Odnawianie fasady kuchni z litego drewna: to, co musisz wiedzieć

Odnawianie fasady kuchni z litego drewna: to, co musisz wiedzieć

Ze względu na wyrafinowany i szlachetny wygląd, kompatybilność ze wszystkimi kolorami i stylami drewna do wnętrz zawsze była i będzie najlepszym materiałem do mebli, a jego jedyną wadą jest stosunkowo wysoka cena. Przywrócenie fasad kuchennych wykonanych z litego drewna jest czymś, co prędzej czy później czeka każdego właściciela tego ekologicznego i stylowego materiału.

Odnawianie fasady kuchni z litego drewna: to, co musisz wiedzieć

W tym artykule dowiesz się, jak uniknąć konieczności przywracania nowo zakupionego zestawu słuchawkowego, co zrobić, jeśli jest nieuniknione, a także zobaczyć wybrane zdjęcia na temat "Przed" i "Po".

Żywotność każdego, nawet najbardziej wysokiej jakości i profesjonalnie przetworzonego materiału zależy od optymalnych warunków jego działania. W przypadku mebli drewnianych ważne są:

 • warunki temperaturowe - najlepszy zakres wynosi od +15 do +25 stopni;
 • wymagany poziom wilgotności wynosi od 70 do 75%
 • regularne wietrzenie pomieszczenia;
 • narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych - powłoki z drewna nadfioletowego mogą stracić jasność, więc wszystkie narażone na działanie takiej zagrożonej powierzchni powinny być pokryte specjalnym lakierem z filtrem UV;
 • odpowiednia pielęgnacja - nie zaleca się stosowania dużych ilości wody, lepiej przetrzeć wilgotne powierzchnie miękką i dobrze wykręconą ściereczką lub gąbką, a następnie wytrzeć je do sucha; Niebezpieczeństwo może stanowić agresywne detergenty lub ścierne, drapiące powłoki, twarde pędzle lub serwetki.

Przestrzeganie tych warunków może pomóc twojemu zestawowi słuchawkowemu tak długo, jak to możliwe, w zachowaniu jego oryginalnego wyglądu.

Ale co, jeśli musisz przywrócić meble kuchenne? Zadrapania, nieusuwalne plamy, skutki uszkodzeń mechanicznych - od tego nikt nie jest odporny.

W takim przypadku możesz:

 • aby zastąpić fasady;
 • szukaj pomocy u specjalistów;
 • sam przystąpić do renowacji.

W przeciwieństwie do fasad wykonanych z tworzywa sztucznego lub innych nowoczesnych materiałów sztucznych, naprawa mebli kuchennych wykonanych z naturalnego drewna jest możliwa i dość prosta, dzięki czemu zestaw słuchawkowy będzie wyglądał jeszcze lepiej niż nowy. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia, jak również od powłoki ochronnej i kształtu twoich fasad.

Odtworzenie bezpośrednich fasad

Zacznijmy od mebli w najprostszej formie. Przede wszystkim należy usunąć wszystkie fasady do pracy na poziomych powierzchniach. Nie zapomnij zwrócić uwagi na położenie każdego elementu (na przykład na wewnętrznej stronie fasady) - w konsekwencji ułatwi to ich instalację. Uchwyty i zawiasy z elewacji muszą być usunięte, jeśli trzeba, również zwracając uwagę.

Odnawianie fasady kuchni z litego drewna: to, co musisz wiedzieć

Niezależnie od napotkanych uszkodzeń, wierz mi, w większości przypadków możesz je wyeliminować samodzielnie.
Przywrócenie nietraktowanych, tj. nie pokryte farbą lub emalią z fasad kuchennych z litego drewna w przypadku pojawienia się plam lub płytkich pęknięć polega na lakierowaniu, malowaniu lub powlekaniu samoprzylepną folią winylową. Ale przedtem wszystkie wyniesione fasady powinny być umyte i wysuszone.

Do lakierowania potrzebujesz:

 • w przypadku pęknięć - najpierw zashpaklevat powierzchnie specjalnego składu drewna, a następnie przejść do szlifowania i wszystkich kolejnych elementów;
 • w celu wyeliminowania plam konieczne jest polerowanie powierzchni gruboziarnistego lub średnioziarnistego i drobnoziarnistego papieru ściernego;
 • odtłuścić powierzchnię i nałożyć przezroczysty podkład lub bejcę, aby zabezpieczyć drewno, pozostawić do wyschnięcia;
 • pokrycia elewacji 2-3 warstwami, przy czym każda warstwa zmniejsza ilość składnika barwiącego i pozostawia ostatnią warstwę przezroczystą;
 • po wyschnięciu lakieru ciesz się swoją pracą i umieszczasz wszystko na swoim miejscu.

Odnawianie fasady kuchni z litego drewna: to, co musisz wiedzieć

Możesz radykalnie zmienić wygląd swojej kuchni malując fasady w jasnym, dowolnym innym kolorze. Przebieg akcji malowania jest podobny: odtłuszczanie → szlifowanie → ponowne odtłuszczanie → plama → malowanie. W tym samym czasie możesz użyć szablonów i zastosować wzór do niektórych lub wszystkich płaszczyzn.

Jeśli drewno na fasadzie jest spuchnięte, najpierw musi zostać wyrównane, tj. Dołącz - ręcznie lub na maszynie. Jeśli szafki stają się szersze od nadmiaru wilgoci i nie zamykaj - możesz je przyciąć, odcinając nadmiar. W przypadku wyschnięcia drzewa i pojawienia się szczeliny - można przykleić warstwę lub listwę, najpierw wyrównując powierzchnię.

Jeżeli uzupełnienie wymaga drewna lakierowanego lub emaliowanego, przede wszystkim należy usunąć powłokę - chemiczną (rozpuszczalnik) lub mechaniczną (nazhdachka). Następnie możesz skorzystać z powyższych opcji lub zaktualizować zestaw słuchawkowy za pomocą folii samoprzylepnej. Różnorodność faktur i kolorów sprawia, że ​​materiał ten jest bardzo popularny w renowacji elewacji kuchennych.

Ale musisz być ostrzeżony o następujących kwestiach:

 • Nie kupuj najbardziej budżetowej wersji filmu - może nie potrwać długo;
 • weź trochę więcej materiału, niż myślisz, że będzie to konieczne, ponieważ ponowne naklejenie folii nie jest możliwe, a jeśli nie jesteś profesjonalnym klejem, możesz potrzebować zapchania ręki.

Odtworzenie fasad z płyt

Ten rodzaj fasady składa się z bandaża - ramy lub rowka, panelu - wypukłej środkowej części i zworek, które znajdują się między nimi. Pęknięcia i plamy na panelach są eliminowane w taki sam sposób, jak na liniach prostych. Ale są pewne funkcje.

Odnawianie fasady kuchni z litego drewna: to, co musisz wiedzieć

W związku ze spadkiem wilgotności w mieszkaniu, panel może kurczyć się na szerokość, rozdzierając warstwę lakieru, co pozwala zobaczyć jasne żyły między nim a uprzężą. Jest to szczególnie widoczne w ciemnych meblach. Wyjściem z sytuacji może być lakierowanie lub malowanie za pomocą cienkiej szczotki.

Ważne: Często zdarza się, że panel wysycha zimą, gdy wszyscy włączamy ogrzewanie i wstawamy w lecie z bardziej odpowiednią wilgotnością. Jeśli wszystko dzieje się w ten sposób, to może nie powinieneś spieszyć się z renowacją, ale raczej kupić nawilżacz powietrza?

Z nadmiaru wilgoci panel pęcznieje i może rozerwać taśmę - następnie można ją przyciąć do wymaganego rozmiaru (do szlifowania lub czyszczenia), demontując całą konstrukcję.

Odnawianie fasady kuchni z litego drewna: to, co musisz wiedzieć

Odnawianie fasady kuchni z litego drewna: to, co musisz wiedzieć

Odnawianie fasady kuchni z litego drewna: to, co musisz wiedzieć

Istnieje inna opcja - wymiana panelu. Zamiast tego można wstawić szkło, witraże, siatkę rattanową, bambusowe płótno - wszystko, wprowadzając do wnętrza nowość lub egzotyczność. Ponieważ jeden inny szczegół może prowadzić do dysonansu we wnętrzu, pomyśl nad symetrycznym układem kilku nowych paneli.

Mamy nadzieję, że wszystko napisane przez nas przyniesie ci korzyść i życzymy Ci odkrycia utalentowanego konserwatora!

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

2 + 3 =