Lobelia v zahradě: výsadba a péče (25 fotek)

Lobelia patří do skupiny zvonovitých květů, je považována za jedinečnou rostlinu, kterou ocení květináři a chovatelé. Během svého kvetení je v létě podobná jako načechraná koule, ve které zelené listy jsou téměř neviditelné. Pěstuje se na květinových záhledech, visí okrasné koše, květináče, velmi jemně vypadá jako lobelia na balkoně. Můžete vytvořit nádherné kompozice pro návrh zahrady s takovou univerzální rostlinou, například bude vypadat krásně v kombinaci s petunií. Chcete-li vědět, jak růst lobel doma, potřebujete nějaké znalosti a zkušenosti, zvláště na sazenicovém jevišti.

Lobelia ampelnaya
Lobelia na balkoně

Nejznámější druhy lobelie

Rodnou zemí rostliny je Jihoafrická republika, ale lobelie je spíše nenáročná, a proto je v mnoha zemích běžná. Rusko nebylo výjimkou. Nyní v přírodě existuje asi 300 různých odrůd lobelia, každý typ má své vlastní vlastnosti. Lobelia v hrnci často používají zahradníci jako ozdoby oblouků a altánků. Taková rostlina může být roční nebo trvalá, bylinná nebo křovinná, a existují i ​​kultivované odrůdy.

Lobelia bílá

Lobelia kardinál

V květinářství se jako okrasné rostliny používá pouze 20 odrůd. Nejčastějším druhem je jednoroční lobelie erinus, který se také nazývá lobelia cervikálního (obrubníku). Má tenké stonky a zubaté, neporušené listy. Během kvetení Lobelia vypadá Bouffant koule s mnoha malými bílými květy, fialové, modré a fialové odstíny, které velikost se pohybuje v rozmezí 1-2 cm, a jejich výše dosáhne stovky kusů. Existuje několik jeho forem:

 • Lobelia trpaslík - je považován za nejmenší formu. Výška křovin se pohybuje od 8 do 12 cm.
 • Lobelia kompaktní - rostoucí hustý keř s rovnými výhonky. Vyrůstá až na výšku 15 cm.
 • Lobelia ampelnaya - tento druh roste ve velkolepé kaskádě, jejíž stonky směřují dolů. Nákaza stoupne na 35 cm.
 • Lobelia vzpřímená - roste sloupkovitý keř. Výška dosahuje až 25 cm.
 • Lobelia rozmetadlo - stonky takových lobelia jsou dlouhé, šíření. Výška křoví je malá, od 10-15 cm.
 • Lobelia ampel se používá pro balkónové krabice, hrnce, závěsné květinové koše. Ostatní uvedené formuláře jsou typu clusteru.
Květiny lobelie
Lobelia u chaty

K populárním odrůdám lobelia Erinus patří:

 • "Císař Willy";
 • "Bílý palác";
 • Sapphire;
 • "Slečna Clibranová";
 • "Červená kaskáda";
 • Modrá fontána.
Lobelia v zahradní výzdobě

Vedle jednoročních druhů je zde vytrvalá zahradní lobelie. Mezi touto odrůdou patří:

 • Lobelia syphilitic - je charakterizována vzpřímenými křovinami s hustými květy. Zasadit takovou rostlinu na vlhkou půdu.
 • Kardinál Lobelia - vztyčené stonky takového křoví dosahují výšky 1 m. Květy jsou jasně červené. Tato rostlina je vhodná pro pěstování na bažinaté půdě.
 • Lobelia oheň - tento druh má špičaté květenství s červenými květy a vínové listy. Výška pouzdra dosahuje až 1,5 m.

Trvalka, samozřejmě, není tak obyčejná, ale má také své fanoušky mezi milovníky květin. Pěstování lobelia trvalka je vhodná při vytváření květinových uspořádání na místě a na břehu zahradních jezírků.

Lobelia Erinus Riviera

Lobelia při zdobení fasády domu

Výběr semen a doba výsevu lobelia

Chcete-li pěstovat krásnou lobelii, musíte vědět nejen o tom, jak ji správně rostou, ale je správné, abyste si vybrali semena. Typ Bush kvete velmi hojně, s nízkou a hustou miskou. Při dodržování pravidel péče o květy nebudou vidět zelené listy. Ampelový tvar není tak intenzivně vzkvétající, křov je drobnější. Květiny lobelie této formy vyžadují pečlivější péči a znalosti. Vyrůstají dokonce i nováček nezkušený zahradník.

Při výběru rostliny byste měli věnovat pozornost barvě. Lobelia bílého odstínu roste pomaleji. Modré a modré odrůdy rostou a květy rychleji. Rostoucí lobelie fialových a fialových odstínů je nejnáročnějším zaměstnáním, růst špatně.

Purpurové Lobelie
Lobelia v květináčích

Sazenice se vyvíjejí dlouhou dobu. Od okamžiku výsevu až do kvetení trvá asi 90 dní. Lobelia doma začíná růst některými zahradníci v únoru. Během tohoto období vyžaduje vyšší péči, protože denní světlo pro rostlinu nestačí, výhonky nevyrůstají dobře a riziko výskytu černé nohy se zvyšuje. Situace se příští měsíc stabilizuje. V některých případech jsou sazenice zasetá v březnu lobelia kvůli slunečnému počasí dohnat únor, takže pokud existují speciální osvětlení pro osvětlení a čas navíc, můžete semit semena dříve.

Květinové lůžko z lobelie
Lobelia bush

Očkování
semenáčků

Půda pro semenáčky lobelie by měla být absorbována vlhkostí, výživná a ne těžká. Můžete si koupit speciální podklad v obchodě, který je určen k pěstování klíček. Je-li půda těžena rukou, měla by být řádně připravena: na podzim připravte směs lesní půdy, humusu, písku a rašeliny ve stejných poměrech a pak protřepete velkou obrazovku. Je důležité vědět, že jakákoli země, dokonce i koupená, musí být dezinfikována. K tomu je nutné ošetřit roztokem fungicidu nebo jednoduše odstranit na balkonu během zimy. K normalizaci úrovně kyselosti půdy před sejbou se stačí přidat vápno nebo dolomitovou mouku.

Lobelia v designu krajiny
Lobelia na schodech

Postupné stupně osiva lobelia pro semenáčky:

1
 1. V širokém a mělkém kontejneru s odvodňovacími otvory položte připravenou půdu, od malé libry a stojte 24 hodin.
 2. Semena rostlin, které jsou umístěny na listu papíru ohýbaného, ​​opatrně posypány na podkladě a rovnoměrně rozděleny. Pak je musíte posypat vodou.
 3. Zásobník se sazenicemi pokryje skleněným povrchem a položí na slunné teplé místo.

Můžete zasít granulované semena. Lobelia se vyvíjí dobře, rostoucí ze semen se vyskytuje v rašelinových tabletách nebo speciálních kazetách. Tato varianta výsadby sazenic je snadnější.

Lobelia na lodžii

Péče o sazenice

Chcete-li udělat velkolepou rostlinu ze semen doma, musíte znát nejen to, jak řádně rostli, ale také jak se starat o lobelii. K tomu je nutno každodenně vysázené klíčky ventilovat, to znamená, že pravidelně odstraňte sklo, odstraňte sbíranou vlhkost a vložte průhledný kryt na nádobu zpět. 1-1,5 týdny, kdy se první výhonky se doporučuje pro čištění skla a organizovat sklenících sazenic podmínky, pokrývající je polyethylenem a umístěné v dobře osvětleném místě bez přímého slunečního světla. Protože polyetylén také potřebuje odstranit nahromaděný kondenzát.

Lobelia v závěsném květináči
Výsadba lobelia

Po zvednutí semen je nutné zabránit jejich intenzivnímu růstu ve výšce. Chcete-li to udělat, musíte je trochu temperovat přesunutím zásobníků se sazenicemi po nějakou dobu odpoledne na balkon, kde teplota vzduchu bude chladnější a osvětlení stačí. V noci je musíte dát do teplého pokoje, který dodává další zdroj osvětlení. Také by mělo být podsvícení zapnuto v deštivém a zamračeném počasí.

Lobelia vztyčená
Lobelia purpurea

Zvlhčovat sazenice nejlepší dno, nalil malé množství vody do vany, jak to bude zabránit výskytu plísní na plesnivé půdy povrchu substrátu, protože z nich může zemřít klíčky. Pro vodu ze shora je nutné velmi přesně z čajové lžičky nebo jednorázové stříkačky. Pokud se na povrchu země objeví forma, musí být odstraněna a posypána tenkou vrstvou promytého a kalcinovaného říčního písku nebo drceného aktivního uhlí. Aby se zabránilo výskytu jakékoliv choroby, je nutné neumožňovat sušení a silné zvlhčení půdy, a také pravidelně krmit. Půda musí být volná a suchá.

Lobelia v zahradě

Seedling sazenic

Po rozmnožování sazenic musí být potápěny, to znamená, že je nutné zasadit malé trámy, popadat několik výhonů se zemí v samostatném podnosu. Před tím je půda se semenáčkami hojně navlhčena, takže je snadnější oddělit semenáčky od sebe navzájem. Interval mezi svazky transplantovaných rostlin by měl být ponechán nejméně 2-3 cm.

Po vyskladnění nalejte a zalijte vodu. Pokud jsou transplantované výhonky 3 cm vysoké, doporučuje se, aby byly trochu ořezány, takže budou dobře kousky a kvetou.

Sazenice posypejte opatrně, aniž byste ovlivnili mladé listy. Dělejte to lépe pomocí stříkačky nebo čajové lžičky.

Zahradní lobelie

Kořenové vysázené sazenice pěstované Lobelin z dočasného zásobníku v otevřeném terénu je nutné na začátku prvních letních měsících, udržet vzdálenost mezi jednotlivými shluky 10-15 cm. Jejich transplantace podobný skok. Pro uchopení svazků můžete použít špachtle nebo malou špachtlí.

Lobelia ampel Sapphire

Lobelia se doporučuje vysadit na polo-zastíněný nebo slunný pozemek zahrady s převážně vlhkou půdou. Příliš úrodná půda není vhodná pro lobelii, protože zeleň bude bujná a květy budou vzácné. Doporučuje se, aby se v červenci snížily keře, což přispěje k ještě většímu růstu a květu. Během tohoto období můžete půdu oplodnit minerálními doplňky jednou týdně.

Lobelia syphilitie

Pěstování lobelie v kvetináčích, květináči nebo na balkoně znamená pečlivější péči, protože země tam rychle vysuší a užitečné látky jsou mnohem menší. Půda musí být krmena pravidelně, takže před výsadbou lobelie v hrnci se musíte postarat o oplodnění půdy.

Péče o lobelii

Výsadba a péče v otevřeném prostoru takové rostliny není velký problém. Lobelia ze semen roste krásná a velkolepá, pokud budete dodržovat všechna uvedená doporučení a pravidla. Taková rostlina je schopna vyzdobit jakékoliv území s načechranými a velkolepými kompozicemi.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

99 − = 96