Aerator z mieszadłem jest przydatnym dodatkiem

Coraz częściej w nowoczesnej kuchni lub łazience można zobaczyć na końcu wylewki miksera tak interesujący dodatek jak napowietrzacz. Co to jest i dlaczego jest zainstalowany?

Aeratory (czasami zwane także ekonomistami wody lub ekonomizerami) to specjalne dysze, które mieszają wodę z powietrzem i tworzą taki strumień wody, który ma wiele pozytywnych właściwości:

 • Strumień staje się miękki, to znaczy, jeśli uderza w twoją dłoń lub naczynia, nie ma zbyt wielu rozprysków na bokach. Przepływ wody, która obejmuje to, w co jest kierowana.
 • Proces prania staje się łatwiejszy (szczególnie w przypadku zainstalowania aeratora obrotowego) i jest skuteczny w porównaniu ze stosowaniem sztywnego strumienia, który nie przechodzi przez aerator i ma właściwość "uderzenia lokalnego".
 • Przepływ wody zmniejsza się, ale pozostaje wystarczająco silny, aby zapewnić skuteczne mycie (bez rozpryskiwania) detergentów. Aerator mieszający, będący ogranicznikiem przepływu, pozwala na zmniejszenie objętości wody zużywanej przez mycie naczyń lub na mycie dwa lub więcej razy bez zmniejszania wygody wykonywania tych procedur.
 • Smak wody i jej zalety dla organizmów żywych zależą w szczególności od stężenia rozpuszczonego w niej tlenu oraz od stopnia zwietrzenia chloru (jeśli stosuje się chlorowaną wodę).
Aerator do mieszarki z wysoką wylewką
Aerator do baterii kuchennych

W związku z tym aerator dyszy:

 • poprawia wydajność strumieni wodnych;
 • poprawia jakość samej wody;
 • zmniejsza jego zużycie.
Mosiężny aerator do miksera

Cechy konstrukcyjne i typy aeratorów

Projekty większości aeratorów obejmują takie podstawowe elementy jak:

 • ciało;
 • gumowa lub plastikowa uszczelka;
 • jeden lub więcej filtrów;
 • różne nacięcia i refleksyjne płytki przepływowe;
 • Rura przedłużająca lub zawias (zawsze zawarte w obrotowym napowietrzaczu).
Dysza do oszczędzania wody na mikserze

Skrzynie aeratorów mogą być produkowane:

 • z tworzywa sztucznego;
 • prasowanego stopu metalu;
 • z mosiądzu.

Trzeba powiedzieć, że ostatni rodzaj kadłuba jest najbardziej wytrzymały, ale kosztuje więcej niż pozostałe.

Plastikowe i wytłaczane metalowe obudowy są dobrą alternatywą dla mosiężnych skrzynek, ale mosiężne aeratory są jeszcze lepsze.

Napowietrzane z prasowanego stopu metali

Nieudany wybór, posiadający pewną liczbę minusów: przypadek aeratora jest kruchy i obawia się silnych wpływów mechanicznych, jest w stanie utlenić, ma właściwość "przyklejania się" do drenu, co komplikuje jego demontaż. Tylko w bardzo tanich mikserach instalują podobne aeratory.

Plastikowy aerator do miksera

Aeratory z tworzyw sztucznych

Jest to bardzo krótkotrwała opcja, ale taki aerator do mikserów nie przyklei się ściśle do dyszy zlewu, może być łatwo zdemontowany i zainstalowany w innym miejscu, jeśli to konieczne. Ale nie jest odporny na obciążenia mechaniczne i dlatego często się psuje.

Mosiężne aeratory

Niezawodność, a także trwałość przewyższają wszystkich konkurentów: nie rdzewieją i są w stanie wytrzymać duże obciążenia mechaniczne i temperaturowe. Mogą być alternatywą dla produktów ze stali nierdzewnej. Chociaż jest to oczywiście dobra opcja, ale jest bardzo rzadka.

Aerator z podświetleniem do miksera

Biorąc pod uwagę metodę instalacji, aeratory są podzielone na trzy typy:

1
 • Z wewnętrzną instalacją. Takie napowietrzacze mają gwint zewnętrzny i są wkręcane w dziób miksera na końcu dziobka.
 • Z zewnętrzną metodą montażu. W ich przypadku znajduje się wewnętrzny gwint, dzięki któremu taki aerator można przykręcić na końcu dziobka miksera, jeśli ma on gwint zewnętrzny w odpowiednim miejscu.
 • Modele ze specjalnymi wkładkami, które pozwalają na te aeratory (usunięcie tych wkładek lub używanie ich), powinny być zainstalowane na obu typach mieszalników, to znaczy przy zewnętrznych i wewnętrznych gwintach końcowej części dziobka.
Zdejmowany aerator z mieszalnikiem

Jeśli rozróżnimy aeratory poprzez ich dodatkowe funkcje, to znaczy modele:

 • Obrotowy lub elastyczny. Urządzenia te nazywa się tak dlatego, że mają ruchome lekki. Taki elastyczny napowietrzacz można przesuwać w zlewozmywakach kuchennych i regulować (jeśli to konieczne) nachylenie jego konewki do pojenia, a w konsekwencji kierunek strumienia wody.
 • W odniesieniu do regulowanych urządzeń, które można ustawić w trybie "natryskiwania" lub "strumienia", podczas gdy moc przepływu wody również może się zmieniać.
 • I takie jak aerator z podświetleniem, który spełnia zarówno funkcję dekoru, jak i (w większości modeli) umożliwiając kolor strumienia wody do określenia przybliżonej wartości temperatury wody na wylocie miksera. Na przykład, przy temperaturze wody poniżej 29 ° C, jego kolor może być zielony, a jeśli temperatura wody jest w zakresie 30-38 ° C - niebieski, a jeśli jest tak gorący, że jego temperatura wynosi 39 ° C lub więcej, to strumień wody zmieni kolor na czerwony. Wszystkie te piękne efekty specjalne mogą mieć mikser do umywalki z aeratorem, jeśli mają ukryte wewnątrz obudowy diody LED, obwód elektroniczny i bardzo małe wymiary turbiny wytwarzającej prąd elektryczny.
Stalowy aerator do miksera

Mikser z aeratorem i termostatem

Zalety

Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszalnika z aeratorem, aby zaoszczędzić wodę, wtedy przy jego użyciu możesz zmniejszyć przepływ z 15 l / min do 6
-7 l / min (i do 1,1 litra na minutę, jeśli zainstalujesz aerator próżniowy). Ponadto takie urządzenie ma szereg innych zalet:

 • Hałas zmniejszy się wraz z używaniem wody, ponieważ woda dostarczana jako mieszanina z powietrzem nie wytwarza dużego hałasu.
 • Dla aeratora (w tym obrotowego), niezależnie od miejsca instalacji, w kuchni lub w łazience, zawsze jest łatwo zadbać i łatwo go naprawić.
 • Prostota konstrukcji umożliwia zrozumienie tego urządzenia nawet dla gospodyni domowej, która sama może ją rozmontować i wyczyścić.
 • Aerator służy jako najprostszy filtr zgrubny.
 • Eliminuje rozpryski, poprawia jakość wody, nasyca ją tlenem i zmniejsza zawartość procentową chloru.

Ci, którzy mają małe dzieci w rodzinie, mogą kupić dysze do napowietrzania wody, przypominające postaci zwierząt. Urządzenia te mogą mieć również kształt owalny i prostokątny. Wymyślone już, i takie aeratory, które mogą skręcać liczne strumienie wody, albo w postaci eleganckiej fantazyjnej spirali, albo w postaci niezwykłego rusztu wodnego.

Mikser kran w łazience
Wbudowany aerator mieszający

Wady

Jeśli mówimy o niedogodnościach, które czasami pojawiają się po zainstalowaniu aeratora, to po pierwsze, trochę, a po drugie, nie każdy, kto kupił i zainstalował ekonomizer wody, może stanąć przed nimi:

 • Często konieczne jest czyszczenie siatek filtracyjnych i może być konieczna naprawa lub nawet wymiana urządzenia, jeśli jakość wody w twoim domu jest bardzo niska. Na przykład, gdy scentralizowany system zaopatrzenia w wodę jest stary, a rury w nim pokryte są grubą warstwą rdzy.
 • Gdy ilość wody wpływającej do jednostki czasu spada, kąpiel i duży rondel będą wypełniane wolniej.
 • Zmniejszenie prędkości przepływu cieczy w rurze odpowiedniej dla mieszalnika może spowodować, że kolumna gazowa z automatycznym zapłonem elektronicznym zostanie użyta do podgrzania wody, do sytuacji, gdy przy bardzo niskim ciśnieniu wody w układzie czasami nie ma automatycznego uruchamiania urządzeń grzewczych.
Mikser z aeratorem i szufladą
Elastyczny aerator do miksera

Podsumowując, musimy powiedzieć jeszcze kilka słów o aeratorach próżniowych. Dostępność specjalnego zaworu podciśnieniowego pozwala tym urządzeniom zaoszczędzić jeszcze więcej wody, zmniejszając jej zużycie, dzięki wstępnemu ściskaniu cieczy przed wprowadzeniem jej do siatki natryskowej. Tak więc dla tych, którzy tego nie lubią, gdy woda z kranu płynie z dużą prędkością i bez ograniczeń przepływu, nawet gdy trzeba myć kilka łyżeczek, radzimy kupić taki aerator miksera.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

20 − = 12