Lampy LED do domu: cechy wyboru, zalety i wady (26 zdjęć)

Lampy LED - nowy etap w rozwoju urządzeń oświetleniowych. Znajomość ich podstawowych cech pomoże wybrać optymalne oświetlenie.

Oświetlenie dekoracyjne w domu
Oświetlenie salonu LED

Koszt żarówki LED jest kilkakrotnie wyższy niż cena zwykłej żarówki. Ale przy obliczaniu oszczędności, które można uzyskać w przyszłości, coraz więcej osób woli tego typu oświetlenie. Kilka lat temu lampy LED były rzadkie, ale teraz można je kupić w każdym salonie ze światłem. Zastanów się, jak wybrać lampy LED do domu, ich cechy, odmiany i główne zalety.

Kuta lampa LED

Lampy LED w kuchni

Zasada działania

Diody LED od dawna stosowane są w elektronice, na desce rozdzielczej samochodów i różnych wskaźnikach. Ale wraz z rozwojem technologii zostały one również wykorzystane do oświetlenia pokoju.

Podświetlenie blatu kuchennego za pomocą lamp LED

W takiej żarówce prąd przemienny przekształca się w stały, z minimalną stratą dla ogrzewania, co czyni go bardziej ekonomicznym i bezpiecznym. Właśnie dlatego tego typu urządzenia oświetleniowe są lepsze od innych i, według ekspertów, będą stopniowo wypierać konkurencję.

Lampa LED w mieszkaniu

Korzyści

Popularność lamp LED wyjaśnia ich zalety w porównaniu z innymi typami urządzeń oświetleniowych. Należą do nich:

 • Ekonomiczne. Jasność lampy LED o mocy 10 W odpowiada jaskrawości żarówki, której moc wynosi 100W.
 • Bezpieczeństwo. Diody LED nie emitują światła ultrafioletowego, co czyni je bardziej bezpiecznymi dla siatkówki.
 • Niska emisja ciepła. Diody elektroluminescencyjne wytwarzają mało ciepła podczas pracy, więc nie ogrzewaj powietrza w pomieszczeniu.
 • Trwałość. Żarówka LED może wytrzymać do 50 tys. Godzin. Dlatego też, jeśli używasz go około 5 godzin dziennie, wtedy żywotność może być większa niż 20 lat.
 • Trwałość i lekkość. Lampy są lżejsze i mniej kruche, co dodatkowo zwiększa żywotność.
 • Szybka rozgrzewka. Ponowne podgrzewanie żarówki po włączeniu zasilania zajmuje mniej niż sekundę.
 • Ekologiczna czystość. Kompozycja nie zawiera rtęci, co sprawia, że ​​diody LED są bezpieczniejsze w porównaniu do energooszczędnych lamp.
Lampy LED w sypialni
Żarówki LED

Wady

Pomimo niezaprzeczalnych zalet tego rodzaju oświetlenia, istnieje wiele niedociągnięć, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze opraw oświetleniowych. Należą do nich:

 • Wysokie koszty. Jedną z istotnych wad jest wysoka cena.
 • Specyficzne spektrum luminescencji. Czytanie, szycie i inne żmudne prace z użyciem żarówki LED sprawiają, że oczy szybko się męczą. Jednak nowoczesne lampy są wyższej jakości, więc spektrum blasku jest praktycznie takie samo jak w przypadku innych rodzajów oświetlenia.
 • Duża liczba podróbek. Ta technologia jest dość droga, więc na rynku jest wiele fałszywych reklam. Dlatego warto kupować diody LED tylko w wyspecjalizowanych sklepach.
 • Lampy specjalne. Aby uzyskać optymalne oświetlenie, konieczne jest użycie żarówek, których moc nie jest wyższa niż dopuszczalna w urządzeniach.
Lampy LED bez niebieskiego spektrum kolorów
Oświetlenie łazienkowe z lampami LED

Cechy z wyboru

Diody LED to dość droga technologia, więc trzeba wiedzieć, jak wybrać takie oświetlenie, aby służyły długo i całkowicie zadowolonemu klientowi. Weź pod uwagę główne cechy lamp LED, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze.

Oświetlenie sypialni LED

Strumień świetlny

Główną cechą każdej żarówki jest jej jasność. W żarówce jasność określa się na podstawie mocy, ponieważ jasność strumienia świetlnego jest bezpośrednio zależna od mocy. W diodach LED nie ma bezpośredniej korelacji między tymi wskaźnikami. Lampy LED charakteryzują się prądem świetlnym, którego pomiar odbywa się w lumenach.

Najłatwiej wybrać żarówkę w proporcji 1: 8. Oznacza to, że jasność żarówki żarowej jest 8 razy niższa niż diody LED. Dlatego, jeśli chcesz zmienić żarówkę, której moc wynosi 60 W, liczba ta powinna być podzielona przez 8. Okazuje się, że wymagana moc lampy LED powinna wynosić 7,5 W.

Lampy LED podświetlane schodami

Spektrum promieniowania

Aby określić kolor oświetlenia, stosuje się określenie "temperatura barwowa". Jest mierzona w stopniach Kelvina. Im niższy wskaźnik, tym cieplejsze światło. Jeśli żarówka ma wskaźnik około 3000K, to zim
ne światło ma około 6000K.

Żyrandole z lampami LED w salonie

Światło najbardziej przyjemne dla oka jest żółtawe, jak światło żarzącej się lampy. Jest optymalny wieczorem, jest najlepszy do czytania i żmudnej pracy. Początkowo lampy LED produkowane były tylko w zimnych odcieniach. Jednakże, gdy diody LED o różnych kolorach są połączone, możliwe jest uzyskanie światła w szerokiej gamie kolorów. Zwiększa to koszt sprzętu oświetleniowego w porównaniu z żarówkami, w których światło białe uzyskuje się przez pokrywanie niebieskiej diody LED luminoforem.

1
Podkładka ścienna LED

W niektórych oprawach LED z ciepłym światłem występuje również niebieskie spektrum. Dlatego nie zaleca się ich stosowania w sypialni, pokoju dziecięcym lub innym pomieszczeniu w czasie ciepłego dnia. Najlepiej nadają się do biur i innych pracowni. Niebieskie widmo zwiększa uwagę i szybkość reakcji, co ma pozytywny wpływ na wydajność pracy. Jednak w nocy niebieskie widmo ma negatywny wpływ na ludzkie ciało.

W przypadku pokoju dziecięcego i sypialni zaleca się wybór oświetlenia, w którym niebieskie widmo jest specjalnie filtrowane. Informacje na ten temat można znaleźć na opakowaniu.

Lampy stołowe LED

Wskaźnik oddawania barw

Ważny wskaźnik, który daje pojęcie, jak inne kolory są widoczne w świetle tej lampy. Indeks może mieć wartość 0-100. Wyższy wskaźnik oznacza lepszą reprodukcję kolorów. Przy żarówce liczba ta może osiągnąć 99. Aby uzyskać komfortową percepcję kolorów, wskaźnik powinien wynosić co najmniej 80. Większość lamp LED dostarcza tego wskaźnika.

Oświetlenie sufitowe LED

Kontrola jasności

Nowoczesne diody LED mają funkcję kontrolowania jasności światła. Koszt takich lamp jest znacznie wyższy, co należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze.

Kierunkowy kąt padania światła

Najlepsze diody LED nadają się do oświetlenia punktowego. Kąt kierunkowości wynosi tylko około 120 stopni. Dlatego nie można zawiesić tylko jednej takiej lampy na suficie i oczekiwać wysokiej jakości oświetlenia całego pomieszczenia.

Oprawa sufitowa z diodami LED

Materiały i wzornictwo

Szczególną uwagę należy zwrócić na cokół. Powinien być mocno zamocowany, a jego oznaczenie - zbieżne z kartridżem. Mocne lampy mają duży radiator, który musi być wykonany z ceramiki, aluminium lub grafitu. Powinien być ogrzewany w granicach 50-70 stopni i nie powinien być wpisywany.

Lampy sufitowe z lampami LED

Klasyfikacja cokołów

Wybór lamp LED do domu, w pierwszej kolejności, jest dobranie odpowiedniego cokołu. Nakrywka jest częścią lampy, co zapewnia jej kontakt z zasilaniem. W żarówkach LED może to być pin i śruba. Pierwszy z nich oznaczony jest symbolem "G", a drugi "E".

Oświetlenie sufitowe LED

Podstawowe typy cewek:

 • E27. Klasyczny cokół z nitką. Nadaje się do tych opraw, które są również kompatybilne z żarówkami i lampami energooszczędnymi.
 • E14. Używany do nowoczesnych lamp. Najczęściej z takim cokołem produkowane są lampy typu "świecowego".
 • GU10. Ta podstawa służy do montażu w okapach kuchennych lub w zabudowie do powierzchni roboczej.
 • GU5.3. Takie żarówki mogą całkowicie zastąpić lampy halogenowe.
 • G9. Dostępne do wymiany lamp halogenowych.
 • G4. Jest stosowany w małych lampach, na przykład do oświetlania zdjęć.
Listwa LED na suficie korytarza

Żywotność

Producenci wskazują żywotność swoich lamp od 20 do 50 tysięcy godzin. Jednak w praktyce wskaźnik ten jest praktycznie niemożliwy do osiągnięcia. Ale im niższa jakość materiałów i montaż, tym niższy koniec życia. Niskiej jakości chińskie żarówki mogą wypalić się po kilku miesiącach pracy.

Aby obliczyć czas życia diod LED, należy skupić się nie na czasie pracy, ale na deklarowanej liczbie inkluzji. Na przykład, jeśli zadeklarowane zostanie 20 tysięcy inkluzji, a światło w pomieszczeniu zostanie włączone 20 razy dziennie, żarówka będzie trwać około trzech lat.

Lampa oświetleniowa LED
Oświetlenie sypialni LED w kolorze białym

Pulsacja

Wysokiej jakości lampa LED nie powinna pulsować. Jeśli jakość wykonania jest niska, lampa może wytwarzać pulsujące światło. Chociaż nie jest widoczny dla ludzkiego oka, może prowadzić do nerwowego nadmiernego wysiłku, szybkiego zmęczenia i łzawienia oczu.

Światła LED we wnętrzu prywatnego domu

Aby sprawdzić pulsację żarówki, należy spojrzeć na nią za pomocą aparatu w telefonie komórkowym. Jeśli obraz miga, nie kupuj tej żarówki.

Oświetlenie tarasowe LED

Wskazówki dotyczące wyboru lamp LED

Szeroki wybór odmian lamp LED może wprowadzać w błąd każdego kupującego. Kilka wskazówek pomoże dokonać ważonego wyboru:

 1. Nie kupuj lampy LED od nieznanego producenta. Oznakowanie musi być wskazane nie tylko na skrzynce, ale również na obudowie lampy.
 2. Jeśli chcesz kupić lampy do sufitu domu w sypialni lub pokoju dziecinnym, preferuj producentów europejskich.
 3. Kupuj te produkty w wyspecjalizowanych sklepach, które mogą świadczyć certyfikaty jakości. To ochroni przed fałszerstwem.
 4. Wysokiej jakości żarówka nie może być tania. W tym przypadku do jego produkcji wykorzystywane są materiały niskiej jakości lub nawet toksyczne. W przypadku produktów trwałych trzeba płacić więcej.
Reflektory LED na werandzie
Wbudowane lampy LED w kuchni w stylu high-tech

Przed zakupem żarówki LED należy zważyć wszystkie za i przeciw. Aby oświetlić sypialnię i pokój dziecięcy, można używać tylko oświetlenia bez niebieskiego spektrum, co będzie kosztować więcej. A w przypadku biur i szafek żarówki LED nadają się do niższej ceny. Tego typu oświetlenie jest obiecujące. Jednak obecnie tylko produkty znanych producentów mają wysoką jakość i określone wskaźniki trwałości i oszczędności.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

5 + = 7