Kompetentní osvětlení schodů: rada odborníků (23 fotek)

Žádný majitel domu nebo dvoupodlažního bytu se nedomnívá, že schodiště by mělo být nejen krásné, ale především bezpečné. Je to kvalitní a dobré osvětlení, které vytváří pohodlí a minimalizuje riziko úrazu ve tmě nebo při pádu.

Osvětlení betonového schodiště
Osvětlení schodů

Denní osvětlení schodů v domě částečně řeší problém světla. Proto je důležité vzít v úvahu umístění konstrukce vzhledem k oknu a dveřím. Dokonce i v případě, že se nachází vedle okna, pak v zamračených dnech, a zejména ve tmě, je potřeba umělé schodiště do druhého patra. Podsvícení by mělo být nejen funkční, ale i ekologicky spojené s formami a designem designu. Určit možnost osvětlení je nutná v etapách plánování domu, při výběru typu schodiště.

Světelné schody v soukromém domě

Osvětlení dřevěných schodů

Stručný popis různých typů světelných zařízení

Různé způsoby, jak vybavit schody, umožňují vybrat nejen krásné verze lamp, ale také nejvhodnější a vhodnější pro konkrétní dům.

Svítidla pro místní osvětlení

Tento způsob zvýraznění umožňuje zaměřit se na jednotlivé prvky schodiště - schody. Jednotlivé bodové svítilny jsou namontovány na svislém povrchu schodu ve středu / boku. Zajímavé je uspořádání lampy přímo ve schodišti (prvky se montují na široké schody, blíže k zábradlí).

LED osvětlení

Jak provést bezpečné osvětlení dřevěného schodiště je lepší zkontrolovat u elektrikáře (tak, aby se operace nezhoršila a schody nesvítí).

Osvětlení schodů v domě

Světelné prvky na stěnu

Podobná metoda osvětlení je nejběžnější. Nainstalujte lampy několika typů:

  • Povrchové modely jsou připevněny ke stěně zadní stranou. Upevnění plafonů neumožňuje změnu směru světelného toku. Pros - kompaktní (můžete zdobit žebřík jakékoliv šířky), vytváří jednotné rozptýlené světlo;
  • Svícny mají nutně základnu, díky níž jsou žárovky umístěny v jiné vzdálenosti od stěny. Toto univerzální osvětlení dokonale zapadá do jakéhokoliv interiéru. Některé modely umožňují změnit směr světelného toku;
  • konstrukce svítidla zabudovaného ve stěně předpokládá přítomnost instalační hloubky minimálně 4 cm. Proto je podobné osvětlení schodiště v chalupě vhodné pro falešné stěny, sádrokartonové příčky. Pokud je krycí panel, musí být vzduchová mezera. Modely jsou vybaveny stacionární nebo pohyblivou hlavou (je snadné směrovat paprsky správným směrem). Lampa může být postavena kolem schodu, na úrovni kolen. Při dlouhých pochodech nesmí být bodové světlo nastaveno na každém kroku, ale ve dvou nebo třech.

Ve stadiu instalace je důležité vzít v úvahu výšku instalace svítidel - neměly by zasahovat do volného pohybu obyvatel na schodech.

Křišťálový lustr ve schodišti

Dekor lampy (plafond, stínidlo, závěs) může být zcela uzavřen (jednotné osvětlení schodiště) nebo otevřený (světlo směřuje přísně nahoru / dolů). Svítidla / plafondy jsou vyrobeny z různých materiálů: sklo, papír, tkanina, plast. Barva plafonu a dekorace by měla být v souladu se stylistickým rozhodnutím schodiště a udržovat vnitřní prostor místnosti. Podmíněně je možné rozlišit několik stylů výzdoby:

  • klasické skleněné tabule se přibližují k širokému kamennému schodišti, netriviálně vypadajícím lampám se svíčkami;
  • Moderní styl zajišťuje přítomnost kovových skleněných schodů. Zachovat náladu interiéru lampy pomocí kované konzoly, plafondy z lakovaných tvarů z matného skla;
  • Stylistika země se vyznačuje dřevěnými schodišti nebo obložením na schodech. Svítidla s dřevěnými podstavci (nebo imitující dřevěnou konstrukci), zdobená látkou, jsou instalovány. Skvělá volba - lampy s matnými plafondy, upevněné na kovových držácích (měď, mosaz).

Hlavním požadavkem pro plafondy je nechat na světle. Při výběru je také třeba vzít v úvahu následující charakteristiky: snadnost údržby, stupeň vytápění (aby nedošlo k spálení s pravděpodobným dotykem).

Neštandardní kombinace nástěnných světel a vestavěných funkcí vám umožní harmonicky kombinovat funkčnost a dekorativitu. Dekorativní svícny mohou odpoledne vytvořit schodiště jako malou domácí fotogalerii. A v noci budou schody schodiště viditelné díky spotovým zabudovaným lampám.

Pokud je schodiště osvětlené pouze nástěnnými svítidly, jsou vybrány modely, které vedou světlo dolů, paralelně s kroky.

1
Kombinované osvětlení schodů

Konzolové osvětlení

Stropní svítidla

Zařízení jsou připevněna ke stropu a mohou osvětlit několik schodů najednou. Proto se organicky podívejte do domů / bytů s vysokými stropy. Dostupné modely s nebo bez zavěšení.

Lustry na dlouhých závěsech jsou vhodné pro konstrukci rozměrových schodišť umístěných ve středu místnosti. Takové lampy mají často pompézní vzhled. Svítidla ozdobená kaskádovými ozdobami, skleněnými / skalními křišťálovými přívěsky vyplňují prostor zvláštním šarmem a efektivně se spojují s kované ploty schodiště. Při volbě délky závěsu je třeba vzít v úvahu, že čím bližší je osvětlení k stropu, tím je rovnoměrněji rozloženo světlo.

Modely bez závěsů lze optimálně integrovat do zadních ploc
h schodišť vícepodlažních domů.

Světelné schody na verandě
Osvětlení schodiště v bytě

Dekorativní součást osvětlení schodiště

Při výběru zvýraznění hrají důležitou roli strukturální prvky schodiště. Nejoptimálnější variantou osvětlení šroubu, dlouhého schodiště je LED pás (flexibilní polymerový pás s LED). Nepromokavý nátěr umožňuje upevnění výrobku na povrch pomocí oboustranné lepicí pásky. Páska vytváří velmi silné osvětlení schodiště v soukromém domě, takže je žádoucí instalovat ho do hliníkového profilu tvaru U.

LED osvětlení schodiště
Podsvícení schodů lustry

Jak udělat fantastický vizuální efekt kroků páření v prostoru? Je to velmi jednoduché - fixovat pásku do speciálních drážek pod schody.

Nezapomeňte, že podsvícení může vizuálně měnit geometrii prostoru. Pokud světlo stěnových svítilen vzroste, výška místnosti se vizuálně zvětší.

Při výběru lampy je třeba mít na paměti, že dřevěné textury dokonale doplňují žlutou barvu a kovové skleněné konstrukce jsou vhodnější, než aby byly studené bílé.

Podsvícení schodů v minimalistickém stylu
Osvětlení schodů ze zdi

Metody ovládání osvětlení, výhody a nevýhody

Samozřejmě, množství příslušenství, varianty jejich instalace poskytuje různé způsoby, jak zvládnout tuto rozmanitost.

Pohodlné osvětlení "na stroji"

Automatické systémy osvětlení jsou vybaveny snímači a regulátory. Snímače pohybu reagují na pohyblivý objekt a jsou instalovány na začátku / konci žebříku. Při montáži na stěnu se vybírají zařízení s úhlem prohlídky 180 ° a při montáži na strop se volí 360 °. Obvykle rozsah zařízení není větší než 12 metrů.

Zábradlí s osvětlením
Osvětlení schodiště

Výhody: šetří energii (protože lampy nefungují neustále), neblokujte stěnu při hledání spínače ve tmě nebo se nezapomeňte zapnout světlo po procházení po schodech, systém funguje na klasických lampách nebo na LED páskách.

Nevýhody: citlivost na nárůst napětí a v důsledku toho - poruchy nebo nesprávná práce, přítomnost zvířat v domě vede k zbytečnému provozu systému.

Systém lze nastavit v následujících režimech: rychlý start, osvětlení všech stupňů současně nebo střídavě, stálé osvětlení v nízkém stupni. Pokud je zapotřebí, aby se systém automaticky zapálil ve tmě, je připojen ke snímači světla. Chcete-li nainstalovat a nakonfigurovat správné fungování systému, doporučujeme používat služby odborníků.

Boční osvětlení schodů
Podsvícení schodů na schodech

Ruční ovládání podsvícení

Jedná se o nejběžnější možnost ovládání osvětlení, která je vhodná pro vybavení jednoduchých (jednorozměrných) struktur. Schéma osvětlení schodiště je poměrně jednoduché: klíče jsou nastaveny na první a poslední kroky. Pokud má dům několik podlaží, jsou spínače namontovány na každém patře. Takové modely výrobků budou vynikajícím způsobem osvětlení pro suterénové schodiště, podkroví nebo schody pro suterénu, podkroví.

Osvětlení schodišťových svítidel
LED osvětlení schodiště

Výhody: nízké náklady na komponenty, možnost použití podsvícení dle potřeby. Nevýhody zahrnují potřebu předmontáže kabeláže, optimálně pro vybavení schodů umístěných pouze u stěn.

Vestavěné schodiště osvětlení

Schodiště v jediném stylovém řešení s místností a kompetentně vybavené svítidly bude spolehlivým "pomocníkem" ve tmě a účinným prvkem designu odpoledne.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

28 − = 25