3D-sufity: nowe samoloty we wnętrzu (20 zdjęć)

Wykorzystanie trójwymiarowych obrazów to jeden z modnych trendów w aranżacji wnętrz. Pojawił się wraz z rozwojem technologii komputerowych, umożliwiając tworzenie i drukowanie zdjęć o wyższej rozdzielczości. A jeśli nieco wcześniej projektanci ograniczali się do tworzenia ścian na ścianach, teraz zwracali uwagę na jedyny pozostały "biały arkusz" w pomieszczeniu - sufit.

Biały 3d-sufit
Turkusowy sufit 3D

Okazało się, że tworzenie trójwymiarowych obrazów na suficie może dramatycznie zmienić poczucie przestrzeni w pomieszczeniu: dodać powietrze, optycznie powiększyć ściany, zwiększyć wysokość, sprawić, by widok unosił się na niebie. Sufit w rękach wprawnego projektanta, niczym płótno artysty, zmienia się w dzieło sztuki. Jest to oparte na technologii druku 3d.

3d-sufit z nadrukiem
3d-sufit z płyty gipsowo-kartonowej

Technologia do tworzenia iluzji 3D

Główne metody tworzenia obrazu stereo - to druk tłoczony i wielopoziomowe systemy sufitowe. Często obie te techniki są łączone w celu uzyskania jeszcze większego efektu przestrzeni. Rozważmy obie metody bardziej szczegółowo.

Drukowanie stereo

Do drukowania dużych płócien używa się wielkoformatowych drukarek atramentowych, tak zwanych ploterów. Pozwalają drukować na tkaninie lub folii z polichlorku winylu. Podstawa może być matowa, błyszcząca lub satynowa. Ciekawy efekt daje półprzezroczysta folia. Szerokość folii może osiągnąć 4 metry, tkanina jest nieco mniejsza. Tusz rozpuszczalnikowy służy do drukowania. Aby zwiększyć efekt 3D, stosuje się tusz UV.

3d-sufit w salonie
3d-sufit w kolorze czerwonym

Sufit wielopoziomowy

Wielopoziomowe projekty pomogą ci precyzyjnie przekazać efekt stereo sufitu 3d. Trzeba tylko umiejętnie pokonać przejścia kolorów i cienia między poziomami. Doświadczony projektant przy pomocy gry światłocieni stworzy niesamowity efekt ruchu, a chmury unoszą się nad twoją głową, ptaki rajskie unoszą się, gwiaździste niebo będzie migotało lub skrzydełka motyla trzęsą się. Ruch powietrza w pomieszczeniu, stworzony przez klimatyzację lub wentylator, zwiększy to uczucie. Do montażu sufitów tego rodzaju zwykle używa się specjalnej płyty gipsowo-kartonowej.

3d-sufit w kuchni
3d-sufit ze stiukiem

Rozciągać 3d sufitu

Najłatwiej jest zastosować obraz na idealnie płaskiej, rozciągniętej powierzchni. Ta technologia ma wiele zalet:

 • Rozciągnięty sufit z umieszczonym na nim obrazem jest łatwo zmyty z wszelkich zanieczyszczeń;
 • powłoka jest odporna na zmiany temperatury, światło słoneczne i wysoką wilgotność;
 • sufit napinany o wzorze reliefowym z łatwością ukryje wszystkie nierówności głównego sufitu: złącza, pęknięcia, komunikację;
 • instalacja jest prosta i nie wymaga wyjmowania mebli, po tym, jak nie wymaga oddzielnego czyszczenia;
 • Farby i farby są wytwarzane z produktów przyjaznych dla środowiska i nie mają szkodliwych oparów;
 • taki pułap będzie trwał długo, całkowicie spłacając zainwestowane fundusze.

Korzystając z rysunku 3D podczas dekoracji sufitu napinanego, należy pamiętać o pewnych ograniczeniach. Tak mocno naciągnięte płótno obawia się ostrych przedmiotów i może się rozproszyć. Wszystkie prace powinny być zaufane tylko przez profesjonalistów, którzy spełniają wszystkie technologie. W przeciwnym razie mogą wystąpić takie problemy, jak zwiotczenie sufitu, nierówne połączenia, nieprzyjemny zapach z materiałów o niskiej jakości. Lepiej też, aby specjaliści powierzyli instalację systemu oświetleniowego, ponieważ moc opraw tego typu jest ograniczona.

3d-sufit w stylu marynistycznym
Pułap z efektem 3D

Bardzo popularne sufity napinane z efektem 3D w postaci rozgwieżdżonego nieba, chmur na błękitnym niebie, tropikalnych kwiatów i motyli, jasnych owoców. Również twój sufit może stać się ścianą lub dnem ogromnego basenu, jeśli udekorujesz go obrazem delfinów, gwiazd morza, alg morskich. Niezwykle wyglądają abstrakcje, wzory geometryczne, różne symbole, ozdoby.

Aby ozdobić sufit, możesz użyć własnych zdjęć i rysunków. W małym pokoju ze stosunkowo niskimi sufitami lepiej byłoby przyjrzeć się niewielkiemu rysunkowi, który nie zajmuje całego sufitu. Przy wyborze zdjęć nie ma ograniczeń, ale należy pamiętać, że zbyt jasne kolory i burzliwe tematy zmęczą i negatywnie wpłyną na stan psychiczny.

Rozciągnięty sufit 3D

Zawieszony trójwymiarowy sufit z paneli PCV

Druk 3D jest szeroko stosowany na panelach PCV. Panele mają doskonałe właściwości higieniczne, dzięki czemu można z nich korzystać bez ograniczeń w specjalistycznych pomieszczeniach: basenach, łazienkach, w placówkach medycznych. Sprytnie wybrany rysunek 3D na panelach sufitowych stworzy niezbędną atmosferę:

 • wypełnić powietrze i wizualnie zwiększyć przestrzeń w basenie;
 • doda kolor morza do sufitu łazienki;
 • opowieści z ulubionych bajek i kreskówek pomogą małym pacjentom poradzić sobie z podekscytowaniem podczas badania przez lekarza lub z manipulacjami medycznymi;
 • odpowiednio dobrane kolory na suficie z paneli PCV w kuchni stworzą poczu
  cie czystości i świeżości.
3d-sufit z wizerunkiem nieba
Wolumetryczny trójwymiarowy sufit

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych w trójwymiarowej konstrukcji

To z płyty gipsowo-kartonowej możesz stworzyć figurę o dowolnej złożoności na suficie. Praca z GKL - arkusze gipsokartonnymi - wymaga pewnych umiejętności i umiejętności. W gotowej strukturze nie powinno być żadnych widocznych szczelin, połączeń, nieregularności. Aby stworzyć piękny sufit, potrzebujesz również kreatywnego i przestrzennego myślenia, umiejętności projektowych, dokładnych obliczeń, talentu artysty.

1

Aby stworzyć trójwymiarowy sufit z płyty gipsowo-kartonowej, należy wziąć pod uwagę, że tylko wysokie pomieszczenia nadają się do projektu, ponieważ w trakcie pracy wysokość może zmniejszyć się o kolejne 30-50 cm, chociaż istnieją pewne sztuczki, dzięki którym sufit optycznie wzrośnie.

Sufit z paneli 3d
Drukowanie 3D na suficie

Do kompleksowego projektowania pomieszczeń o krzywoliniowych strukturach należy użyć specjalnej płyty gipsowo-kartonowej, która nazywa się designem. W jego składzie zamiast tektury wprowadzana jest siatka z włókna szklanego, która pozwala zginać arkusz w dowolny sposób. W porównaniu do konwencjonalnego GKL, konstrukcja jest cieńsza i lżejsza, chociaż droższa. Jego zastosowanie pozwala nie tylko znacznie uprościć pracę, ale także stworzyć z jej pomocą prawdziwe arcydzieła.

Na początku pracy szkice są naszkicowane na papierze, a następnie przekazywane do specjalnego programu, który pozwala zobaczyć gotowy produkt, biorąc pod uwagę źródła światła. Następnie szkicuj szkic na suficie i zamontuj oprawę przyszłego produktu za pomocą metalowego profilu. Jednocześnie zajmują się instalacją urządzeń oświetleniowych. Na koniec główny materiał jest cięty i skręcany. Na gotowym suficie karton gipsowo-kartonowych montuje się naprężanie za pomocą zastosowanego nadruku fotograficznego.

3d-sufit z podświetleniem
3d-sufit

3d tapety na suficie

Gęsty papier laminowany służy jako podstawa do fototapety na suficie z wzorem 3d. Jest znacznie tańszy niż tkaniny tekstylne. Aby uzyskać większą wytrzymałość, do podłoża papierowego dodaje się przędze lniane lub jedwabne lub włókna polipropylenowe. 3d tapety w obecności pewnych umiejętności można przykleić samemu lub powierzyć pracę mistrzowi.

3d-sufit z nadrukiem
3d-sufit z obrazem

W sklepach budowlanych jest duży wybór gotowych fototapet na suficie, ale jeśli chcesz, możesz zamówić wydruk na własnych szkicach lub zdjęciach. Drukowane na indywidualne zamówienie tapety 3D będą kosztować trochę więcej niż gotowe analogi fabryczne, ale projekt pomieszczenia będzie wyjątkowy.

3d-sufit z reflektorami

Sufit z motywem 3d może stać się prawdziwym dziełem sztuki i przez długi czas wywoływać emocje radości i życzliwości. Konieczne jest jedynie połączenie jej ze stylem całego mieszkania, biura, kawiarni, sklepu czy całego budynku. Aby stworzyć prawdziwe arcydzieło, lepiej odnieść się do specjalistów o wysokim artystycznym smaku i doświadczeniu zawodowym.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

+ 23 = 25