Malba překližky: stupně, nářadí, výběr barvy a laku

Překližka je poměrně běžným materiálem, který se používá k výrobě nábytku, příček a také k podlahám. Oblíbenost překližky je snadné vysvětlit: je ekologicky bezpečná, odolná, má atraktivní cenu. Překližka nevyžaduje při zpracování velké množství námahy. Navíc výrobky z překližky mají atraktivní vzhled, zvláště pokud jsou namalovány. To je o tom, jak správně malovat překližku, budeme mluvit v tomto článku.

Překližovací malba

Kromě estetického vzhledu, malování překližky pomáhá chránit povrch. Barvení zvyšuje životnost nábytku. Neexistuje žádný přísný řád malby překližky - to vše závisí na pracovních podmínkách a na jakém druhu výsledku chcete získat. Nejtěžší otázkou v této věci je, kterou barvu bych měl použít? Faktem je, že například nábytek z překližky a překližková podlaha je žádoucí natírat různými barvami.

Příprava

Před lakováním překližky je nutné povrch dobře připravit. Pokud jste právě zakoupili listy překližky, je třeba jim dát určitý čas k vyschnutí, protože není známo, za jakých podmínek byla překližka skladována. Aby listy dobře vysušily, stačí, aby zůstaly v místnosti se suchým teplým podnebím.

Takže listy překližky vyschly. Nyní je třeba dobře brousit a vyčistit povrch od třísek a prachu. Pro dosažení nejlepších výsledků se doporučuje broušení ve dvou krocích. Za prvé, povrch je ošetřen velkým abrazivním nazhdachkoy (velikost zrna č. 80). Poté pečlivě očistěte brusným papírem s průměrnou velikostí zrna (№ 100-120).

Broušení překližky

Poté by měl být vyčištěný povrch primární. To je nutné, aby se zabránilo deformaci listů překližky. Skutečnost, že teplota v místnosti, kde jsou archy mohou měnit, což může vést k rozšíření nebo smršťování výrobku, a to zase může vést k popraskání. Kromě toho díky základnímu nátěru bude adheze laku k povrchu mnohem kvalitativněji.

Základní nátěry na překližky

Po ošetření povrchu základním nátěrem musíte počkat určitý čas, aby byl suchý. Poté je třeba listy zpracovávat s retardéry hoření a antiseptiky. Kvůli tomu je vyloučena možnost formy a modrého odstínu. To platí, pokud je překližka natřena průhlednou barvou. Taková barva je nestabilní vůči různým biologickým podnětům. Také zpracování tímto způsobem pomáhá chránit překližku před požárem.

Nástroj a barva

Pro lakování překližky potřebujete některý z následujících nástrojů:

  • válec;
  • štětec;
  • rozprašovač.

Který z následujících nástrojů se používá - závisí na typu a oblasti povrchu, který má být natřený. Válce je lepší použít pro malování stejných povrchů průměrných velikostí (skříň, skříň). Je žádoucí, aby válec byl pěnový kaučuk. Kožešinový váleček, který se používá pro malování v tomto případě, je nepohodlný - poté, co na povrchu zůstává hromada. Kartáč - nepostradatelný nástroj pro malování konců, rohů, stejně jako různých kudrnatých prvků. Dobře a rozprašovač dobře šetří čas při malování velkých rovných ploch, například podlahy.

Malování překližky s válečkem
Překližované malování štětcem
Natřete postřikem

Pokud jde o typ barvy, je třeba věnovat pozornost následujícím skutečnostem:

  • Podmínky, ve kterých bude překližkový výrobek umístěn;
  • třída materiálu, který má být malován;
  • účelu malby.

Pokud bude malovaná překližka umístěna na otevřeném vzduchu nebo v místnosti s vysokou vlhkostí, doporučuje se použít akrylovou barvu. Barva se nanese ve dvou vrstvách. V tomto případě jsou obě strany listu zpracovány stejně jako konce.

Pokud překližka používá fenol-formaldehydové lepidlo, pak bude vyžadovat fasádní barvu. Tato barva se také používá pro barvení dřeva. Překližka, která se používá k výrobě nábytku, je ošetřena lakem na bázi vody. Tato barva má několik výhod:

1
  • rychle uschne;
  • nepřítomnost nepříjemného zápachu;
  • kvalitní přilnavost k povrchu.

Účelem malování je vzhled povrchu. To znamená, zda je třeba zdůraznit krásu malovaného povrchu nebo zda není takový úkol kladen.

Malba překližky: stupně, nářadí, výběr barvy a laku

Malování

Nyní můžete začít hlavní úkol - malovat. Malovat listy překližky s výhodou v podélném směru podél dřevěných vláken. Barevný nátěr je třeba aplikovat rovnoměrně. Vrstva musí být tenká. Pokud je barva nanesena silnou vrstvou, pak je plná tvorby pruhů, což povede ke zhoršení vzhledu povrchu. Kromě toho použití tenké vrstvy podporuje lepší sytost barvy nátěru. Na lakovanou vrstvu se doporučuje použít druhou vrstvu. Před nanesením druhé vrstvy je nutné počkat určitou dobu, než úplně vysuší první vrstva.

Správné malování překližky

Namísto barvy může být povrch překližky ošetřen lakem. V tomto případě musí být překližka také pečlivě vyčištěna jemně brouseným brusným papírem. Poté by měla být celá plocha, která má být ošetřena, odmaštěna a vyčištěna jemným prachem a nečistotami, jinak to vše bude vidět pod vrstvou laku.

Zpracování laku překližky

Pak položíme první vrstvu laku a necháme ho uschnout. Mírná chlupatost, která se po této době objeví, by měla být odstraněna broušením. Poté použijeme další vrstvu laku. V důsledku toho bude povrch matný. Pokud chcete, aby povrch byl lesklý, musíte použít jinou vrstvu. Poslední lak se doporučuje
nanášet postřikem. Tím získáte rovnoměrnější vrstvu. Jako alternativu lze v tomto případě použít lakovací válec bez vláken. Lak může být použit i po nanesení na překližkové barvy. Pokud se vrstva laku nanese na povrch barvy, bude povrch lesklý, lesklý. Nicméně pro tento účel je snadnější použít lesklý email.

Malování ošetření

Před lakováním doporučujeme pokrýt veškerý nábytek a podlahu polyethylenovým filmem. Pokud ne, pak po natírání musíte vyčistit podlahu a nábytek. Po skončení natírání je třeba zkontrolovat pokoj dobře.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

8 + 2 =