Piece kaflowe: sprawdzony luksus (20 fotek)

Piec rosyjski jest wyjątkowym i samowystarczalnym zjawiskiem zarówno w kulturze, jak iw życiu codziennym. Rosyjski piec kaflowy pierwotnie składał się z paleniska, na którym przygotowywano jedzenie, i leżaka, na którym można było odpocząć. W nowoczesnych mieszkaniach te cechy są znacznie bardziej kompaktowe, ale nie mniej funkcjonalne i spektakularne.

Wielka historia rosyjskiego paleniska

Rosyjski piekarnik zawsze był uniwersalny. Dla naszych pradziadków służył jako palenisko, urządzenie grzewcze, piec i sypialnia, a po prostu niezbywalny wystrój w domu.

Najstarsze rodzaje pieców zostały ozdobione terakotą. Następnie systemy grzewcze zostały ozdobione płytkami samonośnymi, co dało początek określeniu "piec kaflowy", w którym oryginalne elementy były głównym materiałem budowlanym i wykończeniowym.

Piec kaflowy o ciemnym turkusowym kolorze
Piec kaflowy w klasycznym wnętrzu

XVII wiek - epoka rozkwitu sztuki pieców kaflowych w rosyjskim państwie. Moskiewski Kreml, Ławra Trójcy Sergiusz, liczne klasztory i świątynie stały się ośrodkami, w których nawadniane kafelki zdobiły całą wolną przestrzeń.

W XVIII wieku Peter I oficjalnie zakazał budowy "czarnych" pieców, przekonując Rosjan do wznoszenia ognioodpornych konstrukcji grzewczych. Władca, który był szczególnie zainteresowany europejską kulturą, rozpoczął produkcję "holenderskich" kafelków białej płytki z malowaniem kobaltem.

Postęp techniczny usunął piece z mieszkań. Piece kaflowe i kominki zaczęły zyskiwać popularność dopiero w ostatnich kilku latach. Nie są tak zajęci pod względem funkcjonalności, ale jako element dekoracyjny wyglądają po prostu niesamowicie.

Piec kaflowy z kwiatami

Piec kaflowy w domu

Jak powstaje wzór?

Płytki są trójwymiarowymi produktami, które znacznie odróżniają je od żaroodpornych płytek ceramicznych. Z jednej strony są one wyposażone w rumbę - jest to pudełko z otworami, które wraz z drutem są szczególnym systemem mocowania. W procesie murowania master będzie mógł połączyć wszystkie elementy w jedną konstrukcję.

W ten sposób za ozdobną wkładką powstaje "poduszka powietrzna". Na tle wzrostu bezwładności cieplnej urządzenia piecowego obserwuje się również bardziej ekonomiczne zużycie paliwa.
Gorące powietrze całkowicie wypełnia wolną przestrzeń pod płytkami. Umożliwia to równomierne rozprowadzanie ciepła w całym obszarze instalacji grzewczej. Warto zauważyć, że powierzchnia płytki nie nagrzewa się do niebezpiecznego stanu. Kiedy dotykasz, nie można się spalić.

Piec z ozdobnymi płytkami
Błyszczący piec kaflowy

Niuanse produkcji

Technologia tworzenia tak efektownej okładziny jest dość skomplikowana. Zwłaszcza jeśli chodzi o ekskluzywne kompozycje. Rzeźbiarz lub artysta początkowo ostrożnie rysuje wszystkie szczegóły.

Gdy szkic jest gotowy, wyrówniarka (tynk gipsowy) tworzy kształty lub klisze dla ukształtowanych wyrobów kaflowych. Formy są wypełnione gliną. Zwykle do tych celów stosuje się najlepsze rodzaje kompozycji gliny szamotowej.

1

Płytki niezbędne do utrzymania czasu są przechowywane w komorach suszących o określonym reżimie wilgotności i temperatury. Następnie następuje obróbka w piecu elektrycznym. Produkty są wypalane w stosunkowo wysokich temperaturach.

Piec z glazurą
Piec kaflowy w salonie

Po pierwszym wypaleniu produkty wyglądają niezbyt estetycznie. Mistrzowie nazywają je złomem. Carvers dostosować krawędzie produktu, poprawić podstawowe zwolnienie. Mistrz traktuje glinkę lub pokrowce specjalnymi szkliwami. Teraz kafelek kominka i piekarnika jest gotowy do wtórnego wypalania, który ustawi pożądany kolor.

Mistrzowie, którzy otrzymali kolor tła często nie kończą się na tym. Powierzchnia może być przetwarzana 3-5 lub nawet więcej razy. Wszystko zależy od tego, jak złożona ozdoba ozdobi powierzchnię elementów z płytek.

Piec kaflowy-kominek
Piec kaflowy w stylu rustykalnym
Piec kaflowy w kuchni

Wykańczanie próbek nowoczesnych urządzeń grzewczych

Dziś w nowoczesnym wnętrzu można znaleźć kaflowe kominki i urządzenia kuchenne, ozdobione luksusowymi kafelkami. Coraz częściej projektanci używają pieca do kąpieli z wykończeniem kaflowym jako głównego elementu dekoracyjnego w saunach lub wannach. Rozważmy główne opcje bardziej szczegółowo.

Rosyjski piec

Urządzenia piecowe mają zwykle ogromną zdolność gromadzenia ciepła, oddając je przez bardzo długi czas. Właściwości pieca zależą bezpośrednio od obszaru konstrukcji. Im większa tkanina grzewcza, tym cieplej będzie w pokoju.

Piece kaflowe są dobre, ponieważ można je stosować przez cały rok: zimą i latem. Ponadto mury pieców kaflowych zakładają pełną ekologiczną kompatybilność. Takie urządzenia są skuteczne, trwałe i ekonomiczne.

Piec kaflowy w rezydencji
Polski piec kaflowy

Nowoczesne konstrukcje są formowane w taki sposób, aby zużywać minimum paliwa. Jednocześnie istnieją uniwersalne modele, które mogą pracować zarówno na drewnie, czyli odnawialnym paliwie biologicznym, jak i na innych alternatywnych źródłach energii.

Piec z wielokolorowymi płytkami
Piec kaflowy w stylu rosyjskim

Kominek

We wnętrzu nowoczesnej rezydencji wiejskiej lub wygodnej wiejskiej rezydencji częściej znajduje się kominek niż piec. Ten element ucieleśnia domową przytulność, nadaje całemu pomieszczeniu wyjątkowego uroku, szacowności i wyrafinowania. Kominki kaflowe - szczyt wyrafinowania i fantazyjny polski.

Istnieją dwa główne typy kominków:

 • Z komorą otwartą ognia;
 • Z zamkniętym paleniskiem.

Pierwsza opcja jest reprezentowana przez komorę spalania, zaprojektowaną jako nisza. Układany jest cegłami szamotowymi i ogniotrwałymi materiałami wykończeniowymi. Kominki otwarte działają kosztem energii promieniowania cieplnego.

Szwedzki piec kaflowy

Warto wspomnieć, że zastosowanie płytek zwiększa jedynie estetykę kominka. Ze względu na cechy konstrukcyjne tego urządzenia grzewczego, właściwości użytkowe płytek są tu mało przydatne.

Kominki z zamkniętym paleniskiem uważane są za bardziej funkcjonalne. Drewno opałowe jest racjonalnie zużywane, a wydajność niektórych nowoczesnych projektów przekracza 80%.

Głównym elementem roboczym takich urządzeń grzewczych jest komora żeliwna (czasami jest wykonana ze stali) i szklane drzwi. W takim przypadku można użyć pieca kaflowego do piekarnika.

Piec kaflowy w skandynawskim wnętrzu

Specjalne cechy konstrukcyjne

Wzór kafelkowy w tradycyjnym tradycyjnym rosyjskim stylu jest nadal używany. Jednak istnieje wiele różnych wariacji w stylu i prezentacji wystroju.

Najpopularniejsze tradycyjne rozwiązania to następujące opcje:

 • Wegetatywne wzory składające się z liści i kwiatów lub całych kwiatostanów;
 • Ozdoby używane w określonym regionie;
 • Kompleksowe wytłaczane wzory;
 • Tematyka kompozycji na tematy historyczne, reżyseria świąteczna czy narracja o eposach i baśniach.

Bogaty wystrój, który emanuje starożytnym rosyjskim kolorem, nie jest tak często wybierany. Jednak tak żywy atrybut nie zawsze wygląda naturalnie na tle nowoczesnego wystroju wnętrza. Bardziej odpowiednie są bardziej zwięzłe opcje.

Kafelkowy piekarnik narożny

Stylistyka nowoczesnych kominków z terakoty

Rodzima stylistyka piekarników z płytkami jest pochodzenia rosyjskiego. Harmonijne wzornictwo, dobra jakość materiałów, dobrze zaprojektowana konstrukcja urządzenia grzewczego pozwala jednak tworzyć niesamowite projekty instalacji o różnych stylistycznych kierunkach.

Szczególnie popularne koncepcje stylistyczne:

 • Barokowy;
 • Nowoczesne;
 • Panele składu;
 • Motywy wschodnie;
 • Art Nouveau;
 • Ekologiczne poddasze;
 • Kraj europejski.

Na podaż stylistyki w dużej mierze wpływa także "ojczyzna" materiału wykończeniowego. Płytki z miasta Delphi są tradycyjnie zdobione malowidłami kobaltowymi. Szkoła flamandzka charakteryzuje się zastosowaniem niebieskich i czekoladowych ozdób na białym płótnie lub w kolorze kości słoniowej.

Piec kaflowy we wnętrzu dom na wsi

Holenderska grafika, uzupełniona ciekawymi francuskimi motywami, wyróżniała się wyjątkowo elegancką i wyrafinowaną akwarelą prowansalską. Angielskie kominki miały do ​​czynienia tylko z oryginalną brytyjską symboliką. Dzisiaj motywy te mogą swobodnie korzystać z tego atrybutu, tworząc arystokratyczne wnętrze "czysto brytyjskie".

Rodzaje elementów płytek

Pod względem rodzaju przedniej powierzchni znajdują się produkty z terakoty i majoliki. W pierwszym przypadku mówimy o nieszkliwionych kaflach. Elementy majoliki glazurują, uzyskując specjalny połysk i kolor. Szczególnie elegancko wyglądają piece i portale kominkowe, zdobione porcelanowymi dachówkami lub wyroby z glinianych naczyń.

Zgodnie z rodzajem i formatem układania, rozróżnia się następujące typy:

 • Piwnica;
 • W kształcie;
 • Narożnik;
 • Mieszkanie;
 • Gzyms.

Zazwyczaj do wykończenia pieca lub kominka potrzebne są co najmniej 2-3 różne rodzaje materiałów wykończeniowych. Dzięki temu elementy narożne pozwalają na ustalenie ostrych krawędzi kominka. Płytki w kształcie nadają się do wykończenia gładkich tkanin. Poprzez elementy gzymsowe formowane są złożone elementy dekoracyjne pieca lub portalu kominka.

Piec kaflowy w kolorze zielonym

Tajemnice mistrzów

Należy rozumieć, że płytki nie są używane na tej samej zasadzie co płytki. Za pomocą koła i drutu elementy są przymocowane do sieci pieca bezpośrednio w procesie wznoszenia tej konstrukcji. Tak więc gotowa grzałka znajduje się w "pudełku do płytek".

Miejsce do zainstalowania grzejnika z płytkami można dowolnie wybrać. Może to być zarówno środek prostej ściany, jak i zaciszny kąt w pokoju. Portale kominkowe wyglądają spektakularnie pośrodku, pośrodku ściany, ale piec jest lepiej umieszczony w rogu.

Płytki są oryginalne i oryginalne, praktyczne i stylowe. Oryginalna podszewka zapewnia długą żywotność pieca. Przy takim projekcie nie można obawiać się przeciążenia termicznego, prowadzącego do przeciążenia muru wewnętrznego. Skuteczny i praktyczny sposób uszlachetniania powierzchni pieca sprawi wszystkim bez wyjątku.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

− 1 = 2