Struktura decoupage: kreatywne pomysły dla początkujących (20 zdjęć)

Decoupage to oryginalny sposób dekorowania produktów własnymi rękami przy użyciu obrazów papierowych. Dzięki nieskomplikowanej technice łatwo przekształcić zwykłą ramkę na zdjęcie w dzieło sztuki.

Składniki do pracy: badamy podstawowe materiały

Aby udekorować szkielet w technice decoupage, użyj różnych rodzajów papieru:

 • zwykłe serwetki o pięknym wzorze;
 • specjalne serwetki decoupage;
 • papier ryżowy z obrazem;
 • fragmenty gazet, błyszczące czasopisma.

Wybierając obiekt do decoupage, nie bój się eksperymentować, weź projekt drewna, polimerów, szkła, z powłoką ceramiczną lub tapicerką z tkaniny. Możliwe jest również ozdabianie metalowych ramek do zdjęć, modeli z kamienia, papieru-mâché lub skóry.

Strony z ramkami decoupage z komiksów
Ramy decoupage w technice craquelure

Aby ozdobić ramkę własnymi rękami w stylu decoupage, potrzebne będą również następujące elementy w zależności od materiału dekorowanego obiektu i technologii aplikacji:

 • kompozycje farb i lakierów;
 • podkład, kit, klej;
 • szczotki, nożyczki, wałek gumowy;
 • drobnoziarnisty papier ścierny.

Do wygodnej pracy niezbędne jest znalezienie gąbek lub chłonnych serwetek.

Kwiaty ramki decoupage
Struktura decoupage

Rodzaje decoupage: badamy cechy technologii

Tradycyjna metoda dekorowania własnymi rękami z biegiem czasu nabyła nowe warianty wykonania, dziś jest kilka technologii.

Direct decoupage - klasyczna technika - to klejenie fragmentów papieru na powierzchni z późniejszym nałożeniem warstwy utrwalającej lakieru.

Decoupage drewnianych ramek
Ramka decoupage z dekoracją filcu

Odwrócona decoupage służy do tworzenia przezroczystych baz. Wystrój jest nakładany na tylną powierzchnię, na przykład szklaną ramkę na zdjęcia lub naczynia.

Smoky wykonywany jest metodą malowania papierowego obrazu farbami akrylowymi. Artystyczne malowanie zapewni prawdziwie ekskluzywny i drogi wygląd produktu do dekorowania. Wraz z farbami akrylowymi stosowany jest opóźniający związek powłoki, który pozwala:

 • zrobić miękkie pióro;
 • starannie opracuj tło;
 • zapewnia płynne przejścia, spektakularne półtony i cienie.

Wtapianie - kolorowa mgiełka - polega na tworzeniu przezroczystego zamglenia wokół motywu o podobnym kolorze z otaczającym tłem. Dzięki malowaniu i rysowaniu tła efekt estetyczny zostaje wzmocniony, a ewentualne defekty są ukryte. Cienie nadają obrazowi wizualną objętość i artystyczną integralność.

1
Dekupaż klatki kręconej
Ramka decoupage w stylu francuskim

Decopatch to nowoczesna interpretacja klasycznego decoupage, w której naśladuje się patchworkową technikę dekoru.

Dekory 3D (objętościowe) są wykonywane przy użyciu pasty modelującej, map 3D, tkaniny, żelów artystycznych, kitów itp.

Nowatorskim sposobem dekorowania wolumetrycznego jest włoska technika decoupage Sospeso Trasparante. Oparty na opatentowanym papierze termoplastycznym i serwetkowym lub ryżowym tworzy luksusowy wystrój 3D z efektem półprzezroczystości. Aby wykonać projekt z efektem porcelany, użyj grubego papieru decoupage lub wydrukuj zdjęcie na drukarce laserowej.

Ramka decoupage w stylu marynistycznym
Decoupage notacja muzyczna w ramkach
Dekupaż wolumetryczny ramy

Decoupage ramki do zdjęć z drewna własnymi rękami

Rozpocznij od wybrania obiektu dekoracyjnego; profesjonaliści z łatwością projektują projekty o dowolnej geometrii, w tym o okrągłej ramie. Debiutantowi w tej dziedzinie zaleca się pracę z prostymi konfiguracjami w postaci ramek o prostokątnych kształtach.

Decoupage owalnej ramy
Ramka decoupage w stylu patchworku

Przygotowanie podłoża do decoupage obejmuje dokładne czyszczenie suchej powierzchni. Należy przeszlifować i zagruntować drewnianą ramę, a następnie nałożyć akrylową podstawę. Po wyschnięciu mety, w razie potrzeby można ją pokryć kolejną warstwą farby. Następnie musisz poczekać, aż powłoka akrylowa będzie całkowicie sucha.

Rama decoupage w stylu Prowansji
Ramy decoupage

Kulminacją pracy jest stworzenie ciekaw
ych motywów z papieru na drewnianej powierzchni:

 • wycinać fragmenty z przygotowanego materiału, w ten sposób można użyć nożyczek lub po prostu rozerwać serwetkę, oddzielając segmenty za pomocą rysunku;
 • na ramie do kleju aplikowanego decoupage, na nim rozprowadź papierowe motywy iz góry delikatnie trzymaj pędzel z klejem. Aby usunąć pęcherzyki powietrza pod aplikacją, użyj gumowego wałka lub gąbki. Następnie produkt pozostawia się do wyschnięcia.

W końcowej części prac powierzchnia pokryta jest błyszczącym lakierem akrylowym, aby zapewnić estetyczny wygląd i ochronę przed wpływami mechanicznymi.

Rama decoupage w stylu shebbie-chic
Rama w technice decoupage

Ramka na zdjęcia ze szkła

Jeśli drewniana ramka do zdjęcia lub zdjęcia jest dekorowana za pomocą techniki bezpośredniego decoupage, model szklany może być skutecznie ozdobiony własnymi rękami przy użyciu technologii odwrotnej:

 • Dekupaż szklanej ramy wykonywany jest na tylnej płaszczyźnie obiektu dekoracyjnego;
 • przezroczysty panel odtłuścić, przykleić serwetkę wzorkiem od siebie;
 • Efekty artystyczne są tworzone - malowanie przez kontury, kolor tła, itp .;
 • Powierzchnia jest zagruntowana i pokryta ochronną warstwą lakieru.

Aby zwiększyć wyrazistość obrazów na przedniej stronie przezroczystej ramki, łatwo jest wyrysować kontury motywów papierowych.

Rama decoupage z szmatką
Decoupage ram lustrzanych

Wykorzystując technikę decoupage, łatwo jest zrobić luksusową ramkę na zdjęcia własnymi rękami, użyć akcesoriów do dekoracji własnego wnętrza lub zaprezentować prezent znajomemu lub koledze na wakacje. Korzyści w salonach produktów dla kreatywności można łatwo znaleźć nowoczesne materiały i akcesoria w atrakcyjnych cenach dla różnych technik decoupage.

Lustro w technice decoupage
1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

27 − 23 =