Jak korzystać z cokołu we wnętrzu: nietypowe i standardowe rozwiązania (21 zdjęć)

Wygląd wnętrza wygląda na niedokończony bez odpowiednio dobranego sufitu lub cokołu. Istnieje ogromna różnorodność listew, w zależności od materiału do produkcji i rozwiązania kolorystycznego, dlatego każdy styl wnętrza można uzupełnić brakującym elementem.

Rola we wnętrzu

Dekoracyjne występy są nie tylko ważnym celem funkcjonalnym, ale także wykonują zadania estetyczne:

 • Cokół zewnętrzny we wnętrzu maskuje nieestetyczną szczelinę między ścianą a podłogą. Pod nim kable są ukryte;
 • Listwy sufitowe ukrywają połączenia między wykończeniem ściany i sufitu i optycznie zwiększają wielkość pomieszczenia. Ozdobny pasek może stać się jasnym akcentem w pomieszczeniu, nadając mu uroku i osobowości.

Listwa przypodłogowa może mieć prosty kształt lub skomplikowany wzór, ale przed wyborem listwy przypodłogowej lub listwy przypodłogowej dla podłogi dla pomieszczenia należy określić materiał.

Biały cokół we wnętrzu

Cokół dekoracyjny we wnętrzu

Cokół promienia we wnętrzu

Materiały

Musisz kupić taki występ, który pasowałby harmonijnie do wnętrza. Najczęściej spotykane cokoły:

 • Drewniany. Materiał jest dość drogi ze względu na ekologiczną kompatybilność i trwałość. Dobrze w harmonii z podłogą i meblami. Częściej używane są orzech, dąb, bambus, klon.
 • MDF. Technologia wytwarzania - wytłaczanie włókien drzewnych w warunkach wysokiej temperatury. Idealny do łazienki i kuchni ze względu na odporność na zmiany temperatury i wilgoć. Cokoły MDF służą do malowania lub laminowania.
 • Okleinowane. Podczas produkcji różnych rodzajów tonowania. Podstawą batonika jest sosna lub świerk, a pokrywa jest cennym gatunkiem drzewa.
 • Plastik. Wystawa z PVC jest najbardziej popularnym rodzajem. Jest odporny na wpływy środowiska i ma atrakcyjną wartość. Dzięki różnorodnym fakturom, plastikowa listwa przypodłogowa zdobi mieszkanie w dowolnym stylu. Jest łatwy w instalacji i jest w stanie dostosować się do funkcji pomieszczenia.
 • Poliuretan. Ten element wykończenia z pianki poliuretanowej znajduje się na nowoczesnym, modnym poziomie we wnętrzu. Jest piękny, łatwy do czyszczenia, nieszkodliwy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Listwa poliuretanowa jest niedrogą, ale wysokiej jakości opcją do wymiany listew. Potrafi realizować najbardziej śmiałe pomysły projektowe. Cokół poliuretanowy tworzy nawet najbardziej skomplikowaną zakrzywioną powierzchnię.
 • Pod dywan. Pręt jest wykonany z tworzywa sztucznego i ma specjalny rowek do wkładania tkaniny. Listwy pomagają bezpiecznie zabezpieczyć dywan i zapewniają płynne przejście od podłogi do ściany.
 • Ceramiczny. Stosuje się je w pomieszczeniach z ceramicznymi lub ceramicznymi podłogami granitowymi.
 • Cork. Używany w ekskluzywnych i nietypowych wnętrzach. Produkt może być fornirowany lub wykonany z litego korka.

Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Wszystkie są łatwe w montażu i nadają pomieszczeniu kompletny wygląd.

Drewniany cokół we wnętrzu

Cokół ścienny we wnętrzu

1

Cokół PCV we wnętrzu

Kolor biały

Białe listwy we wnętrzu są szczególnie popularne. Kolor ten jest często używany do sufitów lub ram okiennych, więc ta rama będzie dobrze pasować do wnętrza.

Śnieżnobiałe słupki są w stanie wizualnie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia.

Materiał białych listew przypodłogowych dla podłogi dobierany jest w oparciu o parametry podłogi. Na przykład, jeśli podłoga jest wykonana z litego dębu, właściwym rozwiązaniem jest zainstalowanie drewnianej listwy przypodłogowej.

W przestronnych pokojach odpowiedni jest szeroki cokół we wnętrzu. Da mu solidny wygląd, szczególnie w połączeniu z kolumnami. Półka w dolnej części pomieszczenia uchroni ją przed uszkodzeniem.

Biała listwa podłogowa i uchwyt ścienny wymagają starannej pielęgnacji i czyszczenia. Z łatwością gromadzą brud i kurz na sobie.

Cokół we wnętrzu

Elastyczny cokół we wnętrzu

Cokół we wnętrzu

Kontrastowe połączenie

Fani śmiałych rozwiązań mogą dopełnić wykończenia pomieszczenia kantarem w kontrastowym kolorze. Obramowanie ciemnego koloru z drewna wenge to ciekawy dekoracyjny ruch. Wygląda interesująco w połączeniu z czarnymi podłogowymi kaflami i jasnymi dekoracyjnymi elementami - czerwonymi lub żółtymi.

Rzeźbiony cokół we wnętrzu

Cokół w stylu rustykalnym we wnętrzu

Szeroki cokół we wnętrzu

Jeden z podstawowych kolorów w wystroju wnętrza można powtórzyć w listwach. Paski w tonie mebli są najlepsze. Dopuszcza się kolor cokołu w cieniu dowolnej części pomieszczenia. Na przykład zasłony, gzymsy, ramki do zdjęć, tkaniny.

Możesz wybrać inną opcję i ozdobić cokół we wnętrzu pokoju w cieniu, który nie jest używany do dekoracji, ale łączy się z podstawowymi odcieniami dekoracji lub mebli.

Cokół z kamienia we wnętrzu

Laminowany cokół we wnętrzu

Listwa schodowa we wnętrzu

Wybór cokołu do koloru elementów pomieszczenia

Nie zawsze chcesz używać tylko klasycznego białego cokołu we wnętrzu. Czasami, aby zachować równowagę, produkt jest wybrany do koloru elementów pomieszczenia:

 • Paul. Jeśli wybierzemy standardową kombinację podłogi z listwą podłogową, to nie przyciągnie to uwagi. Czasem nie można znaleźć odpowiedniego koloru cokołu, wtedy element do malowania przychodzi na ratunek. Kompozycję dobiera się ściśle w cieniu istniejącej wykładziny. Barwienie przeprowadza się przed lub po instalacji.
 • Ściany. Listwy we wnętrzu koloru ścian również nie odgrywają żadnej dekoracyjnej roli. Ale są w stanie wizualnie zwiększyć wysokość sufitu. Bar jest pomalowany w ciemnym lub jasnym odcieniu w tym samym czasie, gdy ściany są przycięte.
 • Drzwi. Otwór w ścianie, płótno i półki są wykonane w jednolitym kolorze. Z boku wygląda tak, jakby pasek dzwonił całą przestrzeń pokoju. Tak więc czarny lub kolorowy cokół łączy w sobie wszystkie elementy wnętrza.
 • Okno. Ciekawa i odważna kombinacja jest rzadko używana. Wygląda najbardziej efektywnie, jeśli okno jest czarne, oliwkowe, szare lub wykonane w innym niestandardowym odcieniu. Odbiór projektanta nie działa z oknem zasłoniętym zasłonami.
 • Meble. Jest to największa kompozycja w pomieszczeniu, więc kolorystyka w podobnym odcieniu tworzy stylowe wnętrze. Na przykład, kuchnia z szarym zestawem jest uzupełniona szarym cokołem, niezależnie od tonu ścian, sufitu lub podłogi.
 • Belki stropowe. Biała szeroka listwa przypodłogowa korzystnie podkreśli elegancję białej belki. Ten sam efekt spowoduje powstanie ciemnego paska z ciemnym produktem.

Wysoki cokół we wnętrzu może pełnić funkcję niezależnego elementu dekoracyjnego, zwłaszcza jeśli jest wykonany w jasnym odcieniu. Najszersza projekcja może ukryć komunikację i inne nieestetyczne szczegóły. Najważniejsze jest to, że jego kolor jest połączony z innymi kolorami we wnętrzu.

Cokół z tablicy we wnętrzu

Listwa podłogowa we wnętrzu

Cokół z patyną we wnętrzu

Wybór zależy od obszaru pokoju

Aby uzyskać harmonijne połączenie cokołu we wnętrzu, należy uwzględnić wymiary pomieszczenia:

 • duży pokój. Tutaj wybór listew przypodłogowych na szerokość, wzór i formę jest praktycznie nieograniczony. W przypadku wysokich sufitów, we wnętrzu wybiera się szeroką listwę sufitową, aby nie gubiła się w przestronności pomieszczenia. Element z wzorem pod stiukiem przekształci zwykły wymiarowy pokój o wysokości 2,8 m w świąteczną salę;
 • mały pokój. W takich pomieszczeniach ładnie wygląda schludna listwa przypodłogowa. Dopuszczalny jest cokół poliuretanowy z lekkim stiukiem. Półka z nakładkami stworzy wspaniały medalion w pokojach w stylu romantycznym lub klasycznym.

Do rejestracji stosowane są standardowe zestawy listew przypodłogowych i wykonywane według indywidualnych zamówień zgodnie z projektem. Właściciel pokoju może zdecydować, która opcja jest dla niego najbardziej do przyjęcia.

Plastikowa listwa przypodłogowa we wnętrzu

Cokół z podświetleniem we wnętrzu

Cokół do malowania we wnętrzu

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

9 + = 12