Tónování parket: klíčové jemnosti a nuance práce s podlahovou krytinou (23 fotek)

Dřevo jako hlavní materiál pro výrobu podlahových krytin vždy požívalo neuvěřitelné požadavky. Metody zpracování, technologie a koncepce vytváření dřevěné podlahy se mění, módní trendy se střídají s bleskem, ale dřevo vždy zůstává klasikou úctyhodných a útulných bytů.

Tónování parkety pod americkým ořechem
Tónování parket pod běleným dubem

Jedinečný přírodní vzor, ​​který má podlahovou krytinu jakéhokoli druhu dřeva, je univerzální a vhodný pro všechny typy interiérů. Často je však potřeba měnit tón, barvu nebo dokonce texturu podlahové krytiny. Dnes existuje mnoho způsobů, jak změnit paletu barev podle vašeho uvážení.

Bílé parkety
Kartáčované parkety

Význam tonování dřeva

Tónování podlahy - změna tónu nebo radikální změna barvy plátna. Někdy tónovací agent dokáže napodobit dekorativní vlastnosti zcela jiného druhu dekorace na základě jednoho typu materiálů.

Tónování bukových parket

Obliba tohoto postupu je také díky možnosti šetřit hodně.

Například kvalitativní a nenákladné jehličnaté plemeno změnou barvy a textury může být přeměněno na dražší úctyhodné druhy dřeva. Borovicové desky jsou považovány za nejvýhodnější, pokud jde o transformace, čímž vzniknou dražší vnitřní řešení - povlaky z běleného dubu nebo exotických stromů.

Tónování parket z buku nebo dražšího druhu stromů je dáno vlastnostmi moderních bytů. Apartmány a domy jsou vybaveny plastovými okny, závěsnými stropy a dalšími ultramoderními vzory. Přirozená struktura stromu je v tomto případě maskovaná, čímž vzniká kompozice městského interiéru s futuristickým pojetím.

Tónování parket v domě
Tónování parketové desky

Rozsah aplikace

Tónování parku vlastními rukama je komplikované, ale docela možné. Barvy, skvrny, azur a další tónování přicházejí k pomoci. Tyto komponenty jsou založeny na barevném pigmentu, který je schopen modifikovat dřevěné plátno tak, jak si to člověk přeje.

Tónování dubových parket

Tónování kudrnatých parket

Tónování parket obecně umožňuje vyřešit tyto problémy:

 • Aktualizujte vzhled starého dřevěného krytu;
 • Změňte barvu nebo strukturu podlahy, abyste vytvořili harmonické prostředí (s kardinálními změnami v interiéru);
 • Zakrýt známky "stáří" nebo odstranit neočekávané vady (škrábance, trhliny, štěpky, těžká nečistota);
 • Zlepšení výkonu povlaku;
 • Posílit odolnost vůči vlhkosti;
 • Zvyšte antistatické vlastnosti podlahové krytiny.
Tónování parkety s polevou
Tónování zakřivených parket
Tónování parket v obývacím pokoji

Nejen tkaní parket s olejem, ale i dalšími populárními prostředky umožní vytvoření pary-těsné koule, která se také liší v antifungálních vlastnostech. Dokončovací vrstva způsobuje, že parkety jsou mechanicky poškozené.

Základní typy tónování

Stín bude do značné míry záviset na hladkosti dřeva, které bude zpracováno. Například velmi drsná podlaha s hodně drsností je charakterizována schopností vstřebávat pigmenty intenzivněji. To znamená, že konečný odstín bude mnohem nasycený a hlubší než podobná hladká tkanina.

Parkety

Tónování parket se provádí pomocí následujících tónovacích prostředků:

 • Transparentní nebo lesklé látky. S pomocí jejich krásných vzorků dřeva a přirozené textury to zřetelněji a znatelněji. To se děje díky snadné změně odstínu;
 • Bílé součásti. Řešení zesvětlují dřevo a zvyšují jeho pevnostní vlastnosti. Tento účinek lze dosáhnout použitím unikátních látek, které nepatří k kyslíkovým sloučeninám. Chlor a podobné látky byly dávno opuštěny;
 • Řešení malty. Prostředky pro tónování se používají k radikálním změnám barvy, aby byl odstín hlubší a nasycený. Paleta barev se liší ve zvláštní míře (od teplého karamelu a medových odstínů až po intenzivní tóny čokolády, wenge, mahagony).

Aby bylo zajištěno, že konečný výsledek nezklame a úplně neroztrhne parkety, je důležité vzít v úvahu typ a strukturu dřeva, vybrat správný nást
roj pro tónování. Při práci s materiálem je také důležité dodržovat všechny nezbytné nuance.

1
Tónování parket v kuchyni

Tajemství specialistů

Odborníci používají jeden trik, který dovoluje dřevěnému povrchu velmi hluboký tón. Plátování je hojně navlhčeno vodou a pak vysušeno. Vůz vzrostl a v této formě je schopen absorbovat více pigmentu.

Druhy kompozic pro tónování

Sortiment prostředků pro změnu barvy podlahové krytiny z jakéhokoli plemene stromu je dostatečně široký. Kompozice lze rozdělit do pěti globálních kategorií:

 • Barevné nátěry;
 • Olejová úprava;
 • Barevná glazura;
 • Barevná pasta;
 • Barevný lak na parkety.

Každý produkt je jedinečný svým způsobem a obsahuje několik poddruhů finančních prostředků. Zvažme podrobněji každou možnost.

Lakování parket

Barevné nátěry na parketové desky

Barevné půdní přípravky se obvykle uvádějí jako olej. Základem je sójový, slunečnicový nebo lněný olej. Aby bylo možné konkrétní výrobek rychleji uschnout, jsou formulace obohaceny o siccaty a další čistě technické komponenty.

Tónovací parkety s olejem

Nejoblíbenější tónování:

 • Voskové formulace založené na přírodních složkách. Pomocí dekorativního vosku dochází k rychlému tónování bukového nebo dubového parketu, což zvyšuje již vynikající vlastnosti podlahové krytiny. Při změně odstínu se dřevo stává silnějším, odolnější vůči vlhkosti, statické, poškození různých druhů. Vosk neuzavírá přirozené póry stromu. Tento druh povrchu lze považovat za extrémně přirozený a šetrný k životnímu prostředí. Strom si zachovává svou exkluzivní schopnost vytvářet v domě zvláštní mikroklima;
 • Skvrny - tonizující sloučeniny s velkým počtem součástí. V srdci lněného oleje nebo slunečnicového oleje. Existují skvrny na bázi vody, alkoholu, látek podobných benzinu nebo polyesterovým rozpouštědlům. Obrovskou důstojností těchto prostředků je přítomnost všech možných "chráničů", které chrání dřevo před chemickými a biologickými útoky. Podle formy barvení může být ve formě suché suspenze, jako koncentrované roztoky nebo směsi, připravené k použití bez předběžné přípravy.

U primárních kompozic jsou charakteristické různé hodnoty hustoty, které předurčují stupeň pohodlí při práci s látkou. Kapalný roztok se aplikuje rozprašovačem, jiné formy sloučenin se nejlépe aplikují štětcem nebo dokonce sešíváním.

Tónování modulárních parket

Barevný povrchový olej

Tradičním podkladem je sójový olej, len, slunečnice nebo bodlák. Kompozice je obohacena celou řadou různých přísad:

 • Voskové a parafinové částice;
 • Sušičky;
 • Polymery, které podporují rychlou tvorbu filmů;
 • Polysiloxany;
 • Rozpouštědla.

Je možné zpracovat dřevěné povrchy a korku. Specialisté mohou vytvářet matný nátěr i lesklé povrchy. Olej je schopen proniknout extrémně hluboko do dokončovacího materiálu. Aplikovat povrchový olej pomocí aplikátorů se speciální tryskou, válečky nebo kartáči.

Tónování parketů pod vlašskými ořechy

Barevná glazura

Z glazury se skládají oleje, vysoušecí látky, zahušťovadla a antioxidanty. Zpracovává se tímto způsobem z tvrdého a měkkého dřeva.

Tónování parket s pastou

Používání pouze jedné glazury je považováno za nepraktické, protože zasklené plochy jsou extrémně citlivé na všechny druhy mechanických poškození. Je lepší kombinovat glazuru s olejem. Tónovací parketový lak v kombinaci s dokončovací vrstvou glazury se neprovádí. Je to o práci s nábytkem a dekorací, která není vystavena mechanickému namáhání.

Glaze se aplikuje na principu tření. Použijte tvrdý kartáč. Někdy se uchýlí k pomoci hovězího dobytka nebo špachtle.

Šplhání parket

Parkovací lak

Pro změnu barvy parkety nebo jakéhokoli dřevěného povrchu se laky používají na bázi polyesteru nebo polymeru. Existují alternativy na lněném oleji. Laky na bázi rozpouštědla jsou schopné "pečení" dřeva.

Tónování parket

Tradiční odstíny jsou barevné a jantarové barvy. Aby bylo dosaženo jasnějších, mimořádných barev, je složení obohaceno o určité částice pigmentu. Například, velmi silné bílé pigmenty se používají k bělení.

Tonerové parkování voskování

Barevné pasty

Ve zvláštních případech se primery a oleje nesnášejí s úkoly. Barva není tak nasycená, jak bychom chtěli, nebo textura není odkazem. Pigmentové barvy mohou situaci napravit. Pravý odstín se vybírá pomocí "vykrasov" a samotné pigmenty se postupně přidávají a vytvářejí vlastní tón vlastními rukama.

Tónování parket v bílé barvě

Ať už je konečná volba tónu a způsobu změny barvy dřevěného povrchu, musíte si zakoupit pouze ty nástroje, jejichž kvalita je nepochybná. Příliš málo znalostí nebo nedostatek sebedůvěry je velmi vážným důvodem, proč se obrátit na odborníky, kteří jsou při pr
ovádění této práce filigránní. Koneckonců, hlavním cílem při uspořádání domu není úspora peněz, ale harmonické prostředí a pohodlí.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

− 1 = 1