Jak připojit radiátor: nuance výběru a instalace radiátorů

Před připojením topného tělesa, je žádoucí, aby se seznámili s modely topných produktů, jejich zapojení, jako jedinou možnou volbou vhodného akumulátoru a jeho přesné instalace zaručí kvalitní práce systému a příjemnou atmosféru v místnosti.

Jak připojit hliníkové radiátory?

Tyto baterie mohou být považovány za univerzální, protože dokonale "vycházejí" s topnými systémy jakéhokoli typu. Pro údržbu prostor soukromých domů jsou vhodné modely s maximálním tlakem až 6 Atm. Výrobky zesílené konstrukce odolávající tlaku kolem 16 Atm jsou instalovány ve výškových budovách.

Připojení hliníkových radiátorů

Bimetální připojení radiátoru

V místnostech jsou radiátory umístěny pod okenním parapetem nebo upevněny vedle stěny. Potrubí může být uspořádáno na jedné straně ohřívače a z různých stran. A v případě jednostranného uspořádání potrubí není nutné instalovat vícedílné modely. S univerzální verzí potrubí je možné namontovat baterie s řadou článků od 12 do 24.

Pro zajištění dobré odvádění tepla, doporučuje se dodržovat pravidla radiátory ubytování: od podlahy - ne méně než 10-13 cm od stěny k výrobku - ne méně než 5 cm 2, na parapetu - ne méně než 10 cm.

Při instalaci uzavíracích ventilů na vstupu / výstupu bude možné nastavit pokojovou teplotu, odpojit radiátor pro opravy nebo v nouzových situacích.

Instalace radiátoru topení

Instalace chladiče vzduchu

Jak správně připojit bimetalový chladič?

Tyto baterie kombinují výhody dvou kovů - oceli a hliníku a jsou hodnou alternativou k tradičním litinovým bateriím nebo olejovým chladičům. Výrobky se skládají z ocelových jader a hliníkových pouzder. Díky materiálům a konstrukci odolávají ohřívače vysokému tlaku a mají nejlepší tepelnou vodivost.

1

Při instalaci baterií postupujte podle určité posloupnosti práce:

 1. označuje umístění chladiče;
 2. jsou instalovány konzoly;
 3. baterie je umístěna na hácích;
 4. potrubí a termostatický ventil;
 5. vzduchový ventil musí být instalován, aby se zabránilo nahromadění plynů uvnitř zařízení.

Před zahájením montáže je nutné zkontrolovat dostupnost všech součástí topného zařízení.

Aby nedošlo ke zničení integrity konstrukce, při montáži se nedoporučuje použití některých abrazivních látek.

Při práci se spojovacími prvky je třeba vzít v úvahu, že bimetalové radiátory používají levý a pravý závit.

Připojte chladič v soukromém domě

Připojení horizontálního chladiče

Před zahájením instalace musíte zvolit příslušný diagram připojení baterie (diagonální, boční, spodní). Je-li zařízení připojeno k jednomotorovému systému, je racionální instalace bypassu, který zajistí normální fungování topné struktury, pokud je výrobek zapojen do série.

Jak připojit radiátor v místnosti?

Chcete-li zajistit příjemnou atmosféru v místnosti, musíte nejen správně vyzvednout baterii a nainstalovat ji. Důležité je zároveň zohlednit specifika uspořádání vytápění v celé budově

Jak připojit radiátory v soukromém domě

Dobře vybavený systém je důležitý pro vytápění jak velké chaty, tak kompaktních konstrukcí. A je žádoucí, aby vytápění vytvářelo příjemnou atmosféru v chladné sezóně a ne největší náklady na rozpočet.

Radiátory můžete připojit dvěma způsoby. Oba typy kabeláže (jednorázová a dvojitá) mají své výhody a nevýhody.

Výhody jednočinného systému: jednoduché připojení, nízké náklady na materiály a zařízení, možnost použití různých nosičů tepla (voda, nemrznoucí směs). Mínusy zahrnují určitý počet radiátorů na jednom vedení, nemožnost regulace teploty a nízkou energetickou účinnost. Tento systém se doporučuje pro budovy, které mají více než tři podlaží.

Připojení radiátoru v bytě

Ve dvou trubkových konstrukcích se používají různé větve pro dodávání horké chladicí kapaliny do chladiče a studeného průtoku. Při vybavení soukromého domu je namontován horizontální systém, který má řadu výhod:

 • ve všech radiátorech má chladicí kapalina stejnou teplotu;
 • každá linka může být vybavena termoregulátorem;
 • snadné potrubí umožňuje instalovat systém do struktury jakékoli oblasti a uspořádání;
 • dobrá energetická účinnost.

Nevýhody lze považovat za vysoké náklady a složitější instalaci, velké množství materiálů.

Instalace vestavěného chladiče

Při instalaci radiátorů se používají různé potrubní přípojky:

 • jednostranná (postranní) - potrubí je umístěno na jedné straně, horká voda je dodávána do horní části chladiče a studená voda - ze spodní části;
 • diagonál - potrubí je připojeno nahoře (horká voda) a dolů na protilehlé straně;
 • sedlo - potrubí je spojeno na spodní straně radiátoru (umístěné horizontálně) z různých stran;
 • dno - potrubí je připojeno zespodu (nainstalováno vertikálně) a jsou další.

Sedlové a dolní spoje jsou charakterizovány nízkou energetickou účinností. Protože horká voda cirkuluje na dně radiátoru a horní oblast je mírně zahřátá. Tato funkce vede ke ztrátě energetické účinnosti (asi 15%) a pomalému zahřátí místnosti.

Jednostranný pohled na upevnění potrubí zajišťuje rovnoměrné ohřívání baterie a má vynikající odvod tepla. Vzhledem k zvláštnosti propojení vedení je vhodné jej použít v domcích s malým počtem radiátorů (až 15 jednotek).

Diagonální konstrukce konstrukce může být považována za ideální volbu pro uspořádání vytápěcího systému doma. Vzhledem k tomu, že je snadné instalovat v domácnostech jakékoli oblasti a má vysoký index přenosu tepla (ztráty jsou asi 2%).

Připojte olejový chladič

< p> Podlahové připojení chladiče

Jak správně připojit radiátor v bytě

Ve vícepodlažních budovách se používají dvě metody vytápění: jedno-trubkové a dvou trubkové. Určují možnost připojení ohřívačů.

U jednokanálového typu proudí chladicí kapalina vertikální trubkou do sériově zapojených radiátorů. V takovém systému není potrubí pro odvádění odpadních vod. Návrh je charakterizován jednoduchou instalací a jednoduchou údržbou, nákladově efektivní spotřebou materiálu, protože není zapotřebí mostů, spojovacích prvků a vratných stoupaček. Nevýhodou je rozdílný stupeň vytápění bytů na horních a dolních podlažích. Někdy dochází k rozdílu teploty vzduchu i v místnostech jednoho bytu.

Dvojrubkový systém již má samostatné potrubí (zejména pro teplou vodu a chlazení), což zvyšuje jeho energetickou účinnost.

Připojení radiátoru na stěnu

Spodní připojení radiátoru

V apartmánech jsou baterie připojeny ve dvou obvodech: sériové a paralelní.

 1. V sekvenční verzi jsou baterie umístěny přímo v systému. Není možné regulovat teplotu chladiče a k opravě ohřívače je nutné odpojit celý systém a vypustit z něj vodu. V apartmánech s takovýmto zařízením na vytápění byly instalovány litinové a trubkové spotřebiče pro vytápění.
 2. Metodou paralelní baterie je teplo přenosové médium získáno přes potrubí spojenou se společným stoupačkem. Chladná voda je také produkována stejným způsobem. Instalace kulových ventilů umožňuje zablokovat pohyb chladicích a opravárenských zařízení bez ovlivnění sousedů.

Hlavní nevýhodou je slabé zahřátí baterií při poklesu tlaku v síti. S touto variantou topného systému se používají hliníkové radiátory a bimetalické.

Neexistují žádné přísné požadavky na výběr typu připojení baterie. Pro diagonální variantu se ideálně hodí pro modely s více průřezy. U systémů umístěných v podlaze použijte spodní připojení. Nejběžnější a častější je boční připojení baterie.

Připojení polymerního chladiče

Připojení ocelových radiátorů

Doporučení ohledně správného připojení radiátoru

Při montáži baterie na spojovací prvky je důležité zkontrolovat její polohu s úrovní, jinak se v budoucnu mohou objevit vzduchové bubliny.

V bytě se nedoporučuje libovolně měnit místo instalace radiátorů nebo připojit další baterie, protože to může ovlivnit režim vytápění sousedů ve stoupači.

Možnost připojení baterie ovlivňuje její tepelnou účinnost. Tento bod by měl být vzat v úvahu při studiu parametrů zařízení, které deklaroval výrobce.

V zásadě může být každý radiátor instalován samostatně. Kompletní sada topných zařízení obsahuje nejen potřebné detaily, ale také podrobné pokyny pro instalaci produktu. Nicméně, pokud nejsou zkušenosti s montáží / demontáží, doporučujeme kontaktovat odborníky. Je to odborník, který určí, jak nejlépe připojit radiátory, s přihlédnutím k vlastnostem místnosti a budovy.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

32 + = 38