Sádrová omítka v interiéru: nové vlastnosti klasiky (20 fotek)

Při procesu výstavby stěn budovy nebo kladení desek není vždy možné dosáhnout ideální geometrie všech konstrukcí. Výsledné rozdíly jsou eliminovány osušením povrchu. Výsledkem je, že povrch je rovný a je připraven k dokončení. Nejoblíbenější mezi staviteli je sádrová omítka, jejíž hlavní složkou je přírodní minerální sádra. Používá se pro vnitřní práce, vyznačuje se dobrou elasticitou a přiměřenou cenou.

Sádrová omítka v obývacím pokoji
3D panely ze sádry v interiéru

Hlavní výhody a nevýhody sádrové omítky

Její popularita sádry na sádrové bázi má následující výhody:

 • elasticita;
 • nízká tepelná vodivost;
 • vysoká rychlost sušení;
 • možnost nanášení vrstvy o tloušťce 50-60 mm;
 • dobrá propustnost páry;
 • vysoká kvalita povrchu;
 • Cenově dostupná cena.

Sádrové omítky jsou charakterizovány nedostatkem smrštění a maximálním pohodlím při práci. Technické vlastnosti tohoto materiálu závisí na použitých přísadách - změkčovadlech. Zvyšují adhezi, mohou měnit dobu aplikace z 15 minut na 1,5-2 hodiny. Kromě toho jsou velmi důležité technické vlastnosti omítky, jako je koeficient tepelné vodivosti. Je to 3-4krát nižší než u cementových omítek, což způsobuje, že stěny pokryté sádrovými směsmi jsou teplejší.

Sádrová omítka v klasickém interiéru
Sádrová omítka s dekorací

Tam jsou také nevýhody sádrové omítky, hlavní mezi nimi je nízká odolnost proti vlhkosti a nízká pevnost. Doporučuje se použít materiál pro vnitřní práci v místnostech s normální vlhkostí. Sádrové omítky lze snadno poškrábat a není to obtížné seškrábat nebo mechanicky poškodit. Navzdory nedostatkům sádrové omítky neustále převyšuje prodejní hodnocení pro suché stavební směsi.

Sádrová omítka ve vnitřku domu
Sádrová strukturovaná omítka

Oblasti použití sádrových omítek

Popularita sádrové kompozice na bázi přírodního sádrovce je založena na jeho všestrannosti. Sádrová omítka se používá pro zarovnání následujících podkladů:

 • cihelné a kamenné zdivo;
 • panely a desky ze železobetonu;
 • bloky z expandované hlíny;
 • monolitický pěnový beton;
 • bloky z pěnobetonu a pórobetonu;
 • expandovaný polystyren.

Používá se na stěny a stropy ve všech obytných a kancelářských prostorách s přirozenou vlhkostí.

Nedoporučuje se používat sádrové omítky v koupelnách, koupelnách a pro venkovní dekoraci.

Tento materiál šetrný k životnímu prostředí lze využít při výstavbě a rekonstrukci předškolních zařízení, škol, klinik, nemocnic, sanatoria a oddychů. V tomto případě je třeba vzít v úvahu nedostatečnou pevnost povrchu ze sádry, pokud se používá ve veřejných budovách s velkým počtem návštěvníků.

Sádrová omítka v řeckém stylu
Sádrová omítka ve vnitřku domu

původní povrchové úpravy.

Použitá omítka pro lakování interiérovými akrylovými barvami, vkládání tapet. Tyto tradiční typy dokončovacích prací jsou důležité pro obytné a kancelářské prostory. V exkluzivních interiérech se používá omítková ozdobná omítka, pomocí níž vytvářejí komplexní textura a reliéfní povrchy.

Malování ze sádry na zeď
Sádrová omítka"Короед"

Základní typy sádrových omítek

Firmy vyrábějící suché stavební směsi nabízejí tolik sádrových sád. To opět zdůrazňuje univerzálnost materiálu, která se liší hlavně technickými vlastnostmi. Hlavní typy sádrových omítek vyráběných výrobci:

1
 • Povrchová úprava - používá se pro dokončování stěn a stropů;
 • šedá - používají se k aplikaci silné přípravné vrstvy, vyznačují se nízkým stupněm bělosti a cenou;
 • stroje - jsou určeny pro použití speciálními zařízeními, která zajišťují vysokou produktivitu práce.

Dokončování jemně zrnité sádrové omítky se aplikuje v tloušťce 5-10 mm, vyznačuje se vysokou plastičností a možností leštění do zrcadlového provedení. Má nejvyšší náklady, ale umožňuje uložit na dokončovací materiál.

Sádrová omítka s efektem craquelure

Středně zrnitá šedá omítka má nejnižší cenu, je aplikována vrstvou 40-50 mm a je určena pro vkládání tapet nebo malování s interiérovou barvou. Lze je aplikovat i na sádrovou omítku, která se vyznačuje vyšší cenou a dokonalou kvalitou. Použití dvou sloučenin různých typů činí dokončovací práce nákladově efektivnější.

Strojní aplikace sádrové omítky je skutečná pro dokončovací práce na velkých objektech. Zařízení vám umožňuje použít několik kubických metrů sádry pro změnu.

Speciálním typem sádrových kompozic jsou sádrové polymerní omítky. Tyto směsi se používají k vyrovnání stěn pískově vápenných, betonových
a sádrokartonových povrchů. Polymerní přísady, které se používají při výrobě těchto náplastí ve velkém množství, umožňují použití směsí pro povrchovou úpravu.

Dekorativní sádrová omítka v kuchyni

Jak zvolit sádrovou omítku?

Široká škála suchých maltových směsí vás přemýšlí o tom, jaká je nejlepší sádrová omítka na trhu. Jedním z hlavních kritérií výběru je pověst výrobce, ale nesprávně vybraná omítka se nemůže vyrovnat s atribuovanou rolí. Jak zvolit správné složení? Je nutné se seznámit s technickými vlastnostmi omítky. Pozornost by měla být věnována následujícím parametrům:

 • maximální tloušťka nanesené vrstvy;
 • životnost řešení;
 • stupeň bělosti;
 • spotřeba na metr čtvereční;
 • doporučený teplotní rozsah použití.

Nesnažte se aplikovat silnější nátěr, než doporučuje výrobce. Pokud je rozdíl ve výšce větší než 2-3 cm, nemusíte zakoupit dokončovací omítku pro celé množství práce. Není nákladově efektivní, je lepší použít pro hlavní vyrovnání levnou středně zrnitou směs.

Práce se sádrovými náplastmi je nutná rychle, většina výrobců nabízí sloučeniny, které mají "životnost" roztoku 1-1,5 hodiny. Během tohoto období je nutné zcela rozvíjet směs, která byla zředěna vodou, jinak ztratí plasticitu. Při výběru sádrové omítky je nutné vyjasnit spotřebu suché směsi na metr čtvereční. Tím se dosáhne správného výpočtu množství materiálu a vyhnete se dalšímu výletu do obchodu.

Sádrová omítka v bytě
Stucco formování ze sádrové omítky

Technologie nanášení omítek ze sádry

Na první pohled je konec stěn sádrové omítky obtížný, je mnohem obtížnější pochopit, jak omítnout strop. Technologie práce je opravdu jednoduchá, ale je třeba nezapomínat na některé důležité věci. Například byste neměli vytápět sádrovou omítku s vodou z chladiče. Je třeba opatrně přistupovat k přípravě stěn a stropů. To nejen zlepší přilnavost roztoku k substrátu, ale také zlepší kvalitu práce. Je nutné zkoumat vlastnosti směsi a připravit roztok podle popisu sestaveného výrobcem. Obecné zásady zde nejsou vhodné, protože všechny společnosti používají různé přísady při výrobě omítek.

Před zahájením práce je třeba vyčistit stěnu nebo strop zbytků povrchu, stopy lepidla na tapety, prachu a nečistot. Jak odstranit výčnělky? Je lepší je šitět a hluboké díry a praskliny by měly být uzavřeny před aplikací hlavní části řešení. Doporučuje se zlepšit adhezi připraveného substrátu základním nátěrem.

Aplikace sádrové omítky
Sádrové panely v koupelně

Veškerá doporučení, jak omítnout stěny sadrovou omítkou, doporučujeme nastavit majáky. Tím se nejen zvýší tempo práce, zlepší se kvalita finální úpravy, ale také se zkontroluje směs pro tažnost a životnost řešení. Jako majáky používejte speciální pozinkovaný profil nebo tenké lamely. Konstrukce konstrukce je jednoduchá: majáky jsou nastaveny přísně svisle a vzdálenost mezi nimi by měla být pro pravidlo komfortní. Montovaný profil s omítkou, který je připraven v malých množstvích.

Sádrová omítka na mramor

Jak aplikovat omítku na zeď?

Existuje několik metod: použití dvou špachtlí, odlitku z hladítka, strojní aplikace. V malých oblastech můžete použít dvě špachtle: jeden dostane řešení a druhý s ním je aplikována vrstva požadované tloušťky na stěnu. Pokud chcete omítnout velkou plochu, nalijte roztok tím, že se vyklopíte ze stěny pomocí stěrky nebo stěrky.

Sádrová ražená omítka

Po aplikaci optimálního objemu omítky se provede vyrovnání. K tomu použijte pravidlo - délku hliníkové kolejnice 1,5-2 metrů. Pohyb začíná od vlnovitých pohybů dolů vzhůru s podporou na majácích a používá je jako vodítka. Toto pravidlo zarovná omítku a odstraní její přebytek. Výsledné drážky by měly být naplněny omítkou a opakovat proces vyrovnání.

Sádrová omítka v jídelně

Za to stojí za to střílet po vyrovnání majáků? Pokud byl použit profil z pozinkované oceli nízké kvality, je nutné to provést. V opačném případě se během provozu může na povrchu objevit rzi.

Závěrečná fáze práce je vyhlazení omítky s plstěním a ocelovým tetra. Další vyhlazování lze provádět pomocí žehlení, po dosažení správné kvality povrchu je nutné vydržet čas před dokončením dokončení. Můžete jej spustit po pauze, doporučené výrobcem suchých směsí.

Sádrová omítka na travertin

Sádra z přírodní sádry je jednoduchý a praktický materiál, cenově dostupný. Je vážně konkurenční se sádrokartonem, protože umožňuje stěny a strop i při minimálních nákladech.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

47 + = 56