umiejętności i doświadczenia w budowaniu pieców, wskazane jest użycie jednego z nich. Z reguły standardowe zamówienia są proste i zrozumiałe, wskazują niezbędne materiały i etapy ich użycia.

1-2 rzędy pieców murarskich są bardzo ważne, ponieważ są odpowiedzialne za niezawodność i trwałość całego przyszłego projektu. Dlatego też układanie pierwszego i drugiego rzędu musi odbywać się z najwyższą precyzją i wyrównaniem.

W 3-4 rzędach konieczne jest utworzenie komory popielnikowej z drzwiami, a także zamontowanie drzwi do popielniczki i klap czyszczących. Na odwrocie "Szweda" konieczne jest umieszczenie dymu w pozycji pionowej.

Holenderski piekarnik
Holenderski piekarnik

Od piątego do dziesiątego rzędu umieszczony jest piec i piec, pomiędzy którymi układa się przegroda z ogniotrwałych cegieł. Należy pamiętać, że cegła jest położona na krawędzi.

Na 10 (11) rząd kładzie się od przodu stalowego narożnika konstrukcji, który jest zamocowany za pomocą zaprawy drutowej i glinianej, a także dodatkowej płyty z żeliwa.

Od dwunastego do szesnastego rzędu ustawiono pomieszczenia do gotowania i pionowe kanały z otworami dymnymi.

17-18 rzędów zajmuje sufit nad komorą piekarnika, wykonany z blachy stalowej i narożników.

Holenderski piekarnik

Na rzędach 19-20 znajdują się włazy do czyszczenia kanałów gazowych.

21-28 rzędów zajmuje kanały kominowe z zatrzaskiem w 27 rzędzie. Powyżej klapy dymowej należy pozostawić otwór technologiczny, przez który kanały będą łączone z kanałami powietrznymi.

Na 29-30 rzędach układa się zachodzące na siebie kanały kominowe. Na tych etapach należy pamiętać, że szerokość muru wokół obwodu musi zostać zwiększona.

W 31-32 rzędach układany jest komin. Jest to ostatni etap obliczeń, w razie potrzeby można zakończyć budowę materiałami wykończeniowymi.

Prawidłowo wykonane układanie pieca "Swede" pozwoli na ogrzanie kilku pomieszczeń jednocześnie przy minimalnych kosztach drewna opałowego.

Holenderski piekarnik

Płyta i piekarnik

Metalowy piec powinien znajdować się w pobliżu płomienia. Zapewni to maksymalną temperaturę wewnątrz. Wiele gospodyń domowych jest zadowolonych z tego, że palenie i psucie naczyń jest wykluczone, ponieważ wnętrze piekarnika nie przenika przez ogień, a gotowanie odbywa się z powodu wysokiej temperatury utrzymywanej przez ściany piekarnika.

Jeśli rozważasz szwedzki piekarnik z piekarnikiem, powinieneś wziąć pod uwagę grubość ścian. Piec wykonany z cienkiego żelaza może szybko wypalić się, a zbyt duża usunie ciepło zbyt szybko i powoli się nagrzeje, co negatywnie wpływa na wydajność. To samo dotyczy płyty, musi być wykonane z żeliwa.

Holenderski piekarnik
Holenderski piekarnik

W którym miejscu zainstalować piec?

Szwedzki piekarnik z piecem dobrze pasuje między sąsiednimi pomieszczeniami, na przykład jako podział kuchni i salonu. Część, w której znajduje się piec i piekarnik, idzie do kuchni, a tył, na którym można wyposażyć miejsce do odpoczynku, a nawet kominek, w przedpokoju. W ten sposób okaże się piec "Szwed" z kanapą.

Zasadniczo szwedzki piekarnik można zainstalować w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, w którym wymagane jest ogrzewanie, gotowanie i elementy dekoracyjne. W przypadkach, gdy funkcja gotowania nie jest wymagana, możemy rozważyć opcję piekarnika jako dekoracyjnego momentu i zbudować konstrukcję, na przykład razem z kominkiem i udekorować materiałem wykończeniowym, na przykład kamieniem naturalnym.

Tak więc, ten projekt jest dość praktyczny, ponieważ, wykorzystując płytę do gotowania, wytworzone ciepło nie zniknie na próżno, ale zostanie zużyte na ogrzanie pomieszczenia.

Holenderski piekarnik
Holenderski piekarnik

Piec "Szwed" z kominkiem

Istnieją dwa sposoby połączenia szwedzkiego pieca z kominkiem: wystarczy przymocować do tylnej części pieca, w tym przypadku kominy oddzielne, a następnie piec i kominek można ogrzewać oddzielnie. Albo połącz kominek z kominkiem i wyciągnij go do jednego z palaczy. Aby ogrzać się w tym p
rzypadku, piec i kominek muszą być oddzielone, aby nie doszło do wypalenia.

Korzystanie z pieca

Zaleca się, aby piec był budowany w ciepłym sezonie, latem, aby mur mógł wyschnąć naturalnie. W przypadku wykonywania prac budowlanych w okresie zimowym możliwe jest suszenie muru za pomocą różnych urządzeń, na przykład opalarki.

Holenderski piekarnik

Dlatego należy pamiętać, że piekarnik "Swede" można stosować dopiero po całkowitym wyschnięciu muru, w przeciwnym razie może on przedwcześnie spaść.

Trial run obejmuje:

 • Suszenie ogniowe. Konieczne jest podgrzewanie pieca z drobno posiekanego drewna opałowego dwa razy dziennie. Najbardziej odpowiednią opcją dla pierwotnego pieca jest drewno, które podczas spalania nie wydziela sadzy, na przykład osiki.
 • Kontrola zaworów dymowych. Konieczne jest upewnienie się, że na klapach dymu nie ma wilgoci.

Należy pamiętać, że szwedzki piekarnik powinien być regularnie podgrzewany. W przypadku dłuższych przestojów wskazane jest ponowne osuszenie wstępnych pieców.

Holenderski piekarnik

Jest całkiem możliwe, aby zbudować szwedzki piekarnik własnymi rękami w domu, korzystając z projektu i instrukcji dotyczących rysunków. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że twarde mrozy nie trwają przez cały okres zimowy, to zgodnie z wydajnością pieca szwedzkiego, średnio w sezonie grzewczym jest nieco gorszy od rosyjskich pieców, ale szybko się nagrzewa i wygląda na bardziej zwarty.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

24 − 21 =