Plamy sufitowe: zalety i aplikacje (23 zdjęć)

Sufitowe lampy punktowe są punktowymi kierunkami działania, które umożliwiają niezależną regulację kierunku światła. Niektóre z nich przypominają zwykłe reflektory, kinkiety lub żyrandole, ale strukturalnie różnią się bardzo od innych rodzajów oświetlenia. Cechą plam jest obecność ruchomego wspornika, który służy do zmiany kierunku oświetlenia. Oprawy świetlne wyróżniają się rodzajami, wzorami i metodami zastosowania we wnętrzu.

Brązowe plamy sufitowe

Czarne plamy sufitowe

Zalety i wady miejsc sufitowych

Plamy sufitowe we wnętrzu mają wiele zalet, z których główną jest możliwość przekierowania strumienia światła w dowolnym momencie. Warto zwrócić uwagę i inne zalety stosowania takiego oświetlenia we wnętrzu. Należą do nich:

  • Łatwy w instalacji. Montowane tak łatwo, jak zwykłe reflektory. Możesz je zainstalować samodzielnie, bez specjalnego wykształcenia i specjalnych narzędzi.
  • Wizualna ekspansja przestrzeni. Stylowe lampy nie zagracają przestrzeni, a oświetlenie z nich nie jest gorsze niż z klasycznych żyrandoli.
  • Nie trzeba kłaść shtroby. Zalety miejsc sufitowych to także możliwość ich instalacji w dowolnym miejscu w suficie podwieszanym. Aby to zrobić, nie musisz kłaść stroboskopów. Wystarczy zrobić mały otwór w suficie, przez który można podłączyć lampę za pomocą sztywnego drutu.
  • Wszechstronność. Może być stosowany do sufitów podwieszanych i konstrukcji podwieszanych. Są świetne dla każdego kierunku projektowania. Szeroki wybór plam obrotowych o różnych kształtach, kolorach i wzorach pozwoli Ci wybrać optymalny projekt w każdym przypadku.

Inne zalety punktów zwrotnych to możliwość łączenia ich w grupy kontrolowane przez poszczególne przełączniki.

Plamy sufitowe w wystroju

Reflektory punktowe LED

Halogenowe punkty sufitu

Pomimo oczywistych zalet plam sufitowych, mają one szereg niedociągnięć. Należą do nich:

  • Trudności w organizowaniu oświetlenia ogólnego. Przy pomocy plam sufitowych trudniej jest zorganizować oświetlenie, które można uzyskać za pomocą zawieszonego klasycznego żyrandola.
  • Wyższy koszt. Aby uzyskać wymagany poziom oświetlenia, należy natychmiast zastosować kilka urządzeń oświetleniowych, co powoduje, że ich instalacja staje się bardziej kosztowna.

Jednak przy prawidłowej organizacji oświetlenia i wyborze miejsc o wysokiej jakości można rozwiązać wszystkie problemy związane z oświetleniem w pomieszczeniu o dowolnej wielkości.

1

Plamy sufitowe w salonie

Plamki sufitowe Chrome

Rodzaje i funkcje

Istnieją trzy główne typy punktów, które różnią się wyglądem i sposobem instalacji. Obejmują one konstrukcję obrotową, zagłębioną i złożoną.

Wbudowany

Wbudowane konstrukcje są znane jako lampy o regulowanej punktowo mocy. W takim przypadku kierunek światła może się nieznacznie zmienić. Wbudowane punkty punktowe służą do oświetlania małych obszarów funkcjonalnych. Aby uzyskać równomierne oświetlenie, można lekko regulować przepływ światła.

Wymiary urządzeń punktowych nie są duże, a do instalacji wystarczy wykonać niewielki otwór w suficie podwieszanym. Oprawy sufitowe montowane są za pomocą zacisków sprężynowych.

Koszty ogólne

Konstrukcje obrotowe różnią się od wbudowanych opraw tylko sposobem montażu. Dzięki metodzie instalacji najbardziej przypominają kinkiet. Do ich mocowania używany jest specjalny wspornik. Jest przymocowany do sufitu, a lampa przywiera do niego za pomocą śrub.

Ich zaletą jest brak konieczności wycinania otworu w suficie. Umożliwi to w dowolnym momencie zmianę projektu na inne.

Plisy sufitowe w mieszkaniu

Połączone punkty sufitu

Skomplikowane

Urządzenia różnią się od nich tylko tym, że w jednym przypadku może istnieć kilka źródeł światła, które można skierować niezależnie. Takie projekty są najbardziej podobne do żyrandoli. Ich główną zaletą jest możliwość efektywnego oświetlania wszystkich pomieszczeń i bezpośrednich strumieni światła, nawet w odległych zakamarkach pomieszczenia.

Oprócz powyższych gatunków, plamy są podzielone zgodnie z kształtem podstawy. Na pręcie są plamy, a także struktury na kwadratowej, okrągłej lub płaskiej podstawie.

Okrągły sufit

Plamy sufitowe w kuchni

Odmiany lamp do sufitów

Plamy na ścianach mogą być wyposażone w różnego rodzaju elementy oświetleniowe. W zależności od tego wskaźnika właściwości urządzenia również się różnią.

Lampy żarowe

Jeśli klasyczne żyrandole nadal używają lamp żarowych, większość nowoczesnych urządzeń oświetleniowych wykorzystuje energooszczędne elementy oświetleniowe. Ponadto stosowanie żarówek w miejscach nie jest zalecane z kilku powodów:

  • Miejsca z żarówkami wymagają odbłyśnika, który odbija światło i ciepło. Ponadto, plamy wiszące są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego, które jest uszkodzone przez ciągłe ogrzewanie. W takim przypadku zaleca się stosowanie struktur szklanych, których koszt jest wyższy.
  • Nowoczesne technologie mają na celu maksymalną efektywność energetyczną, dlatego najczęściej produkowane są plamki diodowe, które pozwalają na równomierne oświetlenie i oszczędność energii.
  • Lampy żarowe charakteryzują się ciepłym światłem. Aby stworzyć pewne opcje projektowe, ważne jest, aby zmieniać odcienie, a lampy żarowe nie zapewniają tej możliwości.
  • Ciepło wytwarzane przez lampy żarowe może uszkodzić niektóre powierzchnie. Na przykład w przypadku sufitu podwieszanego takich lamp nie należy używać. Przy dłuższym kontakcie mogą uszkodzić nawet plastikowe konstrukcje.

Kwadratowe plamy sufitowe

Pułapy sufitowe

Lampy halogenowe

Takie elementy oświetleniowe przypominają wizualnie klasyczne lampy żarowe, ale są znacznie lepsze niż lampy konwencjonalne pod względem wydajności. Ich światło jest znacznie jaśniejsze i nie gorsze od słońca. Ponadto ich użycie pozwala przypisać określone przedmioty wnętrza.

Lampy halogenowe charakteryzują się wytrzymałością, energooszczędnością i wysoką jasnością. Jednak ze względu na fakt, że takie lampy są również podgrzewane, zabronione jest używanie ich do sufitów naciągowych.

Plamy sufitowe w stylu minimalizmu

Diody LED

Lampa LED - najnowocześniejszy i energooszczędny rodzaj elementów oświetleniowych. Właśnie dlatego najczęściej używane lampy sufitowe LED. Istnieje wiele wariantów plamek diodowych. Można zainstalować pojedynczą diodę lub wiele małych elementów.

Aby oświetlić konkretny obiekt wystroju, kierunkowe światło LED jest bardziej odpowiednie, ale wiele elementów jest preferowanych do ogólnego oświetlenia pokoju.

Plamki diodowe są ekonomiczne, niezawodne i trwałe. Elementy oświetleniowe diody led nie są podgrzewane, dlatego można je stosować do sufitów napinanych. Możesz kupić lampy z białym i żółtym światłem, a także inną jasność. Ponadto można zastosować system regulacji jasności, dzięki czemu można nie tylko kierować światło, stosując podwieszane konstrukcje z oświetleniem ledowym, ale także regulować jego jasność.

Plamy sufitowe

Neonowe plamy sufitowe

Użyj we wnętrzu

W zależności od przeznaczenia można kupić uliczne spoty i konstrukcje do projektowania przestrzeni mieszkalnej i biurowej. Możliwość bezpośredniego oświetlenia pozwala na użycie lamp o niższej mocy. W takim przypadku można skupić światło na pewnych szczegółach wnętrza lub rozproszyć go w całym pomieszczeniu.

Nowoczesne miejsca mogą z łatwością zastąpić klasyczne żyrandole i mogą być w domu i na ulicy. Służą do ozdabiania różnych pomieszczeń.

Plamy sufitu wzdłuż obwodu

Plamy sufitowe do oświetlenia

Sypialnia

Aby ozdobić sypialnię, można użyć kryształowych i metalowych plamek, a także wzorów ze szkłem. W takim przypadku można niezależnie określić kierunek światła. Na przykład można tylko zapalić łóżko lub toaletkę. Jeśli ustawisz miejsce wokół obwodu pomieszczenia, możesz uzyskać nawet rozproszone światło.

Gabinet

Miejsca mogą być używane do pięknego oświetlania półek na książki lub biurka. W przeciwieństwie do klasycznego oświetlenia, plamki umożliwiają kierowanie światła. Może być stosowany w połączeniu z lampami podłogowymi lub lampami stołowymi. W biurze można używać białych lub czarnych wzorów, kwadratowych lub okrągłych struktur, a także drewnianych plam sufitowych lub kryształowych opraw oświetleniowych.

Miejsca na suficie

Rotacyjne punkty sufitu

Pokój dzienny

Aby zaprojektować pokój w stylu hi-tech, można wykorzystać plamy oddzielnie lub w połączeniu z głównym oświetleniem. W takim przypadku można wyłączyć główne światło i pozostawić podwieszone punkty sufitu do oświetlenia sofy, stołu lub innych elementów wnętrza. Do dekoracji salonu można wykorzystać plamy na poddaszu, lampy z kryształem, a także oryginalne czarno-białe plamy w stylu hi-tech. Ponadto, przy zastosowaniu elementów LED, mogą być stosowane do sufitów napinanych i konstrukcji podwieszanych.

Plamy sufitowe

Kuchnia

Stylowa kuchnia w stylu high-tech zostanie zmieniona, jeśli użyjesz oświetlenia do kuchni. Najczęściej stosuje się podwójne konstrukcje, pozwalające na rozproszenie światła na powierzchni roboczej i stole. Miejsca w kuchni mogą być plastikowe, szklane, metalowe i kryształowe. W tym przypadku zarówno białe, jak i jasne kolory są używane z różnymi wzorami i ozdobami.

Plamy sufitowe w łazience

Ulica

Aby oświetlić terytorium w pobliżu domu, używane są ulice. Mają dużą moc i zasięg światła, a także pomagają w tworzeniu efektów dekoracyjnych podczas oświetlania pewnej części podwórza. Lampy uliczne wykonane są ze szkła i metalu w kolorze białym, czarnym, szarym i innych kolorach. Pozwalają regulować kierunek światła, a także chronią przed negatywnym wpływem opadów, więc uliczne plamy są najlepszym rozwiązaniem do oświetlania pola bramkowego.

Wbudowane punkty sufitu

Miejsca służą do oświetlenia kuchni, sypialni, biura, biura i pola bramkowego. Są łatwe w instalacji, praktyczne i uniwersalne, a szeroka gama modeli pozwoli każdej osobie wybrać miejsce na suficie, odpowiednie do projektu i posiadające optymalną konfigurację.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

− 3 = 1