Obnova kuchyňských fasád z masivního dřeva: co potřebujete vědět

Obnova kuchyňských fasád z masivního dřeva: co potřebujete vědět

Vzhledem ke svému vyváženému a ušlechtilému vzhledu byla kompatibilita se všemi barvami a styly interiérového dřeva vždy a bude nejlepším materiálem pro nábytek a jeho jedinou nevýhodou je poměrně vysoká cena. Obnova kuchyňských fasád z masivu je něco, co dříve nebo později čeká každý majitel tohoto ekologického a stylového materiálu.

Obnova kuchyňských fasád z masivního dřeva: co potřebujete vědět

V tomto článku se dozvíte, jak se vyhnout nutnosti obnovit nově zakoupené náhlavní soupravy, co dělat, pokud je to nevyhnutelné, a také vidět výběr fotografií na téma "Před" a "Po".

Životnost každého, i nejkvalitnějšího a profesionálně zpracovaného materiálu závisí na optimálních podmínkách jeho provozu. V případě dřevěného nábytku jsou důležité faktory:

 • teplotní podmínky - nejlepší rozsah je od +15 do +25 stupňů;
 • Požadovaná vlhkost je od 70 do 75%
 • pravidelné větrání místnosti;
 • vystavení přímému slunečnímu světlu - z povlaků z ultrafialového dřeva může ztratit jejich jas, takže všichni vystaveni tomuto ohroženému povrchu by měli být pokrytí speciálním lakem s UV filtrem;
 • správná péče - nedoporučuje se používat velké množství vody, je lepší otřít vlhké plochy měkkým a dobře vycpávaným hadříkem nebo houbičkou a pak je otřít suchým; Nebezpečí mohou představovat agresivní čisticí prostředky nebo abrazivní, škrábací nátěry, tvrdé kartáče nebo ubrousky.

Dodržování těchto podmínek pomůže náhlavní soupravě co nejdéle zachovat svůj původní vzhled.

Ale co když potřebujete obnovit kuchyňský nábytek? Škrábance, nesmazatelné skvrny, účinky mechanického poškození - z toho nikdo není imunní.

V takovém případě můžete:

 • nahrazení fasád;
 • vyhledá pomoc odborníků;
 • obnovte sami sebe.

Na rozdíl od fasád z plastů nebo jiných moderních umělých materiálů je opravy kuchyňského nábytku z přírodního dřeva možné a poměrně jednoduché a v důsledku toho vaše sluchátka vypadají ještě lépe než nová. Vše závisí na druhu a stupni poškození, stejně jako ochranném povlaku a tvaru vašich fasád.

Obnova přímých fasád

Začněme nábytkem nejjednodušší formy. Nejdříve odstraňte všechny fasády a pracujte na vodorovných plochách. Nezapomeňte poznamenat umístění každého prvku (například uvnitř fasády) - následně zjednoduší instalaci. Dvířka a závěsy z fasád musí být odstraněny, pokud je to žádoucí, a to také.

Obnova kuchyňských fasád z masivního dřeva: co potřebujete vědět

Bez ohledu na škodu, se kterou se setkáváte, věřte mi, ve většině případů je můžete eliminovat sami.
Obnova neléčených, tj. nezakryté barvou nebo smaltem kuchyňských fasád z masivního dřeva v případě vzhledu skvrn nebo mělkých trhlin leží v lakování, malování nebo potahování samolepícím vinylovým filmem. Ale dříve, všechny odstraněné fasády by měly být myté a vysušené.

Pro lakování potřebujete:

 • v případě trhlin - první zashpaklevat povrchy speciální složení pro dřevo, a pak pokračovat k broušení a všechny následující položky;
 • k odstranění skvrn je nutné povrch leštěného hrubého nebo středně zrnitého a jemně zrnitého brusného papíru;
 • odmastit povrch a aplikovat transparentní nátěr nebo skvrnu na ochranu dřeva, nechat ho uschnout;
 • lakování fasády ve 2-3 vrstvách, přičemž každá vrstva snižuje množství tónování a poslední vrstvu zůstává průhledná;
 • po vyschnutí laku si užíváte svou práci a vše na svém místě.

Obnova kuchyňských fasád z masivního dřeva: co potřebujete vědět

Můžete výrazně změnit vzhled vaší kuchyně malováním fasád v jasné jakékoliv jiné barvě. Průběh malby je podobný: odmašťování → broušení → odmašťování → skvrna → malba. Současně můžete použít šablony a použít vzor na některé nebo všechny letadla.

Pokud je dřevo na fasádě opuštěné, musí být nejdříve vyrovnáno, tj. Připojte se - ručně nebo na zařízení. Pokud se skříňky stanou širšími než přebytečná vlhkost a nezavírají se, můžete je oříznout odstraněním přebytečného. V případě, že strom naopak uschne a objeví se mezeru - je možné lepidlo překrýt nebo lehnout, nejprve vyrovnat povrch.

Pokud je při restaurování třeba malované nebo smaltované dřevo, je nutné nejprve odstranit tento povlak - chemickou (rozpouštědlovou) nebo mechanickou (nazhdachkovou) cestou. Poté můžete využít výše uvedené možnosti nebo aktualizovat náhlavní soupravu samolepícím filmem. Rozmanitost textur a barvy činí tento materiál velmi populární při restaurování kuchyňských fasád.

Měli byste však být upozorněni na následující skutečnosti:

 • Nekupujte nejvíce rozpočtovou verzi filmu - nemusí to trvat dlouho;
 • vezměte si trochu více materiálu, než si myslíte, že bude nutné, protože opětovné přilepení filmu není možné, a pokud nejste profesionální lepidlo, možná budete muset zaplnit ruku.

Obnova obložených fasád

Tento druh fasády se skládá z obvazu - rámu nebo drážky, panelu - konvexní střední části a propojky, které se nacházejí mezi nimi. Trhliny a skvrny na obložených fasádách jsou eliminovány stejným způsobem jako na přímých linkách. Ale existují některé funkce.

Obnova kuchyňských fasád z masivního dřeva: co potřebujete vědět

V souvislosti se snížením vlhkosti v bytě se panel může zmenšit šířkou, roztrhat vrstvu laku, což umožňuje vidět mezi ním a postrojem jasné žíly. To je zvláště patrné v tmavě zbarveném nábytku. Výstupem ze situace může být lakování nebo malování pomocí tenkého kartáče.

Důležité: Je běžné, že panel vysuší v zimě, kdy všichni zapínáme topení a vstáváme v létě s vhodnější vlhkostí. Pokud se vše stane tímto způsobem, možná byste neměli spěchat s obnovou, ale koupit zvlhčovač vzduchu?

Z přebytečné vlhkosti se panel roztaví a může roztrhávat pásku - pak jej lze ořezat na požadovanou velikost (mletý nebo vyčištěný) a demontovat celou konstrukci.

Obnova kuchyňských fasád z masivního dřeva: co potřebujete vědět

Obnova kuchyňských fasád z masivního dřeva: co potřebujete vědět

Obnova kuchyňských fasád z masivního dřeva: co potřebujete vědět

Existuje další možnost - výměna panelu. Místo toho můžete vložit sklo, vitráže, ratanové pletivo, bambusové plátno - cokoliv, čímž do interiéru přineste novinu nebo exotickou atmosféru. Vzhledem k tomu, že jeden jiný detail může vést k nesouladu v interiéru, přemýšlejte nad symetrickým uspořádáním několika nových panelů.

Doufáme, že vše, co nám napsali, tě prospívá a přejeme, abyste objevili talentovaného restaurátora!

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

12 − 9 =