Szklana podłoga: wyrafinowany dodatek do nowoczesnych apartamentów (35 zdjęć)

Szkło w pokoju pozwala stworzyć najbardziej nowoczesne, niezwykłe wnętrze. Przezroczyste kompozycje są odpowiednie w budynku mieszkalnym i biurowym. Pozostaje tylko zdecydować o podstawowym wystroju wnętrza i wybrać odpowiednią szklaną podłogę.

Szklana podłoga na belkach
Szklana podłoga w białym wzornictwie
Rozbite szkło pod przezroczystą podłogą we wnętrzu

Zalety konstrukcji szklanych

Szkło samo w sobie wygląda interesująco w każdym wnętrzu. Materiał pozwala na tworzenie interesujących detali, które w przyszłości mogą stać się skomplikowaną konstrukcją w luksusowych apartamentach lub lakonicznym dodatkiem w kompaktowym mieszkaniu.

Pustaki szklane w podłodze
Szklana podłoga we wnętrzu prywatnego domu

Szklana podłoga w mieszkaniu optycznie powiększy każdą przestrzeń. Przemyślany projekt stworzy poczucie nieważkości unoszącej się w powietrzu w pomieszczeniu.

Obecnie szczególnie popularne są podłogi z przezroczystego szkła, uzupełnione o podświetlenie LED lub lamp fluorescencyjnych. Takie przyjęcie pozwoli nawet skromnemu kawałkowi szkła lub małemu okienka z mozaiką przekształcić się w wykwintną kompozycję. W niektórych przypadkach podobne lokalizacje światła odgrywają rolę dodatkowego źródła światła.

Wystrój pod szklaną podłogą

Na budowie szklanej podłogi

Aby zrozumieć, które pomysły projektowe faktycznie można zrealizować w rzeczywistości, i z których pomysłów lepiej odrzucić, należy dokładnie zrozumieć, czym jest sam projekt. Głównym elementem jest stabilna podstawa, która będzie odpowiedzialna za wytrzymałość i niezawodność zainstalowanej podłogi.

Szklana podłoga w wiejskim domu
Ścieżka szkła w podłodze

Zazwyczaj używana jest rama wykonana z mocnej stali. Dobrą alternatywą jest płaska powierzchnia betonowa uformowana nad podstawową podłogą. Szkło powinno być wytrzymałe, ponieważ powłoka powinna wytrzymać standardowe obciążenie 400 kg na metr kwadratowy.

Kamyki pod szklaną podłogą

Wybór głównego materiału

Eksperci zalecają stosowanie tripleksu - kompozycji trójwarstwowej, której każda warstwa ma więcej niż 7 mm. Warstwy łączy się w pojedynczą wstęgę, stosując folię polimerową. W niektórych przypadkach stosuje się tak zwane szkło laminowane. Jest to utwardzony materiał pokryty imponującą warstwą polimeru. Siła produktu jest określana przez puste szklane mikrokulki.

Szklana podłoga w stylu high-tech
Kamienie dekoracyjne pod szklaną podłogą

Szkło laminowane w ogóle nie jest cięte. Produkty są wytwarzane przez odlewanie, nadając elementom wstępnie zaprojektowany kształt i rozmiar. Jest to ważne, aby wziąć pod uwagę, dając pierwszeństwo temu konkretnemu materiałowi. W przypadku, gdy pomiary działki pod przyszłą szklaną podłogą są nieprawidłowe, dopasowanie na miejscu nie będzie możliwe.

Szklana podłoga na korytarzu
Szklany wystrój na podłodze w kuchni

Rozsądna ekonomia

Jest wysoce niepożądane, aby zaoszczędzić na jakości materiału. Lepiej jest zmniejszyć sam projekt, aby odtwarzać główne punkty we wnętrzu, oszczędzając w ten sposób.

Szklana podłoga we wnętrzu mieszkania

Kupując tanie produkty niskiej jakości, całkowicie bezbronne przed uszkodzeniami mechanicznymi lub obciążeniem, każdy właściciel mieszkania ryzykuje znacznie więcej. Jeśli co najmniej jeden element, który tworzy szklaną podłogę w łazience, sypialni lub salonie, pęknięty lub poważnie uszkodzony, wówczas niemożliwe jest przywrócenie lub przywrócenie części.

Szklana podłoga w poddaszu wnętrza

Odmiany

Istnieje opinia, że ​​podłoga z elementów szklanych może spełniać rolę czysto dekoracyjną. W rzeczywistości oryginalne projekty są bardzo funkcjonalne. W zależności od rozmiaru konfiguracja rozwiązań kolorystycznych, dostępność atrybutów pomocniczych i zależy od jej funkcjonalności.

1
Podłoga wykonana ze szkła w stylu loftu
Szklana podłoga na poddaszu

Rodzaje podłóg szklanych:

 • Okno - element popularny w wiejskich domkach lub mieszkaniach wielopoziomowych. Zwykły przezroczysty otwór, szlachetne zadekorirovano lakoniczne akcesoria, w dosłownym znaczeniu odgrywa rolę okna. Jedyna różnica polega na tym, że taka nisza, działająca jako element łączący podłogi, nie zajmuje pozycji pionowej, ale poziomej;
 • Nakładanie się na siebie to architektoniczne wyrafinowanie, rzadko spotykane w mieszkaniach, ale skutecznie uzupełniające luksusowe prywatne nieruchomości. W rzeczywistości projekt zajmuje pozycję i pełni rolę okna, ale wygląda na znacznie większy i bardziej interesujący. Przezroczyste zakładki zwykle są interesujące do dekorowania, biorąc pod uwagę ogólny pomysł wnętrza. Tworzą na przykład prawdziwe akwarium w szklanych pustkach lub tworzą instalację kosmiczną o niezwykłym oświetleniu;
 • Podłoga o złożonej kompozycji dekoracyjnej - wzór, który pozwala nadać pomieszczeniu określony kolor stylistyczny. Czasami szklane elementy są tak zadekorirovany, że znikają lekkość i kruchość szkła, a okno staje się dnem złożonych instalacji teksturalnych;
 • Podium ze szkła to projekt, który wznosi się ponad wspólną posadzkę. Może być bardzo skomplikowany i teksturowany za pomocą pomocniczych elementów dekoracyjnych lub identyfikując "złote standardy" minimalizmu i lakonicznego umiaru. Szklana podłoga z podświetleniem w formie podium - atrybut "klasyczny" w studiach filmowych, klubach nocnych, różnych rozrywkowych kompleksach. Może jednak wyglądać całkiem naturalnie iw prostym mieszkaniu.
Podłoga z matowego szkła
Szklana podłoga w stylu secesyjnym

Jest inny rodzaj - szklany panel na podłodze, prezentowany jako materiał wykończeniowy do wykańczania. Zwykle stosuje się nieprzezroczystą tkaninę, nieobciążoną elementami dekoracyjnymi. Bloki szkła są stosowane na równi z innymi materiałami wykończeniowymi, tworząc pojedynczą powłokę.

Podłoga wykonana ze szkła we wnętrzu nowoczesnego
Most szkła w prywatnym domu

Kompozycje dekoracyjne: twórcze i wyrafinowane na tle upiornej kruchości

Przejrzystość głównego materiału pozwala na eksperymentowanie z maksimum. Najprostszym rozwiązaniem jest uszlachetnienie przestrzeni - przezroczysta podłoga zajmująca prawie całą powierzchnię pomieszczenia. Pod całkowicie przezroczystym szkłem można ustawić takie elementy:

 • Płytki ceramiczne;
 • Wzorzyste materiały lub duże instalacje;
 • Skład kamieni rzecznych i kamyków;
 • Stwórz surrealistyczny wystrój potłuczonego szkła, oryginalnych akcesoriów połączonych z głównym wnętrzem pokoju;
 • Umieść piasek lub naśladuj inny rodzaj gleby, tworząc iluzję naturalnej pokrywy;
 • Stwórz piękne akwarium z prawdziwymi rybami, skutecznymi algami i odpowiednim wystrojem.

Korzystne jest tworzenie takich kompozycji w małych pomieszczeniach. Na przykład w łazience. Materiały będą wymagały minimum, a efekt przewyższy wszelkie oczekiwania. Ponadto szkło, płytki, elementy morskie, atrybuty wody i motywy zwierzęce zawsze organicznie pasują do atmosfery łazienki.

Szklana podłoga w rezydencji
Szklane panele na podłodze

Nisze w podłodze

Nawet taniej jest stworzyć niszę w podłodze. Z jednej strony miniaturowe okna są znacznie trudniejsze do pokonania stylistycznie. Nie zawsze można przekazać za pomocą wystroju jakiś pomysł, nie zginając jednocześnie drążka.

Szklana podłoga wokół obwodu pomieszczenia
Szklane schody w prywatnym domu

Z drugiej strony, mając minimalną ilość materiałów i cech dekoracyjnych, możesz stworzyć wyjątkowy element w nowoczesnym mieszkaniu. Nawet w najmniejszych mieszkaniach istnieje nisza do ekskluzywnej instalacji.

Podium w szkle z podświetleniem w salonie

Eksperci zalecają staranne przemyślenie tego pomysłu, unikając nadmiernej i pozbawionej smaku pretensjonalności. Na przykład dobry wygląd to rozproszenie starych monet na piasku i kamyczkach lub połamana amfora i antyczny zegar, umieszczone na drogim aksamitnym płótnie. Inną dobrą opcją jest jasna szklana mozaika na podłodze, uzupełniona mocnym podświetleniem.

Dekoracyjna szklana podłoga z oświetleniemDekorująca szklana podłoga z oświetleniem

"Suche akwarium" - prosty sposób na tworzenie złożonych kompozycji

Motywy morskie do dekoracji nisz (zarówno ściany, jak i podłogi) są niezwykle poszukiwane. Aby zaprojektować pełnoprawne akwarium z pięknymi żywymi rybami i algami, będziesz musiał zainwestować dużo energii, zasobów i własnej wyobraźni.

Szklana podłoga we wnętrzu< /div>

Nie każdy może sobie pozwolić na poświęcenie cennego czasu na pełną opiekę nad sztuczną wodą w domu. Jeśli nawet najprostsze akwarium wymaga czasu i wysiłku ze strony mieszkańców domu, to nie pamięta się nisz z wodą o bardziej złożonej konfiguracji.

Szklana podłoga w przęśle na drugim piętrze domu

"Suche akwarium" to wspaniała alternatywa, która nie wymaga dużych inwestycji ani zbyt intensywnej pielęgnacji kompozycji. Główne elementy dekoracyjne:

 1. Piasek;
 2. Kamyczki;
 3. Kamyki morskie;
 4. Korale;
 5. Sztuczne rośliny;
 6. Egzotyczne kwiaty;
 7. Kraby, skorpiony, owady rzeczne (sztuczne);
 8. Oryginalny wystrój (łamane amfory, starożytne monety, pokryte błotem, złoża placer i inne "utracone skarby").

Takie "suche" kompozycje mają jedną ważną cechę - przesada, tworzenie instalacji, jest praktycznie niemożliwe. W rzeczywistości najbardziej niezwykłe, twórcze, pretensjonalne instalacje będą wyglądać świeżo i ekstrawagancko, nie tworząc wrażenia złego smaku i wulgarności.

Szklana podłoga z niebieskim podświetleniem
Szklany krok

Metody obróbki szkła artystycznego

Jeśli chęć zrobienia szklanej podłogi nie jest związana ze swobodą finansową lub chęcią dekorowania przestrzeni domowej zbyt misternie, zawsze można wybrać niezwykle prostą i wygodną opcję. Na przykład można utworzyć mozaikę podłogową, dekorując wybrany obszar jasnymi szczegółami szkła.

Dekoracyjna szklana wkładka w podłodze w łazience
Szklana podłoga w łazience

Aby nadać szklanym właściwościom dekoracyjnym właściwości dekoracyjne, należy skorzystać z następujących technologii:

 • Piaskowanie to proces, który pozwala tworzyć na szkle oryginalne rysunki, które ostatecznie wyglądają jak delikatne grawerowanie;
 • Maty - nadając szkłu szlachetny zamglenie lub tworząc określony wzór poprzez matowanie poszczególnych fragmentów płótna;
 • Trawienie - zastosowanie elementów dekoracyjnych i wzorów za pomocą specjalnych roztworów chemicznych;
 • Słodowanie - obróbka cieplna arkuszy szklanych w celu nadania szczególnego kształtu elementowi.

Szklane płótno, ozdobione sitodrukiem, szablonami, specjalnymi tonami i innymi metodami, już samo w sobie wygląda spektakularnie i atrakcyjnie. Niezależnie od tego, z jakiego pomysłu powstanie szklana podłoga, taki atrybut nada całemu domowi wyjątkowy połysk i urok. Każde pomieszczenie zostanie przekształcone i będzie wyglądało znacznie skuteczniej.

Szklana wkładka w podłodze
Przezroczysta podłoga w salonie
1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

+ 13 = 21