Spathiphyllum: “biały żagiel” w twoim mieszkaniu (20 zdjęć)

Ta wspaniała roślina domowa jest spowita mistycyzmem: uważa się, że pomaga ona znaleźć kobiece szczęście. Z wyglądu roślina przypomina żaglówkę w oceanie. Warto go lepiej poznać, nauczyć się dbać o spathiphyll w domu.

Anthurium
Kwitnienie spathiphyllum

Botanika

Spathiphyllum rośnie w tropikach po obu stronach równika. Ta wieloletnia roślina, która osiąga wysokość od jednej trzeciej do jednego metra. Nie ma łodygi, a duże liście elipsoidalne lub lancetowate, zaopatrzone w długie ogonki, wyrastają bezpośrednio z ziemi. Kwiat spathiphyllum jest welonem białym, kremowym, a po kwitnieniu zielonym i kolbach o różnych odcieniach do czerwonego.

Spathiphyllum we wnętrzu domu

Roślina uwielbia wilgoć, ciepło, cień, jak u rodzimej dżungli.

Rodzaje spathiphyllum

Na świecie istnieje do 50 różnych gatunków tej rośliny, ale rozważymy najpopularniejsze odmiany.

Spathiphyllum Wallis

Ulubiony materiał hodowców, którzy na jego bazie stworzyli dziesiątki nowych gatunków. Ma do 40 cm wysokości, biała kolba, ciemnozielone liście-lancety.

Urocza lub fagolistka

Większy niż Wallis. Ciemnozielony, wydłużony, z ostro zakończoną końcówką, liście tego gatunku przypominają lancet. Zielonkawo-biała zasłona jest jak flaga (stąd jedno z nazwisk). Kopie pokoi rosną powoli.

Fiolet spathiphyllum

Canniferous

Ciekawy widok z dużymi jasnozielonymi liśćmi, podobnymi do liści ukochanej wielu kwiatów kanny. Jest identyfikowany przez biało-zieloną zasłonę, żółtozieloną kolbę i silny zapach.

Domino

Różnobarwne, gęste, czasem nawet pofałdowane liście spathiphyllum tego gatunku nieco ponad pół metra wysokości - to główna różnica.

Caiti

Również piękne - zielony kolor liści jest uzupełniony żółtymi plamami. Wysokość jest solidna - do 70 cm.

Spathiphyllum we wnętrzu

Sensacja

Ogromna holenderska hybryda: wysokość do półtora metra, żebrowane liście 90x40 cm, kwiatostan ma zwykle biały kolor, ale także bardzo duży na pół liścia. Cień tolerancyjny, odpowiedni do biur.

Picasso

Kolorowa hybryda z białymi paskami na ciemnozielonym tle. Czasami liście są czyste białe.

1

Chopin

Elegancka hybryda, która zdobyła światową sławę. Nie jest bardzo wysoki, różni się od bogatych zielonych liści z wgniecionymi żyłkami. Instancje są dobre zarówno dla pomieszczeń, jak i małych przestrzeni biurowych.

Spatifillum w doniczkach

Instrukcje dotyczące pielęgnacji

Aby upewnić się, że roślina w warunkach miasta regularnie kwitła i nie boli, plantatorzy kwiatów powinni przestrzegać kilku zasad i zwracać uwagę na warunki, w jakich znajduje się spattifillum.

Oświetlenie

W przypadku roślin warunki spathifyll są potrzebne, tak jak w domu: szkodliwe i bezpośrednie słońce i silny cień. Idealny - światło rozproszone lub półcień. Dlatego lepiej jest umieścić go w pobliżu okna z wyjściem na północ. Jeśli pójdą na południe, musisz pritenyat kwiat.

Spathiphyllum czerwony

Przy braku oświetlenia soczyste zielone liście ciemnieją, rozciągają się, a kwitnienie będzie rzadkie lub zniknie.

Temperatura

W dżungli nie ma przeciągu ani chłodu. Nie toleruj ich i spathiphyllums. Dla tej ciepłolubnej rośliny wiosną lub latem optymalna temperatura wynosi 22-23 ° C, a na ogół od 18 ° C do 27 ° C. Jesienią i zimą, nie niższa niż 16 ° C, inaczej spathiphyllum przestanie kwitnąć lub przestanie się rozwijać. Krytyczny próg termiczny wynosi 10 ° C: w mniejszym tempie kwiaty giną i giną.

Podlewanie i wilgoć

Martw się, jak prawidłowo nawadniać spathiphyll, nie warto - procedura jest prosta. Wszystkie gatunki, takie jak wysoka wilgotność, rosną szybciej przy codziennym opryskiwaniu. Jeśli powietrze w pokoju jest suche, wykonuje się je dwa razy dziennie, podczas gdy woda powinna otrzymywać tylko liście, aw żadnym wypadku nie może to być kwiat.

Spathiphyllum w kuchni

Kwiaty w ciepłym sezonie wymagają obfitego podlewania, zimą - umiarkowane. Trzeba wiedzieć, jak to zrobić właściwie: woda tylko wtedy, gdy górna warstwa gleby jest już sucha, ale jeszcze nie wyschła. Brak wilgoci sprawia, że ​​liście opadają, z nadmiarem - pojawiają się ciemne plamy. Rozcieńczona lub filtrowana woda jest używana do wszystkich manipulacji wodą.

Spathiphyllum we wnętrzu mieszkania

Karmienie

W kwietniu i wrześniu, gdy występuje aktywna roślinność, spathiphyllum w domu karmi się dwa razy w miesiącu zwykłym nawozem mineralnym lub kompleksem roślin kwiatowych. Nawóz do spathiphyllum nie powinien zawierać wapna.

Przed i po karmieniu kwiat jest dobrze podlany. Kwitnąc w zimie, roślina jest karmiona w ten sam sposób, około miesiąc później. Ważne jest, aby umiarkowane nawożenie: nadmiar "pokarmu" spathiphyllum sygnalizuje brązowe plamy na liściach.

Spatifillum w dekoracji schodów

Transplantacja

Odbywa się na wiosnę, w czasie, gdy roślina nie kwitnie. Garnek musi przekraczać poprzednią średnicę tylko
o kilka centymetrów. Przed przesadzeniem spathiphyllum i wyciągnięciem rośliny z doniczki, konieczne jest zwilżenie gleby dobrze i po czterdziestu do pięćdziesięciu minutach ostrożnie usunąć.

Aby zbadać kwiat. Jeśli są "niemowlęta", muszą zostać usunięte, wtedy główna roślina będzie wysoka z dużymi pięknymi liśćmi. Jeśli to konieczne, pędy są przesadzane osobno.

Spathiphyllum Mozart

Potrzebna jest gleba słabo kwaśna, luźna, aby nadmiar wilgoci został usunięty w czasie. Mieszanka równych części: ziemi, zmieszanej z liśćmi, piaskiem rzecznym, humusem, torfem. Jako opcja - mieszanina zakupowa dla tego gatunku plus pokruszony węgiel.

Spathiphyllum w wysokich doniczkach

Dolną warstwę ułożono drenaż do dwóch centymetrów (małe kamyki, keramzyt), następnie taką samą ilość ziemi. Mniej więcej w połowie zakładamy fabrykę. Zasypiamy podłoże, trochę zbieramy, obficie podlewamy.

Spathiphyllum we wnętrzu secesji

Powielanie

Spathiphyllum rozmnaża się najłatwiej na wiosnę podczas przeszczepu. Rozmnażanie może być sadzonkami lub oddzielaniem kłączy. Korzeń jest starannie podzielony i rozłożony na poszczególne doniczki. Drenaż, gleba, "szklarnia" - jak podczas przesadzania w temperaturze 20-21 ° C Rozdrobnione korzenie w piasku (w tej samej "szklarni"). Wraz z pojawieniem się zarodków przeszczepionych do podłoża: dwie części ziemi z dodatkiem liści i torfu, jedna część ziemi zmieszana z darniami i piasek.

Spathiphyllum of Picasso

Jeśli planuje się, że roślina domowa spathiphyllum jest mała, fragment kłącza z dwoma lub trzema arkuszami i jednym punktem wzrostu powinien pozostać na sadzonkach. Posadzone w mieszaninie humusu, ziemi liści, torfu i piasku, podjęte równomiernie. Nie ingeruj w miękiszu, kora drzew i trochę węgla. Inne opcje są odpowiednie, tak jak w przypadku przeszczepu. Czerwona Spathiphyllum jest również uprawiana z nasion.

Spathiphyllum na parapecie

Powody do obaw

Aby kwiat spathiphyllum opieka w domu powinna być stała, w przeciwnym razie roślina traci atrakcyjny wygląd, wysycha. Rozważ wspólne opcje:

 • pomarszczone, skręcone, o brązowych krawędziach - gleba jest sucha, zbyt sucha lub bardzo zimna;
 • więdnięcie to nadmiar wilgoci;
 • krawędzie zmieniły kolor na żółty - małe światło lub nieodpowiednia woda do nawadniania;
 • suche końcówki koloru brązowego - niska wilgotność w pomieszczeniu, brak lub nadwyżka dodatkowego nawożenia;
 • cętkowane liście straciły wzór - za mało światła;
 • nie ma kwitnienia - bardzo pojemna doniczka.

Tak więc, na pytanie, które niepokoi kwiaciarnie, jak rozkwitać kwitnienie kwiatowe, odpowiedź jest krótka: ciepło i wilgotność, codzienne zraszanie, dużo światła (ale nie bezpośrednie słońce), odpowiednia doniczka.

Podlewanie spathiphyllum

Szkodniki, choroby, problemy

Najgorszymi wrogami delikatnego kwiatu są ćma mączna, przędziorków, mszyce. Co jeśli pojawią się na roślinie?

Mszyce

Selitsya głównie na nowo pojawiających się liściach, które z tego twist i upadku. Aby go zniszczyć, roślinę traktuje się sportowcem lub spryskuje roztworem mydła / alkoholu.

Mąka prażona

Te małe owadopodobne owady, zwykle rozmnażają się między liśćmi. Można je usunąć za pomocą roztworu alkoholu, w poważniejszych przypadkach zastosować środek aktyny lub keltan.

Spathiphyllum we wnętrzu sypialni

Zaznacz

Propaguje w warunkach suchości i ciepła. Należy usunąć liście z żółtawobrązowymi plamkami, a roślinę należy traktować aktynicznym lub innym środkiem owadobójczym. Ale co zrobić, konieczne jest dostosowanie poziomu wilgotności i temperatury w pomieszczeniu.

Spathiphyllum w łazience

Sptifillum jest domowym opiekunem

Gdziekolwiek jest spathiphyllum, łatwiej jest oddychać. To uczucie wynika z kilku powodów:

 • bierze formaldehyd (przydzielany przez meble) z powietrza, inne szkodliwe substancje lotne;
 • nawilża powietrze;
 • podkreśla fitoncydy, aktywnie "jedzące" kolonie mikroorganizmów, w tym pleśń.

Należy jednak zachować ostrożność, jeśli w domu są alergie.

Spathiphyllum na werandzie

Magia

Uważa się, że roślina pomaga wszystkim kobietom i dlatego jest nazywana "kobiecym szczęściem":

 • żonaty - aby utrzymać rodzinne serce, zgodę i męża od "zostania";
 • za darmo - znaleźć człowieka swoich marzeń;
 • marzy o dziecku - o zajściu w ciążę, rodzi owoce i skutecznie rodzi.

Dlatego jest prezentowany jako prezent: będzie to docenione.

Spathiphyllum to wspaniała i pożyteczna roślina. Specjalna pielęgnacja nie wymaga, a estetyczna przyjemność i zdrowie dla właścicieli dodaje.

Spathiphyllum w pionowym ogrodnictwie
1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

9 + 1 =