Pionowe siding w dekoracji wnętrz: główne zalety (21 zdjęć)

Siding pionowy - to nowy wynalazek w branży budowlanej, który pozwala wcielać się w najbardziej niezwykłe pomysły projektowe w życiu. Pionowe panele okładzinowe służą do pokrycia całej elewacji budynku, a kombinacje z bocznymi poziomymi wyglądają spektakularnie i stylowo. Podszewka poszczególnych części chaty w różnych kierunkach daje odpowiednie akcenty, nadaje strukturę elegancji i kompletności. Dlaczego warto wybrać ten materiał, jakie są jego cechy i jak zamontować pionowe bocznice własnymi rękami?

Beżowy pionowy siding

Biała pionowa bocznica

Zalety materiału

Obecnie produkowane są następujące typy bocznic pionowych:

 • metal;
 • winyl;
 • PVC.

Pionowa belka boczna

Każdy z tych gatunków ma swoje cechy, ale ich zalety są identyczne:

 • Zgodność procesu wytwarzania towarów z wymaganiami normy międzynarodowej.
 • Panele nie podlegają odkształceniom, awariom z powodu wpływu temperatur krytycznych, nagłych zmian lub pod wpływem chemikaliów.
 • Siding pionowy nie matowieje i nie blaknie z upływem czasu, a jego doskonały wygląd utrzymuje się przez wiele lat. Matowa powierzchnia materiału nie jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, poza tym wygląda szacunkowo.
 • Materiał ma właściwości odporne na wilgoć, dzięki czemu nie gnije, nie wchłania wilgoci, nie jest pokryty pleśnią.
 • Zgodność z normami ochrony środowiska i bezpieczeństwa pożarowego.
 • Możliwość wyboru materiału o różnych odcieniach, rozmiarach i stylach. Pionowe bocznica wizualnie przyciąga budynek, ta przewaga jest z powodzeniem stosowana przez współczesnych projektantów, aby nadać strukturę indywidualności.
 • Doskonałe połączenie z innymi materiałami wykończeniowymi używanymi do dekoracji fasady. Odpowiednia kombinacja podkreśli walory architektoniczne domu. Jest często używany do stawiania czoła ścianom domów, w których mieszka kilka rodzin w celu przydzielenia własności prywatnej.
 • Zabezpieczenie ścian domów przed przenikaniem wilgoci i wiatru w rezultacie znacznie przedłuża trwałość budynku. Siding pionowy jest wyposażony w specjalny mechanizm antykorozyjny, który zapewnia niezawodność konstrukcji, dzięki czemu możesz mieć pewność, że podczas wiatru powierzchnia nie będzie się trzęsła.
 • Ze względu na łatwość materiału, elementy konstrukcyjne budynku nie doświadczają poważnych obciążeń.
 • Powierzchnia nie wymaga dodatkowej pielęgnacji, do czyszczenia wystarcza jej jedynie okresowe podlewanie wodą z węża. Materiał jest higieniczny, nie wnika w tłuszcze i brud, nie jest pod wpływem szkodliwych owadów.
 • Montaż bocznicy pionowej jest dość prosty, można go wykonać samodzielnie.
 • Długotrwałe działanie. Przy prawidłowej instalacji materiał zachowuje swoje właściwości przez 50 lat lub dłużej.
 • Przystępna cena.

Pionowe metalowe siding ma wyjątkowo silne właściwości, ale jeśli technologia montażu nie zostanie zainstalowana na powierzchni, może powstać rdza. Ponadto, a jego cena na rynku materiałów jest dwa razy droższa niż analog plastiku.

Czarny pionowy siding

Pionowe siding do drewna

Pionowa bocznica wykonana z drewna

Jakie są różnice między bocznicą poziomą i pionową?

Po pierwsze, na rynku materiałów budowlanych pojawiło się boczne poziome, po pojawieniu się pionowych materiałów, od razu pojawiły się spory, które są lepsze. Należy zauważyć, że mają one równoważne właściwości mechaniczne, ale eksperci twierdzą, że montaż pionowej bocznicy jest łatwiejszy. Jakie są ich główne różnice?

1

Montaż paneli poziomych wykonywane tylko wtedy, gdy nie ma perforacji, obrzeża pionowe domu bocznicy zapewnia łatwiejszy przepływ kondensatu, ale wilgoć może wnikać do wnętrza w górnej części, w miejscu połączenia paneli i podsufitka na dnie zamku. Obecność dodatkowej perforacji jest charakterystyczną cechą modeli poziomych.

Sposób montażu tych paneli jest różny: jeśli montujesz panele pionowe, a także poziome, jest on pełen wycieku wody deszczowej, a następnie gniotu podstawy budynku.

Siding pionowy włókno-cement

Pionowe boczne niebieskie

Pionowe boczne czerwone

Jak wybrać materiał?

Aby ukończyć dom nie jest zły na wyniki, należy wybrać odpowiednią bocznicę. Na co powinienem zwrócić uwagę i jakie zalecenia mam przestrzegać?

Z reguły nowocześni producenci ściśle przestrzegają wszystkich wymagań norm, dlatego tylko produkty certyfikowane są dostarczane w sklepach. Wybór, w zasadzie, odbywa się na podstawie osobistych preferencji kupującego, ale przed zakupem lepiej jest przekonać się, czy dany materiał odpowiada następującym cechom:

 • Obecność blokady antyerupcyjnej. Montaż bocznicy bez tego mocowania grozi ciągłym grzechotaniem powierzchni, a przy silnych podmuchach wiatru materiał może spaść.
 • Optymalna grubość panelu i równomierność cięcia. Jeżeli grubość materiału nie przekracza 1 mm, to w wyniku działania silnych mrozów lub pod wpływem czynników mechanicznych może się zawalić. Ważnym kryterium jakości jest ta sama grubość nacięcia na wszystkich elementach.
 • Komputerowe znakowanie. Jest to dowód, że bocznica wykonana jest w solidnym i godnym zaufania przedsięwzięciu, które ceni sobie swoją reputację. Preferowany jest wybór wiarygodnego produktu producenta, ponieważ w przypadku braku materiału łatwiej będzie go zamówić ponownie.
 • Ten sam poziom zabarwienia. Jakościowe i jednolite zabarwienie z obu stron jest gwarantem pięknego wyglądu krawędziowej struktury. Tylko jednolite zabarwienie chroni materiał przed wypaleniem lub wysypką.

Wielu właścicieli prywatnych domów woli kupować bocznicę z "efektem mokrym". Faktem jest, że po paru latach modna i atrakcyjna powierzchnia może przekształcić się w obskurną i niejednolitą okładkę. W procesie wyboru możesz dowiedzieć się o opinii sprzedającego, są zwykle świadomi tego, który materiał jest najbardziej doceniany przez specjalistów.

Pionowe bocznica koloru czerwonego

Pionowe metalowe siding

Montaż bocznicy pionowej

Etapy instalacji

Przygotowanie powierzchni

Montaż materiału podszewkowego odbywa się dopiero po dokładnym przygotowaniu powierzchni. W tym celu dodatkowe elementy (śliwki, latarnie) są usuwane ze ściany, stary tynk jest oddzielany, gdy tylko jest to możliwe, wszystkie wystające odpływy i parapety są usuwane. Wszystkie konstrukcje z otuliną są ściśle przymocowane do ściany, a zepsute - są wymieniane.

Układanie izolacji

Niektóre rodzaje bocznicy mają warstwę termoizolacyjną, jednak w regionach północnych stosuje się dodatkową warstwę izolacyjną do powlekania domów. Grubość izolacji jest obliczana na podstawie szerokości szyn skrzyni. Należy również zapewnić barierę paroszczelną.

Siding z pionowym bocznicy

Pionowe wykończenie sidingu

Pionowa bocznica do malowania

Instalowanie listew

Pionowe siding winylowy jest zamontowany na poziomej skrzyni z drewna lub metalu, a ta metoda jest optymalna do użycia, jeśli ściany są nierówne. Wszystkie dodatkowe elementy i profile są montowane przed rozpoczęciem pracy. Jeśli ściany budynku są idealnie płaskie, można to zrobić bez skrzynki, ale w obecności najmniejszych nieregularności panele mogą się układać falami, co jest wysoce niepożądane.

Pionowe oblicowanie PCV

Szara pionowa bocznica

Izolowana bocznica pionowa

Montaż na panelu

Panele z bocznicy metalowej lub innego rodzaju materiału są zamocowane symetrycznie względem środkowej pionowej linii fasady budynku po obu stronach. Zacznij r powinna być na górze otworów perforowanych, podłącz panel musi być w środku, po odstępie 20-40 cm. Na obszarach o silnych wiatrów krokiem powinno być krótsze niż w bezwietrzne obszarach. Jeśli bocznica nie jest wyposażona w zamki anty-huraganowe, wówczas nylonowe uszczelki są umieszczane pod łącznikami.

Okresowo po zamontowaniu kilku paneli zaleca się sprawdzenie kąta instalacji. W przeciwnym razie prawdopodobnie uzyskasz przekrzywienie. W szwach znajdują się specjalne uszczelki zapobiegające wnikaniu wilgoci i pyłu do wnętrza. Otwory drzwiowe i okienne są wyposażone w listwy sufitowe, a przy łączeniu różnie zorientowanych bocznic stosuje się profil obwodowy.

Pionowe bocznica dla domu w stylu wiktoriańskim

Siding pionowy winylowy

Pionowe bocznica dla domu wiejskiego

Dużą uwagę przywiązuje się do wyboru gwoździ, preferowane są próbki aluminiowe lub galwanizowane. Naprawiając materiał, należy pozostawić niewielką przerwę między panelem a główką gwoździa, zapobiegnie to korozji, zapewni swobodny ruch powierzchni w przypadku zmian temperatury.

Dzięki temu nowoczesnemu materiałowi można szybko i łatwo zmienić wygląd zewnętrzny budynku, uczynić go wyjątkowym, a obserwowanie sekwencji działań pozwoli zaoszczędzić niepotrzebnych kłopotów.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

6 + 4 =