Siding lub tektura falista: co wybrać do dekoracji zewnętrznej balkonu?

Chcę mieć piękny, zadbany balkon, a to właśnie poszycie (wygląd) nadaje mu pełny i atrakcyjny wygląd. Wykończenie balkonu na zewnątrz zapewnia izolację, hydroizolację i ochronę konstrukcji przed wiatrem i niekorzystnymi warunkami pogodowymi, dlatego ważne są charakterystyki techniczne materiałów wykończeniowych balkonu z zewnątrz.

Wykończenie balkonu za pomocą białej wyprofilowanej blachy

Wykończenie bocznicy i ocieplenie balkonowego parapetu

Siding jest najpopularniejszym materiałem wykończeniowym wykonanym z polichlorku winylu. Tekstura może imitować kamień, cegłę, drzewo. Według rodzaju instalacji bocznica jest podzielona na pionowe i poziome (pozwala przydzielić balkon w ogólnej architekturze konstrukcji). Produkowane są pojedyncze, podwójne i potrójne panele (zależy to od liczby zapiętych prętów).

Wymagane typy paneli:

 • "Shipboard", powtarzając kształt statku. Arkusze są produkowane z podwójną fałdą, co zwiększa niezawodność skóry;
 • "Podwójna jodełka" imituje podszewkę podszewki. Charakterystyczne cechy - szybki i łatwy montaż, niewielka waga, dodatkowe usztywnienia (podwójny wygięcie zamka zapobiegającego wykręcaniu);
 • "Blockhouse" wyróżnia się cylindrycznym widokiem profili, przypominającym obraz z bali.

Powstaje bocznica o następujących parametrach: długość paneli 3050-3660 mm, szerokość 179-255 mm, grubość 1,1-1,2 mm. Przy loggii należy wziąć pod uwagę, że prędkość instalacji zależy od wielkości paneli. Dzięki długim i szerokim prześcieradłom fasada jest szybko ustawiona w linii i jest mniej połączeń.

Bezramowe przeszklenie balkonu z dekoracją

Zalety siding winylowy:

 • trwałość - żywotność wynosi około 50 lat;
 • odporność na pojawianie się grzybów, pleśni, korozji, dlatego nie wymaga dodatkowych powłok ochronnych;
 • nie podlega zmianom wilgotności i temperatury (warunki pracy od -50 ° C do + 50 ° C);
 • doskonałe wskaźniki hałasu i izolacji cieplnej;
 • materiał przyjazny dla środowiska;
 • można go łatwo zamontować niezależnie i na różnych powierzchniach (drewno, cegła, beton);
 • Nadaje się do pokrywania nieprzygotowanych ścian, powierzchni;
 • szeroka gama tekstur, bogata paleta odcieni;
 • odporny na pieczenie, nie łuszczy się;
 • wartość demokratyczna.

Wykończenie balkonu pod drzewem

Wady:

 • kruchość - materiał może pękać pod silnym i ostrym działaniem mechanicznym;
 • panele nie mogą zostać przywrócone / naprawione;
 • szybko się topi.

Przeprowadzanie prac

Prace przygotowawcze na okładzinie stanowią ocenę stanu technicznego balkonu i przeprowadzenia, w razie konieczności, prac konserwatorskich. Betonowa podstawa jest starannie oczyszczona (usunąć zanieczyszczenia, kurz). Jeśli w bazie znajdują się drobne pęknięcia, są one uszczelniane specjalnymi mieszankami. Aby przywrócić uszkodzoną na obwodzie płytkę, zainstalowano drewnianą skrzynię i wylewa się beton. Żelazna krata / ogrodzenie jest oczyszczone z łuszczącej się farby i rdzy i pokryte świeżą ochroną.

1

Montaż balustrad z kutego żelaza na balkonie

Do prac wykończeniowych będziesz potrzebował:

 • siding winylowy (liczba paneli obliczana jest na podstawie wielkości obszaru plus margines 15-20%). Optymalnym rozwiązaniem do wykończenia balkonu są poziome panele o szerokości 25-35 cm;
 • Deski (elementy do mocowania paneli do siebie i do powierzchni balkonu);
 • j-wykończenie profilu - stosowane jako obrzeże, gdy tylko jedna ściana jest wyłożona (w takich przypadkach może zastąpić listwy początkowe i końcowe);
 • Profil wykończenia - podobny w konfiguracji do j-wykończenia, tylko cieńszy;
 • drewniane pręty (40x40 mm) - do formowania skrzyni;
 • elementy złączne;
 • pianka montażowa.

Wykańczanie balkonu z zewnątrz własnymi rękami odbywa się za pomocą perforatora, młotka, poziomu budynku, śrubokrętu, piły tarczowej.

Drewniane szyny są przymocowane do metalowego ogrodzenia - tworzy się zewnętrzna skrzynia. Aby to zrobić, od strony ulicy z balustrady, drewniane belki są starannie wyrównywane, leczone bezbarwnym środkiem antyseptycznym.

Wykończenie balkonu z sidingiem metalowym

Drewniane deski są do siebie równoległe w odstępach co 50 cm, a elementy drewniane są bezpiecznie przymocowane za pomocą śrub do metalowej kratki na górze i na dole.

Po instalacji drewnianych listew rozpocząć instalację bocznicy. W celu połączenia bocznicy ze ścianą przygotowuje się profil o pożądanych wymiarach. Jest on mocowany za pomocą śrub od strony ulicy do ostatniej listwy skrzyni. W celu mocnego zamocowania wystarczy kilka punktów mocowania (obserwuje się krok 30-40 cm).

W dolnej części attyki płyta startowa jest ustawiona prostopadle do belek skrzyni. Po pierwsze, profil trymowania j i płyta początkowa są połączone ze sobą pod kątem prostym. Następnie, z zewnątrz balkonu, pręt jest przykręcony śrubami do każdej listwy kołowrotka.

Projekt otwartego balkonu

Profil końcowy jest instalowany równolegle do belki skrzyni i mocowany za pomocą śrub. Elementy mocujące znajdują się w otworach profilu fabrycznego. Dolna część profilu jest przymocowana w ostatniej turze za pomocą śruby z szeroką maską.

Po zamontowaniu profili konstrukcja jest gotowa do montażu bocznicy. Pierwszy panel jest wstawiany wewnątrz początkowego j-wykończenia pręta i profilu wykończeniowego. Arkusze są przymocowane do desek skrzyni. Ostrożnie dopasuj dwa rzędy. Każdy panel jest przymocowany do skrzyni śrubami przez otwory fabryczne.

Po drugim rzędzie zainstaluj arkusz penopoli między prętami skrzyni. W dolnej części arkusz jest trzymany przez bocznicę. Górną nadmiarową część penopleksa przecina się nożem. W ten sam sposób wszystkie arkusze penopolix są instalowane pomiędzy belkami skrzyni. Następnie instalowane są pozostałe panele boczne. A ich boki znajdują się wewnątrz profili wykończeniowych i j-wykończeniowych, a pozioma strona jest przymocowana za pomocą śrub do listew.

Panelowanie balkonu

Górny arkusz bocznicy jest ustalony z marginesem. Po przeszkleniu nadmiar części przecina się tuż poniżej przypływu i zamyka dolny szew piankowy.

Kolejnym etapem prac jest uszczelnienie szwów. Warstwa pianki montażowej nakładana jest na połączenia penopolixu i drewnianej skrzyni. Ponadto, szew zamyka szew między płytą a arkuszami izolacyjnymi.
Połączenia pomiędzy skrzynią a pianką pianową są w
ydmuchiwane. Szczególną uwagę zwraca się na narożniki balkonu.

Następnie przystąp do prac ocieplających i wykończeniowych od wewnętrznej strony parapetu.

Poszycie balkonu z bocznicą na zewnątrz, wykonane według wszystkich zasad, jest gwarantem długiej służby na balkonie. Należy również zwrócić uwagę na jakość materiału. Panele powinny być matowe, bez zadrapań, pęknięć, rozwarstwień, jakichkolwiek zewnętrznych defektów. Na bocznym przekroju możliwe jest oszacowanie równomierności grubości bocznicy (parametr ten określa wytrzymałość blach na obciążenia siłowe).

Dekorowanie balkonu z tworzywa sztucznego

Wykończenie balkonu na zewnątrz z tektury falistej

Godną alternatywą dla bocznicy przy pokryciu zewnętrznej strony balkonu jest tektura falista.

Profilowana blacha - pokrycie dachu wykonane ze stali ocynkowanej. Produkowane w postaci profilowanych arkuszy z powłoką polimerową. Plusy:

 • stabilność, wysoka wytrzymałość (zapewniona przez specjalne żebra o sztywności);
 • doskonałe właściwości termofizyczne;
 • łatwa instalacja i niewielka waga (bez dodatkowego wzmocnienia podstawy balkonowej);
 • prosta pielęgnacja (wystarczy wytrzeć wilgotną szmatką);
 • zróżnicowana paleta barw warstwy ochronnej powierzchni;
 • atrakcyjny wygląd, rozsądna cena.

Wykończenie balkonu odbywa się na specjalnie do tego wyposażonej ramie profilowanych rur (zaleca się zastąpienie starych nienadających się wzorów na nowe). Najprostszym sposobem jest przykrycie listwy profili równolegle do ścian domu. Zaleca się pokrycie ramy podkładem i pomalowanie go przed korozją.

Wykończenie balkonu z tektury falistej Wykończenie balkonu za pomocą tektury falistej

Arkusze montażowe zaczynają się od rogu. Materiał mocuje się specjalnymi śrubami z gumowymi uszczelkami. W rogach balkonu prześcieradło jest po prostu zapakowane i zamocowane. Głowice zapięć nie wyróżniają się na tle powłoki, są pomalowane na odpowiedni kolor.

W miejscach połączenia ściany i tektury falistej instalowane są specjalne deski.

Poszycie balkonu z tektury falistej

Saidin lub profilowane: co preferować?

Panele z siding winylowy są interesujące imitować powierzchnię drzewa (podszewka, belki). Takie wykonanie nadaje balkonom nietypowy i indywidualny wygląd.

Krawędzie profilowane mają profilowany wygląd (technologia służy do usztywnienia materiału) i można je odróżnić jedynie paletą kolorów.

Instalacja

Siding winylowy jest wyposażony w specjalne otwory fabryczne do montażu. Podczas instalacji proponuje się stosowanie elementów wykończeniowych w celu stworzenia estetycznego projektu. A montaż sidingów nie wymaga specjalnych umiejętności.

Profilowane arkusze wykonane są z litych arkuszy. Podczas mocowania materiału nie można używać specjalnych elementów wykończeniowych. Instalacja obejmuje minimum procesów.

Panelowanie balkonu z bocznicą PCV

Trwałość i warunki pracy

Jakość bocznicy będzie trwać około 50 lat bez utraty właściwości estetycznych i konsumenckich.

Gwarantowana żywotność ocynkowanej tektury falistej wynosi 25-30 lat. Możesz wybierać produkty z powłoką aluminiowo-cynkową o deklarowanej żywotności do 40 lat.

Siding w dekoracji balkonu

Oba materiały doskonale tolerują trudne warunki pogodowe i zmiany temperatury / wilgotności.

Jeśli trudno wybrać materiał okładzinowy, możesz skonsultować się z profesjonalistą. To ekspert prawidłowo ocenia stan balkonu i podpowiada właściwą decyzję. Zwłaszcza, że ​​koszt siding i tektury falistej można uznać za równoważny.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

37 − = 27