Původní točité schody do druhého patra v interiéru (50 fotek)

Pokud jde o funkčnost, žebříky jsou nezbytné pro vertikální pohyb, například z jednoho podlaží do druhého.

Bílé a hnědé točité schodiště z betonu, dřeva a kovu

Při schvalování a použití jsou všechny typy schodů rozděleny do následujících kategorií:

 • hlavní (pochodující);
 • sekundární:
 • zastřešení (instalováno na šikmých střechách, které slouží k bezpečné instalaci a údržbě);

  nouzové evakuace (pro záchranné a záchranné operace);

  služby (instalovaný pro přístup do suterénu a podkroví);

 • centrální vchod (nebo přední);
 • In-apartmán (umístěný ve víceúrovňových apartmánech nebo v soukromém domě);
 • eskalátory;
 • parku a zahrady.
Oranžovo-černé točité schodiště

Šroubové schody jsou často v bytě, protože jsou instalovány ve víceúrovňovém bytě nebo v soukromém domě. Zajímavým řešením bude instalace náhradního evakuačního točitého schodiště na jednu z vnějších stěn domu. Betonové točité schodiště se stane zajímavým a funkčním atributem vnější fasády domu. V suterénních a podkrovních pokojích jsou instalovány šroubové schody: zabírají méně místa než letové schody a vypadají originálnější.

Stylové dřevěné točité schodiště v bytě

Dřevěné točité schodiště
Původní dřevěné točité schodiště

Materiál

Materiál pro výrobu schodů může být cokoliv: od kamene po plast. Výběr materiálu je určen funkčním účelem žebříku a podmínkami jeho provozu.

Kovové točité schodiště

Varianty schodů z různých materiálů:

 • lano;
 • plast;
 • dřevěné;
 • z přírodních a umělých materiálů (dlaždice, žula, mramor, žula atd.);
 • kovu a oceli (měď, slitiny ocel, slitiny hliníku se používají, často při výrobě kovových schodů používaných výtvarným kováním);
 • cihla;
 • beton (železobeton);
 • sklo (často kombinované).
Bílé a hnědé točité schodiště ve vnitřku

Schody jsou často vyrobeny ze dřeva, kovové slitiny nebo skla. Méně často - mramor a beton. Návrháři vytvářejí různé verze materiálů (zábradlí a schodů), často jsou to kombinace skla a kovu, kámen a dřevo, sklo a kámen, dřevo a sklo atd.

Spirálové schodiště ze dřeva a kovu

Výběr materiálu závisí na stylu interiéru. Strom - téměř univerzální materiál, protože. vhodné pro provoz v různých prostředích (vnitřní a venkovní). Strom je dobře kombinován s jinými materiály, takže nebude těžké kombinovat dřevěné schody a kolejnice z průhledného skla, vytvářet betonové schody a krásné kované ohrazení a zábradlí.

Malé točité schodiště ze dřeva a kovu
Béžové a černé točité schodiště
Béžově šedé točité schodiště
Černé kovové točité schodiště
Krásný výhled z točitého schodiště v domě
Krásné kované bílé točité schodiště
Hnědočerné točité schodiště

Typy točitých schodišť

Ze všech rozmanitostí lze identifikovat hlavní typy točitých schodišť, jejich čtyři:

 1. Schody s podporou na stěnách. Kroky jsou klínové (úzké od jednoho konce, široké od druhého). Široký konec schodů je připevněn k opěrné stěně, úzký konec k podpěrnému stojanu (můžete to udělat bez něj). Tato spirálová schodiště jsou instalována ve druhém patře nebo v suterénu, nejčastěji se nachází v rohu místnosti. Ploty jsou nutné pouze na horní plošině.
 2. Žebřík s podpěrou na vnitřním sloupku ve středu konstrukce s konzolovou fixací (modulární schodiště). Tato vazba se nazývá konzola (nebo modulární), protože každá ze stupňů má uzel na úzkém konci směrem ke středu. Každý uzel je vložen do jiného, ​​který má podobu návrháře. Takové modely schodů jsou nejoblíbenější v soukromých domech a chatách. Je snadné připojit a sestavit a návrhové návrhy pro takový že
  břík nejsou omezeny na nic. Modulární točité schodiště není napojeno na stěnu, takže se může nacházet i ve středu místnosti. Doporučujeme instalovat ploty po obvodu celého schodiště.
 3. Schody s podporou na monolitickém centrálním sloupku. To se liší pouze tím, že kroky jsou připojeny k monolitickému betonu nebo kovovému sloupku. Populární litinové točité schodiště tohoto modelu. Kované spirálovité schodiště jsou odolné, lze je použít jak v bytě, tak u dachy.
 4. Schody bez podpory na středovém sloupu a stěnách. Jedná se o nejvíce originální provedení točitého schodiště, zejména pro soukromou budovu. Návrháři přišli s cestou upevnění schodů schodišťového schodiště na speciálně ohnuté struny nebo pásy (to jsou nosné prvky schodů).
Spirálové schodiště ze dřeva a skla

Spirálové schodiště druhého a třetího modelu mohou být vyrobeny a instalovány nezávisle, modulární žebříky jsou velmi jednoduché při sestavování. Čtvrtá možnost však vyžaduje zvláštní pozornost a dovednost, takže je lepší nechat se zapojit do nezávislého projektování, výroby a instalace, ale svěřit toto podnikání odborníkům.

Kovové točité schodiště s kované prvky

Přítomnost a nepřítomnost zábradlí, zábradlí a plotů nezávisí na typu konstrukce. Z estetických důvodů můžete odmítnout zábradlí, ale z bezpečnostních důvodů odborníci doporučují jejich instalaci. Litinová točitá schodiště se často vyrábí bezprostředně s madly.

Černé kovové točité schodiště
Béžově šedé schodiště ve vnitřku
Hnědočerné točité schodiště
Skleněné točité schodiště ve vnitřku
Dřevěné původní točité schodiště
Šedé kovové točité schodiště
Krásné dřevěné točité schodiště

Šikmá schodiště v interiérech

Různé modely točitých schodišť vypadají skvěle v každém interiéru - od luxusního baroka po klasický viktoriánský. Ocelová točitá schodiště bude vhodná jak pro lakonický minimalismus, tak pro výrazný fúzní styl. Spirálové skleněné schody vypadají obdivuhodně v interiéru ve stylu high-tech, a bílé kamenné schodiště se stane nedílnou součástí středomořského interiéru.

Spirálové schodiště ze skla a kovu

Spirálové schodiště ze skla a kovu

V soukromém domě nebo víceúrovňovém bytě vypadají spirálovité schody zajímavější než pochodové. Několik výhod:

 1. Kompaktnost. To je zvláště důležité v bytě.
 2. Originálnost. Šroubové schody pro chaty mohou být doplněny o sloup v rozmezí nebo na kopci pro rychlý sestup. Tento nápad je velmi oblíben u dětí.
 3. Návrh točitého schodiště. Ocel, beton, dřevo, sklo, plast, kámen, kombinované - stovky točitých schodišť. Nebude těžké najít vynikající litinové zábradlí, které odpovídají barevnému schématu, na dřevěné nebo konkrétní kroky. Můžete si objednat originální skleněné ploty vyrobené z průhledného nebo matného skla se vzorem nebo barevným sklem. Můžete opustit zábradlí nebo je spojit s ploty, oplocení opustit nebo zcela opustit. V každém případě bude točité schodiště vypadat zajímavě a originálně v jakémkoli interiéru.
 4. Cena. Standardní točité schodiště je zpravidla mírně levnější než pochodové schodiště.
Černé a bílé stylové točité schodiště
Šedo-černé kovové schodiště
Kompaktní točité schodiště v domě
Spirálovitě hnědé schodiště v domě
Černé a hnědé točité schodiště
Stříbrně hnědé točité schodiště
Krásné točité schodiště ve vnitřku domu
Spirálové schodiště ve stylu podkroví

Rozměry točitého schodiště

Zkušené a praktické způsoby byly odvozeny vzorec nejbezpečnějšího žebříku: 2a + b = 600 ~ 640 mm. V tomto vzorci je a výška kroku, b je šířka kroku, 600 ~ 640 mm je průměrná velikost kroku osoby na vodorovném povrchu.

1

Šířka kroku by měla podporovat celou délku nohy, v průměru od 200 mm do 340 mm. Výška schody by neměla přesáhnout 250 mm, výška od 150 mm do 200 mm je považována za optimální. Vzhledem k klínovitému tvaru schodů by šířka nesmí být v bodě podpěry na středovém nosném sloupku menší než 100 mm.

Streetové točité schodiště

Délka kroků závisí na účelu schodiště:

 • méně než 80 cm se považuje za nekomfortní ani pro 1 osobu, ale je vhodný pro požární útěk;
 • od 80 cm do 100 cm (1 m) bude optimální pro schody vedoucí do druhého patra, podkroví nebo suterénu;
 • délka kroku od 100 cm a více je považována za pohodlnou pro dvě osoby.

Standardní schody se nejčastěji vyrábějí s šířkou běhounu (běhoun) 300 mm a výškou 150 mm. Šířku kroku lze zvýšit zavěšením horního kroku nad spodní. V tomto případě by šířka závěsné části neměla přesáhnout 50 mm, pokud je konstrukce z oceli a 30 mm, pokud jde o dřevěné točité schodiště.

Černé kovové točité schodiště

Je důležité si pamatovat úhel točitého schodiště. Nejbezpečnější úhel je od 25 ° do 35 °. Pokud je úhel sklonu větší než 40 °, pak bude sestup z točitého schodiště problematická, a pokud je úhel větší než 45 °, potom může být sestup pouze dopředu vzadu (kroky příliš strmé).

Černé a bílé točité schodiště v kuchyni

Otvor v horním patře musí být nejméně 2 m, zvláště pokud je schodiště hlavní a často je provozováno například pro vylézání do horního patra. Délka schodů v tomto případě (pokud je otvor o průměru asi 2 metry) bude rovnat 80-90 cm, protože část délky bude "spotřebována" upevněním pilíře, kolejnic a plotek. Vzhledem k uspořádání schodů ve tvaru ventilátoru a vlivu převisu horních schodů nad spodní schody nesmí být vyčleněno více než 65 cm (650 mm). Sekundární možnosti pro schody, které se používají zřídka, mají otevírání 130-140 cm.

Dřevěné točité schodiště ve venkovském domě
Neobvyklá konstrukce točitého schodiště
Černé kovové točité schodiště v domě
Spirálové schodiště ve vnitřku domu
Spirálové schodiště ze dřeva a matného skla
Béžové a bílé točité schodiště

Provedení točitého schodiště: výpočty

 1. Velikost údajného otevření horního patra:

  pro základní žebříku nejméně 2000 mm (2 m) na "náhradní" - 1300 - 1500 mm (1,3 - 1,5 m).

  Nemůže být odpuzovány od šířky otvoru, a požadovaný průměr žebříku na základě šířky pochodu (hodnota, která určuje šířku schodiště, v našem případě - šroub, pokud jeho „spin“).

 2. Výška budoucího schodiště (výška intersticiálního prostoru).
 3. Úhel zkroucení. Za točitým schodištěm uprostřed místnosti se nejčastěji používá úhel od 270 ° do 360 °.
Červené točité schodiště v interiéru

Pro stavbu schodů je třeba určit počet etap a jejich délku, šířku a mezery (na výšku dezénu).

Předpokládejme, že výška schodiště musí být 3 m, a pochod šířka - 90 cm překládat množství v milimetrech (mm), pro zjednodušení výpočtů: 3 m = 3000 mm. 90 cm = 900 mm. Železnice bude mít přibližně 100 mm. Celkový průměr spirálové schodiště lze snadno vypočítat pomocí vzorce: D = 2a + 200 mm, kde A - šířka budoucí schodiště a mm 200 - průměr konstrukčního a vývojového střediska nosného sloupku (není vhodné k tomu to méně než 20 cm v průměru). Máme:

D = 2a + 2 = 200 mm * 900 mm + 200 mm = 1800 mm + 200 mm = 2000 mm (2 m)

Pokud je výška 3000 mm a optimální výška kroku je 150-200 mm, dostaneme:

3000 mm / 150 mm = 20 kroků

nebo

3000 mm / 200 mm = 15 kroků

Jestliže jste přestal o 15 stupňů, pak zvýšit nezbytná opatření bude 14 + 15 úrovně - horní patro. Pomocí vzorce 2a + b = 600 ~ 640 mm zvolit větší hodnotu - 640 mm, je možné vypočítat šířku kroky:

2 * 200 mm + b = 640 mm

nebo

b = 640 - 400 = 240 mm

Šířka kroku bude 240 mm, což splňuje bezpečnostní požadavky schodů.

Neobvyklé bílé točité schodiště
Černé a bílé točité schodiště v kanceláři
Původní točité schodiště ze dřeva, skla a kovu
Krásné točité schodiště mezi podlažími
Bílo-béžové moderní točité schodiště
Dřevěné točité schodiště v domě
Stříbrně hnědé točité schodiště
1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

36 − 27 =