Drabina na basen: przydatne informacje dla wszystkich (27 zdjęć)

Wydaje się, że drabina do puli może być reprezentowana tylko w jednej formie i konfiguracji. Różnica dotyczy tylko liczby kroków i wymiarów samej struktury. W rzeczywistości tak nie jest. Wybór tego urządzenia do stacjonarnych basenów i nadmuchiwanych elementów powinien być przeprowadzony ostrożnie, biorąc pod uwagę najmniejsze niuanse. O tym, jak poprawnie to urządzenie zostanie wybrane, zależy nie tylko od komfortu, ale także od bezpieczeństwa.

Pochodzenie schodów jest integralnym elementem gwarantującym bezpieczną eksploatację samej basenu. Jest to ważny element konstrukcyjny, nie pozbawiony wartości dekoracyjnej. Montaż drabiny dowolnego typu jest możliwy tylko wtedy, gdy głębokość misy wodnej osiągnie co najmniej jeden metr. Jeśli zbiornik wody jest mniejszy niż podana wartość, montaż drabiny nie jest zalecany.

Drabina do basenu aluminiowego

Drabina do kamienia basenowego

Schody do basenów ramowych

Najbardziej niezawodną drabiną dla basenu jest Roman. Konstrukcja nadaje się do punktów wodnych, które znajdują się poza lokalem. Są to masywne elementy wykonane z żelbetu.

Drabina do nadmuchiwanego basenu lub gatunków stacjonarnych może być również samowystarczalna. Jeśli to konieczne, produkt można rozebrać, przenieść do innego miejsca lub zmienić strukturę, w zależności od sytuacji.

Drabina do basenu w kolorze białym

Schody na basen drewniany

Najbardziej niezawodne konstrukcje to metal (aluminium, stal nierdzewna). Najbardziej budżetowe modele są plastikowe.

Z drewna i innych materiałów produkty te są niezwykle rzadkie. Warto również zauważyć, że niezależnie od wielkości i liczby stopni drabiny basenu mogą być jednostronne lub dwustronne, reprezentowane przez standardową drabinę lub pełnowymiarowe szerokie stopnie. Wszystkie główne aspekty konfiguracji projektu są określone przez wymagania potencjalnych nabywców.

Drabina do prywatnego domu z basenem

1

Schody na basen

Rzymskie schody

Dwustronne rzymskie schody i sam basen są jednym. Istnieje kilka sposobów na zainstalowanie elementów złącznych. Najczęściej używają instalacji "szklanek" ze stali nierdzewnej. "Okulary" są przymocowane do środka kotwy, a elementy schodów są na nich zamocowane. Dolny segment drabiny opada na dno, opierając się na niej.

Inna opcja: użycie przyczółków na boki. Dwustronna konstrukcja jest trwała. Niektórzy eksperci wolą montować tylko elementy podtrzymujące, wcześniej zamontowane w "korpusie" boku.

Narożne schody na basen

Instalowanie drabiny do puli

Winylowe schody do basenu

Liczba kroków zależy bezpośrednio od głębokości samej puli. Zazwyczaj wystarczy 3 do 7 witryn. Każdy krok powinien być pokryty specjalnym środkiem antypoślizgowym. Dzisiaj niemal wszystkie modele (nawet te najbardziej prymitywne) są traktowane z podobnymi kompozycjami.

Również dla bezpieczeństwa długość tych elementów również odgrywa ważną rolę. Nadmiernie krótkie elementy mogą również prowadzić do niechcianego poślizgu, powodując traumatyczną sytuację. Zwłaszcza bardzo krótkie kroki są banalne.

Schody do granitowego basenu

Schody do ramy

Schody do formowania basenu

Schody do basenów prefabrykowanych

W przypadku basenów prefabrykowanych najczęściej stosuje się dwustronną konstrukcję profili ze stopów lekkich lub wytłaczanych elementów z tworzyw sztucznych. Zewnętrznie, produkty te często przypominają drabinę. Stabilność osiąga się dzięki temu, że jeden koniec drabiny opiera się o ziemię, a drugi na dnie zbiornika z wodą.

Konstrukcje są dość mobilne. W razie potrzeby można je przenieść do innego, bardziej dochodowego miejsca lub całkowicie je usunąć (na przykład, jeśli urządzenie jest używane do letniego nadmuchiwanego basenu lub "miska" działa tylko przez stosunkowo krótki czas).

Drabina do basenu metalowego

Montaż schodów na basen

Drabina do basenu ze stali nierdzewnej

Kluczowe aspekty

Jeżeli basen jest typu zbiorczego, preferowana jest dwukierunkowa drabina do basenu ze stali nierdzewnej. Powinien być możliwie jak najszerszy, balustrady będą montowane bezpośrednio na tablicy.
Nie zawsze jest możliwe wykonanie zespołu całej konstrukcji (jak w przypadku basenów krytych). W takim przypadku bardziej odpowiednie jest kupowanie oddzielnie poręczy i stopni.

Główne wymagania dla konstrukcji ze stali nierdzewnej to:

 • Każda metalowa konstrukcja (jak drewniana drabina na basen) jest koniecznie wyposażona w poręcze;
 • Odległość między stopniami nie powinna przekraczać 25 centymetrów;
 • Na schodach powinna być powłoka antypoślizgowa, a cała powierzchnia jest traktowana specjalnymi kompozycjami, które zapobiegają korozji;
 • Każdy projekt zarówno nadmuchiwanego, jak i stacjonarnego basenu musi wytrzymać duży ciężar.

Można uzupełnić konstrukcję dwustronną lub jednostronną, zarówno monolityczne, jak i osobne poręcze. Rury powinny być wystarczająco szerokie, ale nie nadmiernie masywne. Wybór wzoru pod wieloma względami wymaga rozważe
nia i właściwości dekoracyjnych produktu. Zejście schodów musi pasować organicznie do projektu, uzupełniać basen i obszar w jego pobliżu.

Drabina do basenu

Schody do basenu płytek

Drabina do basenu z platformą

Analogi z tworzywa sztucznego

Drabina do basenu własnymi rękami może być zainstalowana na wypadek, gdyby wszystkie komponenty były naprawdę dobrej jakości. Wyroby z tworzyw sztucznych są uważane za najbardziej budżetowe, ale najbardziej krótkotrwałe. Jeśli stal nierdzewna jest dość odporna na grzyby lub pleśń, to nawet bardzo dobry plastik jest bardzo wrażliwy pod tym względem.

Aby traktować tworzywo sztuczne w taki sposób, aby wielokrotnie zwiększać jego wydajność, nie jest to możliwe. W przeciwnym razie takie projekty byłyby bardzo drogie, ale nie służyłyby tak długo, jak stal nierdzewna.

Podobnie sytuacja z produktami z drewna. W niektórych przypadkach drewniane schody bardzo skutecznie uzupełniają konstrukcję basenu (szczególnie na ulicy), ale nie są trwałe.

Schody do basenu z oświetleniem

Drabina do podwodnego basenu

Drabina do półokrągłego basenu

Oddzielne kategorie zniżek

Istnieje kilka typów zejść do basenu, które różnią się znacznie od powyższych "klasycznych" gatunków. Tworząc basen własnymi rękami z platformą i ciekawymi akcesoriami, każdy właściciel mieszkania chce, aby konstrukcja była nie tylko wygodna i bezpieczna, ale także ekskluzywna.

Być może najciekawsze zejście do basenów można nazwać balneologicznym. Instalacja drabiny w puli tego typu nie będzie łatwa.

Wynika to z faktu, że projekt jest uzupełniony przez zintegrowane wtryskiwacze. Ich zadanie: przeprowadzenie masażu odcinka lędźwiowego i kręgowego grzbietu człowieka. Można je stosować zarówno w celach leczniczych, jak iw celach profilaktycznych, wzmacniając zdrowie kąpieli.

Warto również wspomnieć o zjazdach dla dzieci. Mają więcej kroków. Są znacznie mniejsze niż witryny "dla dorosłych". Ponadto projekt jest zawsze uzupełniony niskimi poręczami, a odstęp między krokami jest minimalny.

Ostatnio producenci starają się zadowolić potencjalnych nabywców również dzięki interesującym modelom basenów nadmuchiwanych. Zwykle są bardzo mobilne i lekkie. Szkielety zachowują swoją charakterystykę wytrzymałościową, ale różnią się rodzajem od tych samych "nierdzewnych" lub plastikowych analogów.

Drabina do basenu

Schody do basenu z powłoką antypoślizgową

Drabina do prostokątnego basenu

O pomyślnym wyborze

Warto jeszcze raz podkreślić poręcze. Standardowa wysokość konstrukcji wynosi półtora metra. W idealnej sytuacji część drabiny powinna znajdować się powyżej poziomu wody (¼), a pozostałe segmenty powinny być głęboko pochowane.

Podnosząc drabinę, należy kierować się następującymi kryteriami:

 • Wytrzymałość produktu;
 • Buduj jakość samego projektu;
 • Ergonomia;
 • Komfort zejścia;
 • Wygodny podnośnik;
 • Materiał na produkt musi być praktyczny i trwały;
 • Optymalność metody przywiązania;
 • Ogólne bezpieczeństwo;
 • Wymiary struktury;
 • Polityka cenowa towarów.

Trzeba zrozumieć, że zbyt tanie towary w tym konkretnym przypadku nie mogą być jakościowe. Materiały niskiej jakości, wątpliwy montaż lub nieuzasadniona niestabilna konstrukcja stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Dlatego zawsze warto dawać pierwszeństwo tylko naprawdę dobrym modelom, których ergonomia i charakterystyka działania nie budzą żadnych wątpliwości.

Drabina do basenu

Drabina do basenu stacjonarnego

Zejście do basenu

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

96 − 95 =