Textovaná tapeta: typy a jejich funkce (27 fotek)

Textury se nazývají tapety, které mají hluboký reliéfní povlak. Nejčastěji jsou monochromatické, i když existují také vícebarevné kresby. Tento materiál pro zdobení stěn je určen pro zbarvení. Většina typů těchto tapet může vydržet 5-15 vrstev barvy. To znamená, že je jednou vložíte, snížíte náklady na opravy kosmetiky. Obnovit interiér může být kdykoliv, kupovat jen plechovku vodou disperzní barvy.

Bílé texturované tapety

Textury papíru tapety

Odrůdy texturované tapety

Textured tapety je obtížné přiřadit určitému druhu. Tento název kombinuje mnoho dekorativních povlaků, na jejichž povrchu je embosování. Reliéfní tapety mohou být vyrobeny z různých materiálů. Hovoříme o tom podrobněji.
Papír

Podle názvu je snadné pochopit, že tento typ tapety je vyroben z papíru. Taková tapeta pro stěny jsou velmi oblíbené kvůli nízkým nákladům. Na rozdíl od jiných variant nemají vysokou odolnost proti opotřebení, ale při pečlivém použití budou trvat déle než jeden rok. Pro vytvoření reliéfu se tato tapeta dělá vícevrstvá, takže jsou odolnější než standardní papírové tapety. Také tyto texturované tapety budou odolávat malbě. Výhody způsobu lepení jsou výhodné.

Černá texturovaná tapeta

Textury tapety s klasickým vzorem

Na textura papíru tapety jsou dva typy:

 • Strukturální;
 • Hrubé zrno.

První jsou většinou vyrobeny ze dvou vrstev papíru, ale existují také třívrstvé modely. Jsou o něco dražší, ale trvanlivější a objemnější. S jejich pomocí můžete zamaskovat malé nepravidelnosti stěn. Chcete-li takovou tapetu jednoduše stáhnout: jsou odloupnuty pruhy. Poslední vrstva může být ponechána a použita jako základ pro následné vkládání. Ve výrobním procesu jsou listy papíru zpracovávány speciálními roztoky, které z nich činí odolnost proti vlhkosti a vyhoření na slunci.

Textura dětské tapety

1

Textury tapety s geometrickým vzorem

Ve skutečnosti je druhá - to jsou 2 vrstvy papíru, jehož reliéf vzniká pomocí lisovaných pilin. Dřevěné piliny jsou mezi listy a vytvářejí zrnitou, heterogenní strukturu. Čím více dřevěných částic se používá, tím výraznější je reliéf.

Textury tapety v obývacím pokoji

Texturovaná tapeta s imitací starého krytu

Netkané fleece rukavice

Netkaná tapeta je dokončovací materiál, jehož základna je vyrobena z netkané textilie. Vnější povlak může být vinyl nebo netkaný. Horní vrstva je hustá a spolehlivá (zvláště po malování), takže struktura textu je téměř nemožné poškodit.

Výhody netkané tapety:

 • Vysoká odolnost proti opotřebení a odolnost proti mechanickému poškození.
 • Dobrá elasticita a pevnost, díky které lze v nových budovách použít netkané tapety. Během smršťovacích procesů se na stěnách mohou vytvářet praskliny nebo nepravidelnosti. Běžná tapeta bude trpět, ale tento druh texturovaného tapetu neztratí svůj původní vzhled.
 • Texturovaná tapeta pro malování častěji jen z netkané textilie. Barvu místnosti lze změnit až 15krát!
 • Velké množství textur. Včetně imitace různých dokončovacích materiálů.

Jedinou nevýhodou netkaných tapet je jejich dostatečně vysoká cena.

Cihlový tapetový papír pro textury

Vinyl

Vinylová tapeta se skládá ze dvou vrstev: hlavní a vnější. Substrát může být vyroben z papíru nebo z netkané textilie. Fleece základna je praktičtější a snáze pracuje. Lepidlo je snadné, protože lepidlo je aplikováno na stěnu, nikoliv na plátno. Takový substrát se také nevyhoří pod vlivem slunečního záření, nenasáhne se a nebude se zvětšovat kvůli změnám teploty nebo nadměrné vlhkosti, ale papírová báze je charakterizována problémy smršťování a otoku.

Horní vrstva je vyrobena z pěnového nebo hustého vinylového materiálu. První možnost je častější. Tato vrstva je příjemná na dotek, krásná a odolná vůči vlhkosti, ale taková vinylová tapeta snadno ztratí svou vnější přitažlivost kvůli křehkosti pěnového vinylového materiálu. Povrch je velmi snadno poškozen: náhodou se dotkněte nehtu nebo nábytku. Takže majitelé domácích zvířat tuto možnost nezapadá.

Výrobci nabízejí alternativní alternativu - hustý vinyl. Je odolnější a odolnější proti opotřebení, méně se roztahuje a je praktičtější, ale materiál odolný proti poškození nevypadá tak atraktivně.

Reliéf vinylové tapety není výrazný. Hrubý povrch vypadá nádherně a čistě. V prodeji jsou jak monofonní tapety, tak i modely s obrazem. Většina výrobků je neutrálně bílá nebo šedá, ale mohou být natřena vodou ředitelnými barvami, aniž by došlo k poškození citlivého povrchu. Falešné faktury lze provádět až 7krát.

Textury tapety na chodbě

Textury tapety v kuchyni

Textury kuchyňské tapety

Tapety

Reliéfní struktura tohoto ekologicky šetrného materiálu je připevněna díky vzájemnému propojení skleněných vláken. Vlastnosti tohoto typu texturovaného tapetu:

 • Trvanlivost. Výrobci zaručují, že skleněné mlýny v závislosti na provozních podmínkách budou trvat od 20 do 30 let.
 • Pevnost. Vysoká odolnost proti opotřebení je jedním z hlavních charakteristických rysů. Díky tomu jsou tyto tapety ideální pro kancelář. O opravu nebude pamatovat po mnoho let.
 • Bezpečnost. Materiál neobsahuje toxické látky, nekouří a nehoří při požáru.
 • Snadná péče. Tato odrůda se nebojí vlhkosti a nemění se pod vlivem detergentů.
 • Široká škála textur. Reliéfní vzory jsou prezentovány v různých variantách: vánoční stromky, pavučiny, různé geometrické tvary apod.
 • Adaptabilita k malování. Tradičně jsou tyto tapety béžové, bílé nebo šedé, ale barva se snadno mění pomocí barvy na bázi vody.

Méně skleněné tabule je v jejich vysoké ceně. Stojí však za to, že tato částka budete platit po dobu 20 let používání nátěru. Nevýhodou je také složitost odstranění ze zdi po uplynutí doby provozu, ale tento okamžik nebude brzy.

Textury tapety s listy

Kovové textury tapety

Textured wallpaper for painting

Kapalina

Tento dokončovací materiál je více podobný omítce než běžné tapety, ale pro výrobu to není cement a vápno, ale celulóza. Struktura kapalných tapet je suchá volná směs, která se před aplikací ředí vodou. Stejně jako omítka, tekuté tapety jsou aplikovány na stěny nebo strop se špachtlí. Výhodou je, že tímto způsobem dekorace nejsou žádné švy. Při lepení jednoduché role tapety je nemožné bez stop kloubů.

Tekuté tapety však vypadají pouze jako textury. Materiál tvoří absolutně plochý povrch, který vypadá jen úleva. To je způsobeno skutečností, že kompozice obsahuje vlákna, která se liší barvou a složením. V tomto nátěru nepotřebuje tento typ nástěnného obložení, protože předem je možné zvolit směs požadovaného odstínu. V případě potřeby bude tato tapeta přenesena do obrazu.

Přírodní

Existuje mnoho přírodních tapet:

 • Zelenina - z papyru, lnu, třtiny, mořských řas, slámy.
 • Dřevěné - z bambusu, palmových stromů, kůry dubového dubu, břízy.
 • Textil - z hedvábí, přírodní kůže, velur.

Pro výrobu takových konečných materiálů se používají přírodní suroviny. Přírodní krása je hlavní výhodou přirozené tapety. Tento typ povlaku je šetrný k životnímu prostředí a bezpečný. Nevýhodou je vysoká cena, ale tyto tapety se zřídka používají po celé místnosti, s jejich pomocí obvykle vytvářejí přízvuk stěnu nebo její část.

Textured wallpaper pruhované

Textury tapety s potiskem

Textury tapety s obrázkem

Textury tapety v interiéru

Chcete-li vytvořit harmonickou atmosféru a neměli byste se mýlit s výběrem tapety s výraznou úlevu, je třeba vzít v úvahu některé nuance:

 • Textilie s textem vizuálně snižují velikost místnosti, takže je nepoužívejte v interiéru malých místností. Nebo je částečně použít.
 • Kombinujte obvyklé monofonní a reliéfní tapety.
 • Při výběru míst pro lepení zvážit vlastnosti dokončovacích materiálů. Některé povlaky se zhoršují vlivem vnějších vlivů.
 • Chcete-li v interiéru jedné místnosti kombinovat několik různých typů texturovaných tapet, zvažte předem, zda je to možné. Obtíže mohou vzniknout u spár stěnových krytin.

Dávejte pozor na tapety, napodobující různé materiály. Například cihla. Takové plachty mohou být použity k vytvoření interiéru ve stylu země, loft nebo moderní. Pomocí tohoto materiálu se můžete zaměřit na určité oblasti v místnosti. Nástěnný papír pro cihly bude vypadat skvěle v kuchyni. Mohou být namazány místo zástěry nebo přiděleny s jejich pomocí jídelní prostor. V obývacím pokoji tapety s imitací zdiva budou vypadat nádherně vedle krbu. Mohou vyzdobit římsy a výklenky. Podobně můžete použít tapetu pod kamenem.

Texturované tapety pro stříbro

Texturovaná šedá tapeta

Textured ve věku tapety

Imitace dřeva je vhodná pro interiéry přírodních témat. Stěny s tímto designem budou vhodné pro provence nebo zemi. Texturovaná tapeta podobná pokožce nalezne své místo v interiérech moderních stylů a imitace omítek je vynikající volbou pro klasický design. Tapeta s textem omítky může mít různé odstíny: šedou, hnědou, zlatou, modrou, smaragdovou atd.

Textury tapety v ložnici

Textury tapety se vzorem

Textury tapety v koupelně

V ložnici dáváte přednost nátěrům s mírně výraznou strukturou, aby nedošlo k zatížení prostoru. Volumetrické výkresy lze použít pouze jako akcenty v ložnici. Vyberte barvy, které jsou lehké, lehce ztlumené. V obývacím pokoji není ztělesněný vzorovaný reliéf ve formě geometrických vzorků nebo trojrozměrných ozdob. V kuchyni umístěte texturovanou tapetu v jídelně nebo v kuchyni, ale nezapomeňte, že se musí pravidelně pečovat a pravidelně čistit od tuku.

Jak můžete vidět, výběr reliéfních tapet je dost velký. A návrháři rádi využívají tuto odrůdu k vytvoření stylového a sofistikovaného designu. Pomocí správně vybraného texturovaného tapetu můžete rychle přepnout nezaměnitelný pokoj do nezapomenutelné místnosti.

Textury zelené tapety

Textovaná žlutá tapeta

Textury tapety na zlato

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

+ 21 = 28