Minerální omítka: odrůdy a hlavní charakteristiky (24 fotek)

Nejčastěji, když slyšíme mluvit o omítání povrchů, existuje sdružení s prací na zatemnění stěn a utěsnění trhliny venku a uvnitř místnosti. Nicméně, s nástupem nových stavebních technologií, termín "omítka" získal mírně odlišný status. Dnes je velmi módní použít materiál jako minerální dekorativní omítku pro konečnou interiérovou a exteriérovou výzdobu kanceláří a dokonce i obytných prostor. Současně získává povrch stěn jedinečnou strukturu a jedinečný reliéf.

Minerální omítka
Minerální omítka
Minerální omítka

Co je minerální omítka?

Samotný název naznačuje, že základem směsi pro omítání povrchů jsou přírodní materiály. To je důvod, proč minerální omítka je absolutně čistý a šetrný k životnímu prostředí dokončovací stavební materiál.

Minerální omítka
Minerální omítka

Složení suché minerální směsi pro dokončovací omítku zahrnuje:

 • hasené vápno (hydratované vápno);
 • Portlandský cement (bílý), který je pojivem a dává světlu na povrch;
 • plniva: přírodní kamenné granuláty, jemné třísky mramor nebo žula (omítnuté povrchy, které propůjčují originální strukturních vzorců), drceného antracitu, sklo, slída, keramických kuliček, barevným jílu a křemičitého písku;
 • modifikátory - látky, jejichž přítomnost ve směsi zlepšuje výkonnostní vlastnosti omítnutých povrchů, což je důležité při vystavení agresivnímu vnějšímu prostředí.

S výjimkou modifikátorů, které jsou také převážně přírodními látkami, v minerální omítce nejsou zahrnuty žádné chemické složky. Tato skutečnost je hlavní při výběru minerální omítky pro dekorativní povrchovou úpravu stěn v interiéru a na fasádě.

Kompozice obsahující slídu, antracit a sklo by neměly být používány pro vnitřní práci, protože prach z těchto součástí může poškodit zdraví. Pro dekoraci stěn uvnitř areálu je lepší používat kompozice s mramorovou nebo křemennou omáčkou.

Prodej minerální omítky pro interiérové ​​práce a pro dokončovací fasády je dodáván ve formě suché směsi balené v pytlích, které se podle pokynů před zahájením práce zředí vodou.

Minerální omítka

Minerální omítka
Minerální omítka

Po zaschnutí sádry se na stěně vytváří silná teplo a zvukotěsná vrstva, která má také nehořlavé vlastnosti.

Výhody a nevýhody použití minerální omítky

Ve prospěch použití minerální omítky pro povrchovou úpravu stěn je kromě vlastností životního prostředí i řada dalších výhod:

 • silná vrstva se nerozpadá, může odolat drobným mechanickým nárazům bez poškození integrity;
 • odolnost proti atmosférickým srážením ve formě deště, sněhu nebo krupobití;
 • Pórovitá konstrukce umožňuje stěnám dýchat;
 • nebojí se teplotních změn - celistvost povrchu je zachována bez trhlin;
 • neobsahuje hořlavé materiály v kompozici, proto je odolný proti ohni;
 • dobré funkční charakteristiky zajišťují snadnou údržbu - dekorativní omítku lze umýt a vyčistit pomocí čisticího prostředku, a to i s agresivními chemickými složkami.
Minerální omítka
Minerální omítka
Minerální omítka

Z nejmenších nevýhod, které má minerální omítka pro fasády a interiéry interiérů prostor, nejdůležitější je omezená paleta barev. V podstatě je to pravítko z bílého do různých odstínů šedých barev. Tento nedostatek je však snadno překonán povrchovým zbarvením stěn v jakékoliv barvě.

Minerální omítka
Minerální omítka
Minerální omítka

Někdy se můžete dozvědět o vzhledu malých trhlin na ozdobných plochách. Tato nevýhoda nastává, když technologie nefunguje při aplikaci dekorativní omítky na stěny.

Vlastnosti některých typů minerální omítky

V závislosti na aplikaci lze minerální omítku rozdělit do dvou hlavních skupin: dekorativní omítka pro vnitřní práce, minerální omítky.

1
Minerální omítka
Minerální omítka
Minerální omítka

Tyto dva typy minerálních omítek mají významné rozdíly v technických vlastnostech a vnějším vlivu. Takže největší dekorativní vlastnosti jsou omítka pro interiér výzdobu prostor, ale nelze jej použít pro fasádní práce, neboť je méně odolná vůči vnějšímu vlivu negativních přírodních faktorů.

Minerální omítka

I přes nízké srovnání s omítkou pro interiérové ​​práce, dekorativní vlastnosti a drsný vzhled, v některých případech fasádní omítky lze použít pro vnitřní dekorace prostor. Složení fasádní omítky je cement, takže má vysokou odolnost vůči agresivním vlivům na životní prostředí.

Minerální omítka

Podle strukturního typu povrchu lze minerální omítku rozdělit na několik hlavních typů:

 • dekorativní omítková oblázka;
 • "Kůrovci";
 • "Kožich";
 • "Benátčan".

Omítka Kameshkovuyu se někdy nazývá "jehněčí", protože povrch, který se s ním zachází, připomíná kůži mladého jehněčího. Tento účinek se dosáhne aplikací směsi omítky na povrch kruhovým pohybem, který obsahuje velké množství malých minerálních nebo keramických pelet.

Minerální omítka

„Kůra“ se liší od „ram“ menších granulí ve složení, jakož i aplikační technika: omítka je zde použita pohyby rukou pouze v jednom směru, vertikální nebo horizontální. V tomto případě z kamení obsažených v omítce zůstává na povrchu charakteristická stopa připomínající stopu kůrovce.

Minerální omítka

Hlavní rozdíl mezi "kabátem" a dvěma předchozími typy je jemnější zlomek plniva, stejně jako technika aplikace, ve kterém je vytvořen plisovaný povrch. Tento efekt se dosáhne takto: nejprve se na stěnu aplikuje vrstva omítky a roztírá se po celé ploše. Poté je strouhanka připevněna k hladké omítnuté ploše a ostře odtržena - injektážní roztok na povrchu vytváří malé pupínky.

Ve speciální řadě minerálních omítek by měly být rozlišeny jemnozrnné směsi obsahující mramorové třísky. Tato směs se používá pro zdobení stěn z přírodního mramoru.

Směs je aplikována na stěny v několika vrstvách s krátkými zdvihy špachtle v různých směrech. V tomto případě po nanesení každé vrstvy musí být broušena a zasklena. Horní vrstva omítky je pokryta voskem nebo akrylovou směsí a následně leštěná, což vytváří efekt leštěného přírodního kamene. Tento druh omítky se nazýval "benátská" nebo benátská omítka.

Kromě výše uvedených jsou také velmi oblíbené druhy reliéfních minerálních omítek: "drážky" a "travertino".

Minerální omítka

Pro dokončení fasád použijte směs s velkou frakcí plniva. Velké frakce směsi se také používají k izolaci některých vnitřních prvků v interní práci.

S jemnozrnných směsí snazší pracovat s - jsou plastičtější, mohou být aplikovány na stěnu, pomocí veškeré dostupné nástroje: válečky, kartáč, float nebo stěrkou.

Výhody minerální omítky před ostatními směsemi

Kromě minerálních suchých směsí pro interiérové ​​omítky a fasády na stavebním trhu je nyní možné zakoupit směsi na silikonové, silikátové nebo akrylátové bázi. Nicméně, v porovnání s nimi, minerální omítka má řadu výhod. Za prvé, všechny tyto směsi mají vyšší náklady.

Minerální omítka

Pro vyzdvižení hlavních výhod porovnáme jednotlivé technické vlastnosti minerálních směsí se svými konkurenty.

 • Směsi na akrylátové bázi jsou odolnější vůči vibracím a negativním přírodním faktorům, ale mají menší propustnost pro páry, stěny "nedýchají".
 • Směs silikátu není vzhledem k vysoké úrovni PH šetrná k životnímu prostředí, takže nemůže být použita k dokončení interiéru. Kromě toho je třeba povrchy před aplikací ošetřit drahými silikátovými základními nátěry.
 • I přes vysokou praktičnost a spolehlivost směsí na silikonové bázi je jejich vysoká cena nevhodná pro jejich použití na velkých plochách. Proto se tyto směsi používají nejčastěji k dokončení, například v koupelnách, kde je nutné izolovat stěny od nadměrné vlhkosti. Omítání fasád s takovými směsmi je extrémně vzácné.

Pokud se rozhodnete koupit směs na minerální bázi pro dokončení svého bydlení, ušetříte si náklady na stavební materiály a zároveň budete mít prospěch z environmentální a protipožární bezpečnosti. Kromě toho je s minerálními směsemi snadné pracovat, a pokud je to požadováno, můžete nezávisle zvládnout techniku ​​jejich použití, což také výrazně ušetří váš rozpočet.

Minerální omítka

S minimálními zkušenostmi s prací na omítkách nebude konečná úprava stěn minerální omítkou pro vás obtížná. Nejprve se pokuste oříznout nejvzdálenější roh, abyste zaplnili ruku. Celé tajemství techniky použití minerálních směsí spočívá v tom, že po nanesení omítky na povrch stěrkou je ošetřena pěnovým plavákem. V závislosti na směru pohybu ruky a strouhacího nástroje se na obráběném povrchu vytváří charakteristický reliéfní vzor.

Samostatná práce s minerální omítkou je nejen praktickým přínosem, ale také příležitostí vytvořit si vlastní jedinečný interiér.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

84 − = 74