Jak uspořádat osvětlení v kuchyni

Jak uspořádat osvětlení ve vaší kuchyni

Dobré osvětlení v kuchyni není luxus, je to jen nutnost. Na kolik bude světlo, závisí na pohodlí a pohodlí vaření.

V dnešním článku se podíváme, jak nejlépe uspořádat správné osvětlení, v jakých bodech je třeba věnovat pozornost a jaké chyby je třeba vzít v úvahu.

Jaké je hlavní tajemství osvětlení kuchyně?

Nejdůležitější věcí, která je třeba vzít v úvahu při plánování umístění světelného zdroje, je víceúrovňový přístup.

Jak uspořádat osvětlení v kuchyni

Možná je to nejdůležitější část, která by měla být věnována pozornost, neboť jeden světelný zdroj samozřejmě nebude postačovat.

Musíte přemýšlet nad individuálním osvětlením kuchyňských ploch: pracovní plochy, jídelny a dalších míst, kde provádíte nějaké manipulace (řekněme osvětlení myčky nádobí).

Nepokoušejte se přizpůsobit veškeré světlo v jednom, i když velký kuchyňský lustr. Ano, může zářit jasně, ale nezapomeňte na takovou "malou věc" jako stín. To znamená, že pokud stojíte před kuchyňským stolem, jednoduše zablokujete světelný tok svým vlastním tělem.

Vařit ve večerních hodinách bude nesmírně nepříjemné, proto si pamatujte hlavní pravidlo - všude a jen málo.

To je, řekněme:

  • Lustr společný uprostřed
  • Pár svícnů přes jídelní prostor
  • Okolo obvodu kuchyně v pracovním prostoru
  • Podsvícení přes kuchyňskou záslepku

Jak správné je obecné osvětlení kuchyně?

Zde budeme popsat některé typické chyby, které lidé učiní při plánování obecného osvětlení kuchyně.

Jak uspořádat osvětlení v kuchyni

Nejprve nikdy nedělejte světlo, aniž byste si koupili kuchyňský set. Až si je zakoupíte, nevíte přesně, které zóny budou vyžadovat lepší osvětlení, například jako doplněk k centrálnímu lustru řady míst.

Za druhé, ujistěte se, že plánujete správnou funkci přepínačů. Je velmi negramotné, pokud je centrální lustr zapnut spolu s bodovým osvětlením. Jedná se o přečerpání elektřiny a nadměrný jas, pokud to není nutné.

Jaké typy stropních světel jsou lepší?

Kuchyň dnes vytvořil mnoho světla a podívejme se na nejpopulárnější z nich a zvýraznění jejich silné a slabé stránky.

Osvětlení pouze ve formě reflektorů

Jak uspořádat osvětlení v kuchyni

Toto je poměrně jasné osvětlení, pokud je umístíte tak, že na každých 1,5 metru budete muset poznat.

Někteří lidé se této možnosti líbí, protože je to pohodlné, moderní. Ale musíte vzít v úvahu skutečnost, že stropy bez lustru vypadají velmi striktně a nejsou příliš pohodlné.

Také je vhodný pro kuchyně ve stylu hi-tech a minimalismu. Ale pro jiné styly bychom doporučili jiné řešení, které by bylo útulnější.

Podsvícení LED

Jak uspořádat osvětlení v kuchyni

Je to také z kategorie moderních řešení. Tyto pásky jsou zpravidla umístěny po obvodu kuchyně a světelná páska tvoří další světlo.

Ale můžete udělat trochu jinak: řekněme, umístěte pásky chaoticky, ve formě nějakého "pavučina" přímo pod úsek stropu.

Pásky jsou umístěny uvnitř, doslova leží na plátně a tvoří velmi zajímavý druh osvětlení. Když se dostanete do takové místnosti, zdá se, že jste v kosmické lodi.

Je to krásné, ale opět, hodně pro amatéra a určitý styl. Žádná taková zařízení a měděné pánve netolerují takový strop v blízkosti.

Stropní svítidla - desky

Docela populární, protože je levná a všestranná. Takové svítidlo může být umístěno v naprosto libovolné situaci a bude vypadat na místě.

Mínus těchto světelných zařízení je otupělost. Vzhledem k plafondu nebudete schopni získat tok lumenů, které jsou zaručeny zakoupenými lampami. Proto pokud se rozhodnete pro tuto možnost, je lepší dát dvě nebo tři malé "talíře" a nikoli jednu, která bude v centru kuchyně.

Jak uspořádat osvětlení v kuchyni

Také si nemůžete všimnout nepříjemnosti při výměně lamp. Pokud běžný šroub lampa lustr - je to pár minut, přepážka je nutné demontovat a poté sestavit.

Ale to nejsou významné nevýhody, proto odmítnout tento druh podstvetki není nutné, pokud se vám opravdu líbí externí efekt.

Lustr nebo závěsné světlo

Podle našeho názoru to je, i když není originální řešení ve vzhledu, ale nejfunkčnější, přesto útulné. Typy lustrů pro kuchyně jsou nyní jen hromadné a v případě potřeby můžete vždy najít něco zvláštního.

Jak je barva světelného toku nejoptimálnější?

Jak uspořádat osvětlení v kuchyni

V SSSR to bylo docela populární pokrýt pracovní plochu s fluorescenčními světly, protože neexistovala žádná jiná možnost. Nyní si můžete vybrat libovolnou žárovku, kterou chcete a bude svítit různými způsoby.

Tam jsou lampy bílého světla, tam je "teplý", to je, nažloutlý, a tam jsou dokonce barevné. Podle našeho názoru je nejlepším řešením "teplé" světlo jak v obecném osvětlení, tak v pracovním prostoru. Pokud položíte dvě různá řešení světla, pak "studené" světlo bude tlumit "teplo", z toho může kuchyně vypadat ponurá.

A obecně je "teplé" spektrum pro oči příjemnější a pohodlnější. Pokud jde o barevné lampy, nedoporučujeme to, protože něco v takovém osvětlení je poměrně problematické. Pokud tomu tak je, a chcete něco jasné, to je nejlepší umístit vícebarevné LED pásky po celém obvodu, pouze dekorativní efekt.

A nezapomeňte na tento prvek nastavit samostatný přepínač, protože trvalá barevná záře se velmi rychle obrátí.

Podsvícení kuchyňských skříní shora

Jak uspořádat osvětlení v kuchyni

To samozřejmě už je příliš komfortní, ale proč ne, pokud to není v rozporu s designem kuchyně? Ve skutečnosti, to je velmi výhodné, když je pracovní plocha osvětlena shora (na okap nábytku) a těsně nad zástěru.

Máte-li takovou verzi kuchyně, pak nezapomeňte uvést reflektory.
Je velmi důležité, aby „přehánět“ s jasem: dodržovat diskrétnost, jinak ten pocit bude nepříjemné.

Čím více svítidel máte na římsě, tím méně energie by měla mít.

Na závěr můžeme říci, že v případě osvětlení kuchyně - je lepší překonat to, než být krátký. Je rozumnější dát další zdroj a zapnout ho zřídka, než přehlédnout a trpět temnotou.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

+ 26 = 30