Nowość sezonu: płytki dywanowe we wnętrzu (26 zdjęć)

Wśród całej różnorodności prezentowanej na rynku, wykładzin podłogowych, szczególną uwagę należy zwrócić na modułowe płytki dywanowe. Jest to stosunkowo nowy rodzaj powłoki, ale dzięki swoim właściwościom szybko zyskuje na popularności.

Cechy i rodzaje płytek dywanowych

Płytka mozaika dywanowa to dywan odporny na ścieranie w postaci oddzielnych kwadratów. Wizualnie wyglądają jak zwykłe dywany, ale mają bardziej gęste, nieugięte podłoże z polichlorku winylu lub bitumu wzmocnionego włóknem szklanym. Zapewnia to elastyczność i wytrzymałość każdej płytki, zapobiega ich przesuwaniu się (nawet na powierzchni płytki). Powłoki pali wykonane są z włókien propylenowych lub poliamidowych o różnych wysokościach.

Beżowe płytki dywanowe

Czarne i białe płytki dywanowe

Ogólna charakterystyka techniczna powłoki jest następująca:

 • rozmiar to 50x50 cm;
 • waga - od 4 do 5 kg / m²;
 • rodzaj pala - dzielony, tuftowany, zapętlony;
 • ilość pala - od 1 do 8 mm;
 • rodzaj podłoża - bitum lub polichlorek winylu.

W zależności od zastosowania, płytki dywanowe mogą być używane w domu (do użytku domowego), pół-komercyjne (w przypadku obszarów o średnim natężeniu ruchu), komercyjne (w miejscach publicznych).

Płytki dywanowe w domu

Chodnik z płytek dywanowych

Zalety i wady

Podłogowe płytki dywanowe znacznie różnią się od innych rodzajów powłok. Ma wiele zalet:

 • Ekonomiczne. Przy zużyciu poszczególnych obszarów można zamienić kilka kwadratów, w przeciwieństwie do dywanu, który należy całkowicie zmienić. Po ułożeniu odpad nie przekracza 3%.
 • Odporność na zużycie. Powłoka została zaprojektowana z myślą o długim okresie użytkowania. Dobrze znosi obciążenie ciężkich mebli.
 • Izolacja akustyczna. Płytki tłumią wibracje dźwięku.
 • Łatwa stylizacja. Kwadraty nie są trudne do spania w dowolnej formie, nawet z wieloma narożnikami i występami. Są łatwe w montażu i równie łatwo demontowane.
 • Mobilność. Płytki nie blokują dostępu do przewodów ani innych komunikatów ukrytych w podłodze. Płaski kabel można ułożyć bezpośrednio pod płytką, aw odpowiednim miejscu, aby go wyciągnąć.
 • Nieszkodliwość. Początkowo dywan i mozaika zostały opracowane do użytku tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, więc nie jest toksyczny nawet w warunkach wysokiej temperatury. Można go położyć na podłodze z ogrzewaniem, założyć na niego urządzenia grzewcze.
 • Łatwy transport. Aby dostarczyć osłonę, nie jest potrzebny specjalny transport i usługi ładowaczy. Kwadraty łatwo mieszczą się w bagażniku samochodu.
 • Możliwość tworzenia różnych wzorów. Łącząc elementy o różnych kolorach, możesz samodzielnie stworzyć ornament na podłodze.
 • Łatwość opieki. Kwadraty są łatwe do czyszczenia ze względu na przekrój włókien pala. Właściwości higieniczne powłoki zwiększają środki przeciwbakteryjne, które są przetwarzane w procesie produkcyjnym.

Wady pokrycia płytkami są nieliczne. Obejmują one koszt i słabą tolerancję wilgoci i wilgoci. Płytek dywanowych nie zaleca się umieszczać w pomieszczeniach o dużej wilgotności, z tego powodu pogarsza się i traci swoje właściwości.

1

Płytki modułowe są droższe niż inne rodzaje podłóg, ale biorąc pod uwagę ich zalety, cena jest w pełni uzasadniona.

Teksturowane płytki dywanowe

Geometryczne płytki dywanowe

Jak wybrać?

Wybór płytek jest podobny do wyboru dywanu i zależy od celu pokoju, w którym będzie układany.

Na obszarach o dużym natężeniu ruchu należy układać kwadraty ze sztywnym stosem i grubym fundamentem. Płytki dywanowe do domu powinny być bardziej miękkie i cieńsze. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych zaleca się zabranie pokrowca z podzielonym palem.

Aby zapewnić, że powłoka była serwowana tak długo, jak to możliwe, przy jej wyborze należy zwracać uwagę na jakość. Nowoczesne technologie umożliwiają produkcję wykładzin dywanowych z materiałów high-tech - anthron. Włókna wykonane są ze specjalnego nylonu. Pale wąglika zachowuje swój pierwotny wygląd przez długi czas, nie wypala się na słońcu i zapobiega wnikaniu brudu i kurzu.

Płytki dywanowe w salonie

Płytki dywanowe we wnętrzu

Duzi producenci oferują szeroką gamę płytek dywanowych. Każdy może wybrać projekt powłoki, wybrać kwadraty o pożądanej grubości i teksturze. Jeśli chcesz stworzyć unikalny wzór na podłodze, możesz kupić elementy o innym kształcie geometrycznym. Taka płytka jest mniej powszechna i mniej powszechna w sprzedaży, a układanie takiej powłoki zajmuje więcej czasu.

Wybierając kafel, pamiętaj, że jak każdy inny materiał wykończeniowy, dywan i mozaika powinny mieć certyfikat jakości i czystości ekologicznej.

Płytki dywanowe w biurze

Płytki dywanowe w kolorze brązowym

Płytki dywanowe na korytarzu

Zasady stylizacji

Układanie płytek dywanowych nie wymaga specjalnych umiejętności. Pasuje do każdej gładkiej, twardej, czystej i suchej powierzchni. Cały proces składa się z kilku etapów:

 1. Układ podłogi pokoju. Przez środek pokoju, równolegle do najdłuższej ściany, rysuje się prosta linia. Montaż powłoki rozpoczyna się od środkowego rzędu. Pozwala to na umieszczenie wyciętych kwadratów wokół krawędzi. Szczególnie ważny układ, jeśli planujesz układać kwadraty o różnych kolorach.
 2. Rozłóż płytki, zaczynając od wejścia. Kwadraty są ściśnięte ściśle względem siebie wzdłuż narysowanej linii.
 3. Aby upewnić się, że powłoka wygląda solidnie, należy kontrolować kierunek pala podczas instalacji. Na każdym elemencie na odwrotnej stronie znajduje się strzałka wskazująca kierunek jej umieszczenia.
 4. Po zamontowaniu centralnego rzędu jest on zabezpieczony taśmą dwustronną. Prz
  yklej płytki podczas układania następnego rzędu. Element ustalający układany jest w strefie narożnej, dzięki czemu rozwiązuje narożniki czterech kwadratów naraz. Zgodnie z tą techniką, płytki w całym pokoju rozprzestrzeniają się, z wyjątkiem ostatnich rzędów.
 5. Ekstremalne rzędy (wzdłuż ścian) zwykle wymagają przycinania. Mierząc długości odpowiedniej wielkości, odcinają je ostrym nożem pod linijką. Mocowanie ostatnich elementów okładki, ich krawędzie są ukryte pod cokołem.

Aby narysować obiekty o złożonym kształcie geometrycznym, szablon jest najpierw narysowany na papierze. Następnie przenosi się na płytki i przecina.

Płytka dywanowa czerwona

Płytki dywanowe w kuchni

Płytki dywanowe w mieszkaniu

Zastosowanie we wnętrzu

Płytki dywanowe do podłóg - uniwersalna powłoka, stosowana zarówno w biurach, sklepach, restauracjach, jak iw pomieszczeniach mieszkalnych. Kolor i wzór kwadratów wybiera się zgodnie z ogólnym wnętrzem. W pomieszczeniach o dużej powierzchni lepiej jest położyć jednobarwną płytkę lub powtarzającym się nadrukiem. Pomoże to ukryć granice w skrzyżowaniu kwadratów.

Biorąc pod uwagę właściwości powłoki, zaleca się jej stosowanie w projektowaniu pokoju dziecięcego. Płytki dywanowe łatwo oczyszczone z brudu i plam, które stale pojawiają się na podłodze w przedszkolu.

Modułowość powłoki pozwala tworzyć jasne wzory (na zasadzie mozaiki) na podłodze, łącząc kwadraty o różnych kolorach, które można zmienić w razie potrzeby.

W salonie lub sypialni można na przemian układać kwadraty dwóch kolorów, tworząc "szachownicę". Jeśli położysz się na zewnętrznej krawędzi płytek w kontrastującym kolorze - dostaniesz krawężnik. Aby utworzyć bardziej złożone wzory, kwadraty można ciąć i układać w zygzaki wzdłuż obwodu lub w całym obszarze pomieszczenia.

Płytki dywanowe w stylu Art Nouveau

Montaż płytek dywanowych

Płytki mozaiki dywanowej

Opieka

Dywan i mozaika - powłoka jest trwała i łatwa w użyciu. Dbanie o powłokę nie sprawia trudności, większość producentów pokrywa ją specjalnymi środkami antystatycznymi. Dzięki temu drzemka nie wchłania brudu. Pozostaje na powierzchni i jest łatwy do czyszczenia.

Oczyść płytkę dywanową raz w tygodniu za pomocą szczotki lub odkurzacza. Nie jest pożądane stosowanie odkurzacza do prania bez specjalnej potrzeby. Wilgoć niekorzystnie wpływa na stan powłoki.

Dywanowe płytki w paski

Wielobarwne płytki dywanowe

Szare płytki dywanowe

Miejsce należy natychmiast wyczyścić, nie pozwalając wyschnąć. Przetrzyj plamy wilgotną gąbką, przesuwając się od krawędzi do środka w kierunku stosu. Aby usunąć uporczywe plamy, możesz użyć odplamiacza ściśle przestrzegając instrukcji użytkowania. W przypadku poważnego zanieczyszczenia, którego nie można oczyścić niezależnie, istnieje możliwość zdemontowania poszczególnych kwadratów i wysłania ich do pralni chemicznych.

Niebieskie płytki dywanowe

Płytki dywanowe w sypialni

Płytki dywanowe w stylu techno

Aby przedłużyć żywotność powłoki, jej elementy można po prostu wymienić. Zużyte kwadraty zastąpione są kaflami, które znajdują się w mniej zadowalających miejscach i są wolniej usuwane. Wymiana elementów zajmuje tylko kilka minut.

Dywan i mozaika to progresywne wykładziny podłogowe. W porównaniu z dywanami walcowanymi ma wiele zalet. Z jego pomocą łatwo jest stworzyć przytulność i atmosferę komfortu, zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i biurowej.

Wykładzina dywanowa

Wzór płytki dywanowej

Płytki dywanowe w wiejskim domu

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

45 − = 43