Barwienie parkietu: kluczowe subtelności i niuanse pracy z wykładziną (23 zdjęcia)

Drewno jako główny materiał do tworzenia podłóg zawsze cieszyło się niesamowitym popytem. Metody przetwarzania, technologie i koncepcje tworzenia drewnianych podłóg zmieniają się, trendy mody są na przemian z błyskawicą, ale drewno zawsze pozostaje klasyczne z szacunku i przytulne apartamenty.

Tonowanie parkietu pod orzech amerykański
Tonowanie parkietu pod bielonym dębem

Unikalny naturalny wzór, który ma pokrycie podłogowe dowolnego rodzaju drewna, jest uniwersalny i nadaje się do każdego rodzaju wnętrza. Jednak często istnieje chęć zmiany odcienia, koloru lub nawet tekstury pokrycia podłogowego. Obecnie istnieje wiele sposobów zmiany palety kolorów według własnego uznania.

Bielony parkiet
Szczotkowany parkiet

Znaczenie tonowania drewna

Tonowanie podłogi - zmiana tonu lub radykalna zmiana koloru płótna. Czasami środek tonujący udaje się naśladować dekoracyjne cechy zupełnie innego rodzaju dekoracji na podstawie jednego rodzaju materiałów.

Tonowanie parkietu bukowego

Popularność tej procedury wynika również z możliwości oszczędzania.

Na przykład, jakościowa i niedroga rasa iglasta poprzez zmianę koloru i tekstury może zostać przekształcona w droższe szlachetne gatunki drewna. Deski sosnowe uważa się za najdogodniejsze pod względem przekształceń, aby stworzyć droższe rozwiązania wnętrz - powłoki z bielonego dębu lub drzew egzotycznych.

Tonowanie parkietu z buku lub droższych gatunków drzew zależy od cech nowoczesnych apartamentów. Mieszkania i domy wyposażone są w plastikowe okna, podwieszane sufity, inne ultranowoczesne projekty. Naturalna faktura drzewa w tym przypadku jest zamaskowana, tworząc bardziej miejską kompozycję wnętrza z futurystyczną koncepcją.

Tonowanie parkietu w domu
Barwienie deski parkietowej

Zakres zastosowania

Tonowanie parkietu własnymi rękami jest skomplikowane, ale całkiem wykonalne. Kolory, plamy, lazury i inne tonacje przyjdą na pomoc. Składniki te oparte są na pigmentach kolorowych, które mogą modyfikować drewniane płótno w sposób zgodny z życzeniem.

Tonowanie parkietu dębowego

Tonowanie kręconych parkietów

Ogólnie rzecz biorąc, tonowanie parkietu pozwala rozwiązać takie problemy:

 • Zaktualizuj wygląd starej drewnianej okładki;
 • Zmień kolor lub teksturę podłogi, aby stworzyć harmonijne otoczenie (z kardynalnymi zmianami we wnętrzu);
 • Ukryć oznaki "starości" lub wyeliminować nieoczekiwane wady (zadrapania, pęknięcia, wióry, ciężki brud);
 • Popraw wydajność powłoki;
 • Wzmocnienie odporności na wilgoć;
 • Zwiększyć antystatyczne właściwości wykładziny podłogowej.
Tonowanie parkietu z lukrem
Barwienie zakrzywionego parkietu
Tonowanie parkietu w salonie

Nie tylko zabarwienie parkietu olejem, ale także innymi popularnymi środkami pozwoli stworzyć kulkę paroszczelną, która różni się także właściwościami przeciwgrzybiczymi. Warstwa wykończeniowa sprawia, że ​​parkiet jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Podstawowe rodzaje zabarwienia

Odcień w dużej mierze zależy od gładkości drewna, które będzie przetwarzane. Na przykład bardzo szorstka podłoga o dużej szorstkości charakteryzuje się większą intensywnością absorpcji pigmentów. Oznacza to, że ostateczny kolor okaże się dużo bardziej nasycony i głębszy niż podobna gładka tkanina.

Podłoga wyłożona jest parkietem

Zabarwienie parkietu przeprowadza się za pomocą następujących środków tonizujących:

 • Przezroczyste lub błyszczące. Z ich pomocą piękne wzory drewna i naturalna faktura sprawiają, że staje się on bardziej wyraźny i zauważalny. Dzieje się tak dzięki łatwej zmianie barwy;
 • Wybielanie składników. Rozwiązania rozjaśniają drewno, zwiększając jego właściwości wytrzymałościowe. Efekt ten można osiągnąć za pomocą unikalnych substancji, które nie należą do związków tlenu. Chlor i podobne substancje zostały porzucone dawno temu;
 • Roztwory do zapraw. Środki do tonowania są używane do radykalnej zmiany koloru, aby cień był głębszy i nasycony. Paleta kolorów różni się w specjalnej skali (od ciepłego odcienia karmelu i miodu po intensywne odcienie czekolady, wenge, mahoń).

Aby efekt końcowy nie zawió
dł i nie całkowicie zniszczył parkiet, ważne jest, aby wziąć pod uwagę rodzaj i strukturę drewna, aby wybrać odpowiednie narzędzie do tonowania. Ważne jest również przestrzeganie wszystkich niezbędnych niuansów podczas pracy z materiałem.

1
Tonowanie parkietu w kuchni

Sekrety specjalistów

Eksperci używają jednej sztuczki, która pozwala nadać powierzchni drewna wyjątkowo głęboki ton. Deski obficie zwilża się wodą, a następnie suszy. Vorsels rośnie iw tej formie są w stanie wchłonąć więcej pigmentu.

Rodzaje kompozycji do tonowania

Asortyment środków do zmiany koloru wykładziny z dowolnej rasy drzewa jest wystarczająco szeroki. Kompozycje można podzielić na pięć globalnych kategorii:

 • Kolorowe podkłady;
 • Oliwkowe wykończenie;
 • Barwna glazura;
 • Pasta do wklejania kolorów;
 • Kolorowy lakier do parkietu.

Każdy produkt jest unikalny na swój sposób i zawiera kilka podgatunków funduszy. Rozważmy bardziej szczegółowo każdą opcję.

Lakierowanie parkietu

Kolorowe podkłady do desek parkietowych

Kolorowe preparaty naziemne są zwykle przedstawiane jako olej. Podstawą jest olej sojowy, słonecznikowy lub lniany. Aby dany produkt schnąć szybciej, preparaty są wzbogacone o Siccaty i inne czysto techniczne komponenty.

Parkiet tonizujący z olejem

Najpopularniejsze odmiany:

 • Preparaty woskowe na bazie składników naturalnych. Za pomocą dekoracyjnego wosku zabarwienie drewna bukowego lub dębowego przechodzi szybko, zwiększając i tak już doskonałe właściwości wykładziny. Zmieniając cień, drewno staje się mocniejsze, bardziej odporne na wilgoć, statyczne, uszkodzenia różnego rodzaju. Wosk nie uszczelnia naturalnych porów drzewa. Ten rodzaj wykończenia można uznać za wyjątkowo naturalny i przyjazny dla środowiska. Drzewo zachowuje swoją wyjątkową zdolność do tworzenia specjalnego mikroklimatu w domu;
 • Plamy - związki tonizujące o dużej liczbie składników. W sercu oleju lnianego lub oleju słonecznikowego. Są tam plamy na bazie wody, alkoholu, substancji podobnych do benzyny lub rozpuszczalników poliestrowych. Ogromna godność takich środków polega na obecności wszystkich możliwych "ochraniaczy", którzy chronią drewno przed atakami chemicznymi i biologicznymi. Zgodnie z postacią bejcy może występować w postaci suchej zawiesiny, jako stężone roztwory lub mieszaniny, gotowe do użycia bez wstępnego przygotowania.

W przypadku mieszanek podkładowych, różne wartości gęstości są charakterystyczne, z góry określające stopień wygody w pracy z substancją. Ciekły roztwór nanosi się za pomocą atomizera, inne formy związków najlepiej nakłada się za pomocą pędzla lub nawet zszywki.

Tonowanie modułowego parkietu

Kolor wykończenia oleju

Tradycyjną podstawą jest olej sojowy, len, słonecznik lub oset. Kompozycję wzbogacono o szereg różnych dodatków:

 • Cząstki wosku i parafiny;
 • Suszarki;
 • Polimery, które promują szybkie tworzenie filmu;
 • Polisiloksany;
 • Rozpuszczalniki.

Możliwe jest przetwarzanie drewnianych powierzchni i korka. Specjaliści mogą tworzyć zarówno matową powłokę, jak i błyszczące powierzchnie. Olej jest w stanie przeniknąć wyjątkowo głęboko w materiał wykończeniowy. Do nakładania oleju wykończeniowego za pomocą aplikatorów ze specjalną dyszą, rolkami lub szczotkami.

Tonowanie parkietu pod orzech

Kolorowa glazura

Glazura składa się z olejów, desykantów, zagęszczaczy i przeciwutleniaczy. Traktowane za pomocą tego twardego i miękkiego drewna.

Tonowanie parkietu za pomocą pasty

Użycie tylko jednej glazury jest uważane za niepraktyczne, ponieważ oszklone powierzchnie są niezwykle wrażliwe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Lepiej jest łączyć glazurę z kompozycjami olejowymi. Nie stosuje się tonującego lakieru parkietowego w połączeniu z warstwą wykończeniową szkliwa. Czy chodzi o pracę z meblami i dekoracją, która nie podlega mechanicznemu stresowi.

Szkliwo nakłada się na zasadzie tarcia. Użyj twardego pędzla. Czasami korzystają z pomocy bydlęcej brązy lub łopatki.

Grabienie parkietu

Lakier parkietowy

Aby zmienić kolor parkietu lub powierzchni drewnianej, lakiery są stosowane na bazie poliestru lub polimeru. Istnieją alternatywy dla oleju lnianego. Lakiery na bazie rozpuszczalnika są w stanie "upiec" drewno.

Barwienie parkietu

Tradycyjne odcienie to paleta w miodowym kolorze i bursztynowe nuty. Aby uzyskać jaśniejszy, niezwykły kolor, kompozycję wzbogaca się o cząsteczki pigmentu. Na przykład do bielenia stosuje się ultra silne białe pigmenty.

Woskowanie parkietu z tonerem

Pasty kolorowe

W szczególnych przypadkach podkłady i oleje nie radzą sobie z zadaniami. Kolor nie jest tak nasycony, jak byśmy chcieli, ani tekstura nie jest odniesieniem. Kolory pigmentu mogą poprawić sytuację. Odpowiedni cień jest wybierany za pomocą "vykrasov", a same pigmenty dodawane są stopniowo, tworząc właściwy ton własnymi rękami.

Barwienie parkietu w kolorze białym

Niezależnie od ostatecznego wyboru tonu i środków do zmiany koloru powierzchni drewn
ianej, musisz kupić tylko te narzędzia, których jakość jest niewątpliwa. Zbyt mało wiedzy lub brak pewności siebie jest bardzo poważnym powodem, aby zwrócić się do profesjonalistów, którzy są filigranami w wykonywaniu tej pracy. W końcu głównym celem w aranżacji domu nie jest oszczędność pieniędzy, ale harmonijne otoczenie i komfort.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

3 + 5 =