Fontanna z oświetleniem: ekskluzywna dekoracja apartamentu i willi (20 zdjęć)

Zarówno dacza, jak i sama fontanna są prawdziwym dziełem sztuki, zawsze oferującym wyjątkową przytulność, szyk i szacunek dla otoczenia. Każdy, kto zdecydował się na takie przejęcie na własne mieszkania, początkowo myśli o tym, jak sprawić, by model, który lubisz, był ekskluzywny i niepowtarzalny. Być może najbardziej nie do pobicia jest spektakularna atrakcja.

Basen z podświetleniem

Fontanna z iluminacją w kraju

Różnorodność gatunków

Oświetlenie dekoracyjne lub funkcjonalne może uzupełnić konstrukcję dowolnej konstrukcji hydraulicznej: od zwartej fontanny po ogromny basen. Wszystkie opcje oświetlenia tego rodzaju można podzielić na dwie główne grupy:

  1. Podwodne;
  2. Oświetlenie powierzchni.

Dekoracyjne lampy podwodne nadają fontannie wyjątkowy, mistyczny połysk, czyniąc go niezwykłym i ekskluzywnym. Światło nie oślepia oczu, ponieważ promienie lamp przechodzą przez wodę o wiele bardziej miękko. Jest to dobra opcja dla miniaturowych przedmiotów zaprojektowanych do wystroju domu lub mieszkania.

Istnieją dwa rodzaje lamp podwodnych. Jest to oświetlenie podwodne, którego kluczowe elementy znajdują się w specjalnych misach na dnie lub bokach konstrukcji. Są też ruchome lampy, które swobodnie unoszą się nad powierzchnią wody fontanny.

Dekoracyjna fontanna ze światłem

Fontanna z podświetleniem diody

Niuanse oświetlenia podwodnego i powierzchniowego

Główną wadą oświetlenia podwodnego: wysoki poziom zagrożenia prądem upływowym. Wodoszczelne okablowanie, a także wszystkie elementy muszą być najwyższej jakości. Nawet filigranowa i precyzyjna praca nie gwarantuje, że światło nie wejdzie nagle do oprawy oświetleniowej.

Górne oświetlenie fontanny uważane jest za bezpieczniejszą opcję wystroju. Aby "zalać" drogę wodną określonym kolorem, stosuje się różne rodzaje reflektorów i lamp.

1

Projekt oświetlenia funkcjonalnego

Z punktu widzenia eksploatacji możliwe jest wyposażenie fontanny w oświetlenie tylko bardzo mocnymi, całorocznymi, trwałymi i wysokiej jakości materiałami. Jeśli oprawy są wybrane dla wodnych elementów dekoracyjnych daczy, warto przemyśleć nie tylko wystrój danego elementu, ale także stworzyć całościowy projekt krajobrazu. Oświetlenie fontanny powinno być harmonijnie połączone z oświetleniem terenu wiejskiego.

Zbyt jasne światło najlepiej nie używać. Maksymalny poziom jasności zwykle koncentruje się na kilku interesujących cechach: altanach, patiach, zielonych żywopłotach, krzewach kwiatowych.

Fontanna z oświetleniem w domu

Kaskada fontanna z podświetleniem

Rodzaje opraw oświetleniowych funkcjonalnych

Funkcjonalnego oświetlenia podwórza i fontanna, jako ważny element dekoracyjny na miejscu, wykorzystując różnorodne oświetlenie: żarowe, lampy energooszczędne, świetlówki, instalacji LED. Dopuszcza się łączenie kilku opcji na oświetlenie.

Jednocześnie, jeśli możesz używać wszelkiego rodzaju lamp na drążki, altanki, ogrodzenia i inne miejsca na podwórku, wtedy tylko konstrukcje, które są bezpieczne pod każdym względem, powinny znajdować się bezpośrednio przy fontannie. Rzeczywiste i takie opcje:

  • Lampy podłogowe. Urządzenia są montowane w pobliżu fontanny pionowo, wyposażone w klosze światła z matowego szkła. Takie projekty mogą być stylizowane na "retro", wybierać ciekawe opcje w kierunku nowoczesności lub high-tech;
  • Lampy sferyczne do fontann reprezentowane są przez urządzenia o okrągłym kształcie, które są wyposażone w lampy małej mocy. Produkty wykonane z poliwęglanu lub węglanu zazwyczaj nie dają potężnych strumieni światła, aby nadać romantyczną atmosferę w pobliżu fontanny, by stworzyć idealną dacza;
  • Oświetlenie zasilane energią słoneczną nadaje się tylko do zewnętrznego (nad wodą) oświetlenia fontanny ogrodowej. Instalacje są dostępne tylko w ciepłym sezonie (zimą, zwykle usuwane z placu) w miejscach zalanych słońcem.

Jest jedna dobra zasada, która pomoże uniknąć błędów, wybierając oświetlenie dla obszaru podmiejskiego, a zwłaszcza dla fontann: bogatszy projekt krajobrazu, lakoniczne urządzenia, które oświetlają przestrzeń i samą fontannę.

Na przykład, jeśli podwórko jest ozdobione wszelkiego rodzaju rabatami kwiatowymi, patiami, nietypowymi rzeźbionymi fontannami, oryginalnymi meblami ogrodowymi, zjeżdżalniami alpejskimi i innymi rzeczami, wtedy aby oświetlić wszystkie obiekty, lepiej jest wziąć proste kuliste żarówki.

Fontanna z czerwonym podświetleniem

Fontanna z podświetleniem led

Oświetlenie LED dla fontann - nowoczesne rozwiązanie

Powinniśmy także zapoznać się z fontanną z oświetleniem LED. Biorąc pod uwagę najnowocześniejsze, progresywne i bezpieczne pod każdym względem produkty do oświetlania punktów wodnych, urządzenia LED zwracają szczególną uwagę. Reflektory i taśmy LED idealnie nadają się do "kolorystycznych" dysz wodnych, a także do większości misek z fontannami.

Są elastyczne, wygodne do zainstalowania. Możesz zainstalować prymitywne oświetlenie własnymi rękami, nawet bez solidnego doświadczenia. Szczególną zaletą jest wyjątkowo niski poziom zużycia energii. W tym samym czasie możesz ręcznie ustawić ten lub inny tryb świecenia, zmieniając elementy dekoracyjne w nastrój.

Wady obejmują wysoki koszt takiego sprzętu. Jednak w trakcie eksploatacji kosztowny zakup uzasadnia się o 100%. Ponadto, alternatywne opcje oświetlenia w dobrej jakości również nie są tanie.

Fontanna z listwą LED

Fontanna z podświetleniem w stylu secesyjnym

Stół fontannowy z podświetleniem

Dobór urządzeń i przygotowanie miejsca

Aby oświetlić dużą fontannę, wystarczy umieścić lampy ze spiczastą stopą na krawędziach. Są one elementarne instalowane bezpośrednio na ziemi. Aby "obraz" wyglądał na nieporęczny i odtwarzalny, taśmy z klastrami LED są również zamontowane na dnie miski.

Stwórz "unoszące się fontanny" własnymi rękami również jest całkiem realistyczne. Do instalacji odpowiednie są oprawy oświetleniowe RGB o napięciu 12V i klasie szczelności IP 68. Takie konstrukcje charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Wilgoć nie jest w stanie przeniknąć do szczegółów instrumentów. Obudowa opraw jest zwykle reprezentowana przez wzmocnione tworzywo sztuczne lub stal nierdzewną.

O niuansach instalacji sprzętu LED

Zanim ręcznie zbudujesz dekoracyjne oświetlenie, musisz zrobić znacznik. Eksperci zalecają zrobienie tego nawet przed zakupem samych materiałów, aby dokładnie wiedzieć, jakie materiały iw jakiej ilości mogą być wymagane.

Za pomocą taśmy LED usuń warstwę ochronną, a samoprzylepna podstawa dociśnięta do powierzchni roboczej. Jeśli konieczne jest przecięcie płótna, należy to robić tylko w zaznaczonych miejscach, gdzie nacięcia są dopuszczalne. Nie wolno też ściskać taśmy. Dopuszcza się zginanie do 20 mm - nie więcej.

Sklejone urządzenie jest połączone ze sterownikiem, a następnie z zasilaczem za pomocą transformatora obniżającego napięcie. Może się zdarzyć, że kontroler "nie pociągnie" zbyt długo taśmy.

Sytuacja pomoże poprawić kilka amperów. Aby upewnić się, że wynikowy projekt jest zgodny ze wszystkimi normami, należy pamiętać o głównej zasadzie: zalecana długość fragmentu dla taśm smd 3528 wynosi 5 metrów, a dla smd 5050 - 3 metry.

Fontanna przenośna z podświetleniem

Fontanna z podświetleniem

Fontanna z podwodnym oświetleniem

Specjalne środki ostrożności

Wszelkie urządzenia elektryczne wymagają starannego traktowania. Jeśli chodzi o elektryczność i konstrukcje wodne, ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad. Gwarantuje to nie tylko bezpieczeństwo, ale także długą żywotność wszystkich komponentów.

Ważne jest, aby sieć była wyposażona w urządzenie do bezpiecznego wyłączania. Taka adaptacja stanowi obecnie uzupełnienie wszelkich instalacji elektrycznych.

Lampy muszą mieć zamkniętą obudowę. Zamknięte pudełko chroni podświetlenie przed wilgocią. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do niezawodności projektu, lepiej jest porzucić eksperymenty, w czasie odnosząc się do ludzi, którzy są w tym dobrze zorientowani.

Mgła i światło: magiczna kombinacja

Udekoruj fontanną stołową podświetleniem w mieszkaniu, a ogólne konstrukcje uliczne mogą również używać dyfuzora. To urządzenie umożliwia tworzenie niesamowitych efektów na powierzchni wody, co podkreślają diody LED.

Fontanny z mgłą i oświetleniem wyglądają naprawdę magicznie. Dyfuzor wytwarza sztuczną mgłę, a paski LED są oświetlane zarówno przez miskę samej wody, jak i przez chmury pary wznoszące się nad fontanną.

Dyfuzor jest raczej miniaturowy. Ciało jest zwykle chronione przed wilgocią. Pozwala to na umieszczenie urządzenia bezpośrednio w zbiorniku z wodą. Urządzenie dzieli wodę na mikrocząstki, tworząc w ten sposób "zimną parę", która przypomina zwykłą mgłę.

Fontanna w stawie z iluminacją

Ogród fontannowy z podświetleniem

Fontanna oświetlona w ogrodzie

Kluby parowe zawieszone są przez chwilę na misce wodnej, stopniowo rozpuszczając się w powietrzu. Dyfuzory pokojowe pełnią nie tylko rolę ozdobnego wyposażenia, ale również jakościowo nawilżają powietrze. Warto zauważyć, że bez odpowiedniego podświetlenia efekt sztucznej mgły nie będzie tak imponujący.

Przy oświetleniu i mgle znajdują się nie tylko fontanny, ale także wodospady wewnętrzne. Podobne projekty można wykonać własnymi rękami, uzbrojeni w dobrą instrukcję i wstępne badanie wszystkich niuansów instalacji.

Przypomnienie dla kupujących

Ważne jest, aby zrozumieć, że oświetlenie uliczne (szczególnie jeśli urządzenia są umieszczone w bezpośredniej bliskości punktów wodnych) będzie w stałym styku brudu, wilgoci, kurzu spali słońce i wieje wiatr. Przy wyborze produktu, kupujący powinien być ostrożny i wybredna.

Główne zasady:

  • Zawsze pytaj sprzedawcę-konsultanta o certyfikaty jakości, a także inne dokumenty wskazujące, że produkt jest dobrej jakości i niesie potencjalnego zagrożenia;
  • Uważnie przestudiuj to, co jest napisane w samych certyfikatach jakości, a także w dokumentach dołączonych do produktu;
  • Określić warunki gwarancji i możliwe szczegółowe niuanse dotyczące działania towarów;
  • Zwróć szczególną uwagę na materiały, które samo urządzenie musi chronić.

Biorąc pod uwagę przyszły zakup, warto sprawdzić, czy wnętrze oprawy jest pomalowane. Jeśli nie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczną się tutaj deformacje i awarie. "Stal nierdzewna", żeliwo i aluminium są najprostszymi, ale opłacalnymi materiałami pod względem eksploatacji.

Fontanna z podświetleniem LED

Fontanna z podświetleniem i mgłą

Fontanna z zielonym podświetleniem

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

40 − 33 =