Dlaždice pro krb: pravidla pro výběr správného materiálu (33 fotek)

Krby a kamna jsou nepostradatelným a tradičním atributem venkovských domků a vesnických domů. Jsou důležitou součástí topného systému a jsou instalovány tak, aby zajistily optimální teplotní režim. Mají však další důležitou funkci - jsou často vrcholem interiéru prostředku a jeho hlavní dekorativní prvek, takže výběr dokončovací materiálu hraje důležitou roli estetický prvek.

Béžové krbové obklady

Bílá dlaždice pro krb

Betonová deska pro krb

Jaké jsou cíle obkladových dlaždic pro krb?

 • Zvýšení přenosu tepla;
 • Zkrácení doby potřebné k ohřevu místnosti;
 • Dekorativní design;
 • Zjednodušení prací k udržení čistoty;

Ve většině moderních lidí způsobuje konstrukce krbu v domě nebo sporáku pozitivní emoce a zmírňuje stres.

Dlaždice na krbové kování

Černá taška na krb

Dlaždice na dřevo pro krb

Jaká by měla být taška na krb?

Protože během provozu topného systému dochází k prudkému zvýšení teploty, většina materiálů prostě nejsou schopny odolat tepelným šokům, takže pro dokončovací kamna zvolit speciální dlaždice, které by měly být:

1
 • Tepelně odolné. Důkazem, že dlaždice má takové vlastnosti, je velká písmena "T", která se aplikuje na obal materiálu. Kvalitní tepelně odolné dlaždice pro kamna a krby odolávají ohřevu až do 1000 stupňů. Pokud číslo 1 přejde k písmenu, znamená to, že keramika byla vystavena jedinému odpálení, číslo 2 znamená, že dlaždice byly dvakrát uhaseny ve speciální peci.
 • Silný. Obkladové desky kachlů a krbů by měly mít tloušťku nejméně 8 mm. V opačném případě došlo k popraskání po prvním ohřevu.
 • Tepelné vedení. Čím více tepla prochází dlaždice krbu, tím rychleji se ohřeje pokoj.
 • Tlustý. Správná žáruvzdorná dlažba pro krb se skládá z mikroskopicky malých pórů.
 • Odolný proti opotřebení. Tento indikátor je určen zavedeným standardem PEI. Pro dekoraci krbů je použit materiál se značkami IV a V.
 • Odolnost proti vlhkosti. Optimální koeficient absorpce vody není větší než 3%.
 • Ekologicky šetrné. Faktem je, že během zahřívání produktu, může produkovat nějaký látka, a proto je důležité, aby tepelně odolné dlaždice nebo terakoty dlaždice nejsou obsaženy v jeho složení škodlivých látek, které se dostává do lidského těla, se hromadí a způsobit vážné onemocnění.
 • Neochotní expandovat s tepelnou expozicí. Kritická mezní hodnota tohoto ukazatele je 7 až 8 procent.
 • Krásná. Samozřejmě, že dlaždice pro krb by měly být neseny estetickým zatížením, jinak by vypadalo, že design pokoje bude nudný a nudný.

Dlaždice pro krb v domě

Dlaždice pro elektrický krb

Okenní dlaždice pro krb

Tepelně odolné dlaždice: typy a odrůdy

Dnes trh stavebních materiálů představuje poměrně rozsáhlou škálu výrobků pro topné instalace. Keramické dlaždice pro pece a krby mají odrůdy.

Dlaždice

Tato možnost je považována za nejpopulárnější a nejoblíbenější, ale odborníci tvrdí, že tento typ nemá nejvyšší tepelnou odolnost nebo hustotu. Dokonce i tepelně odolné obkladové dlaždice jsou velmi závislé na teplotních změnách. Někteří majitelé domů neopatrně vybírají glazované dlaždice. Během provozu může povrch prasknout a zcela ztratit jemný vzhled. Také nekupujte výrobky, které jsou větší než 20 * 20 cm.

Tyto modely jsou zcela nevhodné pro adaptaci v chladných místnostech, takže dekorace krbu s dlaždicemi z dlaždic, například v penzionech nebo v letních kuchyní je nepřijatelná.

Geometrické dlaždice pro krb

Lesklý krbový obklad

Modrá krbová taška

Sádrokartonové dlaždice

Odborníci se domnívají, že rozhodnutí o hlínu povrchu elektrického krbu nebo sporáku se slínkem je nejúspěšnější a výnosnější. Tento materiál je vysoce hustý, protože je vyroben z vysoce jakostních žáruvzdorných jílů vystavených vysokým teplotám. Kromě důležitých funkčních výhod je možné do seznamu výhod zahrnout neuvěřitelně krásný design. Velké množství barevných řešení je k dispozici kupujícím. Tónovaný homogenní povlak dává dlaždici zvýšenou odolnost proti opotřebení, protože malé deformace ve formě prasklin na hlíně jsou pod dekorativním povrchem nepostradatelné. Jedinou nevýhodou tohoto materiálu je jeho neschopnost koexistovat s cihly. Mají různé ukazatele tepelné roztažnosti, v důsledku čehož se dlažba často deformuje a rychle zničí.

Dlaždice s imitací dřeva pro krb

Dlaždice pro krb

Dlaždice pod kamenem pro krb

Majolice

Na rozdíl od slinkových dlaždic, které se také používají pro vysokopecní hlínu, má účinnou vrstvu lakované lazury. Tyto výrobky těžit ze zbytku spíše dekorativní hlediska, ale vzhledem k jeho hustotě a poréznosti nemůže ukamenováním majoliky kamna, které ohřívají jejich extrémně vzácné.

Metlakhskaya dlaždice

Zde mluvíme spíše o názvu materiálu, ale o vlastnostech výrobků. Keramické dlaždice pro krby tohoto typu by měly mít matný povrch, jednotnou barvu a nulový koeficient absorpce vody. Je také vybavena neuvěřitelně krásným designem, na povrchu "modelů" se používají složité textury a ozdoby.

Glazované dlaždice

Hlavní výhody tohoto opláštění jsou ekologická kompatibilita a bezvadný design. Je to kvůli těmto ukazatelům a stojí za to věnovat pozornost dlaždicím. V moderních prodejnách si můžete také koupit vynikající ruční materiály. Pomocí nich můžete vytvořit skutečně jedinečné umělecké díla.

Keramická dlažba pro krb

Deska z porcelánového kameniny pro krb

Dlaždicová cihla pro krb

Terakotové dlaždice

Vyrábí se ručně nebo mechanizovaným způsobem červené hlíny. Na povrchu výrobku se nepoužívá glazura, takže barevná paleta není tak rozmanitá: terakotové dlaždice má jen několik druhů a je k dispozici ve žluté, růžové a červené a hnědé barvy. Proto jsou často varianty, které napodobují kameny nebo cihly.

Co se týče funkčních vlastností, modely terakotové odolávají teplotám do 1100 stupňů, mají vysokou odolnost proti teplu, odolnost proti nárazu, přenos tepla a odolnost proti změnám teploty. Při zohlednění tepelně expanzních schopností odborníci doporučují ořezávat pece vyrobené z přírodních cihel.

Krbová kamna na krb

Dlaždice červeno-černá pro krb

Dlaždice v mořském stylu pro krb

Porcelánové dlaždice

Jeden z nejtrvanlivějších a odolnějších materiálů. Aby se stal tak silným, je ho vypalován ve speciální troubě při teplotě 1200-1300 stupňů. Ve výrobním procesu jsou zahrnuty takové komponenty, jako je kamenná drť, různé druhy jílu a další "užitečné" přísady. Toto teplo odolné dlaždice má nejvyšší tvrdost třídy koeficienty (Mohs rozsahu deseti, je přiřazena značka 8), pečený hmota je prakticky neabsorbuje vodu (0,5%), vynikající teplotní šok odolný a, na rozdíl od terakotovými dlaždicemi, odolný proti chemickému čištění prostředky.

Mozaika pro krb

Mramorová taška na krb

S krbem s obklady

Šamotové dlaždice

Dlaždice tohoto typu mají výraznou vlastnost odolnosti proti kyselinám, a proto se ve většině případů používají v příslušných místnostech. Mezi obrovským množstvím výhod lze rozlišit schopnost ticho existovat v místnostech, které jsou zřídka vyhřívané a kde mínus teplota je udržována téměř po celou dobu. Rovněž je třeba vzít v úvahu odolnost proti deformaci, tloušťku výrobků a drsnost povrchu.

Dlaždice trouby

Pískové dlaždice pro krb

Deska pro krb ve stylu Provence

Některé informace o uložení

Při výběru obkladů pro kamen nebo krbu, věnovat pozornost nejen na kvalitu materiálu (např sádrokartonové obklady Opláštění krb, v zásadě nemožné), ale na špatné straně. Měli by být označeny speciálními zářezy, které zlepšují přilnavost k povrchu konstrukce.

Posilovat design může být s hliníkovými rohy. Kovová síť s buňkami, která nejsou větší než 150 * 150 mm, je také vynikající. To se hodí mezi dlaždice a betonový nebo cihlový povrch pece a je připojen k samořezným šroubům nebo hřebíkům.

Obdélníkové dlaždice pro krb

Dlaždice vyražená pro krb

Dlaždice s obrazem pro krb

Před zahájením pokládky obkladu je nutné síť pokrýt směsí cementu, jílu a písku. Jako lepidlo lze použít pouze činidlo na bázi hlinitanového cementu, ve kterém se přidávají různé chemické a polymerní přísady.

Při skrytí kloubů se používá malta a rozteč mezi jednotlivými prvky je stejná, používají se speciální kříže.

Pokud jde o náklady na materiály, v rozpočtovém segmentu jsou nejoblíbenější šamotové, terakotové a slinuté. Luxusní třída zahrnuje plátek a přírodní mramor. Nejméně běžnými jsou porcelánové dlaždice a dlaždice.

Deska šedá pro krb

Dlaždice na krb

Dlaždice zelená pro krb

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

36 − = 30