Jak zrobić szklarnię z komórkowego poliwęglanu? (22 zdjęcia)

Nic dziwnego, że do produkcji szklarni używa się lekkiego materiału budowlanego - poliwęglanu komórkowego sprzedawanego w arkuszach, dzięki czemu konstrukcje szklarniowe mogą mieć różne parametry i kształty. Ich podstawą jest z konieczności wytrzymała rama, która jest wykonana z profilu stalowego o przekroju 20x20 mm. Można również użyć profili metalowych lub aluminiowych z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Rama jest wyłożona arkuszami, których optymalna grubość wynosi 4-6 mm. W porównaniu ze szkłem, materiał jest elastyczny, prosty i łatwy w użyciu, nie ma kruchości.

Łukowata szklarnia z poliwęglanu

Motyl szklarniany z poliwęglanu

Właściwości cieplarni z materiału komórkowego

Głównym wymogiem dla szklarni poliwęglanowych jest dostępność dobrej wentylacji w czasie upałów. Jest to konieczne, aby zapewnić, że podszewka nie ulegnie przegrzaniu, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury zmieni się geometria arkuszy komórkowych. Aby uniknąć zwiększania lub zmniejszania rozmiaru skóry, najlepiej jest zainstalować ją późną jesienią lub wczesną wiosną. Deformacje występują, gdy arkusz jest powiększony, a szczeliny powstają, gdy ich parametry są zmniejszone. Optymalna temperatura powietrza dla prac instalacyjnych wynosi + 10 ° C.

Szklarnie wykonane w zakładzie różnią się parametrami, kształtami i wyglądem. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na zakup takiej konstrukcji, a wtedy pojawia się odważna decyzja - "Zrobię to sam". Jaki rozmiar powinna mieć mini-szklarnia, zależy od obszaru ogrodu i działki warzywnej oraz planowanej liczby sadzonych roślin. Projekty ogrodowe w wersji rozświetlonej stały się niezbędne na działkach prywatnych, ponieważ kilkadziesiąt łóżek będzie chronionych przed złymi warunkami pogodowymi i zimnem, co oznacza, że ​​zbiory można uzyskać wcześnie.

Poliwęglan szklany do kwiatów

Szklarnia z poliwęglanu w domku

Odmiany

Na rosnące siewki, zioła lub przyprawy w kolorze trochę mały szklarni typu budowy gruntów, które mogą być łatwo podnoszone i przenoszone na właściwym miejscu, więc nie stwarzają problemu podczas sadzenia roślin w ziemi. Jeżeli sadzonkę znacznie, albo ma wysoki łodygi, to wzór powinien być wybrana, optymalne parametry, należy zauważyć, że szerokość i wysokość nie może przekroczyć 150 cm. Długość może być dowolny, o ile prywatnej części i pragnienia.

Podczas tworzenia szklarni z poliwęglanu z otwieranym dachem można zastosować trzy proste i wygodne modele:

 • Jeden bieg;
 • Gable;
 • Zakrzywiony ślimak cieplarniany.

Niezależnie od kształtu geometrycznego, szklarnia z poliwęglanu z otwieranym blatem jest wygodna i praktyczna. Ten projekt ogrodu wymaga prawidłowego obliczenia materiałów i jest przeprowadzany na podstawie wcześniej skompilowanego rysunku technicznego. Najbardziej praktycznym sposobem wyboru parametrów są wymiary arkusza o strukturze plastra miodu, którego szerokość zmienia się od 600 do 2100 mm.

1

Szklarnia z drzwiami z poliwęglanu

Szklarnia z dachem z poliwęglanu

Aby nie było zbyt wielu odpadów, które prowadzą do niepotrzebnych kosztów, należy zaprojektować projekt uwzględniając parametry arkusza.

Obecność otwieranego dachu umożliwia regulację temperatury wewnątrz konstrukcji, co zapobiega przegrzewaniu się nie tylko roślin, ale również arkuszy poliwęglanowych. Technologia tworzenia struktur szklarniowych zależy od kształtu i cech strukturalnych górnej części konstrukcji przeznaczonej do otwierania. Istnieje kilka popularnych typów hotbedów i nie będzie to wcale trudne.

Mała szklarnia wykonana z poliwęglanu

Małe siedlisko z poliwęglanu

Prostokątny model z dachem jednospadowym i dwuspadowym

Aby stworzyć szklankę z poliwęglanu z otwieranym blatem, wymagane jest najpierw złożenie ramy.

Najprostsze i najbardziej budżetowe modele obejmują konstrukcję dachu z pojedynczym dachem, która jest konwencjonalną skrzynką, która jest pokryta z czterech stron materiałem komórkowym, a górna część otwierająca jest pochylona. Główną wadą tego projektu jest niewielkie nachylenie wznoszącego się dachu, co powoduje niedogodności podczas eksploatacji i negatywne aspekty dla roślin. Jeśli nachylenie jest niewystarczające, śnieg jest opóźniony, więc trzeba się oczyścić. A rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego, co wpływa na ich aktywność i rozwój.

Opcja pojedynczego uruchomienia jest odpowiednia dla małej szklarni, ponieważ tylko w tym przypadku rama mobilna dla górnej części może okazać się niezawodna i trwała. Wraz ze wzrostem rozmiaru konieczne będzie użycie grubszych arkuszy, które pozwolą, aby światło przechodziło lepiej.

Bardziej wygodny w użyciu jest dwu-stokowa wersja szklarni, która jest małą szklarnią o małych rozmiarach. Dach dwuspadowy ma wystarczające nachylenie i dlatego dobrze radzi sobie z obciążeniami mechanicznymi. Jest to idealna opcja do budowy szklarni zakopanego typu. Taka konstrukcja pozwala na uprawianie małych i wysokich upraw.

Cieplarnia z poliwęglanu z dachem z płyty

Szklarnia z poliwęglanu z oknami

Bez względu na to, jak precyzyjnie zostanie przeprowadzona instalacja ruchomego blatu, będzie istnieć naturalna wentylacja, która jest niezbędna do budowy cieplarni. Za cenę modelu dwupokładowego jest znacznie droższy niż model jednokierunkowy, ale jeśli sam zainstalujesz instalację, wtedy szklarnia będzie tańsza. Możesz zrobić otwór otwierający z jednej i dwóch stron, druga opcja wpłynie na wzrost cen konstrukcji.

Komorowy poliwęglan jest przymocowany do ramy za pomocą specjalnych śrub.

Szklarnia z poliwęglanu z otwieranym dachem

Półokrągła szklarnia wykonana z poliwęglanu

Zawias ścienny z poliwęglanu

Łukowy model "shell"

Konstrukcje szklarniowe "ślimaków" z otwartym wierzchołkiem są powszechnymi opcjami, do których produkcji koniecznie używa się elastycznego poliwęglanu z pustymi komórkami. Półkolisty łuk szklarni "skorupowej" nie ulega wpływowi kondensatu. Nagromadzona wilgoć pozostawia na ścianach i nie wpływa na uprawy. Wysokość wysklepionej mini-szklarni musi odpowiadać odmianom roślin, które mają w niej rosnąć.

Ten model może mieć dwa typy:

 • Dolna część ma kształt skrzynki, górna - sklepiony łuk, ruchomy po jednej lub obu stronach.
 • Bez pudełka z łukowymi ścianami bocznymi do samego dna z jednostronnym lub dwustronnym otworem.

Łuki są wygięte z rury profilowej za pomocą specjalnego narzędzia. Wszystkie przygotowane elementy dla dna (ramy) i góry są połączone przez spawanie. Należy wcześniej zdecydować, które części boczne zostaną podniesione, aby wyposażyć je w paski osiowe, wstępnie wycięte pod kątem 45 stopni. Aby zapewnić mobilność górnej części, zainstalowane są zawiasy.

Całkowicie wykonany projekt jest instalowany na przygotowanym fundamencie. Wadą jest niewielka wysokość, która nie pozwala na sadzenie wysokich roślin.

Konstrukcja szklarni z łukowym dachem jest prosta, więc każdy, kto chce, może sobie z tym poradzić.

Korpus szklarni wykonany z poliwęglanu

Ogród szklarniowy z poliwęglanu

Poliwęglan szklarniany w ogrodzie

Tworzenie fundamentu

Przed zainstalowaniem szklarni z komórkowego poliwęglanu konieczne jest zbudowanie fundamentu:

 • W zależności od wielkości szklarni wykopany jest wykop 10-25 cm.
 • Dno pokryte jest piaskiem (około 1/3 części) i zagęszczane.
 • Do podłoża używana jest cegła, beton z zastosowaniem szalunku lub zainstalowana gotowa skrzynia wykonana z drewnianej belki, potraktowana środkiem antyseptycznym.
 • Pozostała przestrzeń w wykopie jest wypełniona żwirem i zagęszczona.

W ostatnim etapie instalowana jest rama szklarni. Jako elementy mocujące stosuje się długie metalowe kołki lub śruby.

Lokalizacja szklarni na stronie

Przed zainstalowaniem fundamentu należy poprawnie wybrać lokalizację mini-szklarni wykonanej z poliwęglanu. Struktura musi być w takiej pozycji, aby słońce było obecne przez cały dzień. Jeśli miejsce jest małe, a znalezienie takiego miejsca jest trudne, to warto zaaranżować strukturę i łóżka w szklarni z zachodu na wschód.

Gorące łóżko z komórkowego poliwęglanu

Budowa szklarni z komórkowego poliwęglanu

Szklarnia wykonana z komórkowego poliwęglanu

Zalety i wady

Ogrodowa mini-szklarnia dąży do osiągnięcia jednego celu - zapewnienia lepszych warunków dla rosnących roślin. Ta prosta struktura pomaga uzyskać wczesne zbiory, a także nie umieszczać warzyw i jagód na stole. Podczas korzystania z materiału komórkowego, struktury mają wiele niezaprzeczalnych zalet:

 • Wewnątrz ciepło jest dobrze zachowane;
 • Jest wystarczający strumień światła;
 • Wytrzymałe poszycie jest w stanie wytrzymać duże obciążenia powodowane przez śniegi, a także uderzenia z płytkiego gradu;
 • Wysoka estetyka;
 • Wydajność i praktyczność podczas wykorzystywania określonego obszaru do sadzenia roślin i sadzonek;
 • Wygoda w serwisowaniu.
 • Małe parametry, które umożliwiają montaż w małych obszarach;
 • Prosta instalacja - jedna osoba może sobie z tym poradzić.

Wadą może być tylko krótki okres użytkowania, który jest całkowicie zależny od prawidłowej instalacji. Jeśli nie zostanie naruszone mocowanie płyt o strukturze plastra miodu i wymagania dotyczące instalacji konstrukcji, niedociągnięcia będą nieobecne, a łatwa budowa potrwa dziesięć lat. Wiedząc, jak zrobić poliwęglanu cieplarnianego może być ukryte przed żywiołami na łóżkach rosnąć wczesnych odmian warzyw, koper, pietruszka, sałata, sałata, szczaw, cebula. Podczas instalacji kratki wewnątrz budynku można uzyskać wczesne truskawki i truskawki. Optymalne wymiary konstrukcji mają długość od 200 do 300 cm - jeden bieg, od 150 do 400 cm - szczyt.

Ślimak szklarski z poliwęglanu komórkowego

Montaż szklarni z poliwęglanu

Zaokrąglona szklarnia z poliwęglanu

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

25 − = 22