Rodzaje słupów do bram i sposoby ich instalacji (23 zdjęć)

Instalacja ogrodzenia i bramy wymaga czasu, specjalnej wiedzy i umiejętności. Jeśli jednak wszystkie kryteria zostaną spełnione i zdecydujesz się samodzielnie zainstalować ogrodzenia, możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale możesz wykonywać pracę jakościowo, szybko i zgodnie ze wszystkimi normami. Jednakże, aby samemu przeprowadzić ogrodzenie, trzeba będzie wykonać mocne i trwałe słupy do bramy. Do ich produkcji można wykorzystać drewno, metal, cegły lub beton. Możesz także zainstalować kolumny na różne sposoby.

Białe słupy do bram

Betonowe słupy do bram

Rodzaje słupków do bram

Montaż ogrodzenia, bramy i bramy pozwala stworzyć poczucie przytulności, komfortu i ochrony. Niezależnie od rodzaju ogrodzenia wymagane są wysokiej jakości i mocne słupy. Do ich produkcji stosowane są rury z drewna, cegły, betonu i metalu. Szczególną uwagę należy zwrócić na stanowiska wsparcia bramy. Cechy ich instalacji zależą od wyboru materiałów.

Filary z drewna

Drewniane podpory są instalowane pod bramą siatki lub drewna. Cięższe i mocniejsze tego typu konstrukcje nie będą w stanie wytrzymać. Przed instalacją słupów wykonanych z drewna należy usunąć teren i oznaczyć go. W ustalonych miejscach należy wykopać dziury za pomocą wiertła lub łopaty.

Jeśli planujesz zainstalować prowizoryczne ogrodzenie za pomocą drewnianych słupków, zaleca się owinięcie podpory za pomocą ruberoidu. Jest to doskonała opcja do tymczasowej konstrukcji, a do trwałego zaleca się stosowanie bardziej niezawodnej izolacji.

Filary do bram z gruzu

Filary do bram z latarniami

Polacy do bram z granitu

Drewniane słupy do bram skrzydłowych mogą być bardziej trwałe i trwałe. W tym celu beton powinien być betonowany w podłożu, a po stwardnieniu betonu należy wykonać zakotwiczenie podpory z drzewa. W tym przypadku poduszka betonowa jest uniesiona nad ziemią. Przed przymocowaniem kolumny zaleca się jej stosowanie w celu ochrony przed próchnicą, wilgocią, zmianami temperatury i owadami. W ten sposób możliwe będzie znaczne wydłużenie żywotności biegunów, ale jednocześnie koszty instalacji nieznacznie wzrosną.

Metalowe słupy

Podpory żeliwne nadają się do wszystkich typów drzwi i metod mocowania. W tym celu stosuje się zwykle metalową rurę o różnych przekrojach. Do montażu metalowych słupów konieczne jest zaznaczenie terytorium, a następnie wywiercenie otworów pod słupami.

1

Aby zwiększyć wytrzymałość konstrukcji, zaleca się spawanie metalowych wsporników za pomocą szyn od góry i od dołu. Ponadto wymagane jest głębokie betonowanie konstrukcji. W celu ochrony przed korozją, bieguny należy zagruntować.

Następnie musisz umieścić filar w dole, używając poziomu. Beton służy do mocowania kolumny. Jako dodatkowe mocowanie możliwe jest łączenie wsporników pionowych za pomocą poprzecznej belki dolnej. Zaleca się stosowanie spawania dla połączenia. Ponadto można wzmocnić strukturę górnej poprzeczki, mocując ją ponad wspornikami.

Kamienne filary do bram

Cegły słupki do bram

Kute słupy do bram

Filary z cegieł

Bramy z ceglanymi filarami będą wspaniałą ozdobą wejścia do domu. Jeśli są to słupy z zamontowaną wewnątrz rurą metalową, projekt będzie nie tylko piękny, ale także wyjątkowo trwały.

Podczas instalowania słupów z cegły jest nieco skomplikowana. Po oczyszczeniu i oznaczeniu terytorium należy wykonać fundament. Od tego, jak ciężkie i masywne będą ceglane filary, fundament będzie zależał. Podczas wykonywania fundamentów należy zainstalować metalowe rury i betonować je. Następnie zawiasy do poprzeczek należy przymocować do rur.

I dopiero potem można rozpocząć instalację ceglanych filarów. Podczas pracy ważne jest, aby stale korzystać z poziomu. Na szczycie słupka należy umieścić specjalną nasadkę. Służy do ochrony ceglanych filarów bram przed zniszczeniem, a także nadaje im wyjątkowy wygląd.

Polacy na granitowe okruchy

Metalowe słupki do bram

Filary do bram z metalu

Filary z betonu

Betonowe słupy mogą być używane nawet na najbardziej masywne i wysokie bramy. Takie słupy można nie tylko kupować, ale także wytwarzać niezależnie. Do produkcji potrzebne jest zbrojenie i beton.

Sposób instalowania takich słupów nie różni się od instalacji konstrukcji metalowych. Jednak w tym przypadku wymagane będzie głębsze zabetonowanie lub układanie podstawy taśmy. Wylewanie betonowych słupów odbywa się na głębokości co najmniej 1,2 metra. Podczas pracy ważne jest, aby stale używać poziomu, tak aby bieguny nie wygięły się i doprowadzić do spadku bramki.

Betonowe słupy do bram mogą mieć różne kształty. W masztach wierci się otwory na mocowania. Po zainstalowaniu tych słupów bramowych można użyć dowolnego projektu, od drewnianych bram skrzydłowych po ciężkie kute konstrukcje.

Słupy do bramy w stylu secesyjnym

Filary do marmurowych płytek

Wpisy do numeru bramy

Cechy i metody instalacji kolumn do bramy

Wybór metody montażu kolumn zależy przede wszystkim od rodzaju gruntu. Na zimnych glebach w zimnych porach roku wilgoć w glebie zamarza i rozszerza się, dzięki czemu podnośniki drzwi mogą zostać wyciśnięte. Prowadzi to do tego, że ogrodzenie pęka lub spada. Wraz z nadejściem ciepła podpory mogą przyjąć poprz
ednią pozycję, ale po kilku sezonach takie ogrodzenie stanie się bezużyteczne, dlatego w przypadku takiej gleby zaleca się kucie, betonowanie lub przykręcanie podpór. W przypadku innych rodzajów gleby można użyć tańszego i cięższego typu erekcji - jazdy.

Aby samodzielnie utworzyć i zainstalować słupy do bramy, musisz zaznaczyć terytorium. Do tego służą kołki i lina syntetyczna. Jeśli do pewnego rodzaju bramy i słupów potrzebny jest fundament, wymagane jest oznakowanie z dwóch stron przyszłej bramy.

Podczas instalowania masztów upewnij się, że podpory są ściśle pionowe. Aby to zrobić, możesz użyć lasera lub poziomu wody. Instalacja słupów do bramy może być realizowana na różne sposoby.

Kolumny do bramek z płytek

Filary do bramy są postarzone

Stanowiska do bramy w stylu wiktoriańskim

Kłucie w filary

Najprostsza i najtańsza metoda instalacji podpór. Podpory takie mogą być stosowane do bram skrzydłowych wykonanych z drewna, siatki lub innych lekkich bram. W przypadku drągów najczęściej stosuje się metalowe okrągłe rury lub drewniane słupy.

Aby jechać na małej wysokości, możesz użyć młota. Aby uzyskać wyższe ogrodzenie, musisz użyć specjalnego urządzenia - babci.

Polacy do bram z kamienia dekoracyjnego

Kolumny do bramy

Filary do bram z dzikiego kamienia

Butowskie słupy do bram

Montaż słupów bram skrzydłowych lub struktur odrzutowych można również wykonać za pomocą metody stykania się z gruzem. Jest to jedna z najbardziej niezawodnych metod, która gwarantuje wysoką wytrzymałość i trwałość nawet w glebach mokrych i gliniastych. Różni się on przystępnym kosztem i mniejszą intensywnością pracy niż betonowanie podpór.

Etapy instalacji:

  1. W ziemi wywiercone są otwory o głębokości większej niż 80-100 cm, średnica studzienek powinna wynosić około 20 cm.
  2. W otworach należy włożyć słupek cementowy, metalowy lub drewniany.
  3. Przestrzeń między kolumną a ziemią powinna być wypełniona gruzem.

Podczas wymiany gleby na gruz można zapobiec jej rozprzestrzenianiu się wokół podpór, dzięki czemu wzrasta wytrzymałość i długowieczność słupków bramy, ryzyko spadku podpór podczas mrozu w glebach ściernych i wilgotnych maleje.

Kolumny do bram z kształtowanych cegieł

Wytypowane stanowiska do bram

Betonowanie podpór

Filary do bram przesuwnych i ciężkich konstrukcji ślizgowych zaleca się betonować. Główne etapy betonowania słupów:

  1. Przy pomocy wiertła należy wykonać otwory w ziemi o średnicy około 20 cm Głębokość otworów wynosi 100-150 cm i zależy od głębokości zamarzania gleby - powinna przekraczać tę wartość. W niektórych przypadkach częściowe betonowanie słupów na głębokość około 50 cm, ale najczęściej ta opcja jest nieskuteczna.
  2. W dolnej części otworu musisz wylać poduszkę gruzu, która służy jako odpływ. Jego grubość powinna wynosić około 10 cm.
  3. Post jest zainstalowany pionowo. Zaleca się używanie poziomu podczas instalacji.
  4. Studnię należy wylać betonem, po czym beton popycha.
  5. Zestalenie się betonu trwa 2-3 dni, i tylko wtedy drzwi można zainstalować ręcznie.

Pod ciężkimi przesuwanymi lub przesuwnymi wrotami możliwe jest dodatkowe wzmocnienie taśmy pomiędzy podporami. W takim przypadku konieczne jest wykopanie rowu o głębokości 60 cm, wypełnienie go gruzem i ułożenie w nim dwuwarstwowej klatki wzmacniającej. Podpory są montowane na podkładkach dystansowych, po czym wykopany jest rów. Taka podstawa pomieści nawet najcięższe przesuwane drzwi w mroźną zimę.

Polacy do bram otynkowanych

Przykręcanie biegunów

W przypadku bram z tektury falistej, metalu, drewna i innych materiałów można zastosować metodę przykręcania podpór. W tym celu stosuje się słupki śrubowe z jednym lub dwoma ostrzami. W takim przypadku wszystkie etapy pracy można wykonywać nawet w okresie zimnym i mokrym.

Aby niezależnie od siebie umieścić bramy z profilowanego arkusza, drewna, metalu, siatki i innych materiałów, wymagane są niezawodne podpory. Wybierając materiał i sposób instalacji, należy wziąć pod uwagę charakterystykę gleby, a także materiał i ciężar bramy.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

− 3 = 1