Uszczelniacz do prac zewnętrznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Szczeliwo do pracy na zewnątrz - niezbędny materiał do uszczelniania połączeń i szwów, otworów okiennych (w tym okien PCV), pracujących systemów wentylacyjnych, kopuł, szklarni. Do prac zewnętrznych elewacji odpowiednie są tylko te uszczelniacze, które są odporne na zmiany temperatury i wilgotności. Sklepy budowlane oferują szeroki wybór różnych rodzajów materiałów uszczelniających.

Szczeliwo akrylowe do stosowania na zewnątrz

Biały uszczelniacz do użytku na zewnątrz

Podstawowe widoki

Wszystkie rodzaje uszczelniaczy, niezależnie od wydajności, wykonują jedną ważną misję: uszczelniają połączenia, chroniąc konstrukcję przed wilgocią "pod szwem". W zależności od celów konstrukcyjnych wybiera się określony rodzaj materiału uszczelniającego:

 • Szczeliwo akrylowe do drewna i innych powierzchni kontaktowych;
 • Szczeliwo silikonowe do pracy na zewnątrz;
 • Dwuskładnikowy materiał na szwy i złącza;
 • Poliuretanowy środek uszczelniający do zastosowań na zewnątrz.

Wybór masy uszczelniającej jest ważnym procesem. Wybrany środek uszczelniający do budynków powinien być nie tylko jakościowy, ale również spełniać szereg konkretnych wymagań:

 • Elastyczność materiałów budowlanych i wykończeniowych;
 • Optymalna adhezja do powierzchni, która sprzyja dobremu kontaktowi szczeliwa z materiałami elewacyjnymi;
 • Ekologiczny i bezpieczny skład;
 • Prostota i wygoda w pracy, umiejętność szybkiego wdrażania wszystkich właściwych manipulacji;
 • Dostępność pod względem ceny, możliwość wyboru uszczelniacza do okien, ścian, fug z kolorem fasad;
 • Utrzymanie materiałów budowlanych;
 • Pewny wygląd (na przykład przezroczysty dla delikatnej pracy);
 • Niezawodność.

Dobry uszczelniacz elewacyjny pozwoli na pracę w każdych warunkach klimatycznych. Po zakończeniu prac wykończeniowych elementy elewacji nie powinny obawiać się wilgoci, a także reagować na zmiany temperatury.

Szczeliwo do zewnętrznych prac na betonie

Bitumiczne szczeliwo do prac zewnętrznych

Funkcje silikonowego uszczelnienia

Szczeliwa silikonowe nadają się do najtrudniejszych lub delikatnych prac. Szczeliwa z wypełnieniem silikonowym składają się z plastyfikatorów, barwników, różnych dodatków. Mimo to produkt jest bezpieczny.

Należy zauważyć szereg cech silikonu, stosowanych jako baza dla uszczelniaczy:

1
 • Wysoki stopień elastyczności, niezbędny do dobrego i szybkiego wypełnienia szczelin i szwów;
 • Doskonałe właściwości wytrzymałościowe, pozwalające na prowadzenie najbardziej złożonych prac zewnętrznych w warunkach szczególnie intensywnego użytkowania;
 • Wysokiej jakości silikony nie obawiają się nagłej zmiany warunków temperaturowych;
 • Jakościowe uszczelniacze budowlane o dobrym składzie charakteryzują się wysokim stopniem przyczepności;
 • Szczeliwo silikonowe jest mrozoodporne.

Warto zauważyć, że jakość szczeliwa jest wodoodporna. Wybierając materiał do projektowania na zewnątrz, nie można się martwić ewentualnymi trudnościami związanymi z kompatybilnością arkuszy wykańczających. Odpowiednie silikonowe szczeliwo do granitu, dobrze radzące sobie z wykończeniem spoin na betonie, stosowane do uszczelniania metalu lub kamieni, wygodnie jest pracować z plastikowymi oknami.

Szczeliwo kolorowe do prac zewnętrznych

Szczeliwo do zewnętrznej obróbki drewna

Cechy gatunku

W przypadku szczeliw silikonowych niektóre cechy są charakterystyczne. Istnieją gatunki obojętne i kwasowe. Neutralny środek uszczelniający lepiej nadaje się do wykonywania prac renowacyjnych w basenach, w łazienkach lub w kuchni. Do naprawy kanalizacji może być potrzebna niewielka ilość silikonu.

Kwasowe gatunki są używane do dekoracji zewnętrznej. Pasują dobrze na kamieniu i wchodzą w interakcje z metalowymi konstrukcjami. Możliwe jest również stosowanie analogów kwasów do pracy z drewnem.

Drzewo charakteryzuje się tymi cechami, które nie są związane z żadnym innym rodzajem materiałów. Dlatego związki silikonowe nie tylko uszczelniają, ale także impregnują tkaninę. Pozwala to zachować wygląd i wydajność drewna tak długo, jak to możliwe.

Warto również zauważyć, że odporny na mróz materiał silikonowy nie nadaje się do barwienia ani przywracania. Z tego powodu producenci produkują uszczelniacze do dekoracji elewacji w różnych kolorach. Kupujący może wybrać kolor materiału, który jest dla niego najbardziej odpowiedni. Na przykład w przypadku powierzchni drewnianych odpowiedni jest brązowy kolor. Biały lub przezroczysty wygląd dobrze działa przy oknie PCV. Możesz znaleźć kolorowe kompozycje "pod kamieniem".

Uszczelnianie za pomocą akrylu

Zwolennicy materiałów przyjaznych środowisku stosują uszczelniacze akrylowe. Istnieją rodzaje wodoodporne i nie wodoodporne. Odporny na wilgoć akrylowy środek uszczelniający do drewna i innych powierzchni stosowany jest do pracy z otworami dachowymi i okiennymi. Materiał jest mrozoodporny, odporny na niskie obciążenia (do 30 stopni). Nie wodoodporne materiały służą do zabezpieczenia konstrukcji o niskiej mobilności.

Dwuskładnikowy środek uszczelniający do zastosowań zewnętrznych

Hermetyczne dla granitu

Akrylowy środek uszczelniający do drewna i innych powierzchni ma następujące zalety:

 • Materiał jest często kupowany przez firmę budowlaną ze względu na jego prostotę i łatwość użycia;
 • Zewnętrzny akryl do uszczelniania realizowany jest za niską cenę;
 • Dobra przyczepność;
 • Szczeliwo akrylowe do drewna jest odporne na wysokie temperatury, nie pali się;
 • Nie boi się promieniowania ultrafioletowego;
 • Łatwo jest pokolorować. Możesz wybrać neutralny materiał do dekoracji, modyfikując jego kolor lub odcień, jeśli to konieczne.

Jednak uszczelniacz akrylowy do drewna i innych powierzchni obawia się zewnętrznych zmian temperatury, a także traci swoje właściwości uszczelniające ze względu na szkodliwe działanie wilgoci. Kolejny ważny punkt: akryl nadaje się tylko w szczelinach z otworem mniejszym niż 15%. W przeciwnym razie może wystąpić rozwarstwienie.

Aby akrylowe szczeliwa miały najlepszą stronę, potrzebują suchości i ciepła. Całkowi
te utwardzenie szczeliwa zajmuje około 24 godzin. Najdroższe w tej kategorii są związki transparentne.

Mrozoodporny środek uszczelniający do zastosowań na zewnątrz

Szczeliwo do okien do użytku na zewnątrz

Uszczelnianie za pomocą poliuretanu

Materiały poliuretanowe są idealne do prac zewnętrznych. Przy wyborze szczeliwa do kupienia, tak aby był on łączony z różnymi powierzchniami, warto zwrócić szczególną uwagę na materiały o składzie poliuretanowym.

Współpracując z nim, można nie tylko pracować z połączeniami, czy też zapewniać szczelność szerokim szwom, ale również używać tego materiału jako niezawodnego kleju, który zawiera wszystkie szczegóły. Wyjątkowość poliuretanowego uszczelniacza polega na tym, że nie tylko nie obawia się wilgoci, ale także rośnie w siłę, gdy zetknie się z nią. Dziś jest najlepszym uniwersalnym materiałem do użytku zewnętrznego w szczególnie wilgotnych regionach.

Szczególne zalety

Poliuretanowy klej uszczelniający jest jednoskładnikowym poliuretanem, który jest szczególnie elastyczny. Można go wybrać jako surogat do montażu pianki. Jeden materiał może zastąpić co najmniej trzy typy mieszanek budowlanych dla różnych zadań.

Szczeliwa z poliuretanowym podłożem wyróżniają się następującymi wyjątkowymi właściwościami:

 • Elastyczność;
 • Zwiększona przyczepność, szczególnie ważna dla zewnętrznej tkaniny;
 • Materiał jest wodoodporny, od kontaktu z wilgocią staje się jeszcze lepszy;
 • Masa do uszczelniania zewnętrznego szybko twardnieje;
 • Poliuretan nie obawia się promieniowania UV;
 • Nie uwalnia toksyn i innych szkodliwych składników;
 • Długa żywotność.

Mrozoodporny środek uszczelniający do betonu, ceramiki, tworzyw sztucznych, drewna jest łatwy do pokolorowania. Nawet jeśli używa się poliuretanu wyłącznie jako kleju, fasada wciąż będzie musiała być pomalowana, dostosowując niuanse zewnętrzne. Odporna na wilgoć powierzchnia zewnętrzna doskonale współdziała z każdym rodzajem farby.

Możesz wybrać odpowiedni ton i zrobić kolorowe wykończenie poliuretanem lub wybrać kontrastowy odcień, który dobrze pasuje do granitu, kamienia, drewna, nada szczególny urok metalowym lub plastikowym powierzchniom. Najbardziej popularne warianty to: kolor ciemnobrązowy, kolor biały lub beżowy lub całkowicie przezroczysty uszczelniacz.

Uszczelniacz poliuretanowy do użytku na zewnątrz

Sealant Sealant

Kompozycje silikonowane (akrylolateks)

Jeśli potrzebujesz odpornego na mróz związku i silnej wodoodpornej bazy, powinieneś wybrać związki silikonowe. W rzeczywistości, szczeliwo do kamienia, gipsu, szkła, drewna i siding ma takie same cechy jak akryl.

Trwały i niezawodny związek może wytrzymać zmiany temperatury, wilgotność, długotrwałe działanie promieni ultrafioletowych. Uszczelniacze Acrylolatex nadają się do wszystkich rodzajów uszczelnień: zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Szczególna zaleta, dlaczego wybrać kompozycje silikonowe - zdolność kompozycji do przystosowania się do odkształceń. Podstawa szwu pozostaje gęsta, ale wystarczająco elastyczna. Po zestaleniu powierzchnia może być pomalowana. Lepiej jest stosować farby lateksowe. Aby stworzyć kolorowe płótno o intensywnym tonie, lepiej wybrać barwnik lateksowy.

Jak zwykle, rzeczywiste kolory to: ciemnobrązowy, jasnobrązowy, zbliżony do beżowej palety, biały, czarny. Wielu wolałoby przejrzystą opcję, która nadaje się na każdą okazję.

Szczeliwo silikonowe do użytku na zewnątrz

Uniwersalny uszczelniacz do zastosowań na zewnątrz

Szczeliwo bitumiczne: szczególny rodzaj

Aby naprawić dach, lepiej wybrać brązowe szczeliwo bitumiczne. Oparty jest na gumie i bitumie. Można powiedzieć, że jest to założyciel wszystkich uszczelniaczy, pierwszy produkt, który został użyty do izolacji i uszczelnienia zewnętrznych fundamentów, systemów dachowych i drenażowych.

Oczywiście możesz wybrać droższy przezroczysty uszczelniacz. Jednak nie zawsze jest to uzasadnione. Proste brązowe uszczelniacze na bazie bitumu umożliwiają uszczelnienie dowolnego płótna. Kompozycja nie obawia się opadów atmosferycznych, wypełniacze nie rozpuszczają się w cieczy.

Odporne na wilgoć szczeliwo do zastosowań na zewnątrz

Kompozycje bitumiczne charakteryzują się wysokim stopniem elastyczności. Z jednej strony jest to niezaprzeczalna zaleta. Z drugiej strony, nie zawsze akceptowalny brązowy kolor jest dopuszczalny do stosowania na zewnątrz budynku, a szczeliwo nie może być odsłonięte.

To, co wybierzemy, powinno trwać długo. Jeśli uszczelnimy fasadę budynku i dowolne powierzchnie zewnętrzne, do wyboru masy uszczelniające nadają się z całą odpowiedzialnością. Przede wszystkim zawsze powinny występować cechy charakterystyczne, a dopiero potem estetyka i dążenie do modnych nowości (przezroczysty materiał, ekskluzywność, oryginalne towary na rynku).

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

65 + = 69