Jak malować dach domu: wybór farby, etapy pracy

Większość właścicieli domów wielokrotnie myślała o tym, jak właściwie pomalować dach, aby poprawić funkcjonalne i estetyczne właściwości budynku, ponieważ wysokiej jakości malowanie chroni dach przed szkodliwym działaniem opadów atmosferycznych, palącym słońcem, wilgocią i zanieczyszczeniami przemysłowymi.

Proces malowania dachu za pomocą pistoletu natryskowego

Najczęściej budowniczowie używają łupków i ocynkowanego żelaza, aby stworzyć trwałą i trwałą powłokę. Malowany dach wygląda dużo bardziej estetycznie i atrakcyjnie.

Konserwacja i malowanie żelaznego dachu

Żelazo nawet najwyższa jakość jest stale narażona na wszelkiego rodzaju negatywne wpływy środowiska:

 • Ultrafiolet;
 • Opady;
 • Uderzenie mechaniczne;
 • Ciśnienie dużych mas śniegu w zimie.

Z tego powodu dach zaczyna zanikać z czasem, tracić kolor, rosnąć z mchem. Wtedy stare pokrycie może stać się nawet nieszczelne, co doprowadzi do zniszczenia całego budynku.

Wymagania dotyczące kompozycji barwiących

Lepiej jest zrezygnować z farby olejnej lub emulsji wodnej. Niezależnie od jakości wybranego produktu, materiał barwiący będzie musiał być nakładany na dwie, a czasem trzy warstwy.

Zanim zaczniesz, musisz martwić się o bezpieczeństwo. Nie chodzi tylko o przewody ochronne, ale także o indywidualne środki ochrony przed samą farbą (okulary, respirator lub specjalna maska).

Proces malowania łupkowego dachu domu za pomocą pędzla

Przebieg pracy

Zanim pomalujesz dach, musisz zebrać wszystkie niezbędne narzędzia i zaplanować samą pracę. Warunkowo cały proces dzieli się na dwa kluczowe etapy:

 1. Przygotowanie;
 2. Malowanie.

Początkowo ocenia się stan powłoki. Dach jest dokładnie oczyszczony z rdzy za pomocą specjalnych szczotek. W procesie czyszczenia ważne jest, aby nie uszkodzić integralności samego dachu. W miejscach, w których występuje dużo rdzy, dach jest bardzo podatny na wszelkie zakłócenia mechaniczne.

Aby łatwo usunąć rdzę, możesz użyć narzędzi sklepowych do takich celów lub wypróbować starą metodę "dziadka" - nafty.

Po oczyszczeniu metalu jest on pokryty jakimkolwiek związkiem antykorozyjnym. Podczas pracy z metalowymi powierzchniami surowo zabrania się stosowania jakichkolwiek produktów na bazie wody, ale w przypadku obróbki łupków nawet mile widziane jest użycie gorącej pary.

Wszystkie otwarte połączenia i pęknięcia zagruntowane. Po całkowitym wyschnięciu powierzchnie, na które nałożono podkład, są dokładnie szlifowane.

Malowanie

Wstępne przygotowanie jest konieczne w celu zapewnienia, że ​​w przyszłości malowana powierzchnia będzie wyglądała estetycznie, a sama kompozycja farbująca w pełni spełnia swoją rolę jako powłoka ochronna. Podnosząc farbę, należy wziąć pod uwagę, jaki rodzaj metalu będzie podatny na zabarwienie (czarny metal, galwanizacja). Praca z metalem jest dopuszczalna tylko w warunkach bezwzględnej suszy. W tym celu planowana jest naprawa w porze suchej.

1

Najwygodniejszy sposób, umożliwiający lakierowanie wysokiej jakości dachu domu:

 • Pędzle. Metoda jest powolna, ale dokładna. Za pomocą pędzli różnych typów można ostrożnie malować metal, szczególnie starannie barwiąc trudno dostępne miejsca i obszary, w których skoncentrowana jest duża liczba primerów;
 • Roller. Umożliwia szybką i wydajną pracę. Możesz kupić rolki od razu w kilku rozmiarach, aby pracować w różnych miejscach równie produktywnie;
 • Pistolet natryskowy. Doskonałe narzędzie do pracy na dużych stronach. Umożliwia szybkie i wydajne malowanie szerokich powierzchni. Jednak nie nadaje się do pracy z małymi detalami. Do takich celów używaj pędzli lub wałków.
Zielony dach metalowy

Jak malować dach z łupka

Samo łupek jest dość atrakcyjny i pasuje do każdego stylu architektonicznego. Jednak to nie przeszkadza wielu właścicielom domów w malowaniu dachu za pomocą łupkowej powłoki w innych kolorach. Podobnie jak w przypadku dachów metalowych, proces przekształcania domu składa się z dwóch etapów: przygotowania powierzchni do pracy i samego malowania.

Przygotowanie

Szczególną zaletą łupka jest wysoki stopień przyczepności do kompozycji barwiących dowolnego typu. Wszystko, co jest wymagane na początkowym etapie przygotowania, to czyszczenie powierzchni roboczej z zanieczyszczeń: kurzu, brudu, liści, fragmentów mchu i reszty. W razie potrzeby można nawet umyć łupek.

To, co jest niezbędne, aby się go pozbyć, pochodzi z tłustych plam. Najlepiej używać benzyny lub specjalnych rozpuszczalników. W przeciwnym razie plamy mogą poważnie pogorszyć końcowy rezultat nawet najlepszej jakości pracy.

Jeśli łupek jest przymocowany do dachu za pomocą żelaznych gwoździ, należy popracować nad czyszczeniem tych trudnych miejsc. Powierzchnię czyści się rdzą i brudem. Pęknięcia są uziemione. Pożądane jest pokrycie elementów żelaznych środkiem antykorozyjnym.

Wybór materiałów

Malowanie dachu łupka wygodnie przeprowadza się przez natryskiwanie. W takim przypadku wybierz farbę i odpowiedni typ. Na przykład wygodnie jest pracować z kompozycjami dyspergującymi wodę.

Łupek nie tylko będzie wyglądał estetycznie, ale także uzyska dodatkową ochronę. W sklepach z profilami już pojawiły się farby tego typu, zaprojektowane specjalnie do pracy z takimi powierzchniami jak łupek, dachówka, płyty azbestowo-cementowe.

Inną dobrą opcją jest zastosowanie wysokiej jakości emalii. Bardzo szybko wysychają i są łatwe w użyciu.

Z reguły, ze względu na zanieczyszczenia substancji specjalnych, farba umożliwia uzyskanie gładkiej, mocnej i stosunkowo elastycznej folii na powierzchni roboczej. Dach zyskuje atrakcyjny błyszczący połysk, który nie traci swojej jasności przez długi czas. Taki holistyczny film może zapewnić niezawodną ochronę konstrukcji łupkowych.

Dom z szarym dachem

Barwienie

Podobnie jak w przypadku ocynkowanego żelaza, wygodne jest powlekanie dużych powierzchni pokrycia łupkowego wałkiem za pomocą wałka. Możesz kupić kilka podobnych narzędzi o różnych rozmiarach. Pozwoli to zaoszczędzić czas i wysiłek.

Jednak walec jest dobrym narzędziem tylko przy pracy z płaską powierzchnią. Falisty rodzaj łupka można traktować rozpylaczem lub odpowiednim pędzlem. Przydatnych może być kilka rodzajów narzędzi.

Eksperci zalecają malowanie od góry do dołu. W ten sposób można uniknąć brzydkich smug, a orientacja w przestrzeni na dachu będzie wygodniejsza. Innym ważnym niuansem jest malowanie łupka lepiej pionowo, rząd p
o rzędzie.

Niektórzy eksperci uważają, że powierzchnia łupka jest lepiej najpierw zagruntować. Pomaga to jeszcze bardziej wzmocnić przyczepność powierzchni roboczej za pomocą kompozycji barwiącej, ale nie zawsze ma to sens.

Dom z drewna z zielonym dachem

Cenna rada

A naprawy globalne i małe odnawianie wymagają wielu inwestycji i zasobów. Jednak znajomość pewnych niuansów i specjalnych sztuczek konstrukcyjnych pozwoli zaoszczędzić zasoby.

Oto kilka cennych wskazówek, które mogą być przydatne dla każdego, kto zamierza zaktualizować dach swojego domu:

 • Do malowania powierzchni metalowych korzystne jest kupowanie farb o ulepszonym składzie. Główną różnicą jest brak zanieczyszczeń wody i obecność elementów antykorozyjnych dla ochrony. Zwykle taka farba lepiej "chwyta" powierzchnię metalowego dachu ze względu na ulepszone właściwości klejące. Ponadto tworzą one dość elastyczny film, co jest ważne, biorąc pod uwagę właściwości metalu do rozszerzania się przy długotrwałej ekspozycji na wysokie temperatury (na przykład w lecie pod palącym słońcem);
 • Wybierając farbę do pracy z dowolnym typem powierzchni, wielu zapomina o jednej bardzo ważnej jakości - ognioodporności kompozycji barwiących. Z reguły im bardziej nowoczesny jest ten produkt, a bardziej znany producent, tym silniejsze są te ważne cechy. Jeśli nie ma odpowiedniego oznaczenia na banku farb, możesz skontaktować się ze sprzedawcą-konsultantem;
 • Zirkol to matowa kompozycja akrylowa, która ostatnio stała się niezwykle popularna. Eksperci doradzają, aby zwracać uwagę na nowy produkt, koncentrując się na jego nienagannej wydajności. Zawiera aktywne dodatki antykorozyjne, a także absolutnie ognioodporne.

Jeśli właściciel prywatnego domu nie ma pewności co do swoich umiejętności, lepiej nie wykonywać tak pracochłonnej pracy sam. Lepiej jest szukać profesjonalnej pomocy.

Dom z ciemnym dachem
1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

26 + = 29