Projekt wąskiej sypialni: zasady, porady, wskazówki (52 zdjęcia)

W wielu starszych mieszkaniach sypialnia przypomina raczej szafę niż wąskie, wydłużone pomieszczenie, które tworzy nieprzyjemne uczucie ucisku. Całkowicie przebuduj to jest poza siłą jakiegokolwiek mistrza, ale tutaj jest zorganizowanie tak, aby ci nie wpadły ci w oko, to całkiem możliwe. Najważniejsze, aby konsekwentnie i dokładnie opracowywać projekt wąskiej sypialni, opierając się na sprawdzonych w czasie zaleceniach.

Wąska sypialnia
Wąska sypialnia

Beżowy wzór wąskiej sypialni

Białe wzornictwo wąskiej sypialni

Turkusowy wzór wąskiej sypialni

Czarny wzór wąskiej sypialni

Klasyczny design wąskiej sypialni

Projekt wąskiej sypialni z drewnianymi meblami

Ogólne wskazówki

Istnieją uznane podstawowe zasady, według których należy wybrać projekt takich pomieszczeń:

 • mała sypialnia jest przeciwwskazana do obfitości mebli, więc powinieneś dążyć do minimalizmu;
 • efekty wizualne czasem oznaczają więcej niż rzeczywisty stan rzeczy;
 • wszystko powinno mieć na celu poszerzenie przestrzeni - pomogą prawidłowo ustawione lustra i prawidłowo skierowane światło.
Wąska sypialnia

Projekt wąskiej sypialni w stylu rustykalnym

1

Projekt wąskiej sypialni dziecięcej

Projekt wąskiej sypialni

Projekt wąskiej sypialni w domu

Projekt wąskiej sypialni w stylu etnicznym

Niebieski wzór wąskiej sypialni

Projektowanie wnętrz wąskiej sypialni

Podstawowa zasada - przed przystąpieniem do pracy należy przygotować plan sypialniany, mierzący długość i wysokość ścian, skorelowany z rozmiarem proponowanych mebli, wykonując kilka szkiców pokazujących rozwiązania kolorystyczne. Tylko wtedy, gdy plan wydaje się całkowicie satysfakcjonujący - łóżko na nim pasuje idealnie, nie wystaje, kolory nie wydają się zbyt ciemne lub zbyt prowokujące - można przyjąć wcielenie.

Wąska sypialnia
Wąska sypialnia

Tajemnice podziału na strefy

Zanim zrobisz najbardziej przyjemną część - aranżację mebli - musisz pomyśleć o ogólnym projekcie wąskiej sypialni w Chruszczow. Pierwszą rzeczą, którą należy się zająć - układ, w którym są dwie opcje:

 • Jeśli pokój jest bardzo długi i wydłużony, a całkowita liczba pokoi w mieszkaniu jest niewielka, można podzielić go na dwie strefy. W jednym miejscu pulpit, komputer, książki i narzędzia (lub jeśli pomieszczenie będzie zamieszkiwane przez dziecko, układać zabawki), w innym - położyć łóżko. Strefy można podzielić malując ściany i podłogę w różnych kolorach, umieszczając ekran, zawieszając zasłonę lub szafę. Jedyny mankament takiej decyzji - mały pokój z łóżkiem pozbawiony zostanie naturalnego światła.
 • Jeśli pokój jest wąski lub mieszkanie ma już miejsce pracy, możesz zostawić wszystko tak, jak to jest, ukrywając niedociągnięcia w lokalu za pomocą prostych sztuczek.

Jeśli pierwsza opcja jest jasna, to w drugim przypadku są pytania, jak ukryć te niedociągnięcia, nie tracąc cenionych metrów kwadratowych. Aby poradzić sobie z tym prostym zadaniem, pomoże ci właściwe wykańczanie ścian, które przy odpowiednim podejściu wizualnie powiększy przestrzeń.

Wąska sypialnia

Brązowy wzór wąskiej sypialni

Projekt wąskiej sypialni w stylu loftu

Metoda pierwsza

Farbuj podłogę w ciemnym kolorze, sufit i ściany, w przeciwieństwie do malowania w świetle. Stworzy to poczucie przestronności i lekkości, zwłaszcza jeśli wszystkie kolory są ze sobą w harmonii.

Metoda drugiej

Jeśli sufity w pokoju są wysokie, można je pomalować, podobnie jak podłoga w ciemnym kolorze, podczas gdy ściany pozostawiają światło. Spowoduje to wizualne zmniejszenie wysokości, ale znacznie zwiększy pomieszczenie jako całość. Zwłaszcza, jeśli nie przyjmujesz zbyt ciemnych i uciążliwych odcieni.

Wąska sypialnia

Projekt wąskiej sypialni na poddaszu

Projekt wąskiej sypialni w stylu minimalizmu

Projekt wąskiej sypialni w stylu secesyjnym

Monochromatyczne wzornictwo wąskiej sypialni

Męski projekt wąskiej sypialni

Neoklasyczny projekt wąskiej sypialni

Metoda trzecia

Jeśli sypialnia jest bardzo długa i wąska, można zrobić wszystko - a ściany, podłoga i sufit - światło, barwione na bardziej nasycony kolor ściany. Możesz zamienić obraz na tapetę na krajobraz, dywan, duży obraz lub starannie dobrane jasne dodatki, które przyciągną uwagę.

Metoda czwarta

Jasna tapeta z małym wzorem - od banalnych kolorów do bardziej oryginalnych postaci komiksowych - sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przestronne, bez kradzieży wysokości.

Way Five

Szerokie poziome pasy na podłodze pomogą wizualnie poszerzyć pomieszczenie.

Metoda szósta

Jeden lub dwa poziome pasy otaczające pomieszczenie, z odpowiednimi kombinacjami mogą wyglądać bardzo efektownie i sprawiać, że pomieszczenie jest szersze i niższe.

Ogólnie rzecz biorąc, wnętrze powinno dawać pierwszeństwo jasnym kolorom powietrza, przeważnie zimnym. Z troską, uchwyt akcesoria, jasne plamy, straszne ozdoby.

Wąska sypialnia

Projekt wąskiej sypialni z niszą

Projekt wąskiej sypialni z małym łóżkiem

Projekt wąskiej sypialni z łóżkiem w pobliżu okna

Projekt wąskiej sypialni w pastelowych kolorach

Projekt wąskiej sypialni prowansalskiej

Projekt wąskiej sypialni w stylu retro

Zdecydowanie nie warto:

 • używać ciemnych kolorów - wizualnie znacznie zmniejszają przestrzeń;
 • alokować długie ściany boczne na tle pozostałych - dzięki temu pokój będzie jeszcze węższy;
 • pomaluj ściany ciemnymi kolorami na lekkim suficie i podłodze - tworzy to efekt studni, która nie wygląda w długim, wąskim pomieszczeniu;
 • pomaluj sufit w ciemnym kolorze - dzięki temu pomieszczenie będzie nie tylko wąskie, ale i niskie.

Jeśli stanie się jasne, że nie będziesz w stanie samodzielnie dekorować ścian, lepiej skontaktować się z mistrzami, niż kontynuować próby.

Wąska sypialnia

Różowy wzór wąskiej sypialni

Szary wzór wąskiej sypialni

Projekt wąskiej sypialni z szafą

Niebieski wzór wąskiej sypialni

W rezultacie długa sypialnia powinna wydawać się krótsza i bardziej przestronna. Po osiągnięciu tego efektu możesz przejść do następnego kroku.

Jak ustawić meble?

Projekt wąskiej sypialni naprawdę nie może obejść się bez jednego mebla - bez łóżka. Cała reszta jest opcjonalna i można ją przenieść do innych pomieszczeń, do spiżarni lub na balkon.

Podczas kładzenia łóżka przestrzegaj określonych zasad.

Wąska sypialnia

Powinieneś preferować łóżko bardziej atrakcyjne rozkładane fotele, sofy i kanapy. Jest o wiele wygodniejszy, łatwo staje się centrum pokoju, pomagając w pracy z przestrzenią, przykryty pokrowcem może zastąpić sofę.

Wąska sypialnia

Japoński projekt wąskiej sypialni

Projekt wąskiej sypialni z lustrem

Konieczne jest umieszczenie łóżka czołowo na ścianie końcowej tak, aby po obu stronach znajdowały się co najmniej 70 cm dla przejść. Jeśli odległość jest mniejsza, a pomieszczenie jest zbyt wąskie, możesz rozwiązać sytuację na wiele sposobów:

 • możesz położyć łóżko na środku długiej ściany, ale potem, aby dostać się na drugą stronę, będziesz musiał przez długi czas go obejść, a poza tym, w ciemności i bez nawyku, łatwo się potknie;
 • możesz umieścić łóżko w kącie, ale jeśli jest podwójne, musisz wspiąć się na nie sekwencyjnie lub poruszać się jeden po drugim.

Jeśli w pokoju nie ma wystarczająco dużo miejsca, możesz wybrać wysokie łóżko i umieścić pod nim szufladę. Chociaż nie jest to najwygodniejszy sposób, ale najbardziej ekonomiczny pod względem powierzchni.

Wąska sypialnia

Po położeniu łóżka możesz zrobić resztę mebli. Podstawowe zasady są proste: bez wyściełanych taboretów, foteli, krzeseł, toaletek i innych bezsensownych ozdób - będą tylko zagracać przestrzeń i tworzyć maleńką sypialnię z małej sypialni. Wszystkie meble, na które nie możesz sobie pozwolić (na przykład szafa lub biurko), powinny stać z powrotem do ścian i być maksymalnie rozciągnięte.

Wąska sypialnia

Jedno z najlepszych rozwiązań - półki na ścianach, na których można rozbudowywać i układać wszystkie potrzebne rzeczy. Najważniejsze, żeby nie przesadzić.

Tylko proporcjonalność i rozsądny minimalizm sprawią, że wąskie pomieszczenie wydaje się przestronne.

Akcesoria, biżuteria, światło

Po ustawieniu mebli można wykonać dekoracyjne wykończenie i posłuchać najprostszej porady. Tak więc w przypadku sypialni o powierzchni 12 m2 będzie to przydatne:

 • Udekoruj ją lusterkami. Możesz umieścić jedno lustro na ścianie nad łóżkiem, możesz umieścić je na jednej z długich ścian, możesz nawet powiesić je na suficie. Najważniejsze to uniknąć dwóch podstawowych błędów. Nie umieszczaj lustra przed łóżkiem. W nocy, refleksja może przerazić się nieprzyzwyciężaniem, a nawet rano nieprzyjemne jest widzieć się rozczochranym. I nie ma lustra naprzeciwko siebie, inaczej skończysz z nieskończonym lustrzanym korytarzem, odpowiednim, z wyjątkiem wróżenia.
 • Udekoruj sypialnię obrazem. Poczucie przestronności rysunku spowoduje wizualne powiększenie pomieszczenia, przyciągnie uwagę, odwróci uwagę od ogólnych niedociągnięć pomieszczenia.
 • Znajdź odpowiednią narzutę w paski. Więc jeśli łóżko znajduje się na ścianie końcowej, paski na pokrywie powinny być poziome, a odwrotnie pionowe, jeśli łóżko jest na długim.
 • Znajdź odpowiednie zasłony. Najlepiej, żeby były monofoniczne, lekkie, ale nie tiulowe. Jeśli to możliwe, okno jako całość powinno zostać zwiększone.
Wąska sypialnia

Główną zasadą dekoracji jest pamiętanie, że każdy metr kwadratowy jest ważny i nie zagracają ścian niepotrzebnymi elementami. Lepszy jeden duży obraz niż wiele małych. Lepiej mieć jedno duże lustro niż kilka małych.

Wąska sypialnia

Ponadto powinniśmy dbać o światło. Nie pasuje dokładnie:

 • małe lampy na całym obwodzie pomieszczenia - wyraźnie zarysowują granice i przynoszą efekt przestrzenny;
 • duży jasny żyrandol - w jego świetle będzie bardzo dobrze widoczny, o ile pomieszczenie jest asymetryczne.
Wąska sypialnia

Warto wybrać kilka źródeł światła, rozproszonych, stłumionych, pozostawiając w rogach zmierzchu i zwiększając poczucie przestrzeni, a także parę kinkietów nad łóżkiem dla komfortowego czytania i tworząc przytulne półmrok.

Jeśli do pokoju przylega balkon, otwiera to dodatkowe możliwości. Można zrobić na nim oddzielną strefę, w której można wyjąć wszystko, co w sypialni nie mieściło się. Jeżeli balkon jest izolowany, można na nim umieścić szklarnię, zrobić garderobę, zaaranżować mały pokój lub osobne pomieszczenie do picia herbaty. Możesz go użyć jako kontynuację pokoju, umieszczając na nim szafę.

Wąska sypialnia

Główna zasada - z balkonem musi uzgodnić resztę sypialni. Ich projekt powinien być jednym, a nie tworzyć dysonansu.

Wąska sypialnia

Cały projekt wąskiej sypialni musi być podporządkowany idei proporcjonalności, odkupienia słabości i ostrożności. Mniej decyzji zamiatanie, jasne kolory, mnóstwo pamiątek. Tylko harmonia i minimalizm pozwolą uzyskać doskonały rezultat.

Wąska sypialnia
1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

− 5 = 2