Grzejniki wodne: jakość i niezawodność są sprawdzane nie tylko według czasu (22 zdjęcia)

Grzejniki wodne mają prostą zasadę działania: woda podgrzewana do pożądanej temperatury jest podawana przez rury z kotła do budynku. W systemie grzewczym woda jest rozprowadzana przez pomieszczenia.

Rodzaje grzejników do ogrzewania wody

Produkty mogą być wykonane w formie sekcji lub paneli. Do produkcji stali, aluminium, żeliwa. Cechy konstrukcyjne i technologia produkcji modeli wykonanych z tego samego materiału mogą się różnić.

Grzejniki stalowe

Te urządzenia grzewcze są dostępne w dwóch typach - panelowym i rurowym.

Panele panelowe to konstrukcja kilku elementów grzewczych i płetw konwekcyjnych. Takie produkty mają niski koszt i dobrą wydajność - około 75%, a więc są bardzo poszukiwane.

Aluminiowa chłodnica wody

Biały grzejnik wody

Zalety to:

 • Niska bezwładność i wysoka moc cieplna;
 • mała objętość chłodziwa;
 • Ekologiczna kompatybilność urządzenia, dlatego często są instalowane w instytucjach publicznych (szkołach, szpitalach, przedszkolach);
 • Przystępna cena.

Od minimum można zidentyfikować:

 • korozja na wewnętrznych powierzchniach grzejnika po opróżnieniu;
 • Konwekcja prowadzi do rozprzestrzeniania się drobnego pyłu i może powodować małe przeciągi;
 • Nie zaleca się instalowania w wysokich budynkach, ponieważ grzejniki stalowe są bardzo wrażliwe na przypadkowe nagłe skoki ciśnienia wody i mogą zostać zniszczone.

Grzejniki rurowe mają wygląd połączonych stalowych rur, przez które porusza się gorąca woda. Produkcja takich konstrukcji jest droższa niż boazeria, co wpływa na cenę.

Bimetalowy grzejnik wodny

1

Żeliwny radiator wodny

Zalety i wady takich modeli są powtarzanymi cechami konstrukcji panelowych. Jednak niektóre cechy wydajności są wyższe: ciśnienie robocze - 8-15 bar (dla paneli - 6-10), moc cieplna - 1250-1600 W, maksymalny poziom ciepłej wody - 110-120.

Istnieje wiele opcji projektowania grzejników rurowych. Niektórzy producenci stosują powłokę polimerową w celu ochrony produktów przed korozją.

Chłodnica z dekoracją

Projekt chłodnicy wody

Aluminiowe grzejniki wodne

Przy wytwarzaniu produktów stosowane są dwie metody produkcji: wtrysk i wytłaczanie.

W technologii pierwszego rodzaju stosuje się metodę formowania wtryskowego. W tym przypadku bateria jest produkowana z szerokimi kanałami do gorącej wody i ma mocne grube ściany. System sekcji pozwala dodawać lub usuwać przedmioty.

W metodzie wytłaczania pionowe części struktury wytłaczane są na wytłaczarce wykonanej ze stopu aluminium. Okazuje się jednoczęściowy produkt, w którym nie można zmienić liczby sekcji.

Zalety grzejników aluminiowych:

 • niewielka waga znacznie ułatwia instalację produktu. Do prac instalacyjnych nie są wymagane żadne specjalne urządzenia;
 • Wysoka prędkość wymiany ciepła zapewnia wiodącą pozycję w zakresie oceny akumulatorów;
 • pomieszczenie ogrzewa się w krótkim okresie;
 • wyposażenie produktu w termostat poprawia jego ekonomiczność;
 • Grzejniki wodne wyglądają bardzo oryginalnie dzięki nowoczesnemu wzornictwu.

Grzejnik wodny w domu

Grzejnik wody kręcone

Wśród braków można zidentyfikować:

 • skromna żywotność - do 15 lat;
 • do uniknięcia korozji wymagany jest czysty czynnik chłodzący;
 • wycieki wody w modelach przekrojowych nie są wykluczone;
 • wrażliwość na spadki ciśnienia płynu chłodzącego.

Charakterystyka działania: ciśnienie - w granicach 16 bar, pojemność cieplna jednej sekcji - od 82 do 212 W, wytrzymuje gorącą wodę do 110 ° C

Grzejniki aluminiowe są preferowane do instalowania w pomieszczeniach z autonomicznym systemem ogrzewania. Ponieważ słaba jakość wody w systemie grzewczym powoduje korozję, zworki ciśnienia wody mogą uszkodzić grzejniki.

Niektóre firmy używają stopu do produkcji grzejników (dodaje się krzem, cynk i tytan). Takie materiały znacznie zwiększają parametry robocze produktów, ale jednocześnie wzrasta koszt grzejników.

Chłodnica wody w kuchni

Podłoga z grzejnikiem wodnym

Grzejniki żeliwne

Modele te można uznać za przodków systemów grzewczych. Różnić się zgrabnym wyglądem. Z reguły konstrukcja grzejników jest niewielka. Charakteryzują się niezawodnością, długą żywotnością (około 50 lat), cenami demokratycznymi.

Zalety żeliwa:

 • nie jest podatny na korozję;
 • pokoje są bardzo ciepłe;
 • metal utrzymuje ciepło przez długi czas, co jest ważne dla możliwych przerw w ogrzewaniu.

Wśród braków można zidentyfikować:

 • Potrzeba czasu na ogrzanie ścian chłodnicy;
 • solidna waga utrudnia dostarczanie produktów, podczas instalacji muszą być bezpiecznie zabezpieczone;
 • Wysoka czułość na uderzenia wodne (występuje przy skokach ciśnienia wody).

Parametry operacyjne: ciśnienie robocze - od 9 do 12 barów, pojemność cieplna przekroju - do 160 W, maksymalna temperatura wody - 110 ° C

Niezwykle wyglądające projekty, wykonane w stylu "retro". Znakomity artystyczny odlew może zamienić grzejnik ogrzewania wodnego w prawdziwą dekorację pomieszczenia. Jednak takie modele są bardzo drogie.

Grzejnik wody na ścianie

Chłodnica wykonana ze stali nierdzewnej

Grzejnik na nogi

Promiennik bimetalowy

Przy produkcji takich modeli stosuje się dwa metale. W konstrukcji produktu znajduje się stalowy rdzeń rurowy i aluminiowa obudowa. Grzejniki są przekrojowe i solidne.

Główną zaletą modeli monolitycznych jest zdolność wytrzymywania ciśnień do 100 atmosfer. Struktura jest mocną stalową podstawą pokrytą aluminiową osłoną.

Produkowane są dwa typy grzejników: z rurowym rdzeniem na całej długości kanałów i baterii, gdzie kanały wykonane są ze stali tylko na pionowych odcinkach. Pierwszy model jest wysoce niezawodny, ale trzeba za to zapłacić. Drugi kosztuje 20 procent taniej, lepiej ciepło, ale jest bardziej podatny na korozję.

Zalety produktu:

 • duży transfer ciepła;
 • umiejętność utrzymywania młotów wodnych i skoków ciśnienia;
 • prosta instalacja i ładny wygląd;
 • odporność na korozję.

Wady:

 • transfer ciepła jest mniejszy w porównaniu z modelami aluminiowymi;
 • wysoka cena.

Budynki wielorodzinne i kondygnacje biurowe idealnie nadają się do montażu takich grzejników.

Chłodnica pod oknem

Panel grzejnika wody

Podłączenie radiatora wody

Niuanse wyboru baterii

Decydując się na materiał i rodzaj grzejnika, należy upewnić się, że moc produktu wystarcza do ogrzania pomieszczenia. Ten parametr zależy od kilku czynników: wielkości pomieszczenia, liczby ścian zewnętrznych i otworów okiennych, takich jak dom (cegła, panel), materiał ramy okiennej (plastik, drewniane).

Jeśli przyjmiemy za podstawę pokój z trzymetrowym sklepieniem i otworami okiennymi na 1,5 x 1,8 metra kwadratowego, wówczas możemy śledzić następujące liczby:

 • w przypadku pomieszczeń z jednym oknem wymagana jest moc 100 W / m2 przy jednej ścianie zewnętrznej i 120 W / m2 z dwiema ścianami zewnętrznymi. Jeśli w pokoju znajdują się dwa okna, wartości mocy wynoszą odpowiednio 120 i 130 W / m2.
 • jeśli okna pokoi "wyglądają" na północ, północny wschód, wtedy poziom mocy powinien być wyższy o 10%.
 • W przypadku instalacji baterii w głębokiej niszy otwartej współczynnik mocy powinien być wyższy o 5%. Jeśli grzejnik przykrywa panel z dwoma poziomymi otworami, parametr powinien być większy o 15%.

Kiedy nie ma ochoty zawracać sobie głowy, można po prostu wziąć pod uwagę, że do ogrzewania 1,5-2 mkw. Potrzebna jest jedna sekcja baterii. W tym przypadku oczywiście musimy wziąć pod uwagę, że moc baterii różnych materiałów również się różni.

Przybliżona moc jednej sekcji: żeliwo - 80-150 W, aluminium - 190 W, bimetal - 200 W.

Dokładniejsze informacje, które producenci zwykle wskazują w specyfikacjach technicznych.

Sekcyjny grzejnik wody

Grzejnik wody szary

Stalowy grzejnik

Podłączenie grzejników

Znaczenie opcji połączeń nie może być niedoszacowane. To właśnie ten czynnik wpływa na moc cieplną dowolnego modelu. Istnieją dwa sposoby łączenia rur: jednostronne i dwustronne.

 1. Najczęstsza kolejność - kiedy rury są połączone z jednej strony (typowe dla wysokich budynków). Wykorzystywane są różne schematy. Jeśli woda jest dostarczana na górze produktu i jest wyprowadzana na dole, to moc grzewcza wynosi 97%. W przeciwnym przypadku (woda pochodzi z dołu i jest wyprowadzana z góry), moc wynosi około 78%.
 2. W przypadku połączenia dwustronnego stosuje się dwa układy rur. Gdy woda jest dostarczana przez rurę połączoną u góry i wyprowadzana jest z dołu po drugiej stronie, zapewnione jest 100% wymiany ciepła. Jeśli woda zostanie sprowadzona od dołu, ale usunięta z góry, wówczas 20% mocy zostanie utracone.

Ta opcja jest najbardziej racjonalna w przypadku długich modeli, ponieważ zapewnia równomierne rozpraszanie ciepła na całej długości grzejnika.

Możliwe jest dolne połączenie obu rur. W tym przypadku przy jednostronnym ustawieniu rur moc osiąga 78%, a połączenie dwukierunkowe - 88%. Taka linia jest uzasadniona przy instalowaniu konstrukcji, które są instalowane pod podłogą.

Rurowy grzejnik wodny

Grzejnik wody w łazience

Pionowy grzejnik wody

Zasady instalowania grzejników

Głównym wymogiem dla każdego rodzaju instalacji jest zapewnienie prawidłowego obiegu ogrzanego powietrza. Dlatego podczas instalacji muszą być spełnione następujące warunki:

 • odległość od parapetu / dołu niszy do akumulatora powinna wynosić co najmniej 10 cm, jednocześnie zachowując odstęp od ściany do baterii nie mniej niż trzy czwarte głębokości grzejnika. Nieprzestrzeganie tych norm utrudni dostęp ciepłego powietrza do pomieszczenia;
 • przy pracach instalacyjnych ważne jest utrzymanie właściwego poziomu w stosunku do podłogi. Przy umieszczeniu baterii bliżej podłogi niż 10 cm, wypływ ciepłego powietrza ulegnie pogorszeniu (pogorszy się ogrzewanie pomieszczenia). Jeśli odległość jest większa niż 15 cm, na dole i na górze pomieszczenia wystąpi duża różnica temperatur. Optymalna jest szczelina między podłogą a baterią 12 cm;
 • w przypadku montażu ściennego grzejnika wodnego (nie w niszy pod oknem, ale obok) konieczne jest zamocowanie produktu nie bliżej niż 20 cm, w przeciwnym razie powietrze będzie gorzej krążyło, a konstrukcja zacznie gromadzić kurz;
 • nie zawsze jest możliwe zamocowanie akumulatora na ścianie (panoramiczne oszklenie lub kruche ściany). W takich przypadkach instalowane są grzejniki podłogowe. Jeśli to możliwe, zaleca się stosowanie dodatkowych uchwytów ściennych, ponieważ zmniejszy to obciążenie podłogi.

Dzięki różnorodności systemów grzewczych możesz wybrać model najlepiej pasujący do każdego pomieszczenia. W przypadku trudności z wyborem wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistami. Aby nie zamarzać w zimnych porach roku i nie otrzymywać niespodzianek w postaci przeciekających części, lepiej jest "zmierzyć siedem razy" przed zakupem.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

− 2 = 1