Grzejniki pionowe w domu: wygodne czy nie? (25 zdjęć)

Nowoczesne kanony wnętrza i komfort dyktują raczej trudne warunki do zainstalowania wszystkich systemów podtrzymywania życia w domach i biurach. Szczególnym problemem w tym przypadku jest system ogrzewania pomieszczenia, ponieważ nie można go ukryć w ścianie ani za ściankami działowymi, nie można go po prostu porzucić, zabrać do pomieszczeń gospodarczych, ciepło musi być dostarczane w sposób ciągły i wydajny. Pionowe grzejniki istnieją, aby rozwiązać te problemy.

Aluminiowy radiator pionowy

Pionowa bateria

Jaka jest różnica między grzejnikami pionowymi?

Większość gamy modeli grzejników można scharakteryzować za pomocą ogrzewania pionowego - wskazuje to jedynie lokalizację sekcji grzewczych. Jednak modele na małą skalę są wyróżniane w oddzielnej klasie na znacznej wysokości. Jasna definicja nie istnieje, więc pionowy promiennik można odróżnić od pozostałych na pierwszym miejscu wizualnie.

Funkcje instalacji

Ze względu na fizyczne właściwości rozprzestrzeniania się ciepłego powietrza do umieszczenia grzejników, obowiązują pewne wymagania. Tradycyjnie instaluje się je pod oknami pod otworem okiennym, aby zablokować przepływ zimnego powietrza z okna i utrzymać ciepło w pomieszczeniu. Co zrobić, jeśli okna są panoramiczne lub część ściany od podłogi do parapetu jest zbyt mała, aby zainstalować baterię?

Biały grzejnik pionowy

Bimetaliczny pionowy radiator

Pionowe grzejniki do mieszkania, biura z panoramicznymi oknami, niskie parapety to idealne rozwiązanie, aby się rozgrzać i zrealizować wiele rozwiązań wnętrz. Będą również działać, jeśli obszar, na którym zainstalowane są baterie ścienne, jest zbyt wąski, aby pasował do tradycyjnych opcji.

Nie należy również pomijać projektu lokalu - wiele modeli może zadowolić nie tylko praktyczne funkcje, ale również idealnie służyć jako elementy dekoracyjne uzupełniające wnętrze.

Najczęstszą złożonością połączenia jest potrzeba mniejszego połączenia i usunięcia chłodziwa. Wpływa to na przenoszenie ciepła przy niskiej temperaturze chłodziwa i obecność powietrza w rurach, ale eliminuje strobowanie ścian lub nieestetyczny rodzaj rur na ścianach. Jeśli połączenie jest wykonane w mieszkaniu lub biurze z centralnym ogrzewaniem, różnica w przenoszeniu ciepła jest całkowicie niewidoczna, a przy odpowietrzaniu wszystkie grzejniki są wyposażone w specjalne łączniki lub automatyczne zawory.

Ponadto ograniczenia dotyczące materiału ścian muszą być uwzględnione w instalacji. Ciężkich grzejników nie można instalować na ścianach wykonanych z materiałów o niskiej wytrzymałości, grozi to nie tylko zbiorowym wypadkiem, ale także zniszczeniem ścianki działowej lub ściany.

1

Żeliwny pionowy grzejnik

Czarny pionowy grzejnik

Kolorowy grzejnik pionowy

Główne typy grzejników

W oparciu o materiał produkcji i projektowania, grzejniki pionowe są podzielone na kilka głównych typów:

Grzejniki żeliwne

Klasycznie sprawdzona i długoletnia, materiał nie zawsze jest używany do produkcji nieprezentowalnych "akordeonów". Nowoczesne wersje mogą mieć stylowy wygląd, pofałdowane lub gładkie powierzchnie, różnorodne kolory, być ozdobione odlewem i czernieniem i odpowiadać nie tylko pokojom w stylu "retro" czy "radzieckim".

Dziś produkowane są przy użyciu technologii artystycznego odlewu, uzupełnione odpowiednimi dźwigami, wtyczkami, stojakami i uchwytami. Są to raczej grzejniki wyższe niż grzejniki pionowe, ponieważ żeliwo doskonale utrzymuje ciepło i nie ma potrzeby stosowania dużej powierzchni. Ich wadą jest nietrwałość żelaza do kierunku silnego oddziaływania punktu i dużo masy, więc odcinek jest trudny bezpiecznie przymocować do ściany lub przegrody, są one wyposażone w nogi i stanąć na podłodze w uzupełnieniu do ściany mocowania.

Pionowa konstrukcja grzejnika

Pionowy grzejnik w domu

Chromowany grzejnik pionowy

Grzejniki stalowe

Grzejniki ze stali mają duże rozpraszanie ciepła, bardzo szybko się nagrzewają, mają niewielki ciężar i są łatwe do zainstalowania niezależnie od wielkości i liczby sekcji. Jednak ze względu na konstrukcję nie tolerują młotów hydraulicznych, a po podłączeniu do scentralizowanego systemu ogrzewania mogą stać się źródłem przecieków. Szybkie chłodzenie sprawia, że ​​są one energochłonne i nieodpowiednie dla autonomicznych systemów grzewczych. Są one podzielone na trzy typy: panelowe, rurowe i przekrojowe.

Pionowy grzejnik płytowy

Pionowy grzejnik płytowy jest najpopularniejszym modelem. Zgrabny wygląd, gładka powierzchnia, wiele wariantów odcieni i możliwość niezależnego stosowania rysunków pozwala im harmonijnie dopasować je do każdego wnętrza w postaci dekoracyjnych paneli.

Modele z konwektorami tworzą doskonałą kurtynę termiczną po umieszczeniu pod oknami. Grzejniki pionowe tego typu są często umieszczane pod oknami alpejskimi, oknami pod sufitem lub z oczekiwaniem na ogrzewanie klatek schodowych i przejścia między płciami w domach prywatnych. Jeśli mieszkanie ma tylko jedno piętro, konwektor nie jest potrzebny, ponieważ pod sufitem powstanie kurtyna termiczna, a koszt modeli bez niego jest znacznie mniejszy.

Pionowy grzejnik we wnętrzu

Pionowy grzejnik w biurze

Pionowy grzejnik w kuchni

Pionowe baterie rurkowe

Pionowe baterie tubowe wyglądają bardzo oryginalnie i umożliwiają tworzenie konstrukcji o wysokości do trzech metrów, co doskonale
sprawdza się w pomieszczeniach z wysokimi sufitami. Mogą mieć dowolny kolor, kształt (aż po skręcone ozdoby i skrzyżowane węzły) i łuki, ponieważ są wykonane z oddzielnych odcinków rur i połączone za pomocą spawanych kolektorów, co pozwala zadowolić najbardziej wybrednych projektantów. Takie projekty rzadko mają ostre rogi i są bezpieczniejsze dla pokoi dziecięcych. Obecność spoin również czyni je podatnymi na uderzenia hydrauliczne, więc prawdopodobieństwo przecieków w systemach ciepłowniczych jest wysokie.

Baterie sekcyjne

Sekcyjne baterie stalowe nie mają bardzo wysokich parametrów wydajnościowych, ale są przekupione niską ceną i odpinaną konstrukcją. Możliwość zmiany sekcji, rozbudowy lub odwrotnie, zmniejszenia powierzchni są czasami decydujące przy zakupie. Sekcje nie są produkowane powyżej dwóch metrów i wyglądają bardzo schludnie, a często otrzymują wygląd artystycznie zaprojektowanych paneli. Bardzo niska waga pozwala na podłączenie i montaż na ścianach i ściankach z materiałów o niskiej wytrzymałości.

Grzejnik pionowy w mieszkaniu

Pionowy grzejnik w stylu Art Nouveau

Pionowy grzejnik ścienny

Grzejniki pionowe

Grzejniki pionowe wykonane z aluminium są raczej kapryśne w stosunku do jakości płynu chłodzącego, charakteryzują się nierównomiernym ogrzewaniem konstrukcji, a nie wszystkie modele mają powłokę antykorozyjną. Są jednak stosunkowo łatwe do zainstalowania, mają niską wagę, wysoki współczynnik przenikania ciepła i estetyczny wygląd.

Istnieją modele, w których produkcji dodaje się cykl anodowania - doskonale tolerują zwiększone ciśnienie i nie wymagają wysokiej jakości płynu chłodzącego, ale cena jest znacznie wyższa niż zwykle.

Zaletą tych grzejników jest obliczenie liczby sekcji dla każdego pomieszczenia osobno, więc w małych pomieszczeniach często można znaleźć wąskie grzejniki.

Data wygaśnięcia nieoddzielnego grzejnika aluminiowego jest zwykle zadeklarowana od 20 do 25 lat, ale z należytą starannością może trwać znacznie dłużej. Producent zapewnia krótszy okres gwarancji na konstrukcje zdejmowane, ale może również służyć przez bardzo długi czas z wysokiej jakości płynem chłodzącym i prawidłowym działaniem.

Pionowy grzejnik płytowy

Podłączenie grzejnika pionowego

Szary grzejnik pionowy

Pionowe grzejniki bimetalowe

Pionowe grzejniki bimetaliczne uważane są za najbardziej wydajne i niezawodne. Wykonane są z dętek ze stopu lub miedzi, które bezpośrednio stykają się z nośnikiem ciepła i zewnętrzną obudową z aluminium z powłoką emaliowaną. Zewnętrznie nie różnią się od grzejników aluminiowych, ale znacznie przewyższają je pod względem wydajności, co jest szczególnie cenne w upale sezonu grzewczego i uzasadnia ich wyższe koszty. Zainstalowane w mieszkaniu z systemem centralnego ogrzewania, mogą zapobiegać wyciekom z powodu spadków ciśnienia w rurach.

Strukturalnie dostępne są również wersje składane i nierozłączne, z których każda jest zaprojektowana do określonego poziomu mocy cieplnej, a większość modeli jest wyposażona w termostaty. Wiele przykładów pionowych grzejników, w tym modele projektowe, można zobaczyć na stronie internetowej KZTO.

Stalowy grzejnik pionowy

Pionowy radiator rurowy

Montaż pionowego grzejnika

Zalety i wady

Do pozytywnych stron pionowego grzejnika można przypisać zarówno praktyczne, jak i estetyczne cechy konstrukcji:

  • Racjonalne wykorzystanie przestrzeni w pokoju. Duża moc cieplna może być wprowadzona do dość wąskiej przestrzeni ściany ze względu na wzrost obszaru wymiany ciepła wzdłuż pionu.
  • Propagacja promieniowania cieplnego na całej wysokości baterii. Położenie i wysokość samego grzejnika może zapewnić wiele przyjemnych minut dla osoby, zwłaszcza przy wchodzeniu do pomieszczenia z mrozem.
  • Maksymalny zakres modeli, które umożliwią wdrożenie dowolnego rozwiązania projektowego.
  • Dodatkowe funkcje umożliwiają zamianę grzejników w pionowe lustra, suszenie odzieży, dekoracyjne ścianki działowe i panele.
  • Ze względu na mniejszy ruch ciepłego powietrza z niższych warstw do wyższych, ruch kurzu jest ograniczony w pomieszczeniu.

Nowości wahać w postaci ramy do lustra, panele ścienne stałe lub Ażurowe, matowy lub malowane ściany są coraz częściej swoich fanów wśród projektantów obiektów oraz różnice w wielkości od bardzo wąskich do bardzo szeroko nie tylko inteligentnie dostosować temperaturę pomieszczenia, ale również skierowany do pliku ciepło.

Wąski grzejnik pionowy

Grzejnik pionowy z lustrem

Pionowy promiennik koloru żółtego

Oczywiście takie niezwykłe rozwiązania mają również wady:

  • Wymiana ciepła jest wytwarzana w sposób irracjonalny. Oznacza to, że szczyt pomieszczenia jest cieplejszy niż spód, ze względu na nagromadzenie ciepłego powietrza pod sufitem. Jednak w tym wielu ludzi znaleźć pewne zalety w postaci ciepłych klatek schodowych i przejść międzypłaszczowych, które doskonale ogrzewają zainstalowane grzejniki dolnej kondygnacji.
  • Wysokie prawdopodobieństwo tworzenia się ograniczników powietrza.
  • Trudności z połączeniem. Konieczne jest staranne ukrycie wszystkich rur zasilających, łączników, aby zachować estetyczny wygląd. Różnice w pionie i poziomie są również niedopuszczalne. Konieczne jest zastosowanie niższego połączenia, które rzadko jest optymalne dla wymiany ciepła.
  • Wymagania dotyczące ścian o dużej wytrzymałości pochodzą z masywnej struktury. Rozmiar grzejników jest wystarczająco duży i chociaż wydają się dość lekkie bez wypełnienia, ich waga wraz z wodą jest wystarczająco duża. Nakłada to pewne ograniczenia na lokalizację na ścianach.
  • Koszt modeli pionowych często znacznie przekracza cenę tradycyjnych opcji.

Dzisiejsze bogactwo form, układów i wariantów wnętrz nie może być ogrzewane przez każ
dy poziomy element grzewczy, więc instalowanie pionowych grzejników w wielu przypadkach jest zbawieniem. Wiele modeli i wzorów stanowi doskonałą okazję do umiejętnego połączenia racjonalizmu i kreatywności, ponieważ takie niezwykłe i atrakcyjne projekty będą regularnie służyć przez wiele lat.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

11 + = 19