Jak mogę naprawić laminat?

Laminat - wykładzinę podłogową, która charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, a mimo tego przykładem, naruszenie przepisów pracy albo niewłaściwe wad układania się na powierzchni. Pokażemy Ci, jak zapobiegać powstawaniu wad lub powrócić do pierwotnego wyglądu już zniszczonych podłóg laminowanych.

Jak usunąć zadrapania?

Zarysowania lub wióry na powierzchni podłogi pojawiają się, gdy przesuwasz meble bez specjalnych "mat" pod stopami. Również defekty występują, gdy ciężkie przedmioty spadają na podłogę. Ponadto nawet małe ziarenka piasku przyczepione do podeszwy butów mogą pozostawiać na podłodze nieestetyczne ślady. Tak więc, przy ostrożnym obchodzeniu się, prędzej czy później powłoka laminatu będzie wymagać odtworzenia.

Naprawianie laminatu w sposób niedyskryminujący

Naprawa zadrapań na laminacie

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się zadrapań na laminacie. Drobne uszkodzenia są eliminowane za pomocą kredek woskowych, głębokie zadrapania i zrębki są usuwane specjalną szpachlą. Sprawdź ostrożnie uszkodzony obszar. Być może powłoka laminatu nie może być naprawiona, wtedy uszkodzona tablica będzie musiała zostać zastąpiona nową.

Kredki woskowe

Kredki woskowe przypominają małe ołówki. Ze względu na szerokie spektrum kolorów można szybko wybrać odpowiedni odcień.

Remont podłogi z laminatu za pomocą wosków kredowych przeprowadza się w następujący sposób:

 1. Obszar, który planujesz naprawić, musi być najpierw dokładnie oczyszczony z kurzu lub gruzu. Jeśli tak się nie stanie, wosk spadnie na cząsteczki brudu. Tak więc, aby przejść na emeryturę podczas pracy.
 2. Warstwa woskowego ołówka nakładana jest na oczyszczony obszar. Jeśli to konieczne, powtórz tę procedurę.
 3. Po zniknięciu zadrapania na jego miejscu pozostaje świetny ślad. Jest to spowodowane nadmiarem wosku. Należy go usunąć kawałkiem suchej tkanki miękkiej.

Powtarzamy, że ta metoda nadaje się tylko do płytkich zadrapań.

Naprawa połączeń laminowanych

Układanie laminatu

Specjalna szpachla

Ukryj dobrze widoczne tarcie na podłodze laminowanej można zrobić własnymi rękami, nie trzeba uciekać się do pomocy specjalistów. Aby to zrobić, musisz kupić specjalną pastę. Zestaw naprawczy należy starannie dobrać, aby nie pomylić go z kolorem. Nie ma znaczenia, czy laminat jest ciemny, czy lekki, pożądany odcień można uzyskać nawet przez zmieszanie kilku kolorów. Weź kawałek powłoki do sklepu, aby użyć go jako próbki. Specjalną kompozycję można zastąpić akrylowym uszczelniaczem. Zwykle kupuje się go w kolorze białym, a pożądany kolor uzyskuje się za pomocą barwnika.

1

Praca z użyciem szpachli wymaga dokładności. Istnieje ryzyko, że nie wszystko wyjdzie dobrze za pierwszym razem. Przed próbą naprawy usterki w widocznym miejscu zalecamy uprzednie ćwiczenie na płycie rezerwowej. Więc dowiesz się, czy kolor został wybrany poprawnie. Naucz się maskować zadrapania i zamykać żetony.

Proces eliminowania defektów wygląda następująco:

 1. Powłokę oczyszcza się z kurzu i wszelkich innych zanieczyszczeń.
 2. Gęstą masę z tuby wyciska się w niewielkich ilościach do osadzonego obszaru. Część pasty nakłada się na szpatułkę (może to być drewno, plastik, guma lub metal).
 3. Podczas niwelacji kitu należy lekko wcisnąć w dekolt.
 4. Po naniesieniu powierzchnię przeciera się wilgotną miękką gąbką, usuwając nadmiar materiału.
 5. Odnowione miejsce pozostawia się na kilka godzin, aż całkowicie wyschnie.

Jeśli zauważysz, że uszkodzenie powłoki jest zbyt silne, lepiej nie marnować czasu na ich osadzanie. Natychmiast przystąpić do wymiany uszkodzonych płyt.

Naprawa płyty laminowanej

Naprawa laminatu za pomocą kredek woskowych

Jak wymienić płytę laminowaną?

Istnieją dwa główne typy łączenia płyty laminowanej:

 • Składane, w tym obrotowe, połączone i zamki, takie jak "click" i "t-lock".
 • Niezmontowane, zawierają zamki "zamka" i klej.

W związku z tym istnieją dwie metody wymiany laminowanych płyt: pierwsza obejmuje demontaż powłoki, druga jest możliwa przy użyciu piły tarczowej.

Naprawa laminatu za pomocą wosku

Pęknięcia na laminacie

Zastąpienie metodą demontażu

Ta metoda jest prostsza, ale zajmie więcej czasu, zwłaszcza jeśli zużyta płyta znajduje się daleko od ściany, więc zaleca się jej użycie, jeśli uszkodzenie jest w pobliżu płyty bazowej. Jeśli okaleczony laminat znajduje się pośrodku pomieszczenia, demontaż całej powłoki zajmuje bardzo dużo czasu. W takim przypadku zalecamy naprawę laminatu bez demontażu. Metodę tę można przeczytać poniżej.

Instrukcje krok po kroku dotyczące wymiany laminowanych płyt:

 1. Najpierw musisz zapewnić dostęp do powłoki. Aby to zrobić, należy zdemontować cokoły, znajdujące się przy ścianie najbliższej uszkodzonej tablicy. Wyjmij cokół ostrożnie, aby go nie uszkodzić, w przeciwnym razie nie będzie można go użyć ponownie.
 2. Następnie za pomocą dłuta otwiera się deska narożna (pierwsza wzdłuż dłuższego boku, a następnie krótsza).
 3. Następnie należy zdemontować powłokę do uszkodzonego obszaru. Aby płyty łatwo się rozłączyły, należy je podnieść o 45 °. Więc końce zostaną uwolnione z rowków, bez uszkadzania zamków.
 4. Wymiana płyty odbywa się ostrożnie i powoli. Podczas układania nowej planszy unikaj przerw.
 5. Po wymianie zdemontowane pokrycie jest montowane w odwrotnej kolejności. Cokół wraca do swojej pierwotnej pozycji.

Nowa płyta powinna być tą samą marką, która jest już dostępna. Dzięki temu unikniesz problemów z blokadami lub niedopasowaniem kolorów.

Zastąpienie progów laminatu

Zastąpienie metodą cięcia

Naprawa laminatu własnymi rękami odbywa się w sposób niedyskryminujący:

 1. Zanim cniesz zużytą tablicę, musisz zrobić znacznik. Aby to zrobić, umieść kropki w rogach planszy. Od wierzchołków narożników do wewnątrz małe segmenty (3-5 cm) wykonane są pod kątem 45 °. Łącząc wewnętrzne zapisy, otrzymujemy prostokąt, nieco mniejszy niż płyta lamino
  wana.
 2. Wewnętrzny prostokąt jest przecięty piłą do parkietu. Przyciąć go ze wszystkich stron, starając się nie dotykać krawędzi. Zrób to ostrożnie, aby linia cięcia była płaska. Następnie wycięta część zostaje wyjęta.
 3. Główną część usuwa się, pozostawiając do usunięcia resztek laminatu. Złącza dylatacyjne są łamane przez dłuto, młotek lub szczypce. Kawałki pozostałe z planszy muszą być przecięte.
 4. Przed zainstalowaniem nowej tablicy konieczne jest przeprowadzenie działań przygotowawczych. Aby to zrobić, kołek łączący musi być złożony, dając kształt klina.
 5. Przygotuj powierzchnię przed instalacją. Pozostałości kleju są rozdrabniane. Odkurzacz usuwa trociny i inne drobne zanieczyszczenia. Dokładnie sprawdź sąsiednie deski. Jeśli ich stan pozostawia wiele do życzenia, wówczas będą musieli je również wymienić.
 6. Włożono nową tablicę, sprawdzając, czy pasuje ona do rozmiaru. Następnie boki deski i powierzchnia, która będzie z nią w kontakcie, zostaną potraktowane klejem. Następnie umieść go na miejscu.
 7. Użyj suchej szmatki, aby usunąć nadmiar kleju.
 8. Miejsce naprawy musi zostać naprawione. Aby to zrobić, połóż coś ciężkiego na wierzchu.

Usuń ładunek i używaj powłoki po 12 godzinach.

Naprawa laminatu

Przywrócenie laminatu

Jak wyeliminować lub zamaskować przerwy między stawami?

Powody, dla których istnieje nieprawdopodobne odstępy między płytami laminatowymi, jest kilka:

 • Zakup materiałów o niskiej jakości. Z punktu widzenia ekonomiki można pomylić się z wyborem laminatu. Zbyt niskie pokrycie często stanowi problem. W tym przypadku nawet po prawidłowej instalacji na skrzyżowaniach pojawiają się szczeliny. Nie należy używać płyt z pęknięciami lub zniekształceniami, nawet jeśli ich wady wydają się być minimalne. W procesie eksploatacji sytuacja ulegnie znacznemu pogorszeniu.
 • Nawet od jednego producenta partie mogą różnić się rozmiarem płyt lub rodzajami zamków, więc połączenia z czasem się rozluźnią i pojawią się małe przerwy.
 • Układanie na nierównej powierzchni. Producenci gwarantują długą żywotność wykładziny tylko wtedy, gdy jest ona umieszczona na równej podstawie podłogi. Nawet podłoże staje się gęstsze z upływem czasu, traci zdolność tłumienia i przestaje kompensować nierówności podłogi. Dlatego przed ułożeniem desek sprawdź poziom równości podstawy w pomieszczeniu i, jeśli to konieczne, użyj samopoziomującego jastrychu.
 • Duże wahania temperatury i wilgotności. Płyty zmieniają swoją objętość, między nimi powstają szczeliny. Przed zainstalowaniem pakietu laminatu powinieneś leżeć w pokoju przez kilka dni, aby przyzwyczaić się do warunków klimatycznych. Po zainstalowaniu konieczne jest utrzymanie w przybliżeniu takiego samego poziomu wilgotności i temperatury w pomieszczeniu.

Naprawa wiórów na laminacie

Naprawa starego laminatu

Jeśli pojawiły się pęknięcia, to w tym przypadku naprawa laminatu własnymi rękami odbywa się w następujący sposób:

 • Najprostszym sposobem jest mechaniczne "zamknięcie" luki. Postaraj się pozbyć luki, uderzając kilkakrotnie młotkiem w szczelinę.
 • Szczeliny można wypełnić specjalnym drewnianym wypełniaczem. Ta opcja jest odpowiednia, jeśli otwory są małe.
 • Ostatnim rozwiązaniem jest częściowe lub całkowite usunięcie pokrywy laminatu. Jak to zrobić, już wiesz. Nie wyrzucaj dobrych desek, tylko te wymagające wymagają wymiany (zwracaj uwagę na rowki i grzbiety).

Uszkodzone tablice można mechanicznie przepakowywać i ponownie wykorzystywać, ale na dłuższą metę problem z lukami nadal będzie występował.

Wymiana płyty laminowanej

Teraz już wiesz, jak radzić sobie z zadrapaniami lub żetonami i jak wyeliminować luki między deskami. Korzystając z naszych zaleceń, możesz sam zwrócić atrakcyjny wygląd na podłogę, ale pamiętaj, że najlepszym sposobem na pozbycie się wad jest zapobieganie ich pojawianiu się.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

78 − 72 =