Brama z rury profilowanej: zalety i produkcja własnymi rękami (22 zdjęcia)

Podczas wznoszenia ogrodzenia powstaje pytanie o zakup i instalację bramy. Istnieje wiele opcji dla takich produktów opartych na różnych materiałach i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Bramy z rury profilowanej pozwalają znacznie zmniejszyć pracochłonność i koszty materiałowe produkcji. Ponadto doskonale łączą się zarówno z drewnianym, jak i metalowym ogrodzeniem. Bramy tego materiału wyróżniają się wysokim wskaźnikiem wytrzymałości i trwałości. Ponadto można zamówić gotowy produkt lub wykonać go samodzielnie, za pomocą prostych narzędzi i niedrogich materiałów.

Automatyczne bramki z rury profilowej

Bramy z rury profilowej w kraju

Zalety i wady rury profilowej do bram

Bramy z rur profilowych są bardzo popularne ze względu na doskonałą charakterystykę działania tego materiału. Głównymi zaletami rury profilowanej są:

 • Trwałość. Materiał łatwo wytrzymuje nawet znaczny ładunek bez utraty jakości zewnętrznych i operacyjnych. Takie bramy mogą trwać kilka dziesięcioleci bez szczególnej troski.
 • Niedrogi koszt. Korzystanie z proftrubu do produkcji bram jest jedną z najbardziej dostępnych opcji.
 • Siła. Kupując lub wytwarzając produkty z rur o wysokiej wytrzymałości, konstrukcja nie jest sztywna.
 • Lekka waga. Ze względu na niewielką masę materiałów, konstrukcja bramy nie wymaga użycia solidnego fundamentu. Ponadto transport i instalacja bramy również nie spowoduje problemów.
 • Wysoka wartość estetyczna. Bramy wykonane z profilowanej rury wyglądają nowocześnie i pięknie.
 • Łatwość produkcji. W prostokątnej rurce wygodne jest wkręcanie wkrętów samogwintujących. Każdy, kto może korzystać ze sprzętu spawalniczego i bułgarski, może poradzić sobie z niezależną produkcją bramy.

Pomimo oczywistych zalet wykonania bram z rury profilowej, materiał ten ma pewne wady. Należą do nich:

 • Narażenie na korozję. Pod wpływem wysokiej wilgotności i opadów atmosferycznych rura profilowana jest podatna na korozję.
 • Ryzyko niewspółosiowości. Jeżeli brama jest wykonana z połączeniami gwintowanymi, podczas intensywnej operacji mogą wystąpić zniekształcenia wewnątrz konstrukcji.
 • Trudność w zabarwieniu. Opisana lub okrągła rura jest trudna do pomalowania lub emalii.

Jeśli jednak kupisz lub samodzielnie wykonasz bramę z tektury falistej, używając wysokiej jakości materiałów i zaobserwujesz wszystkie niuanse, takie projekty będą trwać długo bez utraty zewnętrznych cech i charakterystyk wydajności.

Bramy z rury profilowanej z wystrojem

Bramy z rury profilowanej z drewna

Wybór rury profilowej do bram

Przy wyborze półfabrykatów do produkcji drzwi przede wszystkim należy określić rodzaj stali. Może być ocynkowany, węglowy i nierdzewny. Ta ostatnia opcja jest rzadko używana ze względu na wysokie koszty. W przypadku drzwi klasy ekonomicznej zwykle kupowana jest stal węglowa. Jeśli wymagana jest większa wytrzymałość i trwałość, można użyć stali ocynkowanej.

Rury profilowane są również bezszwowe lub spawane. Ten ostatni gatunek może być walcowany na zimno lub na gorąco. Bez szwu takie konstrukcje są praktycznie nieużywane, a walcowane na gorąco mają małą dokładność.

Dlatego najlepszą opcją będzie prostokątna rura ze spawania zimnowalcowanego ze stali węglowej.

1

Brama z rury profilowej prywatnego domu

Bramy z rury profilowanej z kucia artystycznego

Obliczanie projektu

Pomimo prostoty projektu, musisz wiedzieć, jak prawidłowo spawać bramę. Pierwszym etapem są działania przygotowawcze, w tym obliczenia projektowe. Na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

 1. Funkcje konstrukcyjne. Mogą to być bramy przesuwne lub skrzydłowe z ręcznym lub automatycznym sterowaniem.
 2. Obudowa szkieletu. W tym celu można stosować arkusze profilowe, drewno, poliwęglan, siatkę lub metal.
 3. Niezbędne pomiary. Dokładność pomiarów umożliwia bezproblemowe wejście na terytorium pola bramkowego. W takim przypadku należy uwzględnić obszar otwierania bramy w przypadku wyboru konstrukcji wahadłowych.
 4. Utwórz rysunek. Opracowanie rysunku odbywa się z uwzględnieniem pomiarów i cech projektowych, z uwzględnieniem furtki, punktów mocowania, połączenia automatycznego układu sterowania, a także potrzeby zastosowania usztywnień i elementów wzmacniających.

Bramy z rury profilowanej z drzwiami przejściowymi

Bramy na ramie rury profilowej

Postępując zgodnie ze wszystkimi etapami tworzenia rysunków, możesz dokładnie zrozumieć potrzeby dotyczące materiałów i innych niuansów. Ponadto należy wziąć pod uwagę takie momenty:

 • przy wjeździe samochodu długość drzwi musi wynosić co najmniej 3 m;
 • wielkość furtki powinna wynosić około 90 cm;
 • wysokość nie powinna różnić się od wysokości ogrodzenia o więcej niż 15-20 cm;
 • Stanowiska powinny być wstępnie zabetonowane lub przymocowane do słupków ogrodzeniowych.

Po obliczeniu projektu wymagane jest przygotowanie materiałów i narzędzi do jego wytworzenia. Materiały obejmują rury profilowane, materiał okładzinowy, zamki i elementy do mocowania płócien, detale dekoracyjne, podkład i emalię.

Niezbędne wyposażenie obejmuje zgrzewarkę, wiertarkę, bolgar, młotek, taśmę, narożnik, poziom, ściernicę, pilnik i szczotki do nakładania podkładu i farby.

Czerwona brama z rury profilowej

Bramy z miedzianej rury profilowej

Instrukcja krok po kroku do produkcji bramy z rury profilowej

Wielu właścicieli prywatnych działek jest zainteresowanych tym, jak wykonać bramy z rury profilowej, która w pełni spełni ich wymagania.

Jeśli samodzielnie wykonasz bramkę z rur profilowych, możesz ni
e tylko oszczędzać, ale także wytwarzać produkty, które będą spełniały niezbędne wskaźniki wytrzymałości, niezawodności, bezpieczeństwa i estetyki.

Przy jej produkcji niezwykle ważne jest przestrzeganie wcześniej opracowanej dokumentacji, a także ścisłe śledzenie sekwencji operacji. Prace można wykonywać za pomocą sprzętu spawalniczego lub za pomocą gwintowanych systemów mocowania. Każda z opcji ma swoje zalety i cechy.

Bramy z rury profilowej

Profilowany płotek

Zielone bramy z rury profilowanej

Spawana konstrukcja

Rama bramy z rury profilowej najczęściej wykonywana jest przez spawanie. Główne etapy pracy:

 • wycinanie wykrojów według wymiarów rysunku;
 • Usuwanie ścinków z wyciętych części;
 • sortowanie pustych pól według rodzaju i rozmiaru;
 • mocowanie słupów wsporczych;
 • układanie blanków na płaskiej powierzchni;
 • na narożnych połączeniach konieczne jest przymocowanie chusty tak, aby zewnętrzne ramki były zbieżne;
 • spawanie konstrukcji metalowych;
 • Mocowanie obrotowych pętli do wsporników;
 • opracowanie szwu, aby zapewnić projekt bezpieczeństwa i atrakcyjny wygląd;
 • Wiszące skrzydło drzwiowe na zawiasach;
 • obróbka bramy za pomocą gruntu w celu ochrony przed korozją;
 • zastosowanie wykończeniowej emalii;
 • mocowanie profilowanego arkusza za pomocą wkrętów samogwintujących;
 • montaż zamków, zamków i elementów blokujących.

Zgrzewane bramy z rury profilowej własnymi rękami odznaczają się wysokim wskaźnikiem wytrzymałości i trwałości, dlatego w obecności umiejętności w urządzeniach spawalniczych zaleca się stosowanie tej metody produkcji bramy.

Ogrodzenie z rury profilowanej

Bramy z profilowanej rury z tworzywa sztucznego

Bramy wahadłowe z rury profilowanej

Produkcja bram z gwintowanych łączników rurowych

Jednak nie wszyscy wiedzą, jak korzystać z urządzenia spawalniczego. W tym przypadku znakomita brama wykonana jest również na bazie gwintowanych łączników. Do produkcji takich bram wymagane są śruby, nakrętki, podkładki i łączniki. W tym przypadku zaleca się stosowanie podkładek sprężystych, których zaletą jest zapobieganie spontanicznemu odkręcaniu. Wśród niezbędnych narzędzi należy zidentyfikować klucze odpowiedniej średnicy i wiertła.

Szara brama z rury profilowej

Siatki z rury profilowej

Brama z rury profilowej na słupach

Etapy pracy praktycznie nie różnią się od procesu spawania konstrukcji, warto więc zauważyć tylko różnice niektórych prac:

 1. zastosowanie elementów łączących do mocowania rur;
 2. Aby połączyć głowice narożne i ramę, należy wstępnie wywiercić otwory;
 3. W połączeniach elementów profilowanych należy zastosować specjalną wyściółkę do mocowania gwintowego;
 4. Aby przymocować zawiasy obrotowe, należy użyć śrub i nakrętek, które są zainstalowane we wcześniej przygotowanych otworach.

Przy intensywnym działaniu bramy z rury, która została wykonana bez spawania, gwintowane mocowanie może zostać osłabione, dlatego należy okresowo sprawdzać stopień dokręcenia.

Bramy z rury profilowanej są łatwe, proste w produkcji i montażu, estetyczny wygląd, wytrzymałość i trwałość. Jednak, aby spełnić wymogi niezawodności i bezpieczeństwa, do wykonania takich bram należy użyć materiałów wysokiej jakości.

Żelazne bramy z rury profilowanej

Kute bramy z rury profilowanej

Czarne bramy z rury profilowej

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

34 − 28 =