Front domu: nowoczesne materiały (21 zdjęć)

Front jest nazywany przednią częścią przedniej ściany domu od podstawy dachu do jego najwyższego punktu końcowego (skate). W formie może być różny (trójkątny, trapezowy, prostokątny) w zależności od konfiguracji samej konstrukcji.

Przedni dom z betonu
Dom z drewna

Przód domu może być słusznie uważany za jeden z najważniejszych elementów konstrukcji, wymagający kompetentnych obliczeń i projektu. Fronton nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale także ochronną, służąc jako podstawa systemu krokwi, więc musi być dokładny.

Dom półpasiec

Dom Fronton z wystrojem

Projekt domu może obejmować różne opcje wyposażenia szczytu, w tym obecność strychu i okna. Cechy konstrukcyjne będą w dużej mierze zależeć od technologii samego budynku.

Przednia rama domu wykonana z drewnianej bocznicy

Fronton może być albo przedłużeniem głównej ściany domu, albo osobną konstrukcją wykonaną z drewna lub metalu. Na zewnątrz można go przyciąć dowolnymi materiałami. Ponadto szczyt może być wzmocniony specjalną strukturą jako prostopadłą ścianą wzniesioną na poddaszu.

Konfiguracja dachu decyduje o kształcie i specyfice frontonu: dom może być z kilkoma naczółkami lub bez nich. Istnieją konstrukcje z różnymi otworami okiennymi, które również muszą być odpowiednio ułożone, na przykład w bloku lub ceglanym domu, mogą być wzmocnione przez układ specjalnych parapetów.

Przednia rama domu z płytek

Najbardziej popularne są naczółki drewnianych domów, co wynika z bardzo specyfiki takiej konstrukcji.

Przednia rama domu wykonana z drewna
Z przodu dwuspadowym dachem

Do czego służy ten szczyt?

Faktem jest, że wysokość frontu jest wprost proporcjonalna do wysokości przestrzeni utworzonej na strychu jako dodatkowej powierzchni pomieszczenia. Często pozwala to na wyposażenie dodatkowych pomieszczeń.

Główną funkcją jest tutaj bariera, ponieważ prawidłowo wykonany szczyt zapobiega pogarszaniu się dachu i chroni go przed wilgocią. Jako zabezpieczenie samego frontu jest przyłbica, która jest wykonywana poza jej granicami przez dziesiątki centymetrów.

Kolejną, nie mniej istotną funkcją skóry jest estetyka. Wszakże w surowej wersji nierozwiązany dach nie jest przyjemnym widokiem, zwłaszcza że jest to najbardziej widoczna część domu.

Aby wzmocnić właściwości hydroizolacji frontonu, przeprowadza się dodatkową izolację i izolację paroszczelną. W tym celu powierzchnia do rozcięcia jest układana specjalną warstwą od wewnątrz. W razie potrzeby można ustawić specjalne prześwity dla lepszej wentylacji i zapobiec gromadzeniu się kondensatu na najwyższym piętrze budynku.

Piedestał z kamienia
Przód domu z cegieł

Materiał powłoki

Zgodnie z technologią pracy, konstrukcja frontonów może być wykonana ze skórą ścian lub bardzo solidnej ściany.

1

Szczyt szczytowy domu zakłada zastosowanie różnego rodzaju materiałów: sklejki wodoodpornej, płyty gipsowej do malowania, paneli polimerowych, tektury falistej, a nawet kolorowego poliwęglanu. Ale nadal prawdziwą popularność cieszą naturalne drewno i siding winylowy.

Połączone poszycie dachu domu

Drewno do galwanizacji stosowane jest w formie podszewki (przetworzonej deski) lub dekoracyjnych elementów rzeźbionych. Jeśli materiał zostanie potraktowany specjalnymi związkami, będzie trwał długo bez deformacji.

Jeśli chodzi o bocznicę - jest to bardziej ekonomiczny i łatwy sposób na wyposażenie frontonu. Szycie szczytów domu z bocznicą nie wymaga specjalnych prac przygotowawczych. Jest dostępny w różnych kolorach i stylach.

Blachy są rzadziej używane ze względu na wysokie koszty. Panele te są pokryte specjalną warstwą ochronną, która zapewnia niezawodną ochronę przed różnego rodzaju uszkodzeniami i korozją.

Dom Czerwonych Półpasiec

Oczywiście wybór materiałów zostanie określony przez materiał samej konstrukcji. Na przykład, układ dachu domu z bali zakłada obecność drewnianej okładziny, podczas gdy struktura ceglana może obejmować inne materiały okładzinowe.

Przód domu z cegły i dębu

Co wziąć pod uwagę przy pokrywaniu frontonu?

Istnieje kilka głównych punktów, które znacząco wpływają na wybór materiału do dekoracji frontonów:

 • Budowa budynku. Ten parametr powoduje naturalne pytanie: co jest ważniejsze niż uszyć szczyt domu? Na przykład istnieją opcje wykończenia specjalnej cegły, ale ta metoda ma wiele funkcji i ma znaczenie tylko wtedy, gdy starannie planujesz obciążenie ścian.
 • Obciążenia wiatrem: przy doborze materiału skóry należy wzi
  ąć pod uwagę specyfikę klimatu.
 • Materiał ramy: czasami może być wymagana dodatkowa praca przygotowawcza.
 • Obecność dodatkowych elementów: jeżeli fronton zakłada konstrukcję z obecnością okien, konieczne będzie wykonanie specjalnych prac na skrzyni, urządzeniu hydroizolacji, izolacji termicznej i wentylacji.

W związku z tym należy dokładnie przeanalizować całą konstrukcję i ramę, aby wybrać najbardziej odpowiednią opcję, jak przycinać szczyt.

Klejenie szczytu domu
Przyklejanie szczytów domu za pomocą paneli
Fronty domów

Najważniejsze cechy bocznicy wykończenia szczytowego

Obecnie w Internecie jest wiele pięknych zdjęć pokazujących, jak zrobić szczyt.

Siding jest uniwersalną praktyczną opcją dekorowania nóg w różnych konfiguracjach. Materiał taki jest optymalny do pokrycia nie tylko powierzchni dachów z cegły lub domu z drewna, ale także każdej innej konstrukcji, w tym domu letniskowego.

Rama domu szkieletowego będzie nieco bardziej skomplikowana niż ściana klasyczna, ale zasada działania pozostaje taka sama.

Przód domu wykonany z tektury falistej
Fronton domu bocznicy

Przy bocznym siding z przodu domu, po pierwsze, konieczne jest, aby narysować projekt rysunku. Następnie obliczyć wymaganą ilość materiału. Musisz także zadbać o zakup odpowiednich komponentów. Cóż, jeśli wszystkie materiały będą pochodziły od tego samego producenta.

Szklany front szklany

Aby przyciąć naczółki, potrzebujesz następujących akcesoriów:

 • paski zewnętrzne i wewnętrzne;
 • profile do łączenia paneli;
 • Profil J;
 • profil wiatru;
 • profil końcowy;
 • Profil okna, jeśli jest dostarczany przez konstrukcję.

Jeśli przed zainstalowaniem bocznicy jest okno, zwykle wykonuje się skrzynkę, biorąc pod uwagę układanie hydro i izolacji termicznej. Fundament frontonu należy starannie wyczyścić, jeśli jest on wykonany z cegły lub bloczków budowlanych, wówczas wszelkie nierówności mogą zostać otynkowane.

Przednia rama domu, otynkowana

Po zamontowaniu wszystkich elementów mocujących można przejść bezpośrednio do instalacji bocznicy. Aby to zrobić, należy przyciąć płytkę do rozmiaru i stopniowo ją utrwalać, biorąc pod uwagę szczelinę termiczną z biegiem od 4 do 9 centymetrów, a następnie powiesić nawis dachu za pomocą profili wiatrowych. Panele podbitkowe są instalowane w proporcji od jednego do dziesięciu (panel / m2 powierzchni) dla lepszej wentylacji pod okładziną.

Przód domu od podszewki

Przednia część dachu wykonana przez bocznicę będzie wyglądała estetycznie i schludnie, lakonicznie dopełniając całego wizerunku budynku.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

5 + = 13